Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 вересня 2025 року Справа№200/3109/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо обчислення пенсії за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки;
зобов'язати призначити пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки з 11.11.2020.
В обґрунтування вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідача) та отримує пенсію за віком з грудня 2020 року. До цього часу позивач перебувала на обліку в тому ж самому теруправлінні пенсійного фонду як отримувач пенсії за вислугу років. Позивач зазначила, що під час призначення їй пенсії за віком розмір пенсії обчислено із застосуванням іншого показника середньої заробітної плати по України ніж показника за 2017-2019 роки, внаслідок чого вона отримує пенсію у розмірі, меншому ніж їй належить.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом визначив в наданому до суду відзиві. Згідно з викладеним у відзиві на позов позивач отримувала пенсію за вислугу років з 2008 року, з 2020 року її переведено на пенсію за віком, основний розмір пенсії за віком обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки. За змістом відзиву пенсія призначається одноразово, в подальшому, у разі виникнення необхідності у зміні певних складових пенсії або зміни її виду в цілому, законодавством передбачено переведення з одного виду пенсії на інший (частина 3 статті 45 Закону № 1058) та перерахунок пенсії (частина 4 статті 45 Закону №1058). Оскільки позивачу первинно призначено пенсію у 2008 року подальші перерахунки та переведення на інший вид пенсії мають здійснюватися із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Відповідач зауважив на відсутності підстав обчислення пенсії позивача виходячи з розміру пенсії за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про перехід на пенсію за віком, оскільки такий показник під час переведення на інший вид пенсії не змінюється.
Ухвалою від 06.05.2025 позов злишено без руху, Ухвалою від 19.05.2025 позов повернуто в частині позовних вимог за період з 11.11.2020 по 28.10.2024. Ухвалою від 19.05.2025 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 06.11.2008 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788.
11.11.2020 Позивач звернулась через веб-портал електронних послуг із заявою про перерахунок пенсії - переведення з пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788 на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянуто заяву та проведено перерахунок пенсії - переведено позивача на пенсію за віком відповідно до статті 25 Закону № 1058. Розмір пенсії позивача визначено виходячи із середньомісячного заробітку розміром 6 915,01 грн, обчисленого із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн) збільшеного на коефіцієнт показника заробітної плати 1,2987 (1,17*1,11) та індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1,33595, що підтверджується протоколом по призначення пенсії за віком від 13.11.2020 та розрахунком заробітку для обчислення пенсії, копії яких наявні в матеріалах справи.
В подальшому розмір відповідачем щороку проводився перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (з 01.03.2021 - на 1,11, тобто 4888,83 х 1,11 = 5426,60 грн , з 01.03.2022 - на 1,14, тобто 5426,60 х 1,14 = 6186,32 грн, з 01.03.2023 - на 1,197, тобто 6186,32 х 1,197 = 7405,03 грн, з 01.03.2024 - на 1,0796, тобто 7405,03 х 1,0796 = 7994,47 грн, з 01.03.2025 --на 1,115, тобто 7994,47 *1,115= 8913,83), що підтверджується рішеннями про перерахунок пенсії від 23.12.2021, від 22.02.2022, від 26.02.2023, від 28.02.2024, від 25.02.2025 та розрахунками заробітку для обчислення пенсії, копії яких наявні в матеріалах справи .
Листом від 10.04.2025 № 8136-5979/З-02/8-0500/25 , відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ, ВИСНОВКИ
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян врегульовані Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV), іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Частиною 1 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Умови призначення пенсії за віком визначені у статті 26 Закону №1058-ІV. Починаючи з 01.01.2018 право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності відповідного страхового стажу, вказаного у цій статті.
Відповідно до статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017,що набрав чинності 11.10.2017 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Вказані норми Закону свідчать про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, тобто мова йде про пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника. У такому разі показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії є незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Водночас, положення частини третьої статті 45 Закону №1058-IV щодо переведення з пенсії, призначеної за іншим законом, зокрема, за Законом №1788-ХІІ, на пенсію за Законом №1058-IV, не можуть застосовуватися під час призначення пенсії за віком вперше відповідно до Закону №1058-IV. У випадку призначення особі пенсії за Законом, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.
Тотожна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31.01.2019 у справі № 639/2751/17, від 23.10.2020 у справі № 528/196/17, від 13.02.2019 у справі 334/917/17, від 06.03.208 у справі №185/1474/17(2-а/185/161/17) які враховуються судом в силу вимог частини 5 статті 242 КАС України.
Спірні правовідносини виникли з приводу обчислення розміру пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки. При цьому, за позицією відповідача застосовувати середню заробітну плату за 2017-2019 немає підстав, оскільки в цьому випадку має місце саме переведення з пенсії одного виду на інший, а не призначення пенсії.
У цій справі судом встановлено, що вперше позивачу було призначено пенсію за вислугу років згідно з положеннями Закону №1788-XII.
Статтею 51 Закону №1788-XII визначено, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Доцільно зауважити, що Закон №1058-ІV не передбачає такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Отже, призначена позивачу пенсія відповідно до зазначеного закону є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Набувши право на пенсію за віком на загальних підставах та у зв'язку із досягненням пенсійного віку (60 років ), позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком та пенсія йому відповідно до Закону №1058-ІV призначена вперше у листопаді 2020 року.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17 сформулювала висновок, що при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону №1788-XII, до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону №1058-IV має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV.
Отже, при обчисленні розміру пенсійної виплати відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України має застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.
Зазначений висновок суду знайшов послідовне відображення у постановах Верховного Суду від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, від 19.01.2022 у справі №528/639/17, від 28.09.2022 у справі №184/886/17, від 29.03.2023 у справі №240/4170/19, від 08.02.2024 у справі №500/1216/23 та ін.
Таким чином, після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, позивач набула право на призначення іншого виду пенсії (за віком на загальних підставах) із її новим обчисленням відповідно до приписів статті 40 Закону №1058-IV. Тому при обчисленні розміру пенсійної виплати відповідач має застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2017-2019 роки, як того вимагає частина друга статті 40 Закону №1058-ІV.
Враховуючи встановлення судом протиправності обчислення відповідачем розміру пенсії позивача за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за інші ніж 2017-2019 роки, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправним незастосування відповідачем показника середньої заробітної плати в Україні з 29.10.2024 за останні три календарних роки, що передують призначенню їй пенсії за віком, а саме за 2017-2019 роки та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком з 29.10.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за останні три календарних роки, що передують призначенню пенсії за віком, а саме за 2017-2019 роки.
Тобто, позов підлягає задоволенню.
Згідно з частинами 1, 3, 8 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
З огляду на те, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі 1211,20 грн за квитанцією від 28.04.2025 № 0.0.4337236061.1.
Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», “Про пенсійне забезпечення» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії , - задовольнити повністю.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення пенсії за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2107-2019 роки, починаючи з 29.10.2024.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять ) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010.
Суддя А.С. Михайлик