Рішення від 10.09.2025 по справі 380/25032/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2025 рокусправа № 380/25032/24

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом Відділу освіти Новороздільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Будпостач-СТСВ» до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Відділу освіти Новороздільської міської ради код ЄДРПОУ 26454595, місцезнаходження: 81652, Львівська обл., м. Новий Розділ, вул. М. Шашкевича, буд. 11, корп. А до Державної аудиторської служби України код ЄДРПОУ 40165856, місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Петра Сагайдачного, 4, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок від 29.11.2024 Державної аудиторської служби України про результати моніторингу закупівлі UA-2024-09-13-010223-a.

Позовні вимоги мотивовані тим, що технічна специфікація це вимога щодо усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики предмету закупівлі, які підтверджуються учасником закупівлі відповідними документами, встановленими замовником у тендерній документації. Як зазначено у додатку №3 до тендерної документації Учасники мають надати у складі своєї пропозиції: 1. Дане технічне завдання на фірмовому бланку Учасника з написом «згідні з технічним завданням» на кожній сторінці технічного завдання. Проте Учасник на виконання п. 1 Додатку №3 до тендерної документації не надав технічне завдання на фірмовому бланку Учасника з написом «згідні з технічним завданням» на кожній сторінці технічного завдання. На виконання цього пункту Учасник надав файл « 8.2. Згода з технічним завданням.pdf» який містить лише частину технічного завдання, а саме підписано лише частину «Відомість обсягів робіт» - повні перші 13 сторінок технічного завдання і частину сторінки №14 технічного завдання. В складі тендерної пропозиції не надано сторінки 14,15,16 технічного завдання з написом «згідні з технічним завданням». З таких підстав, позивач вважає, що правомірно відхилив тендерну пропозицію, а відтак висновок від 29.11.2024 Державної аудиторської служби України про результати моніторингу закупівлі UA2024-09-13-010223-a є протиправним.

08.01.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Відзив обґрунтований тим, що за результатами моніторингу закупівлі UA-2024-09-13-010223-а Держаудитслужба склала висновок про результати моніторингу закупівлі, який затверджений 29.11.2024, де зафіксовано виявлене порушення законодавства у сфері публічних закупівель, а саме: за результатами аналізу питання щодо розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Юнібуд Енергосервіс» встановлено порушення вимог пункту 43 та абзацу другого частини другої пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості), в частині безпідставного відхилення цієї тендерної пропозиції та принципів публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону №922; за результатами аналізу питання щодо розгляду тендерної пропозиції ТОВ «БУДПОСТАЧ-СТСВ» встановлено порушення вимог пункту 43 Особливостей. Суть виявленого порушення щодо ТОВ «Юнібуд Енергосервіс» полягає в тому, що позивач безпідставно відхилив тендерну пропозицію зазначеного учасника торгів, а щодо ТОВ «БУДПОСТАЧ-СТСВ» - безпідставно оголошено переможцем торгів та надалі укладено договір про закупівлю. Свою позицію Держаудитслужба обґрунтовує тим, що, як свідчать фактичні обставини справи, що на сторінках (з 14 по 16) технічного завдання, що міститься в додатку 3 до Тендерної документації, зазначені вимоги до учасників (пункти 1- 7) щодо надання необхідних документів для підтвердження умов технічної специфікації та інших вимог щодо предмета закупівлі тендерної документації. Такі вимоги учасником ТОВ «Юнібуд Енергосервіс» виконано в повному обсязі, тобто надані всі необхідні документи згідно з вимогами пунктів 1- 7 додатка 3 до Тендерної документації, крім пункту 1 в частині не наданих на фірмовому бланку Учасника сторінок (з 14 по 16) технічного завдання з написом «згодні з технічним завданням», на яких зазначені саме ці вимоги (а не технічні та якісні характеристики предмета закупівлі).

Третя особа пояснень на позовну заяву не подала.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 23.12.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, а також залучив до участі у розгляді справи третю особу.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

13.09.2024 Відділ освіти Новороздільської міської ради оголосив про початок проведення процедури закупівлі відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178 Капітальний ремонт харчоблоку і обідньої зали із придбанням та встановленням кухонного обладнання у Новороздільському ЗЗСО І-ІІІступенів №3 ім. А. Гергерта ЄЗС ДК 021:2015 45400000-1 Завершальні будівельні роботи.

Оголошення про проведення торгів зареєстроване на веб-порталі Уповноваженого органу з питань публічних закупівель за № UA-2024-09-13-010223-a.

