Постанова від 26.08.2025 по справі 333/5720/25

Справа № 333/5720/25

Провадження № 3/333/2239/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Наумова Ірина Йосипівна, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , не працює, РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

В провадженя Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшов даний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

За результатами розгляду даного матеріалу судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з пп. «в», п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до п.1.1. Положення про департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 року №71 - Департамент соціального захисту населення (ДСЗН) Запорізької міської ради є виконавчим органом Запорізької міської ради, що утворюється Запорізької міської радою, підзвітний і підконтрольний Запорізькій міській раді.

Цим же рішенням, управління соціального захисту населення було перейменована в Департамент соціального захисту населення.

Відповідно до розпорядження Запорізького міського голови від 22.01.2024 року №98 к/тр - ОСОБА_1 з 25.01.2024 року призначено на посаду головного спеціаліста відділу призначення соціальних допомог та компенсацій управління соціальної підтримки населення департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради із присвоєнням їй 12 рангу посадової особи місцевого самоврядування.

Отже, враховуючи вищевикладене встановлено, що ОСОБА_1 з 25.01.2024 року працюючи на посаді головного спеціаліста ДСЗН Запорізької міської ради мала статус посадової особи місцевого самоврядування, та відповідно на неї поширювались вимоги Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до попередження про встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції» обмеження під час прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та її проходження, ОСОБА_1 була попереджена з вимогами законодавства, про що свідчить її особистий підпис від 10.01.2024 року.

Відповідно до розпорядження Запорізького міського голови від 15.02.2024 року №241 к/тр - ОСОБА_1 було звільнено за власним бажанням з посади головного спеціаліста відділу призначення соціальних допомог та компенсацій управління соціальної підтримки населення департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з 19.02.2024 року.

Втративши статус посадової особи місцевого самоврядування, у ОСОБА_1 виник обов'язок, в строк до 01.04.2024 року, подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.

Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08.11.2023 № 252/23 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 року за № 1965/41021) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).

1. Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.

Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.

2. Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:

1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

На виконання вище зазначених вимог у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2023 рік в строк до 01.04.2024 року.

Відповідно до ч.І ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Враховуючи вищевикладене, декларації які подані в 00 годин 00 хвилин, тобто 01.04.2024 та пізніше, вважаються такими які подані з порушенням вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до інформації, яка міститься в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розміщеного за посиланням public.nazk.gov.ua встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію за формою «щорічна» за 2023 рік, 05.04.2025 об 20 годинні 42 хвилині, що відповідно є порушенням вимог Закону.

Відповідно до наданих пояснень ОСОБА_1 зазначали, що їй не було відомо про необхідність подати декларацію за типом «щорічна» за 2023 рік в строк до 01.04.2024 року. Після отримання в 2025 році листа від НАЗК про необхідність подання декларацій виконала зазначені вимоги та подала декларацію за типом «щорічна» за 2023 рік.

Отже, ОСОБА_1 будучи головним спеціалістом департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, порушила вимоги абз. ч.1 ст. 45, Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2023 рік.

Поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 зазначеної декларації не встановлено.

Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 як головний спеціаліст департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, будучи відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою «щорічна» за 2023 рік, а саме, 05.04.2025 року, з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні вищевказаного правопорушення не визнала, зазначила, що вона не була обізнана про необхідність подання декларації. Просила не накладати на неї адміністративне стягнення.

Прокурор Шевченківської окружної прокуратури м. Запоріжжя Ляленко О.Л. в судовому засіданні наполягала на притягненні ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Суд, вислухав пояснення ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, підтверджується дослідженими судом доказами, а саме копіями:

- розпоряджень секретаря Запорізького міського голови від 22.01.2024 р. про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціалісту департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, від 15.02.2024 р. про звільнення її з даної посади;

-посадової інструкції головного спеціалісту департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради;

-письмове попередження ОСОБА_1 про встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції» обмеження під час прийняття на службу в органи місцевого самоврядування, з яким вона під її підпис 10.01.2024 р. ознайомлена.

- повідомлення Національного агентства про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

-витяг з Єдиного державного реєстру декларацій НАЗК та послідовність дій користувача цього реєстру ОСОБА_1 ;

-протоколом про адміністративне правопорушення від 26.06.2025 р. №267 в якому викладені обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Оцінивши вищевказані докази, суд приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Посилання ОСОБА_1 про необізнаність щодо необхідності подання вказаної декларації спростовується матеріалами справи, в тому числі вищевказаним попередженням.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не виявлено. З урахуванням вищевказаних обставин, суд вважає призначити ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Керуючись ч. 1 ст.172-6, ст.ст.33, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень (Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК уЗап.обл/ТГм.Запорiжжя/21081100; Код отримувача(ЄДРПОУ):37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); Номер рахунку(IBAN): UA558999980313060106000008479; Код класифікаціїдоходів бюджету: 21081100, Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Комунарського

районного суду м. Запоріжжя Ірина Йосипівна Наумова