25 серпня 2025 року ЛуцькСправа № 640/33479/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (далі - відповідач, ДВБ НП України, Департамент), в якому просить:
1) визнати протиправною відмову у зарахуванні пільгової вислуги років до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
2) зобов'язати здійснити перерахунок та зарахувати відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості 01 рік 06 місяців 10 днів;
3) здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості 01 рік 06 місяців 10 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 з 07.04.2009 до 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ та з 07.11.2015 призначений, як такий, що прибув з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціального звання «капітан поліції» в порядку переатестування; з 23.12.2009 до 21.10.2013 - обіймав посади в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких, на думку позивача, обчислюється із розрахунку один місяць служби за півтора місяця за вказаний період; з 21.10.2013 до 22.06.2015 - обіймав посади в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється із розрахунку 1,5 роки за кожен рік служби за вказаний період.
Вислуга в пільговому обчисленні, сформована за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості складає 01 рік 06 місяців 10 днів.
Позивач зазначає, що 02.12.2020 звернувся до начальника Департаменту з рапортом, у якому просив здійснити: - зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості складає 01 рік 06 місяців 10 днів;
- перерахунок відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) та пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського і рядового складу органів внутрішніх справ поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості складає 01 рік 06 місяців 10 днів;
- перерахунок відповідно до ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості складає 01 рік 06 місяців 10 днів, а також щодо встановлення йому відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) надбавки за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості 01 рік 06 місяців 10 днів.
Однак, листом від 16.12.2020 №В-301о/п/42-02/01-20 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що станом на 16.12.2020 його вислуга в календарному обчисленні складає 11 календарних років 08 місяців 08 днів та 01 рік 06 місяців 10 днів на пільгових умовах, які обчислені відповідно до посад. Також зазначено, що оскільки станом на 16.12.2020 його вислуга складає 11 календарних років 08 місяців 08 днів, а відповідно до пункту«а» абзацу 1 ст.12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б», «д», «ж» ст. 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч.3 ст. 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2019 до 30.09.2020 і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше, то підстави для призначення йому пенсії за вислугу років наразі відсутні.
ОСОБА_1 вважає противоправною відмову у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років, а також у встановленні надбавки за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості складає 01 рік 06 місяців 10 днів та у наданні додаткової відпустки.
З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №640/11863/21, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.20).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а.с.36-44) представник відповідача позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що станом на 14.12.2020 його вислуга років складає 11 календарних років 08 місяців 08 днів та відповідно до пункту «а» абзацу першого статті 12 Закону №2262-ХІІ підстави для призначення йому пенсії за вислугу років наразі відсутні. Також статтею 78 Закону №580-VIII та Постановою №988 не передбачено зарахування пільгової вислуги років до стажу служби в поліції. Ураховуючи викладене, вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби з 23.12.2009 до 26.07.2011 та з 21.10.2013 до 10.04.2015 загальною кількістю 01 рік 06 місяців 10 днів та здійснення відповідного перерахунку наразі неможливо.
Щодо вимоги зарахування пільгової вислуги років до календарної, представник відповідача звертає увагу суду, що Департамент не заперечує про наявність такої вислуги у позивача, однак пільгова вислуга зараховується до вислуги років лише при звільненні зі служби в поліції та при наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії.
Для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі. Зарахування до цієї вислуги стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
На думку представника відповідача, Департамент діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені статтею 19 Конституції України, законами та нормативно-правовими актами України, не спричинивши при цьому порушення прав позивача та норм діючого законодавства України.
03.03.2021 від позивача суду надійшла відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві (а.с.54-59).
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва дана справа передана на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.68-69).
13.03.2025 Департамент подав до суду додаткові пояснення, у яких підтримав викладену у відзиві позицію та просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (а.с.72-78).
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу в Департаменті внутрішньої безпеки Національної поліції України, що не заперечується сторонами.
02.12.2020 позивач звернувся до відповідача з рапортом, у якому просив надати йому відомості про періоди проходження служби в органах МВС України та Національної поліції України у т.ч., які зараховуються на пільгових умовах із зазначенням вислуги у календарному періоді та пільговому (з урахуванням займаних на той час посад і підстав зарахування періоду до пільгового); також просив вказати усього календарної вислуги років та усієї пільгової вислуги років станом на момент виконання даного рапорту (а.с.11).