Відповідно до статті 22 Закону України “Про публічні закупівлі» позивач розробив тендерну документацію для можливості подання своїх пропозицій учасниками процедури закупівлі.

У процедурі торгів взяли участь та подали свої тендерні пропозиції учасники ТОВ "ЮНІБУД ЕНЕРГОСЕРВІС" та ТОВ "“БУДПОСТАЧ-СТСВ».

За результатом розгляду тендерних пропозицій позивач визначив переможця торгів ТОВ "“БУДПОСТАЧ-СТСВ» з ціною тендерної пропозиції 13 802 581,51 грн.

Держаудитслужба відповідно до положень статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» здійснила моніторинг публічної закупівлі UA-2024-09-13-010223-а, що підтверджується рішенням про такий моніторинг, а саме: наказ від 11.11.2024 № 308.

Підставою для проведення такого моніторингу слугувала виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель (пункт 4 частини першої статті 8 Закону № 922), про що також зазначено в додатку до Наказу №308.

Моніторинг закупівлі UA-2024-08-29-010223-а Держаудитслужба проводила у строк, який передбачено частиною четвертою зазначеної статті 8 Закону № 922, а саме з 20.09.2024 по 11.10.2024.

За результатами моніторингу закупівлі UA-2024-09-13-010223-а Держаудитслужба склала висновок про результати моніторингу закупівлі, який затверджений 29.11.2024, де зафіксовано виявлене порушення законодавства у сфері публічних закупівель, а саме: за результатами аналізу питання щодо розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Юнібуд Енергосервіс» встановлено порушення вимог пункту 43 та абзацу другого частини другої пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, в частині безпідставного відхилення цієї тендерної пропозиції та принципів публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону № 922; за результатами аналізу питання щодо розгляду тендерної пропозиції ТОВ «БУДПОСТАЧ-СТСВ» встановлено порушення вимог пункту 43 Особливостей.

За результатами аналізу Тендерної документації Держаудитслужба встановила, що Позивач пунктом 6.1. пункту 6 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (у тому числі відповідна технічна специфікація (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі) у розділі ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної документації» Тендерної документації визначив, що учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, передбаченими додатком 3 до Тендерної документації.

У свою чергу додаток 3 до Тендерної документації передбачає технічне завдання, яке містить відомість обсягів робіт (складається з 485 пунктів), а також перелік документів, які потрібно надати учаснику торгів у складі тендерної пропозиції, зокрема, потрібно надати технічне завдання на фірмовому бланку учасника з написом «згідні з технічним завданням» на кожній сторінці технічного завдання.

За результатами аналізу тендерної пропозиції ТОВ «Юнібуд Енергосервіс» Держаудитслужба встановила, що згаданий учасник торгів у складі своєї тендерної пропозиції на виконання вимог пункту 1 додатку 3 до Тендерної документації надав технічне завдання на фірмовому бланку, що містить «відомість обсягів робіт» за предметом закупівлі у вигляді таблиці (485 пунктів) із написом на кожній сторінці (з 1 по 14) технічного завдання «згідні з технічним завданням» (файл « 8.2 Згода з технічним завданням. pdf») та з підписом і печаткою на кожній сторінці.

Під час моніторингу Держаудитслужба також встановила, що згідно з протоколом уповноваженої особи від 03.10.2024 № 3 Позивач як замовник закупівлі відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «ЮНІБУД ЕНЕРГОСЕРВІС» на підставі: «…Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.».

У Протоколі відхилення Позивач в якості підстави відхилення також зазначив, що: «Учасник на виконання п. 1 Додатку 3 до тендерної документації не надав технічне завдання на фірмовому бланку Учасника з написом «згідні з технічним завданням» на кожній сторінці технічного завдання. На виконання цього пункту Учасник надав файл « 8.2 Згода з технічним завданням. pdf» який містить лише частину технічного завдання».».

Держаудитслужба відповідно до положень частини п'ятої статті 8 Закону № 922 звернулася 19.11.2024 із запитом до Позивача як до замовника закупівлі UA-2024-09-13-010223-а про надання пояснень (інформації та документів) щодо зазначених обставин.

Позивач як замовник закупівлі у своїй відповіді на зазначений запит Держаудитслужби зазначив: «Учасник надав файл « 8.2.Згода з технічним завданням.pdf» який містить лише частину технічного завдання, а саме підписано лише частину «Відомість обсягів робіт» - повні перші 13 сторінок технічного завдання і частину сторінки № 14 технічного завдання. В складі тендерної пропозиції не надано сторінки 14, 15, 16 технічного завдання з написом «згідні з технічним завданням».».

Держаудитслужба проаналізувавши такі пояснення, які надавалися через електронну систему закупівель на запит Держаудитслужби, вважала, що Позивач як замовник закупівлі UA-2024-09-13-010223-а допустив порушення вимог законодавства у сфері закупівель, що полягає у безпідставному відхилення тендерної пропозиції учасника торгів ТОВ «Юнібуд Енергосервіс».

Вважаючи висновок від 29.11.2024 Державної аудиторської служби України про результати моніторингу закупівлі UA2024-09-13-010223-a протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України від 26.01.1993 № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (надалі за текстом - Закон № 2939, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 2939 здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Відповідно до частини другої статті 2 Закону № 2939 державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 868 «Про утворення Державної аудиторської служби України», яка набрала чинності 03.11.2015, утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Пунктом 9 вказаногоПоложення визначено, що Держаудитслужба в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінфіну видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 5 Закону № 2939 контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади регулює Закон України від 25.12.2015 № 922 «Про публічні закупівлі» (надалі за текстом - Закон № 922, у редакції, чинній на час проведення моніторингу процедури закупівлі).

За визначенням пункту 14 частини першої статті 1 Закону № 922 визначено, що моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Згідно з частиною першою статті 8 Закону № 922 моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону. Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону № 922 рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:

1) дані автоматичних індикаторів ризиків;

2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;

5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися:

інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;

інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;

інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Частина шоста статті 8 Закону № 922 визначає, що за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

Відповідно до частини сьомої статті 8 Закону № 922 у висновку обов'язково зазначаються:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;

2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;

5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Згідно з абзацом 2 частини восьмої статті 8 Закону № 922 протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Відповідно до частини десятої статті 8 Закону № 922 у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Як визначає частина дев'ятнадцята статті 8 Закону № 922 форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

На виконання наведених норм закону наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 № 552 затверджено форму висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядок заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ «Порядок заповнення констатуючої частини форми висновку» Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 № 552 (надалі за текстом - Порядок № 552), у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель шляхом їх моніторингу, за результатами здійснення якого посадовою особою складається висновок про результати моніторингу закупівлі. При виявленні порушень законодавства у сфері публічних закупівель орган державного фінансового контролю у висновку здійснює його опис та зазначає про спосіб його усунення. Отже, з метою усунення виявленого під час моніторингу порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель у висновку міститься вимога зобов'язального характеру, яка є обов'язковою для виконання.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 05.05.2021 у справі № 160/4421/20.

За своїм змістом висновок органу державного фінансового контролю є індивідуально-правовим актом, який повинен відповідати вимогам, встановленим статею 2 КАС України. Можливість оскарження такого висновку в судовому порядку передбачена частиною десятою статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі».

Подібний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 30.06.2020 у справі №320/733/19.

Пункти 31 та 32 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» визначають, що тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно до норм частини 37 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922 постановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (надалі за текстом - Особливості №1178).

Відповідно до пункту 3 Особливостей № 1178 замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням цих особливостей. Відповідно до пункту 28 Особливостей № 1178 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель № 1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178 замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.

Згідно з абзацами 1- 4 пункту 49 Особливостей Рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником відповідно до статті 33 Закону та згаданого пункту.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю автоматично формується електронною системою закупівель протягом одного дня з дати оприлюднення замовником рішення про визначення переможця процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника до органу оскарження договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через п'ять днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.

Відповідно до вимог пункту 1 частини шістнадцятої статті 29 Закону № 922, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Оцінюючи доводи суб'єкта владних повноважень щодо наявності порушень вимог абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей, суд зазначає таке.

Згідно зі статею 23 Закону №922 технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг). У технічних специфікаціях може зазначатися інформація про передачу прав інтелектуальної власності на предмет закупівлі.

У разі якщо предмет закупівлі в подальшому буде використовуватися фізичними особами, технічні специфікації повинні складатися з урахуванням потреб осіб з інвалідністю або проектувальних вимог для врахування потреб усіх категорій користувачів.

Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.

У разі якщо вичерпний опис характеристик скласти неможливо, технічні специфікації можуть містити посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язані з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами. До кожного посилання повинен додаватися вираз «або еквівалент».

Технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб'єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз «або еквівалент».

Замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам. Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.

Якщо учасник не має відповідних маркувань, протоколів випробувань чи сертифікатів і не має можливості отримати їх до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій із причин, від нього не залежних, він може подати технічний паспорт на підтвердження відповідності тим же об'єктивним критеріям. Замовник зобов'язаний розглянути технічний паспорт і визначити, чи справді він підтверджує відповідність установленим вимогам, із обґрунтуванням свого рішення.

Якщо замовник посилається в тендерній документації на конкретні маркування, протокол випробувань чи сертифікат, він зобов'язаний прийняти маркування, протоколи випробувань чи сертифікати, що підтверджують відповідність еквівалентним вимогам та видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.

Технічна специфікація це вимога щодо усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики предмету закупівлі, які підтверджуються учасником закупівлі відповідними документами, встановленими замовником у тендерній документації.

Згідно з пунктом 1.1. Інструкції з підготовки тендерної пропозиції Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених пунктом 47 Особливостей і в цій тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у цій тендерній документації, а саме:- інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а також відповідну технічну специфікацію (у разі потреби (плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі) (згідно із заповненим Додатком № 3 до тендерної документації)

Згідно з пунктом 6.1. Інструкції з підготовки тендерної пропозиції Учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, передбаченими Додатком № 3 до тендерної документації.

Відповідно до пункту 33 частини першої статті 1 Закону № 922 технічна специфікація до предмета закупівлі - встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об'єкта будівництва, що можуть включати показники впливу на довкілля й клімат, особливості проектування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги.

В складі тендерної документації наявний Додаток №3 під назвою «ТЕХНІЧНЕ ЗАВДАННЯ» - файл «Додаток 3.docx». В даному файлі розміщено Технічне завдання на 16 сторінках.

Суд наголошує на тому, що технічне завдання повинно містити інформацію про характер і необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі: відповідну технічну специфікацію, плани, креслення, малюнки, описи предмета закупівлі. При цьому технічна специфікація, плани, креслення, малюнки чи описи предмета закупівлі, що вимагаються замовником, повинні містити: детальний опис товарів, робіт чи послуг, що закуповуються, з викладенням об'єктивних технічних та якісних характеристик; вимоги щодо технічних характеристик функціонування предмета закупівлі у разі, коли опис скласти неможливо або коли доцільнішим є наведення таких показників; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію товарів, робіт чи послуг, що закуповуються, з використанням чинних міжнародних або національних стандартів, норм та правил.

Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі коли таке посилання є необхідним, специфікація повинна містити вираз "або еквівалент".

Позивач зазначає, що технічне завдання складається з кількох складових частин - Відомості обсягів робіт та вимог щодо оформлення технічної частини тендерної документації. Відтак, обидві ці частини є істотними і невід'ємними складовими Технічного завдання.

Суд не погоджується із такими твердженнями позивача, оскільки технічне завдання повинно містити інформацію про характер і необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі.

Суд висновує про те, що вимоги щодо оформлення технічної частини тендерної документації не стосуються предмету закупівлі, а регулюють процес подання документації в межах процесу публічної закупівлі.

Відтак, суд зазначає, що вимоги щодо оформлення технічної частини тендерної документації не можуть бути частиною Технічного завдання, а тим більше його невід'ємною складовою.

Суд звертає увагу, що у файлі «Додаток 3.docx» містяться наступні відомості:

У кожному випадку де у тексті даної Специфікації згадуються посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника мається на увазі, що Замовник зазначає після кожної такої характеристики вираз "або еквівалент". Учасник зазначає торгові марки, оскільки вони зазначені проектною організацією у проектно-кошторисній документації.

З відомістю ресурсів та іншими елементами кошторису Учасники можуть ознайомитися за місцезнаходженням Замовника або у формі відкритих даних на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва https://e-construction.gov.ua/

Учасники мають надати у складі своєї пропозиції:

1. Дане технічне завдання на фірмовому бланку Учасника з написом «згідні з технічним завданням» на кожній сторінці технічного завдання.

2. Договірна ціна (Кошторисна документація до тендерної пропозиції). Договірна ціна має бути надана у складі таких документів: Договірна ціна з пояснювальною запискою, Локальні кошториси; Відомість ресурсів/підсумкова відомість ресурсів, підтверджуючі розрахунки за статтями витрат договірної ціни.

