Рішення від 08.09.2025 по справі 160/11538/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2025 рокуСправа №160/11538/25

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

установив:

Позивач 22.04.2025р. звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ненадання мені відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути та вирішити питання надання мені відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до відповідача засобами поштового зв'язку із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Однак станом на дату подання позовної заяви жодної відповіді не надав. Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо розгляду по суті його заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2025р. позов залишено без руху. Встановлено позивачу строк десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків, а саме: надати докази на яких грунтуються позовні вимоги, а саме: заяву від 21.03.2025 р. про надання відстрочки від призову.

08 травня 2025 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Крім того, цією ухвалою зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 :

- надати докази розгляду заяви ОСОБА_1 про надання вісдтрочки від 21.03.2025р.

12 червня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідачем розглянуто заяву позивача про надання відстрочки на прийнято відповідне рішення.

24 червня 2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій вказав, що позивач ОСОБА_1 в позовній заяві не прохав суд зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 надати йому відстрочку від призову на військову службу, натомість прохав зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути та вирішити питання надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Згідно Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року (далі - Порядок), розгляд та вирішення питання надання військовозобов'язаному відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є обов'язком працівників ІНФОРМАЦІЯ_5 , а отже позовна вимога позивача ОСОБА_1 з проханням зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути та вирішити питання надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації має бути задоволена у повному обсязі. Під час розгляду та вирішення питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації працівники ІНФОРМАЦІЯ_5 мають право та підстави вимагати від позивача ОСОБА_1 виконання ним вимог вищезазначеного Порядку. Однак, оскільки працівники ІНФОРМАЦІЯ_5 до цього часу не вчинили жодних дій щодо розгляду та вирішення питання надання позивачу ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, очевидно, що є усі підстави стверджувати про бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 та вимагати визнати її протиправною. Отже, викладені у відзиві на позовну заяву заперечення та прохання відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_5 не стосуються позовних вимог позивача ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 21.03.2025р. звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до трекінгу поштового відправлення «Укрпошта» вказана заява отримана відповідачем 25.03.2025р.

Протоколом комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №82 від 09 квітня 2025 року прийнято рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Причина відмови: ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року, який діє досі.

Правові засади мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів унормовані Законом України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).

Статтею 23 Закону №3543-XII врегульовано питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Частинами 7, 8 ст. 23 Закону №3543-XII регламентовано, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

За змістом п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - порядок №560), у якому, серед іншого, визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до п. 56, 57 порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

За правилами п. 58 порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відповідно до п. 60 порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Дослідивши обставини справи, суд встановив, що заява позивача була зареєстрована відповідачем 25.03.2025 р., однак рішення комісії № 82 ухвалено лише 09.04.2025 р., тобто з порушенням граничного семиденного строку, визначеного пунктом 60 Порядку № 560.

Неналежне додержання строків розгляду заяви призвело до фактичного позбавлення позивача можливості реалізувати своє право на відстрочку, що є істотним порушенням його конституційних прав та законних інтересів.

При цьому, позивач просить визнати протиправною бездіяльність працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ненадання мені відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Однак, суд зазначає, що надання відстрочки не є предметом розгляду цієї справи, відповідно і питання щодо правомірності чи неправомірності ненадання відстрочки не належить до цього спору.

Разом з цим згідно ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п.10. ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відтак, на думку суду, за для повного та ефективного захисту прав позивача прав необхідно визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у нездійсненні своєчасного розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.03.2025 року про надання відстрочки від призову під час мобілізації.

При цьому, позовна вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути та вирішити питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації задоволенню не підлягає, оскільки відповідачем уже прийнято рішення від 09.04.2025 р.

Беручи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково з викладених вище підстав.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у нездійсненні своєчасного розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.03.2025 року про надання відстрочки від призову під час мобілізації.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.В. Савченко