Постанова від 20.08.2025 по справі 620/16845/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/16845/24 Головуючий у 1-й інстанції: Дубіна М.М.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Черпака Ю.К.,

суддів Василенка Я.М., Штульман І.В.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення та виклику сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач/апелянт/ ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з вимогами:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови їй у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2023 року, що враховується для перерахунку її пенсії, в якій серед інших складових грошового забезпечення необхідно зазначити премію у середньому розмірі, що фактично виплачена на час виникнення у неї права на перерахунок пенсії (01 січня 2023 року) та яка визначена рішенням Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2023 року, що враховується для перерахунку її пенсії, в якій серед інших складових грошового забезпечення зазначити премію у середньому розмірі, що фактично виплачена на час виникнення у неї права на перерахунок пенсії (01 січня 2023 року) та яка визначена рішенням Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з, обчисливши її виходячи з посадового окладу, визначеного станом на 01 січня 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що у зв'язку із підвищенням у 2023 році посадового окладу та окладу за військовим званням через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом про бюджет станом на 01 січня відповідного календарного року, вона як особа, яка отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01 січня 1992 року № 2262-ХІІ, має право на її перерахунок на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначеного станом 01 січня 2023 року, із зазначенням основних видів грошового забезпечення, визначених з врахуванням відповідних тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткових видів грошового забезпечення у відповідних відсотках, та премії у середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, в якому виникло право на такий перерахунок пенсії за відповідною посадою, проте відповідач протиправно не підготував та не направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області такої довідки.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що обов'язок оформити та направити до органів Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виникає лише у разі зміни розміру хоча б одного з його видів або запровадження нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення чи премій на підставі рішення Кабінету Міністрів України. Збільшення розміру премії окремим категоріям діючих військовослужбовців на підставі окремого доручення Міністра оборони України № 2683/з від 01 лютого 2023 року не є таким рішенням Уряду, а є відомчим внутрішнім актом, що носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не створює правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Суд послався на усталену правову позицію Верховного Суду, зокрема постанови від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а, від 11 червня 2024 року у справі № 520/17087/23, від 30 жовтня 2024 року у справі № 520/19420/23, від 31 жовтня 2024 року у справі № 260/3080/23, та дійшов висновку про відсутність у позивачки права на отримання оновленої довідки з урахуванням премії, визначеної згаданим дорученням.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги. Апелянт зазначив, що суд безпідставно не врахував правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 05 березня 2024 у справі № 380/19324/23, згідно з якими при підготовці довідок для перерахунку пенсій мають зазначатися всі щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії у середніх розмірах, фактично виплачених за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії. На думку апелянта, премія, встановлена рішенням Міністра оборони України на відповідний рік, є складовою грошового забезпечення та підлягає врахуванню в довідці згідно з пунктом 5 Порядку № 45, чинного після скасування змін постановою №103, незалежно від того, що її розмір визначений відомчим актом, а не постановою Кабінету Міністрів України. Суд помилково ототожнив окреме доручення Міністра оборони з внутрішнім тимчасовим документом, який не породжує правових наслідків, тоді як фактичні виплати діючим військовослужбовцям за цією премією підтверджені матеріалами справи та мають бути враховані при обчисленні грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач підтримав рішення суду першої інстанції та просив залишити його в силі.

З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.

Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.

Згідно з частинами першою та другою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника - ОСОБА_2 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 травня 2024 року у справі № 620/3319/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачці видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , визначеного станом на 01 січня 2023 року, що враховується для перерахунку її пенсії, в якій згідно із положеннями постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 грошове забезпечення, яке враховується для перерахунку, пенсії визначено у розмірі 21 914, 40 грн, у яке ввійшли такі його складові: посадовий оклад - 6 230, 00 грн; оклад за військовим званням (капітан) - 1 930, 00 грн, надбавка за вислугу років (35 %) - 2 856, 00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 7 160, 40 грн; премія (60 %) - 3 738, 00 грн.

16 грудня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою (вхідний від 17 грудня 2024 року № 10206с), в якій висловила прохання підготувати та направити до ГУ ПФУ в Чернігівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , визначеного станом на 01 січня 2023 року, в якій визначити премію в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок її пенсії за посадою, яку ОСОБА_2 займав на день звільнення чи прирівняною до неї посадою у відсотках від оновленого посадового окладу.

Листом від 17 грудня 2024 року № 5/23550с ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовив ОСОБА_1 у підготовці та направленні до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку її пенсії, оскільки станом на 17 грудня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходило списків за формою згідно з додатками 2, 3 до Порядку № 45, які були б підставою для видачі на надіслання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на адресу Головних управлінь Пенсійного фонду України.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивачка звернулася до суду з позовом.

Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами абзацу 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

За приписами частин третьої, вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За приписами частин першої, другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Що стосується зазначеного у довідці розміру премії (60 %), яку позивач вважає обчислену відповідачем неправильно, тобто без урахування окремого доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1, абзацу 1 пункту 2 розділу XVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197 (далі - Порядок № 260), командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

При цьому пунктом 17 розділу І Порядку № 260 передбачено, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

З метою виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України, направлених на забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, організації виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» і забезпечення виконання поставлених перед Міністерством оборони України завдань щодо своєчасної виплати військовослужбовцям і працівникам належних видів грошового забезпечення та заробітної плати та нагородження особового складу, керуючись вимогами пункту 17 розділу І Порядку № 260, Міністром оборони України прийнято окреме доручення від 01 лютого 2023 року № 2683/з.

Аналіз змісту положень окремого доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з, окресленої мети його прийняття у поєднанні з положеннями пункту 17 розділу І Порядку № 260 дає підстави для висновку, що таке доручення врегульовує правовідносини під час дії воєнного стану, а отже передбачені у ньому виплати є тимчасовими (на період дії воєнного стану), цільовими (з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України), стосуються окремих категорій військовослужбовців.

За висновками Великої Палати Верховного Суду, сформульованими у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а, накази Міністра оборони України є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Встановлення надбавки та премії, передбачених наказами Міністра оброни України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону.

Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 23 лютого 2023 року у справі № 420/26816/21 та від 28 лютого 2023 року у справі № 420/21377/21.

Отже, окреме доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з щодо зазначення конкретного відсотка премії та надбавки за особливості проходження служби не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 17 жовтня 2023 року у справі № 140/5557/22 та від 11 червня 2024 року у справі № 520/17087/23.

Доводи апелянта про необхідність врахування при вирішенні цього спору позиції Верховного Суду, викладеної у рішенні від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими, оскільки згадане рішення прийнято щодо правовідносин, які виникли у 2020-2022 роках, а відтак за іншого правового регулювання, зокрема, до набрання чинності пункту 17 розділу І Порядку № 260, яким цей Порядок доповнено згідно з наказом Міністерства оборони України від 01 квітня 2022 року.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог щодо включення у довідку про перерахунок грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року премії, визначеної окремим дорученням Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з, а відтак і про відсутність підстав для задоволення позову.

Оскільки суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

Судді: Василенко Я.М.

Штульман І.В.