ОСОБА_1 в той же день подав рапорт, в якому просив зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості - 01 рік 06 місяців 10 днів; здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ та пункту 3 Постанови №393 його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості складає 01 рік 06 місяців 10 днів; здійснити перерахунок відповідно до ст.78 Закону №580-VIII його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості - 01 рік 06 місяців 10 днів, а також встановити відповідно до пункту 5 Постанови №988 надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості 01 рік 06 місяців 10 днів.
Листом від 16.12.2020 №В-301о/п/42-02/01-20 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що станом на 14.12.2020 його вислуга в календарному обчисленні складає 11 календарних років 08 місяців 08 днів та відповідно до пункту «а» абзацу першого статті 12 Закону №2262-ХІІ підстави для призначення йому пенсії за вислугу років наразі відсутні. Одночасно інформував, що відповідно до статті 78 Закону №580-VIII та Постанови №988 не передбачено зарахування пільгової вислуги років до стажу служби в поліції. Ураховуючи викладене, вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби з 23.12.2009 до 26.07.201 і та з 21.10.2013 до 10.04.2015 загальною кількістю 01 рік 06 місяців 10 днів та здійснення відповідного перерахунку наразі неможливо (а.с.17-19).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні відносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом №580-VIII, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частини другої статті 78 Закону №580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Частиною третьою статті 78 Закону №580-VIII встановлено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Закону №580-VIII порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
За приписами статті 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом б статті 1-2 Закону №2262-XII передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські.
Відповідно до пункту а статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2020 або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
За змістом статті 17 Закону №2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: а) військова служба; б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина перша статті 17-1 Закону №2262-XII).
Кабінет Міністрів України 17.07.1992 прийняв постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393).
Абзацом 3 пункту 1 Порядку №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду.
Спірні правовідносини, які склались у цій справі, виникли, зокрема, у зв'язку з відмовою відповідача зарахувати позивачу вислуги років в пільговому обчислені за періоди з 23.12.2009 по 10.04.2015 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, та до календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсії.
Водночас, згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22.02.2023 у справі №320/12166/20 у подібних за змістом правовідносинах констатував, що питання обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки врегульовано положеннями частини другої статті 78 Закону №580-VIII і положення пунктів 1, 3 Постанови №393 не регулюють цих питань.
Верховний Суд зазначив, що Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» було затверджено Кабінетом Міністрів України постановою №393 на виконання вимог Закону №2262-XII.
У преамбулі до Закону №2262-XII визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Статтею 17-1 Закону №2262-XII передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому пунктом 1 Постанови №393 визначено види служби, які зараховуються до вислуги років для призначення відповідно до Закону №2262-XII пенсій за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
За висновком Верховного Суду в постанові від 22.02.2023 в справі №320/12166/20, Постанова №393 не поширюється на правовідносини щодо обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час проходження служби в поліції, оскільки прийнята на виконання Закону №2262-XII, а її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.01.2024 у справі №640/3813/21, від 20.03.2024 у справі №640/7421/21, від 23.05.2024 у справі №640/30284/20.
Підсумовуючи викладене суд приходить до висновку, що твердження позивача про наявність у нього права на обрахунок надбавки за вислугу років та додаткової оплачуваної відпустки виходячи зі стажу, який розрахований із урахуванням пільгової вислуги років, а не календарної, не знайшло свого підтвердження.
Крім того, суд зауважує, що обрахунок вислуги років в пільгову обчисленні на підставі статті 12 Закону №2262-XII здійснюється при звільненні військовослужбовця з військової служби. Таким чином, оскільки позивач не набув права на звільнення зі служби за вислугу років та не подавав відповідного рапорту, отже у відповідача не було правових підстав для перерахунку його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23.12.2009 до 10.04.2015 у загальній кількості 01 рік 06 місяців 10 днів.
Відтак, відповідач відмовив ОСОБА_1 , у межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами Законів №2262-XII та №580-VIII.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів суду правомірність своїх дій при розгляду рапорту ОСОБА_1 .
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про національну поліцію», суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій