Рішення від 26.08.2025 по справі 160/15337/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2025 року Справа № 160/15337/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера Міністерства у справі ветеранів України до Міністерства у справах ветеранів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

26 травня 2025 року ОСОБА_1 в особі представника Бараненкова Дениса Олександровича, через систему "Електронний Суд" звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Міністерства у справах ветеранів України з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати Рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера від 03 квітня 2025 року №3/111/1/1 щодо відмовити ОСОБА_1 в призначені одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 під час надання волонтерської допомоги;

- зобов'язати Міністерство у справах ветеранів України провести новий розгляд та призначити одноразову грошову допомогу у розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) волонтера у рівних частинах на підставі заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) волонтера ОСОБА_2 під час надання волонтерської допомоги.

В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначені одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю його дружини під час надання волонтерської допомоги та вказав, що відповідач при розгляді його заяви про виплату одноразової допомоги повинен був керуватися положенням Порядку №604 в редакції, чинній на 18.11.2022 року згідно якої свідчення керівника одного з підрозділів Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, органів державної влади, який перебуває безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції щодо надання волонтером волонтерської допомоги не було визначено як обов'язковий документ, необхідний для прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого волонтера.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

18.06.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити повністю у задоволенні позовної заяви, посилаючись на те, що міжвідомча комісія встановила, що в наданих Позивачем документах відсутнє свідчення керівника одного з підрозділів Збройних Сил, іншого військового формування, правоохоронного органу, який перебуває безпосередньо в районі здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України проти України, про надання волонтером волонтерської допомоги, а тому враховуючи пункт 6 Порядку № 640 та підпункт 1 пункту 4 розділу IV Положення № 43 міжвідомча комісія та Мінветеранів діяли обґрунтовано на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, а вимоги зазначенні у позовній заяві є необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству і тому підстав для задоволення позовних вимог немає.

24.06.2025 на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію викладену в позовній заяві та зазначено, що доводи, викладені в відзиві на позовну заяву не є підставою для відмови в задоволені позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 Залучити до участі у справі №160/15337/25 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якості співвідповідача: - Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разу загибелі (смерті) або інвалідності волонтера Міністерства у справі ветеранів України.

03.07.2025 від співідповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити повністю у задоволенні позовної заяви, посилаючись на ті самі обставини, що визначив у відзиві відповідач.

08.07.2025 на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив співвідповідача, в якій підтримано позицію викладену в позовній заяві та зазначено, що доводи, викладені в відзиві на позовну заяву не є підставою для відмови в задоволені позову.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

У зв'язку з перебуванням головуючого судді у період з 12.08.2025 по 25.08.2025 у щорічній відпустці, розгляд справи здійснено 26.08.2025.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Так у позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що перебуваючи у волонтерській організації БО "КБФ Меморіал Івана Сірка", разом зі своєю дружиною ОСОБА_2 та громадянином ОСОБА_3 18 листопада 2022 року здійснювали доставку гуманітарної допомоги до міста Берислава Херсонської області.

На автодорозі Марянське-Берислав, поблизу повороту на село Зміївка о 16:00 год. 18.11.2022 водій ОСОБА_3 здійснив наїзд на вибуховий пристрій, внаслідок чого дружина Позивача загинула.

Керуючись положеннями Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №604 (далі - Порядок №604) Позивач 31.12.2024 року звернувся до Міністерства у справах ветеранів із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) волонтера.

Так, додатками до Заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) волонтера до Відповідача також було надано:

- Копія листа Департаменту цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської ОДА від 13.03.2024 року №46-01-02-13-206/о/24/26;

- Копія Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження № 12023231090001915;

- Копія договору про надання волонтерської допомоги від 01.03.2022 №388;

- Копія маршрутного листа КБФ «Меморіал Сірка» від 18.11.2022 №18/11/22;

- Копія посвідчення волонтера на ім'я ОСОБА_2 №388;

- копія листа Центрального юридичного управління Генерального штабу Збройних Сил України від 12.04.2024 року №316/Вих ЗВГ/З.

Розглянувши на засіданні міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, утвореною Мінветеранів, прийнято рішення відмовити Позивачу в призначені одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 під час надання волонтерської допомоги від 03 квітня 2025 року №3/111/1/1, (протокол засідання від 03.04.2025 року №3).

Підставою відмови від призначення одноразової грошової допомоги Відповідачем зазначено відсутність у додатках до заяви свідчення командира (начальника) одного з підрозділів Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, який перебуває безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів, про надання волонтером волонтерської допомоги (абзац 4 пункту 6 Порядку №604).

Слід зазначити, що абзац 4 пункту 6 Порядку №604 викладений в редакції Постанови КМ № 310 від 07.04.2023 року.

Однак, на момент загибелі ОСОБА_2 пункт 6 Порядку №604 свідчення керівника одного з підрозділів Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, органів державної влади, який перебуває безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції вимагалися виключно у разі необхідності.

Позивач не погодившись із вказаним рішенням відповідача звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 6 Закону України від 19.04.2011 № 3236-ІХ “Про волонтерську діяльність» передбачена виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України від № 3236-ІХ - у разі загибелі (смерті) волонтера під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів сім'ї загиблого (померлого), його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб.

Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України від № 3236-ІХ виплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Одноразова грошова допомога виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України. Відповідний орган приймає зазначене рішення на підставі звернення набувачів цієї допомоги до нього, довідки судово-медичної експертизи про причини смерті або довідки про характер отриманих поранень в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, а також, у разі необхідності, свідчень керівника одного з підрозділів Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів, органів державної влади, який перебуває безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів. До звернення набувачів одноразової грошової допомоги також можуть додаватися інші документи, які підтверджують факт надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 604 (далі - Порядок № 604).

Відповідно до пункту 1 розділу IV Порядку № 604 рішення про призначення одноразової грошової допомоги прийняла міжвідомча комісія.

Пунктом 1 Порядку № 604 передбачено, що цей Порядок та умови визначають механізм виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів (далі - одноразова грошова допомога).

Згідно абзацу другого пункту 2 Порядку № 604 одноразова грошова допомога виплачується у разі загибелі (смерті) волонтера - з дати смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до пункту 3 Порядку №604 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), якщо смерть/поранення волонтера настали під час надання волонтерської допомоги Збройним Силам, іншим військовим Формуванням, правоохоронним органам під час дії особливого періоду, правового режиму надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України.

У пункті 4 Порядку № 604 передбачено, що у разі загибелі (смерті) волонтера одноразова грошова допомога виплачується у розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) волонтера у рівних частинах.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частина розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання, у рівних частинах.

Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально засвідчена в установленому законодавством порядку.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) волонтера визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Цивільного кодексу України.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 640 для отримання одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) (далі - заявники) подають міжвідомчій комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, утвореній Мінветеранів, такі документи:

заяву кожного заявника, а якщо в загиблого залишилася малолітня чи неповнолітня дитина, - заяву подає інший з батьків, опікун або піклувальник;

довідку судово-медичної експертизи про причини смерті або довідку про характер отриманих поранень у районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України;

свідчення керівника одного з підрозділів Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, який перебуває безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів, про надання волонтером волонтерської допомоги.

Також можуть додаватись інші документи, які підтверджують факт надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів.

До заяви додаються копії:

свідоцтва про смерть волонтера;

свідоцтва про народження волонтера - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

сторінок паспорта заявника з даними про прізвище, ім'я та по батькові, дату його видачі і місце реєстрації;

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (копію паспорта - для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органові доходів і зборів і мають відмітку в паспорті) кожного заявника, а якщо серед них є дитина, - одного з батьків або опікунів чи піклувальників;

рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі їх створення), сільської, селищної ради або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дитиною загиблого волонтера);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджує факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого), - для виплати допомоги особі, яка не була членом сім'ї загиблого (померлого), але перебувала на його утриманні.

Як уже зазначалось ОСОБА_1 вказав, що перебуваючи у волонтерській організації БО "КБФ Меморіал Івана Сірка", разом зі своєю дружиною ОСОБА_2 та громадянином ОСОБА_3 18 листопада 2022 року здійснювали доставку гуманітарної допомоги до міста Берислава Херсонської області.

