№ 317/3609/25
№/п 1-кп/317/469/2025
02 вересня 2025 року
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю прокурора: ОСОБА_3 ,
обвинуваченого: ОСОБА_4 ,
захисника: ОСОБА_5 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя кримінальне провадження № 22025080000001093 від 18.07.2025 року за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, не одруженого, зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який не є особою, щодо якого здійснюється особливий порядок кримінального провадження, передбачений ст. 480 КПК України, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 436-2 КК України,
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затвердженими Верховною радою України.
Указом Президента України № 685/2021 від 28.12.2021 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 жовтня 2021 року «Про Стратегію інформаційної безпеки».
Стратегія інформаційної безпеки (далі - Стратегія) визначає актуальні виклики та загрози національній безпеці України в інформаційній сфері, стратегічні цілі та завдання, спрямовані на протидію таким загрозам, захист прав осіб на інформацію та захист персональних даних та визначає забезпечення інформаційної безпеки України є однією з найважливіших функцій держави.
Відповідно до розділу «Аналіз загроз та викликів інформаційній безпеці», зазначеного у Стратегії - глобальні дезінформаційні кампанії, що інспіруються авторитарними урядами та активістами радикальних рухів для маніпулювання свідомістю окремих людей та груп населення, стали повсякденною практикою, яка загрожує демократичному розвитку держав та міжнародній стабільності.
Окрім цього зазначено, що спеціальні інформаційні операції Російської Федерації спрямовуються на ключові демократичні інституції (зокрема, виборчі), а спеціальні служби держави-агресора намагаються посилити внутрішні протиріччя в Україні та інших демократичних державах. Застосовані Російською Федерацією технології гібридної війни проти України, у тому числі моделі і механізми інформаційного втручання, поширюються на інші держави, швидко адаптуючись до локальних контекстів та регуляторних політик. Обмежувальні заходи (санкції) та ефективний механізм моніторингу і відповідальності за їх порушення є одним із дієвих механізмів відповіді на дезінформаційну активність Російської Федерації як держави-агресора.
Відповідно до розділу «Національні виклики та загрози» зазначено, що тривалий час спеціальні служби Російської Федерації проводять свої спеціальні інформаційні операції, більшість із яких спрямовані на підрив національної безпеки України, її національних інтересів, ліквідацію української державності та знищення української ідентичності, провокування проявів екстремізму, панічних настроїв у суспільстві, загострення і дестабілізацію суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації в Україні. Російською Федерацією використовуються нові активні заходи, у тому числі міжнародного характеру, щодо легітимізації спроби анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, заперечення своєї участі у війні на території Донецької та Луганської областей та посилення адвокаційної кампанії за зняття санкцій, запроваджених у зв'язку з порушенням Російською Федерацією суверенітету і територіальної цілісності України. Задіяння у цьому процесі Російською Федерацією всіх її спроможностей (політичних, інформаційних, економічних, розвідувальних та інших) залишається особливо небезпечним викликом для України.
Стратегічний курс України на набуття повноправного членства в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору закріплено у Конституції України. У Стратегії національної безпеки України європейська та євроатлантична інтеграція визначена одним із пріоритетів національних інтересів і національної безпеки.
Переважна більшість громадян підтримує реалізацію європейського та євроатлантичного курсу України. Водночас здійснюються спроби маніпуляції свідомістю громадян України шляхом поширення міфів та дезінформаційних (деструктивних) стереотипів щодо ЄС і НАТО з метою послаблення консолідації суспільства щодо зовнішньополітичного курсу України, гальмування проведення реформ, що негативно впливає на загальну суспільно-політичну ситуацію в державі.
Отже, відповідно до Стратегії інформаційної безпеки України визначається суспільно-небезпечний характер діяння, пов'язаного із поширенням дезінформації на користь держави-агресора РФ, або такої, що може бути використана державою-агресором РФ проти України.
Верховною Радою України 13.12.2022 прийнято Закон України № 2849-IX «Про медіа» (далі за текстом ЗУ «Про медіа»), який 31.03.2023 набрав чинності та спрямований на забезпечення реалізації права на свободу вираження поглядів, права на отримання різнобічної, достовірної та оперативної інформації, на забезпечення плюралізму думок і вільного поширення інформації, на захист національних інтересів України та прав користувачів медіа-сервісів, регулювання діяльності у сфері медіа відповідно до принципів прозорості, справедливості та неупередженості, стимулювання конкурентного середовища, рівноправності і незалежності медіа та визначає правовий статус, порядок формування, діяльності та повноваження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» до категорії медіа (засобу масової інформації) відноситься засіб поширення масової інформації у будь-якій формі, який періодично чи регулярно виходить у світ під редакційним контролем та постійною назвою як індивідуалізуючою ознакою.
Згідно положень п. 28 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» масовою інформацією є та, що поширюється з метою її доведення до необмеженого кола осіб.
Відповідно до п. 47 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» - редакційний контроль (редакційна відповідальність) це вирішальний вплив суб'єкта у сфері аудіовізуальних медіа, суб'єкта у сфері друкованих медіа та/або суб'єкта у сфері онлайн-медіа на створення або добір, організацію та поширення програм або іншої масової інформації відповідним суб'єктом.
Так, пунктом 36 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» до категорії онлайн-медіа відносяться такі, що регулярно поширюють інформацію у текстовій, аудіо-, аудіовізуальній чи іншій формі в електронному (цифровому) вигляді за допомогою мережі Інтернет на власному веб-сайті, крім медіа, які віднесені цим Законом до аудіовізуальних медіа.
Питання суб'єктності у сфері медіа унормовано у другому розділі ЗУ «Про медіа», окрім того, відповідно до приписів ЗУ «Про медіа» терміни «медіа» та «суб'єктів у сфері медіа» не є тотожними, а правопорушення у сфері медіа можуть вчиняти незалежно від статусу суб'єкта у сфері медіа.
Натомість, відповідно до п. 39 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» визначено термін - платформа спільного доступу до інформації - сервіс, що забезпечує своїм користувачам за їхнім запитом можливість зберігання та поширення користувацької інформації для необмеженого кола осіб, якщо такі зберігання та поширення не є незначною та суто допоміжною функцією іншого сервісу та з об'єктивних і технічних причин не може використовуватися без такого сервісу.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 ЗУ «Про медіа» - особа, яка регулярно поширює масову інформацію під своїм редакційним контролем через власні облікові записи на платформах спільного доступу до інформації, не є суб'єктом у сфері онлайн-медіа, крім випадків, якщо така особа добровільно зареєструється як суб'єкт у сфері онлайн-медіа в порядку, передбаченому статтею 63 цього Закону.
Соціальні мережі «Instagram», «Facebook», «Twitter», заборонені на території України «Вконтакте», «Одноклассники», а також месенджери «Telegram», «Viber», «Signal», «WhatsApp» віднесені ЗУ «Про медіа» до платформ спільного доступу до інформації, а тому за своєю суттю відповідають критеріям зазначеним п. 30 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про медіа», хоча і не є суб'єктом у сфері медіа.
Так, інформаційний ресурс, розміщений у системі миттєвого обміну повідомленнями - месенджері «Telegram» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є невід'ємною складовою проросійського інформаційного ресурсу відкритого типу - Telegram-каналу : « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розміщеному за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », тобто є засобом поширення масової інформації у будь-якій формі, який регулярно виходить у світ під редакційним контролем (адмініструванням) та постійною назвою як індивідуалізуючою ознакою з відповідним посиланням, яке дозволяє ідентифікувати вказаний Telegram-канал серед інших.
Окрім того, такий інформаційний ресурс створює умови та можливості будь-якому користувачу системи для миттєвого обміну повідомленнями «Telegram» виготовляти і поширювати матеріали у будь-якій формі та будь-якого змісту з метою доведення інформації до необмеженого кола осіб (користувачів).
Так, громадянин України ОСОБА_4 , будучи проросійськи налаштованою особою, яка підтримує агресивну політику Російської Федерації та звинувачує українську владу у розв'язуванні та ескалації конфлікту між Україною та Російською Федерацією, перебуваючи за місцем свого фактичного проживання на земельній ділянці з кадастровим номером: 2322183500:05:001:0082, 2322183500:05:001:0083, де розташовані будівлі та споруди, що на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своєї діяльності, маючи прямий злочинний умисел, направлений на цілеспрямоване та публічне вираження своїх поглядів необмеженому колу осіб (користувачів), використовуючи власні електронні (мобільні) пристрої та всесвітню мережу «Інтернет», за допомогою облікового запису (аккаунту) на ім'я « ОСОБА_6 » із юзернеймом ОСОБА_7 з постійним ID: НОМЕР_1 в месенджері «Telegram», зареєстрованого на номер мобільного телефону НОМЕР_2 , здійснив виготовлення та поширення матеріалів, шляхом особистих дописів (коментарів) під публікаціями, розміщеними на проросійському інформаційному ресурсі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у месенджері «Telegram» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що є засобом масової інформації у яких міститься визнання правомірною та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, який є невід'ємною складовою проросійського інформаційного ресурсу відкритого типу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у месенджері «Telegram» за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », з необмеженим колом осіб (користувачів), а саме:
- о 03 год. 03 хв. ІНФОРМАЦІЯ_5 » у месенджері «Telegram», особисто виготовив та поширив матеріал шляхом допису (коментаря) мовою оригіналу: «за сутки Украина пЭрЭможно прое…ла 37км2 на курском направлении и 10км2 на Донбассе. С момента своего дол…бизма те, которые визжали, что они взяли больше чем Россия за год, контролируют уже на 175км, чем Россия освободила только на Донбассе.» (посилання на
допис: ІНФОРМАЦІЯ_6 ), у якому міститься визнання правомірною та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України;
- о 00 год. 21 хв. 21.10.2024 на проросійському інформаційному ресурсі «ІНФОРМАЦІЯ_2» у месенджері «Telegram», особисто виготовив та поширив матеріал шляхом допису (коментаря) мовою оригіналу: «…Россия неспеша завоёвывала Донбасс и на данный момент уже освободила 913км2.» (посилання на допис: ІНФОРМАЦІЯ_7 ), у якому міститься визнання правомірною та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України;
- о 10 год. 04 хв. ІНФОРМАЦІЯ_5 » у месенджері «Telegram», особисто виготовив та поширив матеріал шляхом допису (коментаря) мовою оригіналу: «за 20дней ноября Россия уже освободила 408км2 на Донбассе. Средняя скорость продвижения составляет 20,4км2/сутки. В этом году уже освобождено 2610км2…» (посилання на допис: ІНФОРМАЦІЯ_8 ), у якому міститься визнання правомірною та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України;
- о 16 год. 37 хв. 31.12.2024 на проросійському інформаційному ресурсі «ІНФОРМАЦІЯ_2» у месенджері «Telegram», особисто виготовив та поширив матеріал шляхом допису (коментаря) мовою оригіналу: «дупстейтмавп отстаёт на 2 дня, но результаты года уже можно подвести. Итого за 2024 год Россия освободила 3 323 км2 без учёта курского направления. Ребята, так держать! Очень ждём!» (посилання на допис: ІНФОРМАЦІЯ_9 ), у якому міститься визнання правомірною та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України.
Вказані дії обвинуваченого ОСОБА_4 на досудовому розслідуванні кваліфіковані за ч. 3 ст. 436-2 КК України, як виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься визнання правомірною та заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, з використанням засобів масової інформації.
18.07.2025 року між прокурором та обвинуваченим у цьому провадженні ОСОБА_4 , в порядку, передбаченому ст.ст. 468, 469, 472 КПК України, укладено угоду про визнання винуватості.
Згідно з даною угодою прокурор та обвинувачений дійшли згоди щодо формулювання підозри, всіх істотних для даного кримінального провадження обставин та правової кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_4 за ч.3 ст. 436-2 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_4 у повному обсязі сформульованої підозри беззастережно визнав свою винуватість у вчиненні даного кримінального правопорушення. Також, сторонами угоди визначено узгоджене ними покарання, яке обвинувачений повинен понести за вчинене кримінальне правопорушення, а саме, покарання у вигляді 5 років позбавлення волі, без конфіскації майна, зі звільненням його від відбування покарання з випробуванням, згідно ст. 75 КК України та покладенням на нього обов'язків, передбачених ст. 76 КК України.
Угодою на підставі ст. 96-1 КК України передбачено застосування спеціальної конфіскації до знаряддя злочину:
1) електронного мобільного пристрою - «Samsung» ІМЕІ: НОМЕР_3 , ІМЕІ2: НОМЕР_4 з s/n НОМЕР_5 із встановленою сім-картою оператора мобільного зв'язку на абонентський номер НОМЕР_2 у кількості 1 од.;
2) електронного мобільного пристрою - «Moto» моделі «g22»
ІМЕІ: НОМЕР_6 , ІМЕІ2: НОМЕР_7 s/n із встановленою парою сім-карти оператора мобільного зв'язку на абонентський номер НОМЕР_2 , а також сім-картою на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_8 у кількості 1 од.
Також угодою передбачено стягнення з ОСОБА_4 відповідно до ст. 124 КПК України судових витрат, а саме, витрат на проведення у кримінальному провадженні судової лінгвістичної експертизи № СЕ-19/108-25/1467-ЛД від 24.01.2025 р. у розмірі 9550,80 грн.
В угоді передбачені наслідки її укладання, затвердження та невиконання, які роз'яснені та зрозумілі обвинуваченому.
Вислухавши думку прокурора, обвинуваченого, його захисника, які просили суд затвердити угоду про визнання винуватості, перевіривши угоду, вивчивши матеріали кримінального провадження, суд вважає, що укладення угоди є добровільним та повністю відповідає вимогам ст. ст. 469, 472 КПК України та угода може бути затверджена судом.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 436-2 КК України, відноситься до тяжких злочинів, правова кваліфікація вірна, існують достатні фактичні підстави для винуватості. Умови угоди відповідають інтересам суспільства, не порушують права, свободи та інтереси сторін та інших осіб, виконання умов угоди обвинуваченим є можливим.
Виходячи з вищевикладеного, враховуючи тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, особу винного, який визнає свою винуватість повністю, характеризується позитивно, раніше не судимий, суд дійшов висновку про можливість затвердження угоди про визнання винуватості і призначити обвинуваченому узгоджене сторонами покарання, зі звільненням його від відбування покарання з випробуванням, згідно ст. 75 КК України та з покладенням обов'язків, визначених ч.1 ст. 76 КК України. Цивільний позов не заявлено.
З обвинуваченого на підставі ст. ст. 124-126 КПК України підлягають стягненню витрати на проведення у кримінальному провадженні судової лінгвістичної експертизи № СЕ-19/108-25/1467-ЛД від 24.01.2025 р. у розмірі 9550,80 грн., розмір витрат підтверджується наданою суду довідкою з Запорізького НДЕКЦ МВС України.
На підставі ст. 96-1 КК України слід застосувати спеціальну конфіскацію до знаряддя злочину:
1) електронного мобільного пристрою - «Samsung» ІМЕІ: НОМЕР_3 , ІМЕІ2: НОМЕР_4 з s/n НОМЕР_5 із встановленою сім-картою оператора мобільного зв'язку на абонентський номер НОМЕР_2 у кількості 1 од.;
2) електронного мобільного пристрою - «Moto» моделі «g22»
ІМЕІ: НОМЕР_6 , ІМЕІ2: НОМЕР_7 s/n із встановленою парою сім-карти оператора мобільного зв'язку на абонентський номер НОМЕР_2 , а також сім-картою на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_8 у кількості 1 од., що перебувають в камері речових доказів УСБУ в Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 314, 368, 374, 472- 475 КПК України, суд
Затвердити угоду про визнання винуватості від 18 липня 2025 року в кримінальному провадженні № 22025080000001093 від 18.07.2025 року між прокурором та обвинуваченим ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 436-2 КК України та призначити йому узгоджене сторонами угоди про визнання винуватості від 18 липня 2025 року, покарання у вигляді 5 років позбавлення волі, без конфіскації майна.
Відповідно до ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування призначеного судом покарання з випробуванням, строком на один рік.
Згідно ч.1 ст. 76 КК України зобов'язати ОСОБА_4 періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави Україна витрати на проведення судової лінгвістичної експертизи у кримінальному провадженні, у сумі 9550,80 грн.
На підставі ст. 96-1 КК України застосувати спеціальну конфіскацію до знаряддя злочину:
1) електронного мобільного пристрою - «Samsung» ІМЕІ: НОМЕР_3 , ІМЕІ2: НОМЕР_4 з s/n НОМЕР_5 із встановленою сім-картою оператора мобільного зв'язку на абонентський номер НОМЕР_2 у кількості 1 од.;
2) електронного мобільного пристрою - «Moto» моделі «g22»
ІМЕІ: НОМЕР_6 , ІМЕІ2: НОМЕР_7 s/n із встановленою парою сім-карти оператора мобільного зв'язку на абонентський номер НОМЕР_2 , а також сім-картою на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_8 у кількості 1 од., що перебувають в камері речових доказів УСБУ в Запорізькій області.
Скасувати арешт майна, накладений згідно ухвали слідчого судді Олександрівського районного суду м. Запоріжжя від 13.06.2025 року, арешт щодо майна продовжує дію до виконання вироку суду в частині спеціальної конфіскації.
До набрання вироком законної сили відносно ОСОБА_4 запобіжний захід не обирати.
На вирок суду може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, з підстав, передбачених статтею 394 КПК України.
Суддя: ОСОБА_1