02 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2622/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ласка-Кіровоград", вул. Р. Слободянюка,215, м. Кропивницький,25014
до відповідача: Головного управління ДПС у Кіровоградській області, вул. В. Перспективна,55, м. Кропивницький,250006
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ТОВ "Ласка-Кіровоград" звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00033660701 від 02.04.2025 року.
Позивач не погоджується з висновками акту перевірки та прийнятими на його підставі податковими повідомленнями-рішеннями й мотивує позовні вимоги тим, що вказані рішення порушують права позивача, суперечать діючому законодавству, прийняті на основі необґрунтованих висновків перевіряючого податкового органу.
Позивач вважає, що висновки акту перевірки є необґрунтованими і незаконними, та такими, що не відповідають фактичним обставинам, оскільки ґрунтуються лише на припущеннях, що в свою чергу, не підтверджені належними документами. Як наслідок, штрафні (фінансові) санкції застосовані згідно спірного податкового повідомлення-рішення, є неправомірними та підлягають скасуванню.
Відповідачем подано письмовий відзив на позов, в якому вимоги позивача не визнаються в повному обсязі та зазначається, що прийняття оскаржуваного рішення обумовлено порушенням податкового законодавства, що виявлені під час перевірки, а тому рішення є правомірним та не підлягає скасуванню (т.5,а.с.52-66).
Ухвалою суду від 23.04.2025 року провадження в справі відкрито за правилами загального позовного провадження (т.5,а.с.47).
Ухвалою суду від 23.05.2025 року закрито підготовче провадження в справі (т.5, а.с.144).
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, з підстав, які викладені в позовній заяві, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив.
Відповідно до усної ухвали, занесеної до протоколу судового засідання 17.06.2025 року, подальший розгляд справи вирішено проводити в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Досліджуючи спірні правовідносини суд зазначає наступне.
Посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Ласка-Кіровоград", результати якої оформлено актом №2735/11-28-07-01/34813567 від 13.03.2025 (т.1,а.с.21-53).
В акті перевірки податковим органом, серед інших, зафіксовано наступні порушення:
- п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14, п. 44.1 ст. 44, пп.134.1.1 п.134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135, п.п. 140.5.9, п.п. 140.5.11п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), п.5 і п.7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290. п. 18, п. 29 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 № 318, п. 14 П(С)БО 7 «Основні засоби» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 року № 92 (із змінами та доповненнями) в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 15 744 619 грн., у тому числі по періодах:
- IV квартал 2020 року на суму 9 070 грн.,
- ІІ квартал 2021 року на суму 1 087 780 грн.,
- ІІІ квартал 2021 року на суму 9 317 758 грн.,
- IV квартал 2021 року на суму 1 684 041 грн.,
- І квартал 2022 року на суму 1 494 788 грн.,
- ІІ квартал 2022 року на суму 1 959 002 грн.,
- ІІІ квартал 2022 року на суму 108 000 грн.,
- ІІ квартал 2023 року на суму 4 800 грн.,
- ІІІ квартал 2023 року на суму 61 680 грн.,
- IV квартал 2023 року на суму 14 579 грн.,
- І квартал 2024 року на суму 3 121 грн.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №00033660701 від 02.04.2025 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток на 16 282 415 грн. (т.1,а.с.54-56)
Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем вказаного повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання його протиправним та скасування.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пп.16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Слід зазначити, що відповідно до пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з положеннями п.20.2 ст. 20 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.198.1 ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Відповідно до п.198.2 ст.198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг чи дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Пунктом 198.3 ст.198 ПК України встановлено, що податковий кредит звітного періоду складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п.201.11 ст.201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу (п.198.6 ст.198 ПК України).
Згідно пп.14.1.36 п.14.1ст.14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно положень п.135.1ст.135 ПК України базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Відповідно до пп.134.1.1п.134.1ст.134 ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Виходячи з вищенаведеного, відображенню в бухгалтерському обліку та податковій звітності підлягає лише та господарська операція, яка фактично відбулась, при наявності первинного документу, що підтверджує таку господарську операцію.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п. 1.2 ст. 1, п. 2.1 ст. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05 червня 1995 року за №168/704 (далі - Положення №88), де первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Відповідно до п.2 ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Згідно з абзацом 11статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до частини першої статті 9Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Відповідно до абзацу другого пункту 2.1 Положення №88, господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством. Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
При цьому, наявність належним чином оформлених податкових накладних є обов'язковою, але не вичерпною обставиною для формування податкового кредиту. Зокрема, якщо наведені у договорах товари чи послуги фактично не поставлялися, то, відповідно, придбання таких товарів або послуг не відбулося, право на податковий кредит у такого платника податків не виникає, оскільки при цьому не дотримано обов'язкових умов для виникнення такого права на придбання товарів (послуг) з метою їх використання у господарській діяльності.
Як вже зазначалося, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Зміст господарської операції може встановлюватися з урахуванням змісту цивільно-правових чи господарсько-правових зобов'язань сторін, але не вичерпується останнім. Господарська операція може мати місце навіть за відсутності цивільно-правових чи господарсько-правових відносин між платниками податків.
Із наведеного можна зробити висновок про те, що господарські операції є самостійним поняттям, відмінним від правочинів або господарських зобов'язань. Наслідки в податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто ті, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника податків.
Презумпція дійсності, притаманна цивільним правочинам, не може бути автоматично поширена на реальність господарських операцій.
Таким чином, для надання юридичної сили і доказовості первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок, встановлений Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Крім того, в основі будь-якої реальної господарської операції має лежати економічна мета, тобто бажання платника податків приростити активи за допомогою досягнення господарського ефекту.
У податковому обліку господарські операції мають бути підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, які містять відомості про господарську операцію, підтверджують її фактичне здійснення, тобто первинними документами, що містять інформацію про фактичні господарські операції, розкривають їх зміст та обсяг.
За відсутності достатніх доказів - первинних документів, які б достовірно підтверджували факт здійснення господарської операції, розкривали її зміст та обсяг з метою та в цілях господарської діяльності платника податку, підстави для формування даних податкового обліку - відсутні.
У зв'язку з наведеним, недоведеність фактичного здійснення господарської операції (нездійснення операції) позбавляє первинні документи юридичної значимості для цілей формування податкової вигоди навіть за наявності правильно оформлених за зовнішніми ознаками та формою, але недостовірних та у зв'язку з цим юридично дефектних первинних документів, якщо рух коштів не забезпечений зв'язком з господарською діяльністю учасників цих операцій. При цьому відсутність ділової мети також є підставою для відмови у наданні податкової вигоди.
Таким чином, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, суб'єкт підприємницької діяльності повинно мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та, які в сукупності з встановленими обставинами справи, зокрема і щодо можливостей здійснення господарюючими суб'єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для виконання умов, обумовлених договорами, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку.
Контрагентами позивача у перевіряємому періоді були ТОВ "Алтея Фарм Інвест", ТОВ "Бенксі ЛОК", ТОВ "Велма Інвест", ТОВ "Гудмен Гул" та ТОВ "Інгултрансгруп".
Щодо взаємовідносин з ТОВ «Алтея Фарм Інвест».
Судом встановлено, що згідно з базою даних ІС «Податковий блок», податкових декларацій з ПДВ, єдиного реєстру податкових накладних, встановлено, що TOB "Ласка - Кіровоград" відображено в податковому обліку, а саме, віднесено до складу податкових зобов'язань операції по взаємовідносинах з контрагентом-покупцем ТОВ "Алтея Фарм Інвест" (код ЄДРПОУ 43704121) на загальну суму 18 846 413,10 грн., у т.ч. ПДВ 3 141 068,84 грн. за період травень-серпень 2021 року.
Перевіркою встановлено документальне оформлення господарських взаємовідносин з продажу ТОВ "Алтея Фарм Інвест" товарів в асортименті, зокрема морозиво, печиво, торти, цукерки, халва, заморожені напівфабрикати тощо, на загальну суму 18 846 413,10 грн.
Для перевірки надано договір поставки №7906 від 17.05.2021, відповідно до якого TOB "Ласка - Кіровоград" (Постачальник) зобов'язується поставляти, а ТОВ "Алтея Фарм Інвест" (Покупець), зобов'язується приймати і оплачувати харчові продукти а асортименті (далі Товар) в найменуванні, кількості та по ціні відповідно до видаткових накладних, що є невід'ємною частиною даного Договору (п.1.1) (т.1,а.с.119-121).
Позивач, з метою підтвердження реального характеру укладеного ним правочину на загальну суму 18 846 413,10 грн., надав до матеріалів видаткові накладні №7245 від 21.05.2021, №11977 від 29.07.2021, №11978 від 29.07.2021, №12689 від 02.08.2021, №12813 від 02.08.2021, №12841 від 03.08.2021, №12955 від 04.08.2021, №12956 від 05.08.2021, №6940 від 27.05.2021, №6957 від 28.05.2021, №7010 від 01.06.2021, №7101 від 02.06.2021, №7159 від 03.06.2021, №7162 від 24.05.2021, №7164 від 26.05.2021, № 7165 від 24.05.2021, № 7281 від 04.06.2021, №7353 від 07.06.2021, №7353 від 07.06.2021, №7354 від 21.05.2021, №7355 від 21.05.2021, №7618 від 11.06.2021, №7679 від 11.06.2021, №7804 від 14.06.2021, №7889 від 18.06.2021, №7989 від 18.06.2021, №8065 від 18.06.2021, №8178 від 18.06.2021, №8255 від 18.06.2021, №8369 від 23.06.2021, №8600 від 23.06.2021, № 9371 від 01.07.2021, №9372 від 01.07.2021, №9521 від 02.07.2021, №9878 від 06.07.2021, №9999 від 07.07.2021, №10083 від 08.07.2021, №10210 від 09.07.2021, №10327 від 12.07.2021, №10328 від 12.07.2021, №10329 від 12.07.2021, №10330 від 12.07.2021, № 10331 від 12.07.2021, № 10593 від 14.07.2021, №10807 від 16.07.2021, №11056 від 20.07.2021, №11203 від 21.07.2021, №11275 від 22.07.2021, №11421 від 23.07.2021, №11743 від 27.07.2021, №11744 від 27.07.2021, №11808 від 28.07.2021, №11809 від 28.07.2021, №9695 від 05.07.2021, (т.1,а.с.63-118).
На підтвердження оплати отриманого товару надано рахунки на оплату та копії платіжних інструкцій (т.1, а.с.123-226).
ТОВ "Ласка - Кіровоград" було складено податкові накладні №2521 від 16.07.2021, №404 від 01.07.2021, №410 від 02.07.2021, №605 від 01.06.2021, №606 від 02.06.2021, №607 від 03.06.2021, №608 від 04.06.2021, №609 від 07.06.2021, №729 від 02.08.2021, №729 від 02.08.2021, №730 від 02.08.2021,№731 від 03.08.2021№781 від 05.07.2021, №782 від 06.07.2021, № 784 від 11.06.2021, №790 від 07.07.2021, №816 від 04.08.2021, №817 від 05.08.2021, №1167 від 11.06.2021, №1168 від 14.06.2021, №1337 від 08.07.2021, №1338 від 09.07.2021, №1339 від 12.07.2021, №1340 від 12.07.2021, №1341 від 12.07.2021, №1342 від 12.07.2021, №1343 від 12.07.2021 ,№1344 від 14.07.2021, №1644 від 24.05.2021, №1645 від 26.05.2021, №1646 від 24.05.2021, №1648 від 21.05.2021, №1649 від 21.05.2021, №1650 від 21.05.2021, №1651 від 27.05.2021, № 1652 від 28.05.2021, №1686 від 18.06.2021, №1687 від 18.06.2021,№1704 від 18.06.2021, №1704 від 18.06.2021, №1706 від 18.06.2021,№1707 від 18.06.2021, №1882 від 23.06.2021, №1891 від 23.06.2021, №2040 від 20.07.2021, №2041 від 21.07.2021, №2208 від 01.07.2021, №2507 від 27.07.2021, №2508 від 27.07.2021, №2509 від 28.07.2021, №2510 від 28.07.2021, №2522 від 22.07.2021, №2523 від 23.07.2021, №2524 від 29.07.2021 (т.1,а.с.227-249, т.2,а.с.1-85).
Вказані податкові накладні зареєстровано та досліджено посадовими особами під час перевірки, що відображено у акті перевірки. Будь яких зауважень до вказаних податкових накладних перевіряючими не зазначено.
Доказів транспортування вказаного товару не надано.
Судом встановлено, що з метою дослідження реальності здійснення господарських операцій між TOB "Ласка - Кіровоград" та ТОВ "Алтея Фарм Інвест" проведено детальний аналіз даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), ІС «Податковий блок» та іншої наявної в контролюючому органі інформації, в результаті чого встановлено, що ТОВ "Алтея Фарм Інвест" зареєстровано 10.07.2020, основний вид діяльності - виробництво добрив і азотних сполук.
Перевіркою встановлено, що в травні-серпні 2021 року ТОВ "Алтея Фарм Інвест" придбано у позивача наступний товар: печиво, морозиво, пельмені, вареники, халва, яйця, цукерки, булочки, котлети, гречаники, креветки в глазурі, масло вершкове, млинці, цукор, тощо, без подальшої реалізації, чим було сформовано значний податковий кредит.
Щодо взаємовідносин з ТОВ «Бенксі ЛОК».
Судом встановлено, що між ТОВ "Ласка - Кіровоград" (постачальник) та ТОВ "Бенксі ЛОК" (покупець) укладено договір поставки №7940 від 09.08.2021. Предмет договору - постачання у власність покупця харчових продуктів, асортимент якого визначається у видаткових накладних (т.2,а.с.132-134).
Позивач, з метою підтвердження реального характеру укладеного ним правочину на загальну суму 12 472 410,41 грн., надав до матеріалів видаткові накладні №19602 від 09.12.2021, №13573 від 19.08.2021, №12482 від 10.08.2021, №12953 від 11.08.2021, №13016 від 12.08.2021, №13130 від 13.08.2021 №13027 від 16.08.2021,№13373 від 17.08.2021, №13489 від 18.08.2021, №13705 від 20.08.2021, №14036 від 25.08.2021, №14240 від 27.08.2021, №14327 від 01.09.2021,№14328 від 01.09.2021, №14329 від 01.09.2021,№14357 від 30.08.2021, №14474 від 01.09.2021, №14572 від 01.09.2021, №14631 від 02.09.2021, №14749 від 03.09.2021, №14825 від 06.09.2021, №14961 від 07.09.2021, №15058 від 08.09.2021, № №15124 від 09.09.2021, №15305 від 13.09.2021, №15306 від 13.09.2021, № №15771 від 20.09.2021, №18592 від 17.11.2021, №18708 від 22.11.2021, №18923 від 24.11.2021, №19047 від 26.11.2021, №19059 від 29.11.2021, №19200 від 30.11.2021, №19204 від 01.12.2021, №19205 від 01.12.2021, №19206 від 01.12.2021, №19207 від 01.12.2021, №19390 від 06.12.2021, №19391 від 06.12.2021, №19392 від 06.12.2021, №19516 від 07.12.2021, №19603 від 09.12.2021) (т,2,а.с.89-131).
На підтвердження оплати товару позивачем надано рахунки на оплату та платіжні інструкції, копії яких долучено до матеріалів справи (т.2,а.с.135-207).
Позивачем було складено податкові накладні №1102 від 17.11.2021, №1140 від 01.12.2021, №1141 від 06.12.2021, №1142 від 07.12.2021, №1143 від 09.12.2021, №1177 від 01.09.2021, №1464 від 22.11.2021, №1468 від 24.11.2021, №1469 від 26.11.2021, №1470 від 29.11.2021, №1564 від 01.09.2021, №№1565 від 01.09.2021, №№1566 від 01.09.2021, №1567 від 01.09.2021, №1568 від 02.09.2021,№1570 від 06.09.2021, №1571 від 07.09.2021, №1572 від 08.09.2021, №1573 від 09.09.2021, №1576 від 13.09.2021,№1923 від 10.08.2021, №1924 від 11.08.2021,№1925 від 12.08.2021, №1926 від 13.08.2021, №1927 від 16.08.2021,№1928 від 17.08.2021, №1929 від 18.08.2021,№1930 від 19.08.2021,№1931 від 20.08.2021,№1932 від 25.08.2021,№2308 від 26.08.2021, №2309 від 27.08.2021, №12310 від 30.08.2021 (т.2,а.с.208-250, т.3, а.с.1-4).
Вказані податкові накладні зареєстровано та досліджено посадовими особами під час перевірки, що відображено у акті перевірки. Будь яких зауважень до вказаних податкових накладних перевіряючими не зазначено.
Доказів транспортування вказаного товару не надано.
В судовому засіданні представник відповідача пояснював, що, з метою дослідження реальності здійснення господарських операцій між TOB "Ласка - Кіровоград" та ТОВ "Бенксі ЛОК", проведено детальний аналіз даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), ІС «Податковий блок» та іншої наявної в контролюючому органі інформації, внаслідок чого встановлено, що ТОВ "Бенксі ЛОК" зареєстровано за основним видом діяльності - _20.15 виробництво добрив і азотних сполук. Відповідно до фінансової звітності за 2021 рік товариство не декларувало наявність основних засобів. При цьому, у серпні-грудні 2021 року товариство придбавало наступний товар: печиво, морозиво, пельмені, вареники, халва, яйця, цукерки, булочки, котлети, гречаники, креветки в глазурі, масло вершкове, млинці, цукор, тощо, без подальшої реалізації, чим було сформовано значний податковий кредит, що може свідчити про безтоварність вказаної господарської операції.
Щодо взаємовідносин з ТОВ «Велма Інвест».
Судом встановлено, що між ТОВ "Ласка - Кіровоград" (постачальник) та ТОВ "Велма Інвест" (покупець) укладено договір поставки №7966 від 06.01.2022. Предмет договору - постачання у власність покупця харчових продуктів, асортимент якого визначається у видаткових накладних (т.3,а.с.88-90).
На виконання умов договору поставки на загальну суму 19 187 719,39 грн. надано видаткові накладні: №2 від10.01.2022, №3 від 10.01.2022, №4 від 10.01.2022, №5 від 10.01.2022, №6 від 10.01.2022, №220 від 12.01.2022, №221 від 12.01.2022, №222 від 12.01.2022, №281 від 13.01.2022, №355 від 17.01.2022, №356 від 17.01.2022, №357 від 17.01.2022, №358 від 17.01.2022, №359 від 17.01.2022, №737 від 24.01.2022, №738 від 24.01.2022, №739 від 24.01.2022, №740 від 24.01.2022, №741 від 24.01.2022, №1140 від 31.01.2022, №1296 від 01.02.2022, №1297 від 01.02.2022, №1376 від 03.02.2022, №1425 від 07.02.2022 №1426 від 07.02.2022, №1427 від 07.02.2022, №1428 від 07.02.2022, №1429 від 07.02.2022, №1615 від 11.02.2022, №1616 від 11.02.2022, №1626 від 14.02.2022 №1627 від 14.02.2022 31628 від 14.02.2022, №1855 від 21.02.2022, №1857 від 21.02.2022, №1858 від 21.02.2022, №1860 від 21.02.2022, №1861 від 21.02.2022,№1937 від 22.02.2022 №4045 від 09.05.2022, №4046 від 09.05.2022, №4047 від 09.05.2022, № 4048 від 09.05.2022, №4270 від 12.05.2022, №4271 від 12.05.2022, №4272 від 12.05.2022, №4273 від 12.05.2022, №4405 від 16.05.2022, №4406 від 16.05.2022, №4407 від 16.05.2022, №4736 від 23.05.2022, №4737 від 23.05.2022, №4738 від 23.05.2022, №4739 від 23.05.2022, №4740 від 23.05.2022, №5081 від 30.05.2022, №5082 від 30.05.2022 №5083 від 30.05.2022 №5084 від 30.05.2022, №5085 від 30.05.2022, №5086 від 30.05.2022, №5088 від 30.05.2022, №5451 від 06.06.2022, №5452 від 06.06.2022, №5455 від 06.06.2022, №5456 від 06.06.2022, №5457 від 06.06.2022, №6265 від 13.06.2022, №6266 від 13.06.2022, №6267 від 13.06.2022, №6270 від 13.06.2022, №6271 від 13.06.2022, №№6272 від 13.06.2022, №6527 від 20.06.2022, № 6528 від 20.06.2022, №6529 від 20.06.2022, №6530 від 20.06.2022, №6531 від 20.06.2022, №6532 від 20.06.2022, №№6533 від 20.06.2022, №6534 від 20.06.2022(т.3,а.с.5-87).
На підтвердження оплати зазначених операцій позивачем надано на перевірку та до матеріалів справи рахунки на оплату та платіжні інструкції, копії яких долучено до матеріалів справи (т.3,а.с.91-148).
Позивачем виписано та зареєстровано податкові накладні (т.3,а.с.149-226), які досліджено посадовими особами під час перевірки, що відображено у акті перевірки. Будь яких зауважень до вказаних податкових накладних перевіряючими не зазначено.
Доказів транспортування вказаного товару не надано.
Перевіряючими, з метою дослідження реальності здійснення господарських операцій між TOB "Ласка - Кіровоград" та ТОВ "Велма Інвест", проведено детальний аналіз даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), ІС «Податковий блок» та іншої наявної в контролюючому органі інформації, внаслідок чого встановлено, що ТОВ "Велма Інвест" зареєстровано за основним видом діяльності - діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту. Відповідно до фінансової звітності за 2022 рік товариство не декларувало наявність основних засобів. При цьому, ТОВ "Велма Інвест" декларує придбання продуктів харчування широкого асортименту (морозиво, печиво, морепродукти, ікра мойви та паста з ікри мойви, оселедець, гомілки курячі, заморожені напівфабрикати яйця, масло, курятина. Реалізація, придбаних у ТОВ "Ласка - Кіровоград" товарів, в подальшому ТОВ "Велма Інвест" у податковій та фінансовій звітності не відображена.
Щодо взаємовідносин з ТОВ «Гудмен Гул».
Судом встановлено, що між ТОВ "Ласка Кіровоград" (постачальник) та ТОВ "Гудмен Гул" (покупець) укладено договір поставки №7947 від 24.09.2021. Предмет договору - постачання у власність покупця харчових продуктів, асортимент якого визначається у видаткових накладних (т.3,а.с.249-250).
На підтвердження виконання умов договору поставки на загальну суму 5 783 570,93 грн., у т.ч. ПДВ 963 928,49 грн., надано видаткові накладні: №16380 від 04.10.2021, №16644 від 27.9.2021, №16644 від 27.09.2021, №16645 від 27.09.2021, №16646 від 27.09.2021, №16693 від 11.10.2021, №16694 від 11.10.2021, №16695 від 11.10.2021, №16696 від 11.10.2021, №17010 від 18.10.2021, №17346 від 25.10.2021, №17585 від 27.10.2021, №17718 від 01.11. 2021, №18063 від 08.11.2021, №18364 від 15.11.2021, №18365 від 16.11.2021,№18366 від 16.11.2021, №18367 від 16.11.2021 (т.3,а.с.228-248).
На підтвердження оплати зазначених операцій позивачем надано рахунки на оплату та платіжні інструкції (т.4,а.с.3-28).
Позивачем виписано та зареєстровано податкові накладні (т.4,а.с.29-48), які досліджено посадовими особами під час перевірки, що відображено у акті перевірки. Будь яких зауважень до вказаних податкових накладних перевіряючими не зазначено.
Згідно з умовами Договору №7947 від 24.09.2021, TOB "Ласка Кіровоград" (Постачальник) зобов'язується передати у власність ТОВ "Гудмен Гул" (Покупцю) товар на умовах самовивозу зі складу постачальника, який розташований за адресою: Україна, місто Кропивницький, вулиця Кільцева, 67 (використовується транспорт Покупця).
Доказів транспортування вказаного товару не надано.
Під час перевірки проведено детальний аналіз даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), ІС «Податковий блок» та іншої наявної в контролюючому органі інформації та встановлено, що ТОВ "Гудман Гул" зареєстровано за основним видом діяльності - діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту. ТОВ "Гудман Гул" протягом вересня - листопада 2021 року декларувало придбання продуктів харчування широкого асортименту (морозиво, печиво, морепродукти, ікра мойви та паста з ікри мойви, оселедець, гомілки курячі, заморожені напівфабрикати тощо), що в податковій звітності ТОВ "Гудман Гул" відсутня інформація про подальший продаж товарів, раніше придбаних у ТОВ "Ласка Кіровоград". Крім того, відсутня інформація, що у ТОВ "Гудман Гул" наявні власні та орендовані транспортні засоби.
Щодо взаємовідносин з ТОВ «Інгултрансгруп».
Судом встановлено, що між ТОВ "Ласка Кіровоград" (постачальник) та ТОВ "Інгултрансгруп" (покупець) укладено договір поставки №7938 від 26.07.2021. Предмет договору - постачання у власність покупця харчових продуктів, асортимент якого визначається у видаткових накладних (т.4,а.с.116-118).
Позивач, з метою підтвердження реального характеру укладеного ним правочину на загальну суму 30 061 962,03 грн., надав до матеріалів видаткові накладні №10890 від 04.08.2021, №10914 від 04.08.2021, №10915 від 04.08.2021, №10916 від 04.08.2021, №11059 від 05.08.2021, №11271 від 10.08.2021, №11274 від 10.08.2021, №11277 від 05.08.2021, №11287 від 04.08.2021, №11294 від 05.08.2021, №11303 від 09.08.2021, №11352 від 09.08.2021, №11742 від 27.07.2021, №11810 від 29.07.2021, №11891 від 29.07.2021, №11896 від 10.08.2021,№11897 від 10.08.2021, №12684 від 02.08.2021, №12839 від 09.08.2021, №12840 від 09.08.2021, №12843 від 10.08.2021, №12954 від 11.08.2021 , №12992 від 03.08.2021, №12999 від 03.08.2021, №13002 від 04.08.2021, №13097 від 06.08.2021, №13251 від 06.08.2021, №13261 від 04.08.2021, №13574 від 19.08.2021, №13706 від 20.08.2021, №14039 від 13.08.2021, №14045 від 09.08.2021, №14058 від 16.08.2021, №14059 від 16.08.2021, № 14061 від 18.08.2021, № 14062від 18.08.2021, № 14070 від 17.08.2021, № 14071 від 17.08.2021, № 14241 від 19 .08.2021, №14045 від 12.08.2021,№14058 від 16.08.2021, №14059 від 16.08.2021, №14061 від 18.08.2021 , №14062 від 18.08.2021, №14070 від 17.08.2021, №14071 від 17.08.2021, №14242 від 26.08.2021, №14243 від 26.08.2021, №14245 від 26.08.2021, №14246 від 26.08.2021, №14314 від 30.08.2021, №14315 від 30.08.2021, №14326 від 30.08.2021, №14826 від 06.09.2021, №14827 від 06.09.2021, №14837 від 06.09.2021, №14838 від 06.09.2021, №14839 від 06.09.2021, №1840 від 02.09.2021, №14841 від 01.09.2021, №15059 від 08.09.2021, №15307 від 13.09.2021, №15308 від 13.09.2021, №15309 від 13.09.2021, №15310 від 13.09.2021, №15311 від 13.09.2021, №16601 від 20.09.2021, №16607 від 20.09.2021, №16610 від 20.09.2021, № (т.4,а.с.51-115).
На підтвердження оплата поставленого товару надано рахунки на оплату та платіжні інструкції, копії яких долучено до матеріалів справи (т.4,а.с.119-190).
Позивачем було складено відповідні податкові накладні (т.4,а.с.191-248), які зареєстровано та досліджено посадовими особами під час перевірки, що відображено у акті перевірки. Будь яких зауважень до вказаних податкових накладних перевіряючими не зазначено.
Згідно з умовами Договору № 7938 від 26.07.2021, TOB "Ласка Кіровоград" (Постачальник) зобов'язується передати у власність ТОВ "Інгултрансгруп" (Покупцю), передбачений цим договором, Товар на умовах самовивозу зі складу Постачальника, який розташований за адресою: Україна, місто Кропивницький, вулиця Кільцева, 67 (використовується транспорт Покупця).
Доказів транспортування вказаного товару не надано.