На автодорозі Марянське-Берислав, поблизу повороту на село Зміївка о 16:00 год. 18.11.2022 водій ОСОБА_3 здійснив наїзд на вибуховий пристрій, внаслідок чого дружина Позивача загинула.

Керуючись положеннями Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №604 (далі - Порядок №604) Позивач 31.12.2024 року звернувся до Міністерства у справах ветеранів із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) волонтера.

Так, з матеріалів справи вбачається, що до заяви Позивачем було додано свідоцтво про смерть; лікарське свідоцтво про смерть; листа КНП "Бериславська центральна районна лікарня" Бериславської міської ради Херсонської області; договір про надання волонтерської допомоги; подяка від військової частини НОМЕР_1 "; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань та додаткові документи.

Згідно пункту 8 Порядку № 604 міжвідомча комісія розглядає подані документи та в разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані, заслуховує пояснення волонтерів, заявників, представників державних органів і свідків, у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги.

Відповідно до пункту 2 розділу IV Порядку № 43 міжвідомча комісія розглядає подані документи, в разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані, заслуховує пояснення волонтерів, заявників, представників державних органів і свідків та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні за формою, наведеною в додатку 2 до цього Положення.

Так, міжвідомча комісія розглянувши подані Позивачем документи, встановила, що в наданих документах відсутнє свідчення керівника одного з підрозділів Збройних Сил, іншого військового формування, правоохоронного органу, який перебуває безпосередньо в районі здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України проти України, про надання волонтером волонтерської допомоги.

Відповідно до підпункту 1 пункту 4 розділу IV Положення № 43, міжвідомча комісія відмовла в призначенні одноразової грошової допомоги у разі відсутності документів, які містять достатні докази того, що смерть волонтера настала під час надання волонтерської допомоги Збройним Силам, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам під час дії особливого періоду, правового режиму надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.

Суд зазначає, що Позивачем не заперечується той факт, що у наданих ним документах відсутні свідчення керівника одного з підрозділів Збройних Сил, іншого військового формування, правоохоронного органу, який перебуває безпосередньо в районі здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України проти України, про надання волонтером волонтерської допомоги.

Також, Позивач не зазначає керівників підрозділів Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів чи органів державної влади які були замовником волонтерської допомоги, яку доставляли волонтери 18.11.2022 року.

Натомість, Позивач вважає, що відповідач при розгляді його заяви про виплату одноразової допомоги повинен був керуватися положенням Порядку №604 в редакції, чинній на 18.11.2022 року згідно якої свідчення керівника одного з підрозділів Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, органів державної влади, який перебуває безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції щодо надання волонтером волонтерської допомоги не було визначено як обов'язковий документ, необхідний для прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого волонтера.

Так, дійсно абзац 4 пункту 6 Порядку №604, яким передбачено обов'язкове свідчення керівника одного з підрозділів Збройних Сил, іншого військового формування, правоохоронного органу, який перебуває безпосередньо в районі здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України проти України, про надання волонтером волонтерської допомоги, викладений в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 р. № 310 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 604".

Проте, суд критично розцінює дане твердження з огляду на те, що Позивач звернувся до Міністерства у справах ветеранів із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) волонтера із заявами від 20.03.2024 та від 31.12.2024 за часу коли були внесені зміни до пункту 6 Порядку №604.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що міжвідомча комісія при прийнятті рішення від 03 квітня 2025 року №3/111/1/1 щодо відмовити ОСОБА_1 в призначені одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 під час надання волонтерської допомоги, діяли обґрунтовано на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим рішення є правомірним і підстави для його скасування відсутні.

Таким чином у зв'язку з встановленням обставин відсутності порушення з боку відповідача прав та законних інтересів позивача, суд приходить до переконання, що право особи порушено не було та, як наслідок, про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Стосовно інших посилань позивача, то суд такі оцінює критично з огляду на їх необґрунтованість, та зазначає, що згідно п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Крім того, судом враховано, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_2 ) до Міністерства у справах ветеранів України (вул. Хрещатик, буд. 34, м. Київ, 01001; ІК в ЄДРПОУ 42657144), співвідповідач - Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разу загибелі (смерті) або інвалідності волонтера Міністерства у справі ветеранів України (01001, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 34) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 26 серпня 2025 року.

Суддя Е.О. Юрков