08 вересня 2025 рокуСправа №160/12366/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
30 квітня 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 18.03.2025 № 045550008269 (час розрахунку 14.11) щодо здійснення перерахунку розміру пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньомісячного заробітку у розмірі 21 869,03 грн.;
- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 19.03.2025 № 045550008269 (дата-час розрахунку: 18.03.2025 14.13) щодо здійснення перерахунку розміру пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньомісячного заробітку у розмірі 24 383,96 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 11.03.2025 перерахунок мені пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за №1697-VII на підставі довідки Дніпропетровської обласної прокуратури за № 21-10вих-25 від 11.03.2025 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з 01.02.2022, виданої Дніпропетровською обласною прокуратурою, у розмірі 60 % від суми місячної заробітної плати, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії за минулий час, починаючи з 01.03.2024.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, однак відповідач протиправно відмовив у перерахунку, чим порушив його законні права та інтереси.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі.
05 червня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив, в якому вказав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ “Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697). Згідно з наданою заявою від 11.03.2025 та довідкою про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 11.03.2021 № 21- 10вих-25, виданою Дніпропетровською обласною прокуратурою, ОСОБА_1 проведено відповідний перерахунок пенсії. Заробітна плата для обчислення пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України № 1697-VII розрахована відповідно довідки №21-26 вих 24 від 22.07.2024, яка видан Дніпропетровською обласною прокуратурою, в якій зазначено, що станом на 22.07.2024 посадовий оклад та надбавка за вислугу років становить 80640,00 грн. Оскільки ОСОБА_1 працює на посаді прокурора, відповідно Закону № 1697-VII пенсія виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058-IV. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до Закону № 1697-VII поновлюється. Розрахунок пенсії проведено відповідно до документів наявних в пенсійній справі, з дотриманням вимог чинного законодавства. Постановою Пенсійного Фонду України № 25-1 від 16.12.2020 внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №22-1, якою передбачено застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій. Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який уповноважений розглянути подану заяву. Так, відповідно до частини 1 статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII “Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VI) прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років Приписами частини 8 статті 86 Закону № 1697-VI визначено, що право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора, а також особи, звільнені, зокрема, з прокурорських посад органів прокуратури у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду. Частиною 6 статті 86 Закону № 1697-VІІ наведено вичерпний перелік періодів, які зараховуються до вислуги років відповідно до даного Закону. До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально - виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково - навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково - навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання. Відповідно до статті 15 Закону № 1697-VІІ, прокурором органу прокуратури є: Генеральний прокурор; перший заступник Генерального прокурора; заступник Генерального прокурора; заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури; керівник підрозділу Офісу Генерального прокурора; заступник керівника підрозділу Офісу Генерального прокурора (у тому числі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійного структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора); прокурор Офісу Генерального прокурора (у тому числі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійного структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора); керівник обласної прокуратури; перший заступник керівника обласної прокуратури; заступник керівника обласної прокуратури; керівник підрозділу обласної прокуратури; заступник керівника підрозділу обласної прокуратури; прокурор обласної прокуратури; керівник окружної прокуратури; перший заступник керівника окружної прокуратури; заступник керівника окружної прокуратури; керівник підрозділу окружної прокуратури; заступник керівника підрозділу окружної прокуратури; прокурор окружної прокуратури. Частиною 8 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв'язку із скороченням кількості прокурорів, у зв'язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування. Ветеранам війни, які мають необхідний стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається незалежно від того, чи працювали вони в органах прокуратури перед зверненням за призначенням пенсії.
09 червня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій вона підтримала свої позовні вимоги та просила задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та докази, суд виходить із такого.
Згідно із довідкою про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії № 21-10вих-25 від 11.03.2025 розмір грошового забезпечення позивача становив у сумі 81200,00 грн та включав у себе посадовий оклад, надбавку за вислугу років, інші щомісячні надбавки, та премію, матеріальну допомогу.
15 березня 2025 року позивач звернувся до пенсійного органу з вимогою провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки № 21-10вих-25 від 11.03.2025.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 25.03.2025 № 14057-10199/Ж-01/8-0400/25 позивача повідомлено про те, що він отримує пенсію за вислугу років з 11.08.2020, обчислену відповідно до Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ “Про прокуратуру» (далі - Закон №1789). За інформацією відділу перерахунків пенсій № 1 заявник звертався із заявою на перерахунок пенсії, згідно довідки про розмір заробітної плати від 11.03.2025 №21-10 вих.25. Заява розглядалася за принципом екстериторіальності, прийнято рішення про перерахунок пенсії на підставі вищезазначеної довідки. На сьогодні заявник продовжує працювати в органах прокуратури на прокурорській посаді. З 01.01.2018 року заявнику призначена пенсія згідно Закону України №1789, на період роботи на прокурорських посадах пенсія виплачується в розмірі, обчисленному відповідно до Закону України від 09 липня 2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(надалі, також -Закон №1058-IV), іншими законами і нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Також правовідносини щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури до 15.07.2015 регулювалися Законом України Про прокуратуру№1789-XII від 05.11.1991 (надалі, також Закон №1789-XII), після 15.07.2015 - також унормовано Законом України Про прокуратуру№1697-VII від 14.10.2014.
Відповідно до частини 1 статті 9, частини 1 статті10 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 та вирішив таке:
1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
2. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
3. Установити такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VIIзі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VIIпідлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Згідно абзаців 4, 5 частини 15 статті 86 України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідно до пункту 13-1Розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"(крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", «;Про прокуратуру", «;Про статус народного депутата України", «;Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", «;Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.
Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України "Про державну службу", «;Про прокуратуру", «;Про статус народного депутата України", «;Про наукову і науково-технічну діяльність", з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.
Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI набрав чинності 01 жовтня 2011 року.
Положення наведених норм є чинними, на дату звернення позивача із вказаною заявою про перерахунок та виплату пенсії за нормами Закону України "Про прокуратуру".
Оскільки позивач є пенсіонером, яка працює на посаді та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру" та не відноситься до осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в даному випадку, на позивача поширюються положення пункту 13-1Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та абзацу четвертого частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до яких пенсія на період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, право на перерахунок пенсії на підставі положень статті 86 Закону №1697-VII, з огляду на те, що позивач продовжує працювати в органах прокуратури, є обмеженим, оскільки чинним законодавством не передбачена виплата пенсії на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», особам які одночасно продовжують працювати на посадах, передбачених цим Законом.
При цьому, суд зазначає, що виплата призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону №1697-VІІ буде поновлено у разі виникнення обставин зазначених у цьому Законі та у пункті 13-1 Розділу XV Закону № 1058-IV.
Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд,
вирішив:
У позові ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко