11 вересня 2025 рокусправа № 380/14316/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90% на 70% внаслідок її перерахунку з 01.07.2025року на підставі довідок виданих Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 29.05.2024 року за №5к/вих./4.2/5114 про розмір грошового забезпечення;
- Зобов?язати ГУПФУ у Львівській області провести перерахунок та вина у пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок виданих Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 29.05.2024 року №5к/вих/4.2/5114 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022року та 01.01.2023року виходячи з 90% відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №380/25481/24 відповідач провів з 01.02.2022 та з 01.02.2023 перерахунок пенсії, на підставі довідок виданих Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції 5к/вих./.4.2/5114 від 29.05.2024, виходячи з 70% сум грошового забезпечення та з обмеженням максимального розміру пенсії. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді від 17.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№14099ел. від 04.08.2025) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що при зміні грошового забезпечення особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Зазначив, що після проведеного перерахунку на виконання постанови № 103 та № 988 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо перерахунку пенсій поліцейських. Сама по собі довідка, на думку відповідача, не породжує право позивача на перерахунок, підставою для перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. Відтак відповідач вважає, що підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2020 та з 01.02.2021 у розмірі 90% відсутні. Просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №380/25481/24, позов ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління ПФУ у Львівській області та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі довідок Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №5к/вих./4.2./5114 від 29.05.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2022 та з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №5к/вих./4.2./5114 від 29.05.2024, з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення суду від 23.01.2025 у справі №380/25481/24 відповідач провів з 01.02.2020 та з 01.02.2021 перерахунок пенсії позивача, виходячи з 70% сум грошового забезпечення.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою від 08.06.2025 щодо перерахунку пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення.
Листом від 23.06.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивача повідомлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №380/25481/24, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2020 та з 01.02.2021.
Вважаючи протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області при перерахунку пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №380/25481/24 щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 90% на 70%, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2020 та з 01.02.2021 з урахуванням розміру пенсії 90% грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-XII в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивача, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Порядок перерахунку призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Отже, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як видно із наведених норм, такі складові пенсії, як їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з цим, відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Після призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Зокрема, Законами України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI) та “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з цим, застосування такого показника до перерахунку пенсії відповідачем є протиправним як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та № 103 від 21.02.2018, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18). Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 залишено без змін.
Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи. Виходячи із вказаної норми, при ухваленні рішення у цій справі судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18).
З огляду на викладене суд висновує, що при перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 29.05.2024 року за №5к/вих./4.2/5114 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із врахуванням норм ч.2 ст.13 Закону № 2262-XII, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії позивача змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, що обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Отже, у відповідача були відсутні законні підстави для зменшення основного розміру пенсії позивача з 90 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
На підставі аналізу наведених вище норм з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд висновує про задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90% на 70% внаслідок її перерахунку з 01.07.2025року на підставі довідок виданих Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 29.05.2024 року за №5к/вих./4.2/5114 про розмір грошового забезпечення та зобов'язання ГУПФУ у Львівській області провести перерахунок та вина у пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок виданих Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 29.05.2024року №5к/вих/4.2/5114 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022року та 01.01.2023року виходячи з 90% відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Даючи оцінку діям відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд висновує, що дії відповідача в цілому не відповідають визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та порушують право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, тому такі дії слід визнати протиправними, задовольнивши позовні вимоги в частині їх оскарження.
Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Згідно з с.139 КАС України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 122, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( адреса : 79016, м. Львів, вул. Андрея Шептицького, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90% на 70% внаслідок її перерахунку з 01.07.2025 року на підставі довідок виданих Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 29.05.2024 року за №5к/вих./4.2/5114 про розмір грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та вина у пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок виданих Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 29.05.2024 року №5к/вих/4.2/5114 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022року та 01.01.2023 року виходячи з 90% відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше проведених виплат.
4.Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( ЄДРПОУ 13814885) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна