1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/4786/25 1-кс/335/3136/2025
10 вересня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_6 , поданого у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 19.11.2024 року за № 12024080000000376, про відсторонення від посади Кушугумського селищного голови Запорізького району Запорізької області
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Петропавловськ-Камчатський Російської Федерації, громадянина України, такого, який має вищу освіту, обіймає посаду Кушугумського селищного голови Запорізького району Запорізької області, одруженого, батька двох неповнолітніх дітей, зареєстрованого та такого, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,
Старший слідчий слідчого управління ГУНП в Запорізькій області майор поліції ОСОБА_6 , в рамках кримінального провадження № 42025082010000024 від 06.03.2025, звернулась з клопотанням до слідчого судді про відсторонення від посади Кушугумського селищного голови Запорізького району Запорізької області, підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України ОСОБА_4 .
Клопотання мотивує тим, що рішенням Кушугумської селищної ради від 18.11.2020 № 2 «Про початок повноважень Кушугумського селищного голови» ОСОБА_4 визнано обраним Кушугумським селищним головою Запорізького району Запорізької області (далі - селищний голова).
Обраний селищним головою ОСОБА_4 прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування, згідно з якою він, усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягнув, що буде вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватись Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання посадової особи місцевого самоврядування, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки.
У той же час ОСОБА_4 як селищний голова попереджений про встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно селища, очолює виконавчий комітет відповідної селищної ради, головує на її засіданнях.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до повноважень сільського голови належать, у тому числі такі:
- забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
- організація в межах, визначених цим Законом, роботи відповідної ради та її виконавчого комітету;
- підписання рішень ради та її виконавчого комітету;
- внесення на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду секретаря ради;
- внесення на розгляд ради пропозицій про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;
-внесення на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;
-здійснення керівництва апаратом ради та її виконавчого комітету;
-скликання сесій ради, внесення пропозицій та формування порядку денного сесій ради і головування на пленарних засіданнях ради;
-забезпечення підготовки на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднення затверджених радою програм, бюджету та звітів про їх виконання;
-призначення на посади та звільнення з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів;
-скликання загальних зборів громадян за місцем проживання;
-внесення на розгляд ради пропозицій про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
-внесення на розгляд ради пропозицій щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
-забезпечення виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;
-виконання функції розпорядника бюджетних коштів, здійснення використання їх лише за призначенням, визначеним радою;
-представлення територіальної громади, ради та її виконавчого комітету у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
-звернення до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів;
-укладення від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договорів відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подання їх на затвердження відповідної ради;
-особистий прийом громадян;
-забезпечення на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань;
-участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, які встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»;
-здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;
-видання розпоряджень у межах своїх повноважень.
Частиною 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Частиною 5 цієї ж статті Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Поряд з цим, відповідно до статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно - розпорядчих та консультативно - дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Статтею 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачені основні обов'язки посадових осіб місцевого самоврядування, серед яких: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Крім того, відповідно до статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Таким чином, ОСОБА_4 наділений посадовими обов'язками та виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у зв'язку з чим відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою органу місцевого самоврядування.
Кушугумською селищною радою 30.08.2023 розпочато процедуру відкритих торгів з особливостями (ID UA-2023-08-30-010569-a) про закупівлю послуг щодо капітального ремонту тротуару на розі вулиць Комбайна, 42 - Зарічна, 69-146 смт. Кушугум Запорізького району, Запорізької області (код за ДК 021:2015 - 45233000-9 - Будівництво, влаштовування фундаменту та покриття шосе, доріг) на очікувану вартість 3 349 188 грн.
За результатами проведення вказаної процедури відкритих торгів з особливостями (ID UA-2023-08-30-010569-a), 19.09.2023 Кушугумською селищною радою (далі - Замовник) в особі селищного голови ОСОБА_4 укладено договір на виконання робіт № 66 з ТОВ «Клеріті Екшенз» (далі - Підрядник) в особі директора ОСОБА_8 у сумі 3 188 891,26 грн. без ПДВ.
Відповідно до п. 1.1. Договору від 19.09.2023 № 66 Підрядник зобов'язується виконати роботи «Капітальний ремонт тротуару на розі вулиць Комбайна, 42 - Зарічна, 69-146 смт. Кушугум Запорізького району, Запорізької області», а Замовник - прийняти і оплатити виконані Роботи на умовах даного Договору. Загальні обсяги виконання робіт можуть бути змінені залежно від потреб Замовника у певних обсягах Робіт та/або реального фінансування видатків Замовника на зазначені цілі з відповідним зміненням ціни Договору, з обов'язковим оформленням і підписанням Сторонами про це відповідної Додаткової угоди до Договору.
Пунктом 1.3 Договору від 19.09.2023 № 66 визначено, що Роботи виконуються відповідно до Договірної ціни та локального кошторису (Додаток 1 та Додаток 2 до Договору), які є невід'ємною частиною цього Договору.
Відповідно до п. 2.1. Договору від 19.09.2023 № 66 Підрядник зобов'язаний виконати роботи, якість яких відповідає державним стандартам, технічним умовам, державним будівельним нормам та правилам, що діють в Україні.
Якість усіх матеріалів, що застосовуються при виконанні робіт, повинна відповідати стандартам, які застосовуються в Україні, вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва. (п. 2.2 Договору від 19.09.2023 № 66).
Відповідно до п. 3.1. Договору від 19.09.2023 № 66 ціна Договору є твердою. Загальна сума Договору згідно з Договірною ціною, що є невід'ємною частиною Договору (додаток 1 до Договору), та згідно з пропозицією учасника становить: 3 188 891,26 грн., без ПДВ.
Відповідно до п. 4 .1. Договору від 19.09.2023 № 66 оплата за виконані Підрядником роботи здійснюється Замовником на підставі підписаного Сторонами Акта КБ-2в впродовж 10 (десяти) банківських днів з дати підписання вищевказаного документу.
Термін виконання Робіт по Договору у повному обсязі: з моменту підписання Договору - до 31.12.2023 (п. 5.1 Договору від 19.09.2023 № 66).
Відповідно до п. 5.4 Договору від 19.09.2023 № 66, роботи виконуються з матеріалів Підрядника.
Підрядник зобов'язаний самостійно за власний рахунок поставити на Об'єкт Замовника всі необхідні для виконання Робіт матеріали, комплектуючі вироби і здійснити їх розвантаження, складування і зберігання на Об'єкті Замовника протягом усього строку виконання Робіт. (п. 5.5 Договору від 19.09.2023 № 66).
Відповідно до п. 6.2.1 Договору від 19.09.2023 № 66 Підрядник зобов'язаний виконати Роботи у відповідності до умов цього Договору.
Підрядник зобов'язаний Забезпечити виконання Робіт у відповідності до чинного законодавства, нормативно правових актів та нормативних актів з промислової, протипожежної безпеки, з охорони праці, техніки безпеки та охорони навколишнього природного середовища. (п. 6.2.2 Договору від 19.09.2023 № 66).
Підрядник зобов'язаний виконувати роботи власними або залученими за свій рахунок силами та/або засобами, з використанням власних матеріалів та обладнання у відповідності до чинних будівельних норм і правил, а також з дотриманням державних будівельних норм. (п. 6.2.4 Договору від 19.09.2023 № 66).
Підрядник зобов'язується разом із Актом КБ-2в надати Замовнику усю необхідну супровідну технічну документацію та звітні матеріали про виконання робіт.
Надалі, у невстановлені досудовим розслідуванням час і місці, але не пізніше 05.10.2023, ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою із невстановленими особами, в умовах воєнного стану, маючи на меті розтрату коштів Кушугумської селищної ради, вніс зміни до кошторисної документації в частині збільшення загальної вартості угоди, зокрема, збільшення вартості плитки та бетонного поребрика шляхом виключення інших матеріалів на суму з 2 081 805 грн до 2 170 482 грн.
Після цього ОСОБА_4 підписав акт на закриття прихованих робіт від 14.10.2023, з недостовірними відомостями у якому збільшено витрати ТОВ «Клеріті Екшенз» на матеріали, використані при виконанні робіт улаштуванню бетонних поребриків на бетонну основу 2330 м.
Таким чином, внесення недостовірних відомостей до цього акту дозволило в подальшому включити ці завищені витрати до акту приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за листопад 2023 року № 1 ТОВ «Клеріті Екшенз». Ці витрати стосувалися суміші бетонної готової важкої, класу бетону В15 (М200), крупність заповнювача більше 40 мм, у кількості 59,415 м? на суму 233 350,63 грн., що не відповідало фактичним обставинам.
Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 14.11.2023, ОСОБА_4 підписав акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2023 року (форма КБ-2в) від 14.11.2023. Загальна сума цього акту становила 3 055 027,27 грн. за об'єктом «Капітальний ремонт на розі вулиць Комбайна, 42 - Зарічна 69-146 смт. Кушугум Запорізького району, Запорізької області». До цього акту, у тому числі, були внесені недостовірні відомості щодо:
1)вартості використаних будівельних матеріалів:
плити бетонні тротуарні фігурні «Старе місто» за ціною 402 грн за 1 м? на загальну суму 801 150,78 грн;
поребрик із бетону, 60х200х750 за ціною 220 грн за 1м? на загальну суму 719 736,55 грн.
2)витрат на придбання суміші бетонної готової важкої:
клас бетону В15 (М200), крупність заповнювача більше 40 мм, у кількості 59,415 м? на суму 233 350,63 грн.
Відповідно до висновків експертів за результатами проведення судових товарознавчих експертиз,
1)вартість використаних будівельних матеріалів становить :
плити бетонні тротуарні фігурні «Старе місто» за ціною 167,38 грн за 1 м? на загальну суму 376 081,18 грн.;
поребрик із бетону, 60х200х750 за ціною 69,08 грн за 1м? на загальну суму 241 444, 97 грн.
2) витрати на придбання суміші бетонної готової важкої документально не підтверджено.
Ці дії призвели до необґрунтованого завищення загальної вартості фактично виконаних робіт на 1 196 538,75 грн., що підтверджується висновком за результатами проведення економічної експертизи від 25.07.2025 № 1177.
На підставі вказаного акту виконаних робіт виконані роботи оплачені Кушугумською селищною радою в повному обсязі за рахунок асигнувань по КПКВ 0116030 «Організація благоустрою населених пунктів» за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об'єктів» шляхом перерахування коштів у сумі 3 055 027,27 грн на рахунок ТОВ «Клеріті Екшенз».
За викладеними обставинами ОСОБА_4 , як селищний голова, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи з корисливих мотивів, в умовах воєнного стану, за попередньою змовою з невстановленими особами, розтратив кошти місцевого бюджету селищної ради при виконані робіт по договору від 19.09.2023 №66 на закупівлю робіт: «Капітальний ремонт на розі вулиць Комбайна, 42 - вулиць Зарічна, 69-146 смт. Кушугум Запорізького району, Запорізької області» в умовах воєнного стану на суму 1 196 538,75 грн., що в 896 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, на час вчинення кримінального правопорушення та є особливо великим розміром.
Крім того, у період часу з 19.09.2023 до 14.11.2023 (більш точні дата і час в ході досудового розслідування не встановлені), селищний голова ОСОБА_4 з метою приховування розтрати коштів місцевого бюджету в особливо великих розмірах, склав та видав завідомо неправдиві офіційні документи, а саме:
- акт № 1 від 14.11.2023 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В за листопад 2023 року, за раніше укладеними між Селищною радою і Товариством договором підряду від 19.09.2023 № 66 «Капітальний ремонт тротуару на розі вулиць Комбайна, 42 - вулиць Зарічна, 69-146 смт. Кушугум Запорізького району, Запорізької області»;
- акт на закриття прихованих робіт від 14.10.2023 при виконанні робіт з установлення бетонних поребриків на бетонну основу.
Так, ОСОБА_4 підписав акт на закриття прихованих робіт від 14.10.2023, з недостовірними відомостями у якому збільшено витрати ТОВ «Клеріті Екшенз» на матеріали, використані при виконанні робіт улаштуванню бетонних поребриків на бетонну основу 2330 м.