Кошторис Учасника має формуватися відповідно до розділу V. Визначення вартості об'єкта будівництва при складанні ціни пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни) Настанови з визначення вартості будівництва.

3. Документи мають бути подані Учасником в складі тендерної пропозиції шляхом завантаження в систему у вигляді електронних документів у форматі, який сумісний з програмами Microsoft Office. Договірна ціна має відповідати пропозиції Учасника до аукціону. Обсяги робіт зазначені в технічному завданні мають відповідати обсягам робіт зазначеним у кошторисній документації Тип договірної ціни - тверда.

4. Учасник надає в складі тендерної пропозиції Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці згідно Постанова КМУ від 26.10.2011 №1107 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки") на Учасника на наступні види робіт: Роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.

· Нанесення лакофарбових покрить, ґрунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо).

· Зварювальні, газополум'яні, а також наплавочні і паяльні роботи, що виконуються із застосуванням відкритого полум'я.

· Обстеження, ремонт і чищення димарів, повітропроводів, а також димових та вентиляційних каналів.

5. Чинні на момент подання пропозиції сертифікати на відповідність Учасника системи управління відповідно наступним стандартам:

- ДСТУ ISO 9001:2015 Системи управління якістю. Вимоги (ISO 9001:2015, IDT) та/або ДСТУ EN ISO 9001:2018 Системи управління якістю. Вимоги (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT);

- ДСТУ ISO 14001:2015 Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосовування (ISO 14001:2015, IDT);

- ДСТУ ISO 45001:2019 Системи управління охороною здоров'я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування (ISO 45001:2018, IDT).

- ДСТУ ISO 37001:2018 Системи управління щодо протидії корупції

6. Довідка про те, що Учасник при підготовці пропозиції враховує заходи щодо захисту довкілля.

7. Гарантійний лист про гарантійний термін на виконані роботи (не менше 10 років).

У кожному випадку, де у тексті даної Специфікації згадуються посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника мається на увазі, що Замовник зазначає після кожної такої характеристики вираз "або еквівалент".

Замовник не вчиняє та зобов'язується не вчиняти будь-яких дій, що обмежують конкуренцію, не здійснює дискримінацію учасників та не обмежує їх у поданні в пропозиції еквівалентних товарів, якщо такі товари є аналогічні по своїм технічним та якісним характеристикам і можуть бути використані Замовником у своїй діяльності.

Невідповідність даних зазначених учасником з наданими документами є підставою для відхилення тендерної пропозиції.

Суд зазначає, що вказані відомості безпосередньо не стосуються характеру і необхідних технічних та якісних характеристик предмета закупівлі.

Як встановив суд, ТОВ «Юнібуд Енергосервіс» в складі своєї тендерної пропозиції на виконання вимог пункту 1 додатку 3 до Тендерної документації надав технічне завдання на фірмовому бланку, що містить «відомість обсягів робіт» за предметом закупівлі у вигляді таблиці (485 пунктів) із написом на кожній сторінці (з 1 по 14) технічного завдання «згідні з технічним завданням» (файл « 8.2 Згода з технічним завданням. pdf») та з підписом і печаткою на кожній сторінці.

Згідно з протоколом уповноваженої особи від 03.10.2024 № 3 Позивач як замовник закупівлі відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «ЮНІБУД ЕНЕРГОСЕРВІС» на підставі: «…Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.».

У Протоколі відхилення Позивач в якості підстави відхилення також зазначив, що: «Учасник на виконання п. 1 Додатку 3 до тендерної документації не надав технічне завдання на фірмовому бланку Учасника з написом «згідні з технічним завданням» на кожній сторінці технічного завдання. На виконання цього пункту Учасник надав файл « 8.2 Згода з технічним завданням. pdf» який містить лише частину технічного завдання».».

Держаудитслужба відповідно до положень частини п'ятої статті 8 Закону № 922 звернулася 19.11.2024 із запитом до Позивача як до замовника закупівлі UA-2024-09-13-010223-а про надання пояснень (інформації та документів) щодо зазначених обставин.

Позивач як замовник закупівлі у своїй відповіді на зазначений запит Держаудитслужби зазначив: «Учасник надав файл « 8.2.Згода з технічним завданням.pdf» який містить лише частину технічного завдання, а саме підписано лише частину «Відомість обсягів робіт» - повні перші 13 сторінок технічного завдання і частину сторінки № 14 технічного завдання. В складі тендерної пропозиції не надано сторінки 14, 15, 16 технічного завдання з написом «згідні з технічним завданням».».

