Справа № 953/1968/25
н/п 2-др/953/37/25
10 вересня 2025 року м.Харків
Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Кіндера В.А.,
за участю секретаря судових засідань Сергієнко К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові заяву представника позивача ОСОБА_1 ,, адвоката Прокопенко Ю.О. про ухвалення додаткового рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
04.09.2025 до суду надійшла заява представника позивача ОСОБА_1 ,, адвоката Прокопенко Ю.О. про стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат пов'язаних з професійною правничою допомогою в розмірі 20000 грн.
В обґрунтування заяви вказує, що 28.06.2025 року Київським районним судом м.Харкова, було винесено рішення у справі № 953/1968/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, яким позовні вимоги задоволено частково. Позивачем у зв'язку із розглядом даної справи понесені витрати, на надання правничої допомоги, на підтвердження чого позивачем надано: Копію Договору №010224 про надання правової допомоги від 26.02.2025 року; додаткова угода про надання правової допомоги від 26.02.2025 зі змісту яких встановлено, що сторонами встановлений гонорар у сумі 20000 грн.; копію Акту про виконання робіт; докази сплати за послуги адвоката. Отже, ОСОБА_1 у зв'язку із поданням вищезазначеної позовної заяви, понесені витрати на оплату послуг з професійної правничої (правової) допомоги адвоката у розмірі 20000,00 грн., які він просить стягнути з відповідача.
Згідно ч. 3 ст. 270 ЦПК України - суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення, а в разі якщо суд вирішує лише питання про судові витрати - без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Ознайомившись із заявою та матеріалами справи, судом встановлено наступне.
Так, рішенням Київського районного суду м.Харкова від Київського районного суду м.Харкова від 28.08.2024 у справі №953/1968/25 позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за розпискою від 06.11.2023 - задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 3550,00 доларів США, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 1463 гривні 43 копійки. В іншій частині вимог - відмовлено.
04.09.2025 року на адресу суду від представника позивача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення, в якй вона просила стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 20 000 грн.
Згідно ч.1 ст.246 ЦПК України, якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше двадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог (ч.2ст.246 ЦПК України).
Відповідно до ч.3ст.246 ЦПК України у випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 270 цього Кодексу.
Вирішуючи вимоги представника позивача щодо ухвалення судом додаткового судового рішення, суд виходить з наступного.
Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду від 30.09.2009 №23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз'яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, тощо. Вибір форми та суб'єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб'єктами права.
Отже, з викладеного випливає, що до правової допомоги належать й консультації та роз'яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру, представництво у судах тощо.
Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, у числі інших, витрати на професійну правничу допомогу (ч. 1,3ст. 133 ЦПК України).
Згідно ст. 137 ЦПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частинами 2, 3, 8статті 141 ЦПК України визначено, що інші судові втирати витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Судом встановлено, що представництво позивача у суді здійснювала адвокат Прокопенко Ю.О. на підставі договору від 26.02.2025 про надання правової допомоги.
На підтвердження понесених витрат на правову допомогу відповідачем до суду надано:
- Договір від 26.02.2025 про надання правової допомоги;
-Додаткова угода до договору про надання правової допомоги від 26.02.2025 відповідно до умов якої за надання правової допомоги клієнт сплачує адвокату гонорар в розмірі 20000,00 грн, гонорар сплачується -10000,00 грн під час укладення договору, 10000,00 грн в строк до 10.05.2025.
- Акт про виконання робіт за договором про надання правової допомоги від 29.08.2025;
-Копіями платіжних інструкцій від 06.03.2025 про сплату ОСОБА_1 , на користь Прокопенко Ю.О. 10000,00 грн, та від 27.02.2025 про сплату Ерденко М.І, на користь Прокопенко Ю.О. 10000,00 грн.
Пунктом 48 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних прав «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах № 10 від 17.10.2014 визначено, що витрати на правову допомогу, граничний розмір якої визначено відповідним законом, про що зазначено в пункті 47 цієї постанови, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов'язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій, переклад документів, копіювання документів). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.
Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 02 липня 2020 року у справі № 362/3912/18 (провадження № 61-15005св19).
При вирішенні питання про стягнення витрат за правничу допомогу суд враховує складність справи, обсяг наданої правничої допомоги адвокатом, той факт, що судом частково задоволено позовні вимоги та приходить до висновку щодо стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правничу допомогу у розмірі 5000 грн. і ця сума, на думку суду відповідає критеріям спів розмірності та розумності.
Враховуючи те, що при винесенні рішення судом не було вирішено питання про стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат на правничу допомогу, суд приходить до висновку про ухвалення додаткового рішення, щодо стягнення вказаних судових витрат з відповідача саме у розмірі 5000 грн.
Керуючись133,137,141,246,270 ЦПК України, суд,
Заяву представника позивача ОСОБА_1 , адвоката Прокопенко Ю.О. про стягнення витрат на правничу допомогу - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ), на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000 грн.
Додаткове рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя - В. А. Кіндер