Таким чином, внесення недостовірних відомостей до цього акту дозволило в подальшому включити ці завищені витрати до акту приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за листопад 2023 року № 1 ТОВ «Клеріті Екшенз». Ці витрати стосувалися суміші бетонної готової важкої, класу бетону В15 (М200), крупність заповнювача більше 40 мм, у кількості 59,415 м? на суму 233 350,63 гривень, що не відповідало фактичним обставинам.
Крім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 14.11.2023, ОСОБА_4 підписав акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2023 року (форма КБ-2в) від 14.11.2023. Загальна сума цього акту становила 3 055 027,27 гривень за об'єктом «Капітальний ремонт на розі вулиць Комбайна, 42 - вулиць Зарічна 69-146, смт. Кушугум Запорізького району, Запорізької області». До цього акту, у тому числі, були внесені недостовірні відомості щодо:
1)вартості використаних будівельних матеріалів:
плити бетонні тротуарні фігурні «Старе місто» за ціною 402 грн за 1 м? на загальну суму 801 150,78 грн;
поребрик із бетону, 60х200х750 за ціною 220 грн за 1м? на загальну суму 719 736,55 грн.
2)витрат на придбання суміші бетонної готової важкої:
клас бетону В15 (М200), крупність заповнювача більше 40 мм, у кількості 59,415 м? на суму 233 350,63 грн (без урахування податку % 5).
Відповідно до висновків експертів за результатами проведення судових товарознавчих експертиз, вартість використаних будівельних матеріалів становить: плити бетонні тротуарні фігурні «Старе місто» за ціною 167,38 грн за 1 м? на загальну суму 376 081,18 грн.; поребрик із бетону, 60х200х750 за ціною 69,08 грн за 1м? на загальну суму 241 444, 97 грн. Витрати на придбання суміші бетонної готової важкої документально не підтверджено.
Ці дії призвели до необґрунтованого завищення загальної вартості фактично виконаних робіт на 1 196 538,75 грн., що підтверджується висновком за результатами проведення економічної експертизи від 25.07.2025 № 1177.
На підставі викладеного, сторона обвинувачення вважає, що зібрані в ході досудового розслідування докази, в повному обсязі підтверджують вину ОСОБА_4 , у вчиненні інкримінованих йому злочинів, а вручене йому письмове повідомлення про підозру є обґрунтованим і відповідає вимогам чинного КПК України.
Згідно з ч. 3 ст. 12 КК України, інкриміновані ОСОБА_4 кримінальні правопорушення (злочини) відноситься в тому числі і до категорії особливо тяжких злочинів (ч. 5 ст. 191 КК України), відповідальність за який передбачена відповідальність згідно санкції статті у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Обраний селищним головою, ОСОБА_4 прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування, згідно якої він, усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягнув, що буде вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватись Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання посадової особи місцевого самоврядування, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки.
В той же час, ОСОБА_4 , як селищний голова попереджений про встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно селища, очолює виконавчий комітет відповідної селищної ради, головує на її засіданнях.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищний голова виконує наступні повноваження, а саме:
- забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
- організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;
- підписує рішення ради та її виконавчого комітету;
- вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;
- вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;
- вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;
- здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;
- скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;
- забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;
- призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів;
- скликає загальні збори громадян за місцем проживання;
- вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
- вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
- забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;
- є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;
- представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
- звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів;
- укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;
- веде особистий прийом громадян;
- забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань;
- бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»;
- здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;
- видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Частиною 5 цієї ж статті Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Поряд з цим, відповідно до статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно - розпорядчих та консультативно - дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Статтею 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», передбачені основні обов'язки посадових осіб місцевого самоврядування, серед яких:
- додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування;
- забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування;
- додержання прав та свобод людини і громадянина;
- сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі;
- недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Крім того, відповідно до статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Таким чином, ОСОБА_4 наділений посадовими обов'язками та виконує організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, у зв'язку з чим, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою органу місцевого самоврядування.
Враховуючи те, що ОСОБА_4 є службовою особою, орган досудового розслідування обґрунтовано вважає, що перебування на посаді підозрюваного сприяло вчиненню кримінального правопорушення, про що безпосередньо свідчать обставини встановлені в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Також досудовим розслідуванням встановлені факти, які дають підстави вважати, що перебуваючи на посаді Кушугумського селищного голови Запорізького району Запорізької області підозрюваний ОСОБА_4 може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження. Так, на теперішній час у кримінальному провадженні допитано ряд свідків з числа працівників Селищної ради, які володіють відомостями, щодо укладення, виконання і оплати договорів за якими вчинене заволодіння грошовими коштами і фактично перебуває у безпосередньому підпорядкуванні ОСОБА_4 , що дає йому реальну змогу, шляхом переконання, тиску, погроз вплинути на їх подальші покази по справі.
Крім того, перебуваючи на посаді селищного голови ОСОБА_4 , маючи право підпису і доступ до гербової печатки, з метою спотворення фактичних обставин вчинених ним кримінальних правопорушень, має фактичну змогу підробити офіційні документи, тим самим увести орган досудового розслідування, прокуратуру і суд в оману, чим утворить ряд обставин, котрі в подальшому буде можливо спростувати лише шляхом проведення судових експертиз, що в свою чергу призведе до затягування досудового розслідування, додаткових процесуальних витрати, витрат на можливі відрядження, тощо.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, по справі допитано осіб, яким відомі обставини, що підлягають доказування під час кримінального провадження, у зв'язку з чим орган досудового розслідування вважає, що немає необхідності у виклику допиті свідків під час розгляду клопотання у судовому засіданні.
У зв'язку з вищевикладеним, а також беручи до уваги, що в ході досудового розслідування встановлено наявність достатніх підстав (зазначені у клопотанні), для відсторонення ОСОБА_4 від посади, тобто застосування до нього саме такого заходу забезпечення кримінального провадження, необхідність якого мотивована не лише тим, що підозрюваний, перебуваючи на посаді використав своє службове становище, для вчинення кримінальних правопорушень, а й його фактичною можливістю перебуваючи на зазначеній посаді використати своє службове становище, з метою продовження злочинної діяльності, знищення чи підробки речей і документів, які мають суттєве значення для досудового розслідування, а також незаконними засобами вплинути на свідків та інших підозрюваних у зазначеному кримінальному провадженні, які перебувають у його безпосередньому підпорядкуванні.
Тому, посилаючись на викладене, слідчий просила відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Кушугумського селищного голови Запорізького району Запорізької області, строком на два місяці.
В судовому засіданні прокурор клопотання про відсторонення від посади підтримала. В порядку доповнення прокурор зауважила, що необхідність відсторонення ОСОБА_4 від посади обумовлена тим, що ще тривають призначені у кримінальному провадженні експертні дослідження, для яких можуть знадобиться додаткові документи щодо діяльності Кушугумської селищної ради, і тому існує ризик перешкоджання з боку підозрюваного у збиранні таких доказів.
Захисник та підозрюваний заперечували, щодо задоволення клопотання про відсторонення від посади. Під час розгляду клопотання просили врахувати, що тимчасове відсторонення від посади може призвести до негативний наслідків для громади, так і для Запорізької області в цілому. Просять звернути увагу, що ОСОБА_4 є єдиною посадовою особою в громаді, яка має право скликати та проводити сесії селищної ради, оскільки у Кушугумській селищній раді відсутній секретар ради (виконкому). Крім цього, як зазначив ОСОБА_4 , у громаді надзвичайно складна ситуація з евакуацією окремих населених пунктів, що потерпають від обстрілів. При цьому рішення про евакуацію може ухвалити лише селищна рада, а за відсутності повноважень у голови це може бути неможливо, що потягне вкрай негативні наслідки.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали кримінального провадження, заслухавши доводи слідчого, думку прокурора, захисника, підозрюваного, приходить до наступного.
З матеріалів клопотання вбачається, що в провадженні слідчого управління ГУНП в Запорізькій області перебуває кримінальне проводження, внесене до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12024080000000376 від 19.11.2024.
30.07.2025 ОСОБА_4 повідомлено у вчиненні кримінальних правопорушень кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах, та у службовому підробленні, тобто умисному складання та видачу службовою особою неправдивих офіційних відомостей.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України, необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, те що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 р.).
На даній стадії провадження органом досудового розслідування доведено переконливість того, що підозра пред'явлена ОСОБА_4 є обґрунтованою, що стверджується матеріалами клопотання.
Слідчим суддею встановлено, що рішенням Кушугумської селищної ради № 2 від 18.11.2020 «Про початок повноважень Кушугумського селищного голови» ОСОБА_4 обрано Кушугумським селищним головою Запорізького району Запорізької області (далі - селищний голова) та визначено його повноваження.
Таким чином, обіймаючи посаду Кушугумського селищного голови Запорізького району Запорізької області, ОСОБА_4 здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто згідно з ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
За змістом п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Як передбачено вимогами ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішені питання про відсторонення від посади суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
07.08.2025 ухвалою слідчого судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя підозрюваний ОСОБА_4 вже був відсторонений від посади на строк до 07.09.2025, тобто відповідне клопотання слідчого було задоволене частково. Вказана ухвала слідчого судді не була оскаржена стороною обвинувачення в апеляційному порядку, тобто тим самим сторона обвинувачення погодилась з достатністю такого строку відсторонення.
Вже 08.09.2025 слідчий погодив у прокурора нове клопотання про відсторонення ОСОБА_4 від посади вже на інший строк - до 28.09.2025.
При цьому клопотання за змістом просто відтворює попереднє, і не містить обґрунтування того, які нові обставини породжують необхідність нового відсторонення підозрюваного від посади.
Так, беззаперечним є те, що доступ до службової документації, пов'язаної з діяльністю Кушугумської селищної ради, утворює ризик вчинення підозрюваним дій, спрямованих на приховування чи спотворення відповідних письмових та речових доказів, а також впливу на свідків.
Водночас слід враховувати, що раніше ОСОБА_4 не вдавався до таких дій ані до повідомлення йому про підозру, ані після цього, що стороною обвинувачення не заперечувалось.
Відтак, відсутні відомості, достатні для висновку про те, що неусунення в подальшому ОСОБА_4 від посади унеможливить чи створить істотні перешкоди для збирання доказів обвинувачення та завершення досудового розслідування.
Крім того, слідчий суддя зауважує, що загальновідомим фактом є те, що населені пункти Кушугумської об'єднаної територіальної громади знаходяться у безпосередній близькості до зони активних бойових дій, щодня зазнають руйнувань від обстрілів і бомбардувань, що, у свою чергу, потребує швидкого реагування з боку органів влади та місцевого самоврядування з метою усунення відповідних негативних наслідків. У свою чергу, відповідні органи та їх посадові особи мають бути наділені відповідними повноваженнями і мати можливість безперешкодно їх реалізовувати.
В Кушугумській селищній раді з жовтня 2024 року відсутній секретар ради, на якого б можливо було покласти обов'язки селищного голови на час відсторонення останнього від посади, що підтверджується матеріалами клопотання.
Відтак, слідчий суддя вважає слушними доводи сторони захисту щодо того, що подальше відсторонення ОСОБА_4 від посади і відсутність у громаді іншої посадової особи з аналогічними повноваженнями може негативно відобразитись на повсякденному житті мешканців громади в умовах воєнного стану, оскільки, зокрема, унеможливить скликання та проведення сесій селищної ради і ухвалення рішень, які належать до виключної компетенції цього органу.
На переконання слідчого судді, за наведених обставин негативні для громади наслідки такого відсторонення були б не меншими, а можливо, й більшими за загрозу зловживання підозрюваним своїми посадовими повноваженнями і становищем, яка станом на час розгляду клопотання є здебільшого теоретичною, адже доказів схильності підозрюваного до перешкоджання досудовому розслідуванню сторона обвинувачення не надала.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 155-158, 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
У задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_6 , погодженого начальником Токмацького відділу Пологівської окружної прокуратури Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Кушугумського селищного голови Запорізького району Запорізької області, - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали оголошений о 11 год. 15 хв. 15.09.2025.
Слідчий суддя ОСОБА_1