21 серпня 2025 року м. Ужгород№ 260/5054/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Сохтаж» (вул. Проектна, буд. 11, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 44535707) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина Августина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 44106694) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сохтаж» через представника - Ференцюка Миколу Васильовича, звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №8467/0905 17.06.2025 року, винесене Головним управлінням ДПС у Закарпатській області про застосування штрафних санкцій.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та необґрунтованим. Вказує, що ТОВ «Сохтаж» робить зведені акцизні накладні на загальний обсяг пального, яке було відпущене через колонки на АЗС, оскільки таке право передбачено пунктом 231.3 ст.231 Податкового кодексу України. Однак на практиці виходить, що підприємство не може повноцінно використовувати в роботі зведені акцизні накладні, оскільки часто не приймаються вхідні акцизні накладні, примірник №2 не приймається із формулюванням: Порушено вимоги п.231.1 статті 231 Податкового кодексу України, а саме: загальний обсяг резервуарів на стаціонарному акцизному складі отримувача менший суми обсягу, зазначеного в документі, і обсягу, що наразі зареєстрований на складі.
Позивач також зазначає, що ДПС з 8 вересня 2021 року внесла зміни в роботі програмного забезпечення з приймання та обробки «Акцизної накладної», де зокрема в пункті 2 перевіряється доступний обсяг зареєстрованих резервуарів для отримання пального на акцизному складі, на який відвантажується пальне. Де передбачено, що у разі перевищення обсягу отримання, зазначеного в акцизній накладній, достатнього об'єму зареєстрованих резервуарів на акцизному складі, у реєстрації такої акцизної накладної буде відмовлено.
Позивач вважає, що це критерій, який не дозволяє зареєструвати вхідні акцизні накладні порушує пункт 231.3 ст.231 ПКУ, адже платник акцизного податку не має можливості протягом місяця прийняти всі вхідні акцизні накладні, щоб потім зробити зведені акцизні накладні на загальний обсяг пального, яке було відпущене через колонки на АЗС.
Вказує, що ніде в ПКУ не вказано, що платник не має права зареєструвати акцизну накладну у разі перевищення обсягу отримання, зазначеного в акцизній накладній, достатнього об'єму зареєстрованих резервуарів на акцизному складі.
Через власні внесення в роботі програмного забезпечення з приймання та обробки «Акцизної накладної, які ніде не передбачені в ПКУ, платникам акцизного податку щоб зареєструвати акцизні накладні, доводиться робити тимчасові зведені акцизні накладні щоб звільнити місце на акцизному складі, а потім їх коригувати. І саме через це коригування вийшло порушення, яке зафіксовано в акті камеральної перевірки. Відтак, на думку позивача, відповідач застосував санкцію автоматично, без належної оцінки обставин, що порушує вимоги ПК України та практику ЄСПЛ щодо справедливої процедури розгляду матеріалів справи.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від представника відповідача на адресу суду через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якій останній проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що обов'язок зі складання та реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних у встановлені строки поширюється на всі операції з реалізації пального. Відповідальність за порушення цих строків встановлена статтею 120-2 ПК України і не залежить від наявності вини платника. Відповідач зазначає, що позивачем жодними належними, достатніми та допустимими доказами не доведена протиправність податкового повідомлення-рішення №000/8467/0905 від 17.06.2025 року.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Сохтаж» зареєстроване у встановленому законом порядку як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код 44535707, запис про державну реєстрацію №1003231810003005035 від 20.02.2023 року. Основний вид економічної діяльності згідно КВЕД: 47.30 Роздрібна торгівля пальним.
З матеріалів справи судом встановлено, що Головним управління ДПС в Закарпатській області проведено камеральну перевірку ТОВ «Сохтаж» щодо дотримання граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС в Закарпатській області складено Акт від 19 травня 2025 року №8292/07-16-09-05/44535707 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних» (далі - акт перевірки), яким встановлено порушення ТОВ «Сохтаж» граничних термінів реєстрації 5 акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за жовтень 2023 року, з простроченням реєстрації до 15 календарних днів.
26 травня 2025 року ТОВ «Сохтаж» направлено контролюючому органу заперечення №01/05 на Акт перевірки від 19.05.2025 року №8292/07-16-09-05/44535707 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних», в якому останній просив врахувати подані заперечення та не застосовувати до товариства штрафні санкції та повідомити про дату, час та місце розгляду заперечень до акту перевірки.
Листом Головного управління ДПС в Закарпатській області №11144/6/07-16-09-05-12 від 04.06.2025 року «Про розгляд заперечення до акту камеральної перевірки» позивачу повідомлено, що за результатами проведеної перевірки встановлено порушення граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН) встановлених статтею 231 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасна реєстрація перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних від 30.10.2023 №1 дата реєстрації в ЄРАН 10.11.2023, від 30.10.2023 №2 дата реєстрації в ЄРАН 10.11.2023, від 30.10.2023 №3 дата реєстрації в ЄРАН 10.11.2023, від 30.10.2023 №4 дата реєстрації в ЄРАН 10.11.2023, від 30.10.2023 №5 дата реєстрації в ЄРАН 10.11.2023. Зазначено, що при складанні розрахунку коригування до акцизної накладної його необхідно зареєструвати протягом 3-ох днів з дати складання. ТОВ «Сохтаж» 30.10.2023 було складено три акцизні накладні №1, №2, №3, №4, №5 з граничним терміном реєстрації 02.11.2023, та було зареєстровано лише 10.11.2023. В поясненні ТОВ «Сохтаж» не вказано про неможливість своєчасного виконання податкових обов'язків, щодо реєстрації розрахунків коригування до акцизних накладних. За результатами обговорення отриманих заперечень до акта перевірки комісією з питань розгляду заперечень прийнято рішення про залишення без врахування подані заперечення.
