Рішення від 26.08.2025 по справі 300/3734/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" серпня 2025 р. справа № 300/3734/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Представник ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) 27.05.2025 звернулася в суд з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якій просить:

визнати протиправними дії відповідача що зобов'язання особистої явки до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення військово-облікових даних;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про приведення у відповідність даних у реєстрі військовозобов'язаних;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити ОСОБА_1 з військового обліку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка виключена з військового обліку у зв'язку із непридатністю за станом здоров'я, відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.06.2022 №70/1/1593. Після оновлення даних, позивач виявив що в електронному кабінеті військовозобов'язаного « ІНФОРМАЦІЯ_4 » він рахується на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 . З метою приведення у відповідність військово-облікових даних представник ОСОБА_1 звернулася до відповідача із відповідною заявою від 23.04.2025. ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 01.05.2025 повідомлено позивача, що йому необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_6 для уточнення військово-облікових даних. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, відтак звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення її недоліків (а.с. 15-16).

04.06.2025 представником позивача зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (21-22).

ІНФОРМАЦІЯ_7 , подав відзив на позовну, який надійшов на адресу суду 03.07.2025 в якому представник заперечив проти позовних вимог та зазначив, що позивач повинен був пройти медичний огляд за результатами, якого обставини непридатності мали бути оформлені свідоцтвом про хворобу, яке направляється на затвердження до штатної ВЛК. Представник вказав, що довідка ВЛК від 08.06.2022 позивача, вважається недійсною, оскільки не мла затвердження рішенням або постановою штатної ВЛК. Посилаючись на вимоги постанови КМУ «Про затвердження Порядку організації та введення військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів» представник вважає, що вирішення питання про виключення з військового обліку військовозобов'язаних здійснюється за їх особистої присутності, відтак вважає дії відповідача правомірними та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (а.с.26-27).

Розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з урахуванням строку перебування головуючого судді в основній щорічній відпустці, в порядку черговості.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, з урахуванням строку перебування головуючого судді в основній щорічній відпустці, в порядку черговості, за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, судом встановлено такі обставини.

Згідно з тимчасовим посвідченням, яке видане ІНФОРМАЦІЯ_7 за №12/2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 з 06.06.2022 року визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку (а.с.9)

Відповідно до змісту копії довідки військово-лікарської комісії від 08.06.2022 за №70/1/1593 ОСОБА_1 позивачу проведено медичний огляд ВЛК 01.06.2022 та на підставі статті 75а, 76а графи ІІІ розкладу хвороб, ТДВ «Б» графи, непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку. Дана довідка підписана Головою ВЛК, секретарем ВЛК та закріплена печаткою органу, шо видав довідку (зворотна сторона а.с.10)

22.04.2025 представником позивача направлено до ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву, в якій просила привести у відповідність військово-облікові дані ОСОБА_1 , які мітяться в електронному кабінеті військовозобов'язаних, а саме внести відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку (а.с.11-12).

Відповідач, листом від 01.05.2025 за №1790 повідомив позивача, що йому необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 для уточнення військово-облікових даних (зворотна сторона а.с.12).

Позивач вважає такі дії ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо зобов'язання особистої явки до ТЦК та СП для уточнення військово-облікових даних, протиправними, відтак звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому був продовжений та діє станом на час розгляду справи.

Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до ст.1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно ст. 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно положень статті 37 Закону №2232-XII взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служб безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України, зокрема, на військовий облік військовозобов'язаних.

Частиною 6 ст. 37 Закону №2232-XII визначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Отже, виключення громадянина України з військового обліку як такого, що визнаний непридатним до військової служби має здійснюватись на підставі Закону №2232-ХІІ.

Як вже встановлено судом згідно з тимчасовим посвідченням яке видане ІНФОРМАЦІЯ_7 за №12/2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 з 06.06.2022 року визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку (а.с.9)

Згідно абзаців 5 та 9 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 «Про затвердження положення про територіальні центри комплектування» - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним звільнення їх від призову на строкову військову службу під час мобілізації та в особливий період, у тому числі в період дії воєнного стану, які надаються в установленому порядку.

З метою реалізації права щодо виключення з військового обліку представник позивача 22.04.2025 звернулася з заявою від до ІНФОРМАЦІЯ_6 про внесення відомостей як про особу, щодо виключена з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». До даної заяви були додані такі документи: копія військово-облікового документу із відміткою про виключення, витяг з електронного кабінету «Резерв+», копія висновку ВЛК від 08.06.2022.

Суд зазначає, що відповідач на заяву позивача про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, стосовно ОСОБА_1 як особи, що виключена з військового обліку на підставі п.3 ч.6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та доданих документів зазначив, що позивачу необхідно особисто прибути до відповідача для уточнення військово-облікових даних.

Відповідно до ч. 6. ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції від 23.04.2022, чинній на момент прийняття висновку ВЛК від 08.06.2022 № 70/1/1593), виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Отже, виключення громадянина України з військового обліку як такого, що непридатний до військової служби за станом здоров'я, свідчить про те, що держава в особі компетентного органу (ТЦК та СП) прийняла рішення про визнання особи непридатною до проходження військової служби та на підставі Закону №2232-ХІІ звільнила цю особу від виконання військового обов'язку. Процедурно рішення про виключення громадянина України з військового обліку означає, що ця особа більше не перебуває на військовому обліку та втрачає статус військовозобов'язаного/резервіста, а отже не може бути призваною на військову службу за мобілізацією під час дії правового режиму воєнного стану.

Водночас, станом на сьогоднішній день, відповідно до п.2 ч.1 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають громадяни України: - які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; - призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; - які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" військовозобов'язаних; - та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;- які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; - зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;- які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;- які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;- які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; - які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; - які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

З аналізу визначених законом підстав для взяття громадян на військовий облік, не вбачається, що особи, які були раніше виключені з військового обліку за станом здоров'я, підлягають повторному взяттю на військовий облік.

Разом з тим, відповідно Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 (далі Порядок № 1487) встановлені правила ведення та організації уповноваженими особами військового обліку.

Згідно із пунктом 81 Порядку №1487 взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений. Відтак, особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що компетенція ІНФОРМАЦІЯ_6 полягає у тому, що згідно покладених завдань і функцій останній є спеціалізованим суб'єктом владних повноважень у сфері щодо прийняття рішення про внесення відомостей або відмову у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку на підставі п.3 ч.6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

А тому належним захистом порушених прав позивача буде визнати протиправними дії відповідача що зобов'язання особистої явки до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення військово-облікових даних, зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про приведення у відповідність даних у реєстрі військовозобов'язаних та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити ОСОБА_1 з військового обліку.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази на підтвердження правомірності дій та докази, долучені в обґрунтування позову, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову відповідно до вищенаведених мотивів.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 1 статті 132 цього Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, то в силу вимог частини 1 статті 132, частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_6 на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір у розмірі 1 211,20 грн, який підтверджений квитанцією від 04.06.2025 за №8962-8153-4812-6419 (а.с.19).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 що зобов'язання особистої явки ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення військово-облікових даних.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про приведення у відповідність даних у реєстрі військовозобов'язаних та виключити ОСОБА_1 з військового обліку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Представнику позивача рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.