Ухвала від 15.09.2025 по справі 640/29454/21

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

м. Вінниця

15 вересня 2025 р. Справа № 640/29454/21

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки)

ВСТАНОВИВ:

19.10.2021 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2021 задоволено заяву ФОП ОСОБА_2 про вжиття заходів забезпечення позову. Зупинено стягнення на підставі вимоги ГУ ДПС у м. Києві про сплату боргу (недоїмки) від 17.05.2019 № Ф-72148-17У.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору.

Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом (пункт 3 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX).

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 2825-ІХ справа № 640/29454/21 скерована за належністю для розгляду та вирішення Вінницькому окружному адміністративному суду.

Ухвалою від 10.03.2025 суддя Томчук А.В. прийняв до свого провадження адміністративну справу № 640/29454/21.

В подальшому, ухвалою від 16.07.2025 суд витребував у відповідача додаткові докази, також у цій же ухвалі суд зобов'язав позивача надати докази необхідні для вирішення цього спору.

23.07.2025 на адресу суду від ГУ ДПС у м. Києві надійшли документи на виконання вимог ухвали від 16.07.2025.

Позивач витребувані судом докази не надав, хоча копію ухвали отримано останнім 16.07.2025, про що свідчить довідка про доставку електронного листа у електронний кабінет ОСОБА_1 .

У зв'язку із чим, 28.08.2025 суд витребував у ОСОБА_1 та зобов'язав його надати суду в 7-денний строк з дня отримання ухвали наступні докази: докази сплати єдиного внеску за період з 28.03.2017 по 17.05.2019; докази зайнятості (роботи позивача) у період з 28.03.2017 по 17.05.2019, зокрема витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування по формі ОК-5 за період з 28.03.2017 по 17.05.2019.

У строк встановлений судом в ухвалі від 28.08.2025 позивач витребувані докази не надав, хоча копію ухвали отримано останнім 28.08.2025, про що свідчить довідка про доставку електронного листа у електронний кабінет Шумова О.В. від 29.08.2025.

Визначаючись щодо можливості продовження розгляду цієї справи, суд виходить з наступного.

Так, як слідує із змісту позовної заяви, предметом спору за цим позовом є правомірність прийнятої відповідачем вимоги про сплату боргу від 17.05.2019 № Ф-72148-17У.

При цьому, наголошуючи на протиправності оскаржуваного рішення позивач вказує на відсутність у нього обов'язку щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки у вказаному періоді єдиний внесок за нього сплачували роботодавці. Так, ОСОБА_1 зазначає, що з 06.09.2018 по 08.02.2019 працював у ТОВ "АВКУБІ ПЛЮС" на посаді юрисконсульта, з 14.04.2020 по 14.03.2021 був членом комітету з питань антикорупційної політики та комплаєнсу НААУ, а з 01.02.2021 працював у Коропивницькому апеляційному суді, в підтвердження чого надає копію наказу ТОВ "АВКУБІ ПЛЮС" від 05.09.2018 № 38-ОС про прийняття на роботу, службове посвідчення № 11-646 члена комітету з питань антикорупційної політики та комплаєнсу НААУ.

Згідно із частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з частиною другою статті 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

За приписами частини четвертої статті 79 КАС України якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Відповідно до частини першої статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Згідно з частинами першою, другою статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Пунктами 2, 4 частини п'ятої статті 44 КАС України встановлено, що учасники справи зобов'язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

Згідно з частиною четвертою статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали (частина сьома статті 80 КАС України).

У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду (частина дев'ята статті 80 КАС України).

Частиною п'ятою статті 77 КАС України визначено, що суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Суд зауважує, що при зверненні з позовною заявою до суду позивачем не надано доказів, які б підтверджували доводи про сплату єдиного сплати єдиного внеску за період з 28.03.2017 по 17.05.2019 за ОСОБА_1 безпосередніми роботодавцями, як і належних доказів зайнятості (роботи позивача) у період з 28.03.2017 по 17.05.2019, зокрема витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування по формі ОК-5 за період з 28.03.2017 по 17.05.201.

При цьому, як зазначено вище, судом вживались необхідні заходи з метою витребування доказів, необхідних для розгляду справи. З огляду на наведене позивачу було запропоновано надати необхідні для розгляду цієї справи докази.

Однак, доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів, суду надано не було.

Вирішення спору без надання таких доказів неможливе, оскільки на підставі наявних матеріалів не можливо встановити повністю обставини справи.

Згідно із пунктом 9 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.

Суд зауважує, що, ініціювавши судовий розгляд справи, позивач насамперед повинен активно використовувати визначені законом процесуальні права, здійснювати їх з метою, з якою такі права надано. Реалізація особою процесуальних прав невіддільна від виконання нею процесуального обов'язку щодо сприяння встановленню в судовому процесі дійсних обставин у справі з метою отримання правосудного судового рішення.

Отже, враховуючи, що позивач у визначений строк без поважних причин не надав витребувані судом докази, необхідні для справедливого, неупередженого та об'єктивного вирішення спору, що перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про залишення позову без розгляду.

Суд роз'яснює позивачеві, що у відповідності до частини четвертої статті 240 КАС України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Заходи забезпечення позову вжиті ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2021 зберігають свою дію до набрання чинності цією ухвалою.

Керуючись ст.ст. 240, 248, 256, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення..

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Томчук Андрій Валерійович