Держаудитслужба проаналізувавши такі пояснення, які надавалися через електронну систему закупівель на запит Держаудитслужби, вважає, що Позивач як замовник закупівлі UA-2024-09-13-010223-а допустив порушення вимог законодавства у сфері закупівель, що полягає у безпідставному відхилення тендерної пропозиції учасника торгів ТОВ «Юнібуд Енергосервіс».

На сторінках (з 14 по 16) технічного завдання, що міститься в додатку 3 до Тендерної документації, зазначені вимоги до учасників (пункти 1- 7) щодо надання необхідних документів для підтвердження умов технічної специфікації та інших вимог щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Такі вимоги учасником ТОВ «Юнібуд Енергосервіс» виконано в повному обсязі, тобто надані всі необхідні документи згідно вимог пунктів 1- 7 додатка 3 до Тендерної документації, крім пункту 1 в частині не наданих на фірмовому бланку Учасника сторінок (з 14 по 16) технічного завдання з написом «згодні з технічним завданням», на яких зазначені саме ці вимоги (а не технічні та якісні характеристики предмета закупівлі).

Як вже встановив суд, вказані відомості безпосередньо не стосуються характеру і необхідних технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, а відтак суд погоджується із позицією відповідача, відповідно до якої Позивач як замовник закупівлі UA-2024-09-13-010223-а допустив порушення вимог законодавства у сфері закупівель, що полягає у безпідставному відхилення тендерної пропозиції учасника торгів ТОВ «Юнібуд Енергосервіс».

Відповідно до пункту 43 Особливостей, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

На запит Держаудитслужби про надання пояснень щодо підстав не застосування Позивачем пункту 43 Особливостей в частині розміщення повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в електронній системі закупівель учаснику ТОВ «ЮНІБУД ЕНЕРГОСЕРВІС» - Позивач пояснив, що вказані недоліки тендерної пропозиції стосувалися технічної специфікації і не можуть бути усунені Учасником.

Суд також погоджується із твердженнями відповідача про те, що, враховуючи наявність у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЮНІБУД ЕНЕРГОСЕРВІС», наданого на фірмовому бланку учасника технічного завдання з написом «згідні з технічним завданням» (на 14 сторінках де зазначена «відомість обсягів робіт»), що підтверджує відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим у тендерній документації, позивач як замовник на порушення пункту 43 Особливостей не розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей (щодо помилки, виправлення якої не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо) учаснику ТОВ «ЮНІБУД ЕНЕРГОСЕРВІС» та тим самим не надав можливість учаснику усунути невідповідності в інформації та/або документах, які надані учасником процедури закупівлі на виконання вимог тендерної пропозиції.

Суд наголошує на тому, що рішення Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель не мають преюдиційного характеру, оскільки такі рішення Колегія АМКУ приймає виключно за результатами розгляду кожної окремої закупівлі, яка має індивідуальні ознаки, а відтак не враховуються судом при вирішенні справи.

Аналогічна позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 14.12.2023 у справі № 160/563/20.

Додатково суд зазначає, що Держаудитслужба встановила, що позивач пунктом 5.1 розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» Тендерної документації визначив, вимогу для учасників щодо подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям, зазначених у додатку 1 до Тендерної документації.

Відповідно до вимог підпункту 2.2 пункту 2 додатка 1 до Тендерної документації для підтвердження кваліфікаційного критерію щодо наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, учаснику необхідно підтвердити наявність залучення працівників так: по штатних працівниках надати копії наказів про прийом (призначення) на роботу, та/або інші документи, які підтверджують наявність в учасника таких працівників; по працівниках, яких планується залучити до виконання предмета закупівлі, на підставі цивільно-правового договору та/або як надання послуг третіми особами, у тому числі суб'єктами підприємницької діяльності, надати кольорові копії чинних документів, що підтверджують відповідні правовідносини.

Відповідно до вимог підпункту 2.1 пункту 2 додатка 1 до Тендерної документації учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати довідку довільної форми про наявність в учасника процедури закупівлі працівників / робітників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, для виконання умов договору.

Держаудитслужба встановила, що для підтвердження кваліфікаційного критерію наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід учасник процедури закупівлі ТОВ «БУДПОСТАЧ-СТСВ» у складі тендерної пропозиції надав довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід від 26.09.2024 № 621 в якій, зокрема, зазначив, що працівник учасника ОСОБА_1 займає посаду водія автотранспортних засобів та має загальний стаж роботи 5 років.

