15 вересня 2025 року Справа № 640/39376/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Солонець Тамари Миколаївни до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправним та скасування наказу, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Солонець Тамари Миколаївни (далі - позивач) до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (далі - відповідач), у якій позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати наказ Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 22 грудня 2021 року № 1864/6 «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Солонець Т.М.».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не відмовлялася надати Міністерству юстиції України або ж його територіальним органам документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства. Тобто, у Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) не було жодної законної підстави зупиняти діяльність позивача, у зв'язку із чим оскаржуваний наказ є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позов, зокрема зазначив, що 21.12.2021 Центральним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Київ) винесено наказ про проведення планової комплексної перевірки приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Солонець Т. М. У визначений день на робочому місці нотаріуса не було, про що членами комісії 21.12.2021 об 12 годині 40 хвилин складено відповідний акт. У телефонному режимі нотаріус стверджувала, що у зв'язку з похилим віком проходить курс планового лікування і у день перевірки, 21.12.2021 та протягом дня не перебуватиме на робочому місці. Частиною десятою статті 24 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що час прийому фізичних осіб приватним нотаріусом повинен становити не менше п'яти годин на день і п'яти робочих днів на тиждень за виключенням обставин, за яких нотаріус з незалежних від нього причин не може здійснювати такий прийом. Крім цього, про зупинення нотаріальної діяльності на строк більше трьох днів приватний нотаріус зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Міністерства юстиції України із зазначенням причин та строку, протягом якого він не здійснюватиме нотаріальну діяльність, не пізніше ніж за один робочий день бо дати зупинення (частина третя статті 29 Закону). Відомості щодо перебування у відпустці та/або на лікарняному до моменту проведення перевірки на адресу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від нотаріуса не надходили. Зазначає, що нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється у разі необґрунтованої відмови приватного нотаріуса від надання Міністерству юстиції України, його територіальному органу в порядку, передбаченому цим Законом, документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства - до усунення цієї обставини (стаття 24-1 Закону України «Про нотаріат»).Враховуючи вищевикладене, наказом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 22.12.2021 № 1864/6 на підставі пункту 4 частини першої статті 29-1 Закону зупинено нотаріальну діяльність позивача з 22.12.2021 до усунення обставини.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 січня 2022 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX), Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Згідно з абзацом четвертим п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2825-ІХ, інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27,частиною третьою статті 276,статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/39376/21 передана на розгляд та вирішення Запорізькому окружному адміністративному суду.
Справа № 640/39376/21 надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду 08 квітня 2025 року.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 квітня 2025 року справу передано на розгляд судді Запорізького окружного адміністративного суду Богатинського Б.В.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу за позовною заявою Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Солонець Тамари Миколаївни до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправним та скасування наказу.
На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.
17.06.1996 року позивач отримала свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю № 2288.
Відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 13.09.2021 № 1392 зареєстрована приватна нотаріальна діяльність позивача по Київському міському нотаріальному округу та видано реєстраційне посвідчення за № 1852.
21.12.2021 № 1185-7 Центральне міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) винесено наказ про проведення планової комплексної перевірки позивача.
У визначений день на робочому місці позивача не було, про що членами комісії 21.12.2021 складено Акт про відсутність на робочому місці приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округа. У телефонному режимі позивач повідомила, що у зв'язку з похилим віком проходить курс планового лікування і у день перевірки, 21.12.2021 та протягом дня не перебуватиме на робочому місці.
Відділом організаційної роботи, документування та контролю Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Київ) об 14 годині 51 хвилині 21.12.2021 зареєстровано заяву позивача, відповідно до якої позивач проходить планове лікування з 18.12.2021 і протягом дня не перебуває на робочому місці, однак, інколи в залежності від самопочуття, може протягом години вчиняти нотаріальні дії, у зв'язку з чим нотаріальну діяльність не зупиняла.
Наказом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 22.12.2021 № 1864/6 на підставі пункту 4 частини першої статті 29-1 Закону України «Про нотаріат» зупинено нотаріальну діяльність позивача з 22.12.2021 до усунення обставини.
Вважаючи зазначений наказ протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про нотаріат» (далі- Закон № 3425-XII) визначено, що нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
На нотаріусів, які працюють у державних нотаріальних конторах або займаються приватною нотаріальною діяльністю, законом може бути покладено вчинення інших дій, відмінних від нотаріальних, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Відповідно до ст. 3 Закону № 3425-XII нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Згідно зі ст. 2-1 Закону № 3425-XII державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України та його територіальними органами.
Відповідно статті 18 Закону № 3425-XII Міністерство юстиції України, його територіальні органи проводять перевірку організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів.
Проведення повторної перевірки з питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки за зверненням фізичної чи юридичної особи в межах предмета звернення та відповідно до повноважень Міністерства юстиції України, його територіальних органів.
Порядок проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів затверджується Міністерством юстиції України.
Відповідно до ст. 33 Закону № 3425-XІІ, Міністерство юстиції України, його територіальні органи проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки за зверненням фізичної чи юридичної особи в межах предмета звернення та відповідно до повноважень Міністерства юстиції України, його територіальних органів.
Перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, крім повторних перевірок, передбачених цим Законом, проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов'язковим повідомленням його про проведення такої перевірки за 10 днів.
Приватний нотаріус зобов'язаний надавати посадовим особам, уповноваженим проводити перевірку, відомості і документи щодо організації нотаріальної діяльності, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
У разі виявлення під час перевірки порушень в організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, порядку вчинення нотаріальних дій або неодноразових порушень правил нотаріального діловодства Міністерство юстиції України, його територіальний орган, які проводили перевірку, можуть зупинити або припинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса з підстав та в порядку, передбачених цим Законом.
У разі виявлення під час перевірки неодноразового грубого порушення порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса може бути анульовано у порядку та на підставах, передбачених цим Законом.
Порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 17.02.2014 №357/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.02.2014 за № 298/25075 затверджено Порядок проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства (далі - Порядок №357/5), який визначає механізм здійснення Міністерством юстиції України (далі - Міністерство юстиції), територіальним органом Міністерства юстиції перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
Відповідно до п.2 наведеного Порядку перевірка - планова або позапланова перевірка, під час якої перевіряється робота державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, нотаріальна діяльність приватного нотаріуса за відповідний період; позапланова перевірка - не запланована Міністерством юстиції, територіальним органом Міністерства юстиції комплексна, цільова або контрольна перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального діловодства, а також перевірка за зверненнями фізичних і юридичних осіб.
Згідно з п.6 наведеного Порядку проведення перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального діловодства здійснюється уповноваженими представниками Міністерства юстиції, територіального органу Міністерства юстиції, діяльність яких безпосередньо пов'язана з контролем за організацією нотаріату і нотаріальної діяльності в Україні.
Пунктами 13-15 вказаного Порядку передбачено, що позапланова комплексна, цільова або контрольна перевірка державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса проводиться за результатами попередньої перевірки або за дорученням Міністерства юстиції чи територіального органу Міністерства юстиції.
За наслідками такої перевірки комісія складає довідку про результати проведеної перевірки з висновками.
Перевірка за зверненнями фізичних та юридичних осіб проводиться у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції, територіального органу Міністерства юстиції шляхом витребування від державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса (особи, яка заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса) необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у такій інформації, та письмових пояснень нотаріуса або з виїздом за місцезнаходженням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, робочого місця приватного нотаріуса.
У разі необхідності за дорученням Міністра юстиції може проводитися позапланова перевірка в загальному порядку проведення перевірок, визначеному цим Порядком.
Позапланова перевірка проводиться як за період, що вже підлягав плановій комплексній перевірці, так і за період, що не підлягав такій перевірці.
За наслідками такої перевірки комісія складає довідку про результати проведеної перевірки з висновками.
Відповідно до п. 37-41 Порядку №357/5 завідувач державної нотаріальної контори, завідувач державного нотаріального архіву, приватний нотаріус, діяльність яких перевірялась, мають право письмово викласти свої заперечення або пояснення щодо висновків комісії.
Заперечення або пояснення завідувача державної нотаріальної контори, завідувача державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса, діяльність яких перевірялась, надаються комісії та розглядаються разом з довідкою про проведену перевірку та іншими матеріалами перевірки.
Один примірник довідки за результатами перевірки подається начальнику головного управління юстиції, який приймає рішення про способи реалізації висновків та пропозицій за результатами комплексної, цільової, контрольної перевірки, а другий примірник отримує приватний нотаріус, діяльність якого перевірялась.
За результатами перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса, на підставі висновків комісії Міністерство юстиції, територіальний орган Міністерства юстиції видає наказ, у якому встановлюється строк для усунення виявлених порушень та помилок.
Копія наказу направляється до виконання державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу для врахування пропозицій комісії впродовж п'яти робочих днів з дня ознайомлення з довідкою про результати проведеної перевірки та долучається до відповідного наряду державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, а також до реєстраційної справи приватного нотаріуса.
Після прийняття рішення Міністром юстиції другий примірник довідки за результатами перевірки направляється начальнику відповідного територіального органу Міністерства юстиції для здійснення контролю щодо реалізації територіальним органом Міністерства юстиції, державною нотаріальною конторою, державним нотаріальним архівом, приватним нотаріусом прийнятих рішень та рекомендацій стосовно усунення виявлених недоліків та порушень.
Строк, який надається державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу для усунення виявлених під час перевірки порушень та помилок, визначається у кожному випадку окремо, але не більше одного місяця з дня отримання наказу.
Після закінчення строку, установленого для усунення порушень та помилок, завідувач державної нотаріальної контори, завідувач державного нотаріального архіву, приватний нотаріус, діяльність яких перевірялась, зобов'язані письмово повідомити про заходи, які були вжиті ними для усунення цих порушень і помилок, та надати письмові пояснення, якщо виявлені порушення та помилки усунути неможливо.
Пунктом 43 Порядку №357/5 передбачено, якщо порушення, виявлені під час проведеної перевірки, не усунуті у наданий для цього строк чи не можуть бути усунуті або якщо державною нотаріальною конторою, державним нотаріальним архівом, державним чи приватним нотаріусом ігноруються висновки за результатами перевірки чи не виконуються рішення, прийняті за її наслідками, Міністерство юстиції, територіальний орган Міністерства юстиції приймають рішення про застосування до цих осіб заходів реагування, передбачених чинним законодавством.
Отже, наведеними положеннями законодавства встановлено відповідний алгоритм дій щодо здійснення перевірки стосовно діяльності нотаріусів, результатом вчинення яких є прийняття відповідних рішень.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 29-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється у разі необґрунтованої відмови приватного нотаріуса від надання Міністерству юстиції України, його територіальному органу в порядку, передбаченому цим Законом, документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства - до усунення цієї обставини.
Відповідно до ст.29-2 Закону України №3425-XII рішення про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса у випадках, передбачених ч.1 ст.29-1 цього Закону, приймає керівник відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.
Відповідний територіальний орган Міністерства юстиції України зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня видання наказу про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса письмово повідомити приватного нотаріуса про зупинення його нотаріальної діяльності.
Наказ про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса може бути оскаржений ним до Міністерства юстиції України або до суду.
Приватний нотаріус зобов'язаний зупинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про тимчасове зупинення його нотаріальної діяльності.
Так, позивачем оскаржується наказ Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 22.12.2021 № 1864/6, відповідно до якого зупинено приватну нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу СОЛОНЕЦЬ Тамари Миколаївни з 22 грудня 2021 року у зв'язку з необґрунтованою відмовою приватного нотаріуса від надання Центральному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Київ) документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства до усунення цієї обставини.
З матеріалів справи судом встановлено, що 21.12.2021 у зв'язку з надходженням на адресу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) доручення Міністерства юстиції України від 24.11.2021 № 114512/19.1.1/32-21 щодо проведення позапланової комплексної перевірки нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Солонець Т.М. та на підставі наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 21.12.2021 № 1185-7 мала бути проведена позапланова комплексна перевірка нотаріальної діяльності позивача.
У визначений день на робочому місці позивача не було, про що членами комісії 21.12.2021 складено Акт про відсутність на робочому місці приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округа.
У телефонному режимі позивач повідомила, що у зв'язку з похилим віком проходить курс планового лікування і у день перевірки, 21.12.2021 та протягом дня не перебуватиме на робочому місці.
Крім того, відділом організаційної роботи, документування та контролю Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Київ) об 14 годині 51 хвилині 21.12.2021 зареєстровано заяву позивача, відповідно до якої позивач проходить планове лікування з 18.12.2021 і протягом дня не перебуває на робочому місці, однак, інколи в залежності від самопочуття, може протягом години вчиняти нотаріальні дії, у зв'язку з чим нотаріальну діяльність не зупиняла.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону № 3425-XІІ перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, крім повторних перевірок, передбачених цим Законом, проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов'язковим повідомленням його про проведення такої перевірки за 10 днів.
Проте, доказів направлення та вручення позивачу повідомлення про дату та час проведення перевірки, як передбачено ст. 33 Закону № 3425-XІІ відповідачем не надано. Отже, позивач не був належним чином повідомлений про проведення такої перевірки, що виключає можливість вважати його дії ухиленням від надання документів для перевірки.
Крім того, позивачем 21.12.2021 року було повідомлено Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про необхідність проходження планового лікування з відривом від робочого місця, та можливістю знаходження обмеженої кількості часу на робочому місці. Позивач зазначала, що за необхідності прийме повторно на позапланову перевірку представників Міністерства юстиції України та Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Відповідно до п.21 Порядку №357/5 за наявності об'єктивних підстав, які унеможливлюють проведення перевірки (хвороба завідувача односкладової державної нотаріальної контори, завідувача державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса тощо), що підтверджується відповідним документом, голова комісії порушує перед керівництвом Міністерства юстиції, територіального органу Міністерства юстиції питання про можливість перенесення строків перевірки. Документ, що підтверджує обставини, які унеможливлюють проведення перевірки, надається нотаріусом Міністерству юстиції або територіальному органу Міністерства юстиції. Перенесення строків перевірки здійснюється відповідним наказом, що видається Міністерством юстиції, територіальним органом Міністерства юстиції.
Проте, відповідачем питання про перенесення строків проведення перевірки не розглядалось.
Щодо зазначення відповідачем у відзиві на позов, що частиною десятою статті 24 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що час прийому фізичних осіб приватним нотаріусом повинен становити не менше п'яти годин на день і п'яти робочих днів на тиждень за виключенням обставин, за яких нотаріус з незалежних від нього причин не може здійснювати такий прийом, проте, відомості щодо перебування у відпустці та/або на лікарняному до моменту проведення перевірки па адресу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від позивача не надходили, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 29-1 Закону України «Про нотаріат» про зупинення нотаріальної діяльності на строк більше трьох днів приватний нотаріус зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Міністерства юстиції України із зазначенням причин та строку, протягом якого він не здійснюватиме нотаріальну діяльність, не пізніше ніж за один робочий день до дати зупинення. Суд зазначає, що планове лікування з відсутністю на робочому місці позивачем було заплановано на період з 21.12.2021 року по 23.12.2021 року, тобто на строк не більше трьох днів, у зв'язку з чим позивачем не повідомлялося Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності, а також наявності можливості знаходження на роботі в цей період обмеженої кількості часу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач не відмовлявся надати відповідачу документи для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства, тому у відповідача були відсутні підстави для зупинення нотаріальної діяльності позивача на підставі пункту 4 частини 1 статті 29-1 Закону № 3425-XII.
Отже, оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255 КАС України, суд -
Позов Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Солонець Тамари Миколаївни до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправним та скасування наказу, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 22 грудня 2021 року № 1864/6 «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) на користь Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Солонець Тамари Миколаївни понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Солонець Тамари Миколаївни ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ),
Відповідач - Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ) (пров.Музейний, 2Д, м.Київ, 01001; код ЄДРПОУ 43315602).
Повне судове рішення складено 15.09.2025.
Суддя Б.В. Богатинський