25 серпня 2025 року Справа № 160/23812/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Калугіна Н.Є., розглянувши матеріали позову Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення завданої державі шкоди, -
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) кошти в розмірі 9852,80 гривень (дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят дві гривні вісімдесят копійок) в рахунок відшкодування шкоди, завданої отриманням без належної на те правової підстави грошового забезпечення, премії та додаткової винагороди під час дії воєнного стану.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи є передбачені нормами КАС України підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
За приписами частини 1 статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Так, у поданій позовній заяві, позивач самостійно вказує адресу місця реєстрації відповідача: АДРЕСА_1 .
Разом з цим, відповідно до даних Єдиного державного демографічного реєстру (відповідь № 1702097 від 26.08.2025) адреса реєстрації відповідача: АДРЕСА_2 .
Суд звертає увагу, що відповідно до положень ст. 25 КАС України, під місцем проживання перебування, знаходження фізичної особи, слід мати на увазі саме реєстрацію за цим місцем.
З огляду на встановлене місце реєстрації відповідача, суд дійшов висновку, що дана справа територіально підсудна Запорізькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність передачі адміністративної справи за позовом Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення завданої державі шкоди на розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 25, 29, 30, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
Адміністративну справу за позовом Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення завданої державі шкоди передати на розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Калугіна