Держаудитслужба встановила, що учасник ТОВ «БУДПОСТАЧ-СТСВ» у складі своєї тендерної пропозиції надав наказ від 02.11.2023 «Про прийняття на роботу», згідно із яким ОСОБА_1 прийнято на посаду бетоняра ІІ розряду за основним місцем роботи з 06.11.2023 із посадовим окладом згідно штатного розпису.

Отже, суд зазначає, що наданий учасником торгів ТОВ «БУДПОСТАЧ-СТСВ» у складі тендерної пропозиції наказ від 02.11.2023 не підтверджує інформації щодо працівника ОСОБА_1 , зазначеного в довідці про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід від 26.09.2024 № 621 (така вимога 10 передбачена позивачем у підпункті 2.2 пункту 2 додатка 1 до Тендерної документації), а саме ОСОБА_1 , який займає посаду водія автотранспортних засобів, чим не дотримано вимог підпункту 2.2 пункту 2 додатка 1 до Тендерної документації.

Як вже зазначав суд, відповідно до пункту 43 Особливостей, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції).

Проте, як підтверджується фактичними обставинами справи, позивач як замовник закупівлі на порушення вимог пункту 43 Особливостей не виявив невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником ТОВ «БУДПОСТАЧ-СТСВ» та не розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Водночас, незважаючи на такі обставини, позивач оголосив учасника торгів ТОВ «БУДПОСТАЧ-СТСВ» переможцем торгів та уклав з ним договір про закупівлю.

Суд зазначає, що позивач надав можливість учасникам торгів надавати довідку про наявність працівників в довільній формі, без визначення щодо зазначення базової інформації, то надана учасниками торгів інформація у таких довідках має бути підтверджена відповідними документами, що зі свого боку усуває формування висновку про помилковість надання інформації.

Аналіз норм Закону України «Про публічні закупівлі» дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель шляхом їх моніторингу, за результатами здійснення якого посадовою особою складається висновок про результати моніторингу закупівлі.

При виявленні порушень законодавства у сфері публічних закупівель орган державного фінансового контролю у висновку здійснює його опис та зазначає про спосіб його усунення.

Отже, з метою усунення виявленого під час моніторингу порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель у висновку міститься вимога зобов'язального характеру, яка є обов'язковою для виконання.

Суд вважає, що відповідач правомірно визначено один із способів усунення виявлених порушень, який є чітким, зрозумілим та відповідає допущеним порушенням, наслідком яких стало неправомірне визначення переможця та укладення договору про закупівлю з учасником, тендерну пропозицію якого належало відхилити.

Отже, оскільки позивач уклав договір за результатами процедури закупівлі, яка була проведена з порушеннями вимог закону «Про публічні закупівлі», то відповідач правомірно зобов'язав позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку шляхом припинення зобов'язань за договором, оскільки договір є результатом процедури закупівлі.

Так само, зазначений спосіб усунення порушення є пропорційним виявленим порушенням законодавства у сфері закупівель.

Верховний Суд у постанові від 04.05.2023 по справі № 640/17543/20 зауважив, що усунення порушення шляхом розірвання договору є варіантом правомірної поведінки замовника при усунені порушень, що направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан, оскільки у разі недотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону № 922 повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору взагалі неможливим.

Верховний Суд у постанові від 04.05.2023 у справі № 640/17543/20 наголосив, що зазначені у спірному висновку про результати моніторингу процедури закупівлі заходи усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору є такими, що визначені відповідно до правил законодавства, що регулює спірні правовідносини, а тому підлягали виконанню.

Аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом у справах №20/693/21, №200/100092/20, № 280/8475/20, а також № 260/2993/21 (постанова від 31.01.2023) .

З огляду на встановлені обставини та з урахуванням висновків Верховного Суду, суд відхиляє мотиви позивача про безпідставність вимог висновку щодо зобов'язання позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених правопорушень шляхом розірвання договору про закупівлю.

Отже, висновок від 29.11.2024 Державної аудиторської служби України про результати моніторингу закупівлі UA-2024-09-13-010223-а є правомірним

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

V. Судові витрати

Відповідно до статті 139 КАС України у зв'язку із відмовою у задоволенні позову повністю судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову Відділу освіти Новороздільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Будпостач-СТСВ» до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович