Рішення від 25.08.2025 по справі 500/3201/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3201/25

25 серпня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 27.02.2025 № 1336-1102/Г-02/8-1900/25;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вирішити питання про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням коефіцієнта заробітної плати 0,75073, коефіцієнта страхового стажу 0,41833, понаднормового стажу у розмірі - 6 років, а також доплати в порядку ч.2 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Позивач зазначає, що середній коефіцієнт заробітної плати відповідно до рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 27.02.2025 № 1336-1102/Г-02/8-1900/25 становить 0,75073, тому заробітна плата для обчислення пенсії після проведення індексації з 01.03.2025 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" становитиме 6691,88 грн. На думку позивача, оскільки його страховий стаж становить 41 рік 10 місяців, а тому коефіцієнт страхового стажу складає 0,41833, однак відповідно до пенсійного розрахунку він становить 0,39833. Також позивач вказує про право на доплату за 06 років понаднормового стажу у розмірі 141,66 грн, розраховану як 2361 *06%, та на доплату в порядку ч.2 ст.28 Закону №1058-IV в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За вказаних обставин, позивач вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії за віком протиправною, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 02.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання вимог вказаної ухвали, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області подано до суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку за період роботи з 01.05.1985 по 30.04.1990 та за даними персоніфікованого обліку, відповідно до наявного стажу, з 01.07.2000 по 31.03.2019. Страховий стаж складав 37 років 04 місяців 05 днів (враховано по 30.12.2020). 06.07.2023 позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку із дорахуванням страхового стажу, напрацьованого після 31.12.2020, в результаті якого, з 01.07.2023 дораховано лише страховий стаж по 31.03.2023, оскільки враховувати заробітну плату за цей же період не було вигідно. Після нарахування звітності за ІІ квартал 2023 року, проведено перерахунок пенсії з урахуванням періоду страхового стажу з 01.04.2023 по 30.06.2023. Таким чином, страховий стаж складає 39 років 10 місяців 05 днів (враховано по 30.06.2023). Розмір пенсії становив 2760,00 грн. Станом на 01.03.2024 пенсійна виплата позивача складала 2980,00 грн, а саме: 2390,65 грн - основний розмір пенсії (7994,47 * 0,75073 * 0,39833, де 7994,47 - показник середньої заробітної плати, 0,75073 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 0,39833 - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%); 58,08 грн - доплата за 4 роки понаднормативного стажу (1452,00*4%); 531,27 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років (до 2980,00 грн). Пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, суд розглядає справу за межами строків, передбачених ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в перший робочий день - 25.08.2025.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, і це не заперечується сторонами, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 27.02.2025 № 1336-1102/Г-02/8-1900/25, за результатами розгляду звернення позивача щодо перерахунку пенсії, повідомлено, що розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку за період роботи з 01.05.1985 по 30.04.1990 та за даними персоніфікованого обліку, відповідно до наявного стажу, з 01.07.2000 по 31.03.2019. Страховий стаж складав 37 років 04 місяців 05 днів (враховано по 30.12.2020).

Також зазначено, що 06.07.2023 позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку із дорахуванням страхового стажу, напрацьованого після 31.12.2020, в результаті якого, з 01.07.2023 дораховано лише страховий стаж по 31.03.2023, оскільки враховувати заробітну плату за цей же період не було вигідно. Після нарахування звітності за ІІ квартал 2023 року, проведено перерахунок пенсії з урахуванням періоду страхового стажу з 01.04.2023 по 30.06.2023. Таким чином, страховий стаж складає 39 років 10 місяців 05 днів (враховано по 30.06.2023). Розмір пенсії становив 2760,00 грн.

Станом на 01.03.2024 пенсійна виплата позивача складала 2980,00 грн, а саме:

2390,65 грн - основний розмір пенсії (7994,47 * 0,75073 * 0,39833, де 7994,47 - показник середньої заробітної плати, 0,75073 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 0,39833 - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%);

58,08 грн - доплата за 4 роки понаднормативного стажу (1452,00*4%);

531,27 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років (до 2980,00 грн).

Пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішень, дій чи бездіяльності відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон №1058-IV, який регулює принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам.

Зі змісту ст.5 Закону №1058-IV слідує, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону №1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

За правилами ст.9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст.10 Закону №1058-IV, особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з ч.1, 2 ст.25 Закону №1058-IV, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.

Частиною 1 ст.27 Закону України №1058-IV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

При цьому, ч.1 ст.28 Закону №1058-IV обумовлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (ч.2 ст.28 Закону №1058-IV).

За приписами ч.1 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Отже, заробітна плата для обчислення пенсії враховується за увесь час, починаючи з 01.07.2000, та, за бажанням пенсіонера, за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд за періоди до 01.07.2000. Тобто, на підставі довідок про заробітну плату (підтверджених первинними документами) враховується заробітна плата за будь-які 5 років страхового стажу до 01.07.2000.

Згідно з ч.2 ст.40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

В свою чергу коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою, визначеною цією статтею;

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).

В свою чергу, ч.1 ст.45 Закону № 1058-ІV встановлено, що:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Відповідно до ч.2 ст.45 Закону № 1058-ІV, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

У той же час, ч.3 ст.45 Закону №1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV або у випадку переведення особи вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (у разі, якщо особа продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії), при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Аналіз ч.4 ст.42 Закону №1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу.

Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

З огляду на викладене під час здійснення такого перерахунку у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

При розрахунку розміру пенсії позивача пенсійним органом був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2014, 2015 та 2016 роки, який склав 3764,40 грн, що не є спірним у цій справі.

В свою чергу, позивач вважає, що для обчислення пенсії підлягають застосуванню заробітна плата після проведення індексації з 01.03.2025 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" у сумі 6691,88 грн, коефіцієнт страхового стажу у розмірі 0,39833 замість 0,41833, доплата за 06 років понаднормового стажу у сумі 141,66 грн та доплата в порядку ч.2 ст.28 Закону №1058-IV в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

У відповіді від 27.02.2025 № 1336-1102/Г-02/8-1900/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, за результатами розгляду звернення позивача, вказало, що станом на 01.03.2024 пенсійна виплата позивача складала 2980,00 грн, а саме:

2390,65 грн - основний розмір пенсії (7994,47 * 0,75073 * 0,39833, де 7994,47 - показник середньої заробітної плати, 0,75073 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 0,39833 - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%);

58,08 грн - доплата за 4 роки понаднормативного стажу (1452,00*4%);

531,27 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років (до 2980,00 грн).

Так, 25.02.2025 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", у пункті 1 якої установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Суд відзначає, що перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" проводиться з 01.03.2025, тобто після звернення позивача та розгляду його відповідачем. Відтак спірні правовідносини виникли до проведення індексації пенсійної виплати на виконання вказаної вище постанови.

Водночас за результатами розгляду звернення позивача щодо перерахунку пенсії, відповідачем повідомлено, що розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку за період роботи з 01.05.1985 по 30.04.1990 та за даними персоніфікованого обліку, відповідно до наявного стажу, з 01.07.2000 по 31.03.2019. Страховий стаж складав 37 років 04 місяців 05 днів (враховано по 30.12.2020).

Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області зазначено, що 06.07.2023 позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку із дорахуванням страхового стажу, напрацьованого після 31.12.2020, в результаті якого, з 01.07.2023 дораховано лише страховий стаж по 31.03.2023, оскільки враховувати заробітну плату за цей же період не було вигідно. Після нарахування звітності за ІІ квартал 2023 року, проведено перерахунок пенсії з урахуванням періоду страхового стажу з 01.04.2023 по 30.06.2023. Страховий стаж складає 39 років 10 місяців 05 днів (враховано по 30.06.2023).

Так, виходячи з повного страхового стажу 39 років 10 місяців 05 днів, відповідачем визначено коефіцієнт страхового стажу в розмірі 0,39833 із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% згідно з нормами ч.1 ст.25 Закону №1058-IV та понаднормовий стаж в розмірі 4 років, у відповідності до вимог ч.1 ст.28 Закону №1058-IV.

Серед іншого, встановлений положеннями ч.2 ст.28 Закону №1058-IV для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, позивач помилково розцінює як додаткову доплату в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

З огляду на викладене, системного аналізу норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV, а доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25 серпня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м.Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).

Головуючий суддя Мандзій О.П.