Під час перевірки проведено детальний аналіз даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), ІС «Податковий блок» та іншої наявної в контролюючому органі інформації та встановлено, що ТОВ ТОВ "Інгултрансгруп" зареєстровано за основним видом діяльності - виробництво добрив і азотних сполук. В ході перевірки встановлено, ТОВ "Інгултрансгруп" за 2021 рік не декларував наявність основних засобів. Разом з тим, у звіті за формою 20-ОПП задекларовано інформацію про об'єкт оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність: відповідно до форми 20-ОПП платник орендує офіс, колісну техніку для всіх видів робіт, виробничі ділянки, вагові, лабораторію. Проте, згідно даних ЄРП, відсутнє придбання послуг з оренди колісної техніки, виробничих ділянок лабораторії, вагової, офісу, що ставить під сумнів достовірність зазначеної інформації у формі 20-ОПП. В травні-серпні 2021 року товариство придбавало наступний товар: печиво, морозиво, пельмені, вареники, халва, яйця, цукерки, булочки, котлети, гречаники, креветки в глазурі, масло вершкове, млинці, цукор, тощо, без подальшої реалізації, чим було сформовано значний податковий кредит.
Вищезазначене свідчить про відсутність економічної сутності проведених операцій та про неможливість реального здійснення господарських операцій.
Як зазначалося вище, договорами поставки, укладеними із вищенаведеними підприємствами-покупцями, передбачено умови поставки товару - самовивіз зі складу постачальника, який розташований за адресою: Україна, місто Кропивницький, вулиця Кільцева, 67 (використовується транспорт Покупця).
Проте, ні до перевірки, ні в ході судового розгляду ТОВ "Ласка Кіровоград" не надано жодних документів на підтвердження руху (перевезення) товарно-матеріальних цінностей від постачальника до покупця.
З приводу доказів про транспортування товару суд враховано наступне.
Права, обов'язки і відповідальність власників автомобільного транспорту - Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів Замовників визначають Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363 (далі Правила).
Так, згідно з підп.11.1 п.11 Правил основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.
Товарно-транспортну накладну суб'єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Оформлення товарно-транспортної накладної в електронній формі (далі - е-ТТН) здійснюється відповідно до абзацу четвертого цього пункту.
Е-ТТН підписується за допомогою електронного підпису (далі - ЕП) водія та/або експедитора, відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача.
Створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання, знищення е-ТТН здійснюється відповідно до Законів України ""Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги".
Сторони можуть внести до товарно-транспортної накладної будь-яку іншу інформацію, яку вони вважають необхідною.
Залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші (сертифікати, свідоцтва тощо), що визначається правилами перевезень зазначених вантажів, у паперовому та/або електронному вигляді.
У разі оформлення е-ТТН супровідні документи також додаються в електронній формі. У разі оформлення товарно-транспортної накладної у паперовій формі супровідні документи додаються в паперовій формі за підписом відповідальних осіб.
Відповідно до підп.11.2 п.11 Правил оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля.
Згідно з підп.11.3 п.11 Правил товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках.
Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом.
Засоби, що використовуються для реєстрації та обробки даних е-ТТН, мають відповідати вимогам Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" та забезпечувати захист інформації, відповідно до Законів України "Про захист персональних даних", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах".
Підпунктом 11.4 п.11 Правил визначено, що після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її примірники.
Відповідно до підп.11.5 п.11 Правил у разі використання товарно-транспортної накладної у паперовій формі перший примірник товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - водій (експедитор) передає вантажоодержувачу, третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається Перевізнику.
У разі використання е-ТТН Замовник (вантажовідправник) друкує, підписує і надає водію (експедитору Перевізника) в одному примірнику паперову копію е-ТТН, відповідно до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" для пред'явлення особам, уповноваженим здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.
Водій (експедитор Перевізника) ставить свій підпис на паперовій копії е-ТТН про прийняття ним вантажу для перевезення.
Згідно з підп.11.6 п.11 Правил визначено, що у тих випадках, коли в товарно-транспортній накладній немає можливості зазначити всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення, до такої накладної Замовник додає документ довільної форми з обов'язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1 10 товарно-транспортної накладної).
У таких випадках в товарно-транспортній накладній зазначається, що до неї додається як товарний розділ документ у паперовій або електронній формі, без якого товарно-транспортна накладна вважається недійсною і не може використовуватись для розрахунків із Замовником.
Отже, в ході проведення перевірки та судового розгляду не встановлено фактів передачі товарів позивачем, як постачальником наступним контрагентам - ТОВ "АЛТЕЯ ФАРМ ІНВЕСТ" (код 43704121), ТОВ "БЕНКСІ ЛОК" (код 44113817), ТОВ "ВЕЛМА ІНВЕСТ" (код 43704650), ТОВ "ГУДМЕН ГУЛ" (код 43265782), ТОВ "ІНГУЛТРАНСГРУП" (код 44036146) на загальну суму 86 352 047 грн., у зв'язку з відсутністю документів, що засвідчують транспортування, експедитування ТМЦ, а також інших первинних документів, що підтверджують переміщення товару.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку.
Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Зміст господарської операції може встановлюватися з урахуванням змісту цивільно-правових чи господарсько-правових зобов'язань сторін, але не вичерпується останнім. Господарська операція може мати місце навіть за відсутності цивільно-правових чи господарсько-правових відносин між платниками податків.
Із наведеного можна зробити висновок про те, що господарські операції (поставка, продаж, фінансова допомога, інвестиція тощо) є самостійним поняттям, відмінним від правочинів або господарських зобов'язань. Наслідки в податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто ті, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника податків.
Дослідивши наявні у справі докази, виходячи з аналізу наведених норм законодавства, суд зазначає, що правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування витрат наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.
Якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності, та свідчать про відсутність у сторін волевиявлення щодо реального здійснення господарської операції.
При цьому, в першу чергу потрібно, щоб такі документи підтверджували і розкривали суть, внутрішню сторону господарських операцій, їх справжність, економічну вигоду (виправданість, ризик) й ділову мету. Щоб кваліфікувати природу господарських операцій, необхідно послатись на допустимі та належні докази, якими засвідчується стан (якість) таких операцій, адже за відсутності таких документів (ненадання їх до перевірки) неможливо перевірити реальність таких операцій, правильність обчислення та сплати сум податкових (грошових) зобов'язань.
Наявність в матеріалах справи базових первинних документів не дає можливості перевірити реальність здійснення (фактичне виконання) господарських операцій та правомірність відображення таких операцій у податковому обліку платника податків і формування сум податкових вигод.
У разі надання контролюючим органом доказів, які в сукупності з іншими доказами у справі свідчать, що документи, на підставі яких платник податків задекларував податковий кредит та сформував витрати, містять інформацію, що не відповідає дійсності, платник податків має спростовувати ці доводи.
Презумпція добросовісності платника податків означає, що подані платником контролюючому органу документи податкової звітності є дійсними, повно та об'єктивно відтворюють господарські операції, що є об'єктом оподаткування та/або фінансові показники яких впливають на податковий обов'язок платника податків, якщо інше не буде доведено контролюючим органом. У площині процесуального регулювання презумпції добросовісності платника податків відповідає обов'язок доведення контролюючим органом правомірності прийнятого рішення в судовому процесі, порушеному за позовом платника податків про скасування рішення як неправомірного. У разі надання контролюючим органом доказів, які спростовують дійсність чи повноту даних поданої платником податків податкової звітності, платник податків відповідно до встановленого частиною 1 статті 77 КАС України, обов'язку кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, повинен довести наявність законних підстав, для врахування задекларованих в податковому обліку даних при визначені суми його податкового обов'язку.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.06.2018 у справі №803/1923/13-а.
У постановах від 16.11.2018 у справі №816/2142/17, від 27.06.2017 у справі № 808/1062/14, від 14.03.2017 у справі № 826/757/13-а, від 06.02.2018 № К/9901/5042/17 Верховний Суд також відзначає, що недоведеність фактичного здійснення господарської операції (нездійснення операції) позбавляє первинні документи юридичної значимості для цілей формування податкової вигоди навіть за наявності правильно оформлених за зовнішніми ознаками та формою, але недостовірних та у зв'язку з цим юридично дефектних первинних документів, якщо рух коштів не забезпечений зв'язком з господарською діяльністю учасників цих операцій. При цьому, відсутність ділової мети також є підставою для відмови у наданні податкової вигоди.
Позивач не наводить доводів/аргументів з відповідним документальним підтвердженням, а наводить лише загальні твердження про товарність здійснених операцій та достатність/повноту поданих до перевірки первинних документів, та про наявність ділової мети по вказаним договорам, проте належних підтверджень наведеним доводам надано не було.
Враховуючи встановлені під час розгляду даної справи обставини, а також ненадання позивачем документів, які за звичайною діловою практикою супроводжують фактичне виконання такого роду операцій.
В даному випадку, за спірними операціями лише оформлялися окремі первинні документи та податкові накладні без фактичного виконання контрагентами обумовлених операцій, чим створювалась видимість (зовнішні ознаки) реального здійснення операцій та правомірності формування спірних сум податкових вигод, наслідком чого є отримання позивачем необґрунтованої податкової вигоди.
Судом встановлено, що в даному випадку позивачем не доведено наявності обставин та підстав, з якими наведені вище норми податкового законодавства, пов'язують можливість правомірного формування податкових вигод що, відповідно, свідчить про відсутність у позивача підстав для формування спірних сум податкових вигод.
Таким чином, збільшення позивачу податкових зобов'язань податковим органам з податку на прибуток приватних підприємств було здійснено правомірно, а тому податкове повідомлення-рішення є правомірним та скасуванню не підлягають.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України та надавши оцінку доказам, наявним у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову та відсутність підстав для його задоволення.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246 КАС України суд,
В задоволенні адміністративного позову ТОВ "Ласка-Кіровоград" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО