Рішення від 15.09.2025 по справі 320/12508/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року № 320/12508/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Київводоканал» до Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Приватне акціонерне товариство «Київводоканал» (далі по тексту також позивач, ПрАТ «Київводоканал», ЄДРПОУ: 03327664; адреса: 01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, 1а) з позовом до Антимонопольного комітету України (далі по тексту також відповідач, АМКУ, ЄДРПОУ: 00032767, адреса: 03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення АМКУ від 22.02.2023 №2063-р/пк-пз (оголошення про проведення закупівлі оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2023-01-20-013495-а за лотом №2).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час розгляду пропозицій учасників процедури закупівлі позивачем виявлено ненадання ТОВ «Інтеріум Компані» визначених тендерною документацією документів, внаслідок чого позивачем було відхилено пропозицію ТОВ «Інтеріум Компані». Водночас, відповідач оскаржуваним рішенням зобов'язав позивача скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Інтеріум Компані» за процедурою закупівлі з підстав відсутності у тендерній документації окремих вимог щодо необхідності надання у складі тендерної пропозиції технічної специфікації відповідно до вимог Додатку 4 тендерної документації та ненадання учаснику можливості виправити невідповідності.

Позивач стверджує, що тендерна документація містить окремі вимоги щодо необхідності надання у складі тендерної пропозиції технічної специфікації.

Крім того, позивач з посиланням на роз'яснення Мінекономіки зазначає про відсутність підстав для надання ТОВ «Інтеріум Компані» часу для усунення невідповідностей з посиланням на статтю 31 Закону України «Про публічні закупівлі».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.04.2022 відкрито провадження у справі №320/12508/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Відповідач надіслав до Київського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти заявлених позовних вимог, зазначивши про те, що правомірно зобов'язав позивача оскаржуваним рішенням скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Інтеріум Компані» за процедурою закупівлі з підстав відсутності у тендерній документації окремих вимог щодо необхідності надання у складі тендерної пропозиції технічної специфікації відповідно до вимог Додатку 4 тендерної документації та ненадання учаснику можливості виправити невідповідності. ВІДЗИВУ НЕМАЄ У СПРАВІ

Такі доводи були заперечені позивачем у наданій суду відповіді на відзив. ВІДПОВІДЬ НА ВІДЗИВ ВІДСУТНЯ У СПРАВІ

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Відповідно до інформації, розміщеної на веб-сайті Уповноваженого органу з питань закупівель за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-01-20-013495-a, ПрАТ «Київводоканал» було ініційовано проведення процедури відкритих торгів за процедурою закупівлі ДК 021:2015: 14210000-6 - Гравій, пісок, щебінь і наповнювачі, 14212400-4 Ґрунт (ґрунт, ґрунтосуміш універсальна, керамзит). Оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2023-01-20-013495-а (лот №2).

Згідно з інформацією, розміщеною на веб-порталі Уповноваженого органу, свої пропозиції для участі в процедурі закупівлі за лотом №2 надано наступними учасниками: ТОВ «Альянс будівельників України» та ТОВ «Інтеріум Компані». Розкриття пропозицій відбулось 30.01.2023.

В межах проведення зазначеної процедури закупівлі ТОВ «Інтеріум Компані» подано тендерну пропозицію, яка відхилена позивачем (замовником) відповідно до протоколу від 06.02.2023, про що розміщено інформацію на веб-порталі Уповноваженого органу 06.02.2023. підставою для відхилення тендерної пропозиції за лотом №2 ТОВ «Інтеріум Компані» зазначено не надання документів, які вимагалися згідно з умовами тендерної документації, а саме: технічну специфікацію, відповідно до вимог Додатку 4 тендерної документації.

За наслідками розгляду скарги ТОВ «Інтеріум Компані» рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 22.02.2023 №2063-р/пк-пз зобов'язано позивача скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Інтеріум Компані» за процедурою закупівлі - «ДК 021:2015: 14210000-6 - Гравій, пісок, щебінь і наповнювачі, 14212400-4 Ґрунт (ґрунт, ґрунтосуміш універсальна, керамзит)», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2023-01-20-013495-a, за лотом № 2.

Вважаючи рішення АМКУ від 22.02.2023 №2063-р/пк-пз про зобов'язання позивача скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Інтеріум Компані» протиправним, позивач звернувся до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади врегульовані Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Закон № 922-VIII), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Статтею 5 Закону № 922-VIII визначено принципи здійснення закупівель: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Приписами частини першої статті 18 Закону № 922-VIII передбачено, що Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов'язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює Комісію (комісії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та здійснює інші повноваження, визначені цим Законом та Законом України «Про Антимонопольний комітет України». Рішення Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України.

Повноваження, порядок утворення та функціонування Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель встановлюються відповідно до цього Закону та Закону України «Про Антимонопольний комітет України».

За змістом частини шістнадцятої статті 18 Закону № 922-VIII орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на підставі інформації, розміщеної в електронній системі закупівель станом на момент подання скарги, та інформації, одержаної за скаргою.

Для розгляду скарг орган оскарження має право запитувати і отримувати в електронному вигляді у замовників, учасників процедури закупівлі, контролюючих органів, Уповноваженого органу, інших осіб відповідні інформацію, документи та матеріали щодо проведення процедур закупівель. Порядок організації формування таких запитів та отримання інформації через електронну систему закупівель визначається Регламентом роботи Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

Замовники, учасники процедури закупівлі, контролюючі органи, Уповноважений орган, інші особи протягом трьох робочих днів з дня отримання запиту органу оскарження, але не пізніше дня, що передує дню розгляду скарги, повинні подати до органу оскарження шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель відповідні інформацію, документи та матеріали щодо проведення процедур закупівель.

Інформація, документи та інші матеріали, які суб'єкт оскарження та/або замовник вважають необхідними долучити до розгляду скарги, повинні бути подані не пізніше ніж за три робочі дні до дати розгляду скарги Комісією з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель через електронну систему закупівель. Зазначена інформація, документи та матеріали подаються в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що вважається таким відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги», шляхом заповнення електронних форм з окремими полями.

Згідно з частинами вісімнадцятою - двадцять четвертою 18 Закону № 922-VIII за результатами розгляду скарги орган оскарження має право прийняти рішення:

1) про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про процедури закупівлі, передбаченої цим Законом);

2) про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз'яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.

Орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає обґрунтоване рішення, в якому зазначаються:

1) висновок органу оскарження про наявність або відсутність порушення процедури закупівлі;

2) висновок органу оскарження про задоволення скарги повністю чи частково або про відмову в її задоволенні;

3) підстави та обґрунтування прийняття рішення;

4) у разі якщо скаргу задоволено повністю або частково - зобов'язання усунення замовником порушення процедури закупівлі та/або відновлення процедури закупівлі з моменту попереднього законного рішення чи правомірної дії замовника.

Рішення органу оскарження містить таку інформацію: 1) найменування органу оскарження; 2) короткий зміст скарги; 3) мотивувальну частину рішення; 4) резолютивну частину рішення; 5) строк оскарження рішення.

Протягом одного робочого дня після прийняття рішення за результатами розгляду скарги орган оскарження в електронній системі закупівель надає інформацію про резолютивну частину рішення та протягом трьох робочих днів з дня його прийняття розміщує рішення в електронній системі закупівель. Рішення за результатами розгляду скарги відразу після розміщення в електронній системі закупівель автоматично оприлюднюється в електронній системі закупівель і надсилається суб'єкту оскарження та замовнику.

Рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов'язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються. Якщо рішення органу оскарження, прийняте за результатами розгляду органу оскарження, не було оскаржене до суду, таке рішення має бути виконано не пізніше 30 днів з дня його прийняття органом оскарження.

Рішення органу оскарження може бути оскаржене суб'єктом оскарження, замовником до окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, протягом 30 днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель.

Право на оскарження не обмежує права суб'єкта оскарження на звернення до суду без попереднього звернення до органу оскарження.

Відповідач мотивував своє рішення відсутністю у тендерній документації окремих вимог щодо необхідності надання у складі тендерної пропозиції технічної специфікації відповідно до вимог Додатку 4 тендерної документації; наявність невідповідності у документах тендерної пропозиції ТОВ «Інтеріум Компані», визначених пунктом 40 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», яку замовник не надав можливість виправити.

З огляду на зазначене, відповідач дійшов висновку, що замовник неправомірно відхилив тендерну пропозицію TOB «Інтеріум Компані», чим порушив вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».

За визначенням статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Пунктом 2 частини першої статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства.

Щодо відсутності у тендерній документації окремих вимог щодо необхідності надання у складі тендерної пропозиції технічної специфікації відповідно до вимог Додатку 4 тендерної документації, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 7 розділу 3 тендерної документації інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі надається згідно з Додатком 4 «Технічна специфікація» тендерної документації.

Додаток 4 тендерної документації містить технічну специфікацію до предмета закупівлі: ДК 021:2015: 14210000-6 - Гравій, пісок, щебінь і наповнювачі, 14212400-4 Ґрунт (ґрунт, ґрунтосуміш універсальна, керамзит) Лот 2. Департамент експлуатації водопровідного господарства: технічні, якісні характеристики предмета закупівлі передбачають необхідність застосування заходів із захисту довкілля. У разі, якщо дані Технічні вимоги містять посилання на конкретну торгівельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип товару, джерело його походження або виробника, то вважається, що Технічні вимоги містять вираз «або еквівалент». У випадку, якщо ДСТУ/ГОСТ втратять чинність, то якість продукції, запропонована учасниками, має бути не гірша ніж в зазначеному ДСТУ/ГОСТі. У місцях, де у технічних характеристиках предмета закупівлі містяться посилання на ТУ, допускається предмет закупівлі з технічними характеристиками не гіршими, ніж ті, які зазначені у таких ТУ. При поданні тендерних пропозицій враховувати вимоги постанови КМУ від 09 квітня 2022 року № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» та постанови НБУ від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану».

Додаток 4 містить таблицю з назвою «Інформація про кількісні, технічні та якісні характеристики предмета закупівлі», де містяться наступні колонки: «Найменування предмета закупівлі», «Технічні характеристики», «Стандарти якості», «Одиниці виміру», «Кількість», «Найменування товару, запропоноване Учасником», «Технічні характеристики товару, запропонованого Учасником»: Грунт рослинний насипний, чорнозем ДСТУ Б В.2.1-2-96 3160,00 т.

Учасник надає у складі тендерної пропозиції супроводжувальні документи на товар: агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.10.2011 № 536 за показниками (вміст у грунті гумусу %, щільність радіоактивного забруднення цезій 137, стронцій 90); довідка в довільній формі із зазначенням місця відвантаження. Усі вищезазначені документи повинні бути видані на ім'я учасника (виробника) процедури закупівлі. У разі, якщо учасник не є виробником предмету закупівлі: учасник у складі тендерної пропозиції надає договір про господарські взаємовідносини (при цьому зазначена кількість товару має бути не менше зазначеної кількості в тендерній пропозиції) та/або дилерський договір та/або договір на дистрибьюторство на закупівлю товару з виробником на ім'я якого видані супроводжуючі документи та/або з представником виробника (при цьому у разі надання вищезазначеного документу від представника, то учасник закупівлі надає документ, що підтверджує взаємовідносини між таким представником та виробником).

Умови поставки: поставка протягом року, обсяги згідно попередньо наданої заявки. Поставка протягом 5 робочих днів з дати надання письмової заявки покупця.

З аналізу змісту додатку 4 до тендерної документації вбачається, що вона не містить окремих вимог щодо необхідності надання у складі тендерної пропозиції технічної специфікації відповідно до вимог Додатку 4 тендерної документації.

Таким чином, замовник неправомірно відхилив тендерну пропозицію TOB «Інтеріум Компані», з підстав відсутності у складі тендерної пропозиції технічної специфікації.

Щодо наявність невідповідності у документах тендерної пропозиції ТОВ «Інтеріум Компані», визначених пунктом 40 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», яку замовник не надав можливість виправити, суд зазначає таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі по тексту - Особливості), відповідно до пункту 1 яких ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Згідно пункту 40 Особливостей якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.

Пунктом 41 Особливостей визначено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:

1) учасник процедури закупівлі: зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом другим пункту 39 цих особливостей; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції; не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей; не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом п'ятим пункту 38 цих особливостей; визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог абзацу другого пункту 36 цих особливостей; є юридичною особою - резидентом Російської Федерації/Республіки Білорусь державної форми власності, юридичною особою, створеною та/або зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь, та/або юридичною особою, кінцевим бенефіціарним власником (власником) якої є резидент (резиденти) Російської Федерації/Республіки Білорусь, або фізичною особою (фізичною особою - підприємцем) - резидентом Російської Федерації/Республіки Білорусь, або є суб'єктом господарювання, що здійснює продаж товарів, робіт, послуг походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, робіт та послуг, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування»);

2) тендерна пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації; викладена іншою мовою (мовами), ніж мова (мови), що передбачена тендерною документацією; є такою, строк дії якої закінчився; є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації; не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;

3) переможець процедури закупівлі: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону, з урахуванням пункту 44 цих особливостей; не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 Закону; не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом другим пункту 39 цих особливостей.

Крім того, частиною дев'ятою статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Замовник розглядає подані тендерні пропозиції з урахуванням виправлення або невиправлення учасниками виявлених невідповідностей.

З аналізу зазначених положень слідує, що у випадку виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією замовником надається строк для усунення таких невідповідностей.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ тендерної документації тендерна пропозиція подається в електронному вигляді. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, в яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення Замовником) та завантаження файлів, зокрема, з документально підтвердженою інформацією про відповідність Учасника кваліфікаційним критеріям відповідно до умов Додатка 2 Документації.

Відповідно до пункту 5 розділу 3 тендерної документації відповідно до статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник установлює кваліфікаційний(-і) критерій(-ї) згідно з Додатком 2 Документації.

Відповідно до Додатку 2 тендерної документації документи, що подаються на підтвердження відповідності учасників установленим кваліфікаційним критеріям, зокрема: 4. Наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю підтверджується наданням: балансу, звіту про фінансові результати, звіту про рух грошових коштів за останній звітний період (2020 рік або 2021 рік) з обсягом річного доходу (виручки) у розмірі очікуваної вартості предмета закупівлі, а також довідки з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами.

Суб'єкти господарювання, яким згідно з законодавством надано право складати скорочену за показниками фінансову звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати, подають відповідні документи за останній звітний період (2020 рік або 2021 рік) з обсягом річного доходу (виручки) у розмірі очікуваної вартості закупівлі предмета закупівлі, а також довідку з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами.

За таких умов, тендерна документація передбачала необхідність надання балансу та звіту про фінансові результати за 2020 рік або 2021 рік. Відповідно до інформації, розміщеної на веб-порталі Уповноваженого органу дата оприлюднення: 20.01.2023; кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 30.01.2023; очікувана вартість: 2383564,42 UAH з ПДВ.

У складі тендерної пропозиції ТОВ «Інтеріум Компані» містяться, зокрема: баланс на 31.12.2022 форма № 1-м; звіт про фінансові результати за рік 2022 форма № 2-м; квитанція; звіт 1-м, 2-м; фінансова звітність малого підприємства за період: рік,2022.

Звіт доставлено до Центру обробки електронних звітів Держстату України 27.01.2023 у 14:35:59.

Разом з тим, у складі тендерної пропозиції ТОВ «Інтеріум Компані» відсутня фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати саме за 2020 рік або 2021 рік з обсягом річного доходу (виручки) у розмірі очікуваної вартості закупівлі предмета закупівлі.

Зазначене свідчить про невідповідність в документах тендерної пропозиції зазначеного учасника, визначених пунктом 40 Особливостей.

Водночас, позивачем у порушення вимог пункту 40 Особливостей та частини дев'ятої статті 26 Закону не надано ТОВ «Інтеріум Компані» можливість виправити наведені вище невідповідності.

Позивач в адміністративному позові посилається на лист Мінекономіки від 07.02.2022 №3304-04/6037-06, яким надано роз'яснення щодо застосування 24 годин на усунення невідповідностей та зазначено, що у разі якщо тендерна пропозиція учасника, крім невідповідностей в інформації та/або документах, визначених частиною шістнадцятою статті 29 Закону, не відповідає іншим вимогам тендерної документації, така пропозиція має відхилятися відповідно до підстав, визначених у статті 31 Закону, із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель, без застосування механізму 24 годин на усунення невідповідностей. У зв'язку з тим, що крім невідповідностей в документі на підтвердження фінансової спроможності, було виявлено невідповідність умовам технічної специфікації. Замовником було прийнято рішення про відхилення тендерних пропозицій учасника ТОВ «Інтеріум Компані» КОМПАНІ» на підставі пунктів 1 та 2 частини першої статті 31 Закону та підпункту 2 пункту 41 Особливостей, пункту 3 Розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» тендерної документації на закупівлю «ДК 021:2015: 14210000-6 - Гравій, пісок, щебінь і наповнювачі. 14212400-4 Грунт (грунт, грунтосуміш універсальна, керамзит)» по Лотам 2-4 без застосування механізму 24 годин на усунення невідповідностей.

Водночас, як встановлено судом та підтверджується дослідженими доказами, замовником неправомірно відхилено тендерну пропозицію TOB «Інтеріум Компані» з підстав відсутності у складі тендерної пропозиції технічної специфікації, внаслідок чого у позивача відсутні підстави для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Інтеріум Компані» відповідно до підстав, визначених у статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» без надання йому строку для усунення таких невідповідностей.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем прийнято обґрунтоване та правомірне рішення від 22.02.2023 № 2063-р/пк-пз.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги не підлягають задоволенню як такі, що не знайшли свого документального та нормативного підтвердження під час розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи положення статті 139 КАС України у суду відсутні підстави для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем витрати по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Панченко Н.Д.