На підставі акта перевірки Головного управління ДПС в Закарпатській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 17 червня 2025 року №000/8467/0905 (форма «АН»), яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10007,96 грн.
Податкове повідомлення-рішення було вручено позивачу 17.06.2025 року, про що свідчить підпис останнього, на податковому повідомлення-рішенні.
Позивач, податкове повідомлення-рішення від 17 червня 2025 року №000/8467/0905 до Державної податкової служби України не оскаржував.
Позивач, вважаючи спірне податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно з п.231.1 ст.231 ПК України платник податку при реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи. Цей обов'язок поширюється також на операції, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.
Строки реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі акцизних накладних встановлені п.231.6 ст.231 ПК України.
Порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних тягне за собою накладення штрафу відповідно до п.120-2.1 ст.120-2 ПК України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).
Пунктом 231.1 ст.231 ПК України визначено, що платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
У відповідності до вимог п.231.6 ст.231 ПК України передбачено, що реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних здійснюється у такі граничні строки, а саме:
- акцизних накладних, складених при реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, - не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання;
- першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу;
- першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного;
- першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до акцизного складу - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою складання акцизної накладної;
- першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу пересувного до паливного баку транспортного засобу, обладнання або пристрою, до місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, - протягом трьох календарних днів з дня фактичного отримання пального;
- першого примірника зведеної акцизної накладної та акцизної накладної, складеної на операції, визначені в підпункті 1підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 цього Кодексу, - не пізніше 15 календарних днів з дня їх складання;
- акцизної накладної при ввезенні пального або спирту етилового на митну територію України - не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації;
- першого примірника акцизної накладної, що складається при вивезенні пального за межі митної території України, - протягом трьох календарних днів з дня фактичного вивезення пального за межі митної території України, що підтверджено належним чином оформленою митною декларацією;
- розрахунку коригування - не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою його складання.
За приписами пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року№64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року№2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Надалі, згідно до пункту 2 розділу І Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції» від 09 серпня 2023 року №3303-ІХ (далі - Закон №3303-ІХ) підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України були викладені у новій редакції.
Так, наведеними приписами було передбачено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо, зокрема, реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних платниками акцизного податку акцизних накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції», або зведених акцизних накладних/розрахунків коригування на загальний обсяг пального або спирту етилового, реалізованих за цей період (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом і кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним та їх розпорядниками), за умови забезпечення їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції».
Наведені зміни, внесені Законом №3303-ІХ, набрали чинності 03.09.2023р.
А отже, із наведеного аналізу законодавства слідує, що платники акцизного податку, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання обов'язку щодо реєстрації АН/РК у ЄРАН за умови забезпечення їх реєстрації протягом 30 календарних днів, з дня набрання чинності Законом №3303-ІХ, тобто, починаючи 03.09.2023р. по 02.10.2023р. включно.
В той же час, за порушення платниками акцизного податку порядку реєстрації АН/РК до АН в ЄРАН відповідальність передбачена статтею 120-2 ПК України.
Так, у відповідності до абзаців 3, 4, 5 пункту 120-2.1 ст.120-2 ПК України встановлено, що за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, або відсутність їх складання чи реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених за результатами проведення документальної перевірки, тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
- 2 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 2 відсотки суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації до 15 календарних днів;
- 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 31 до 60 календарних днів.
Таким чином, аналіз наведених приписів податкового законодавства свідчить про те, що у разі порушення наведених граничних термінів реєстрації АН/РК в ЄРАН, тобто, у разі реєстрації АН/РК у ЄРАН після 02.10.2023р., починаючи з 03.10.2023р., такий платник податків має нести фінансову відповідальність у вигляді застосування контролюючим органом відповідних штрафних санкцій у встановлених вище податкових законодавством розмірах.
Як встановлено судом із матеріалів справи, під час перевірки ТОВ «Сохтаж», встановлено, що платник зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового 10.03.2023 року під №6998.
ТОВ «Сохтаж» порушено граничні терміни реєстрації перших примірників акцизнихнакладних/перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН), які встановлені п.231.6 ст.231 ПК України, а саме: першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до акцизного складу - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою складання акцизної накладної.
Відповідно до даних з ЄРАН та ІКС «Єдине вікно подання електронної звітності» платником було складено п'ять розрахунків коригування до акцизних накладних, а саме: №1 від 30.10.2023 року, №2 від 30.10.2023, №3 від 30.10.2023 року, №4 від 30.10.2023 року, №5 від 30.10.2023 року. Граничний термін реєстрації в ЄРАН розрахунку коригування становив 02.11.2023 року, в той час як фактично розрахунки коригування до акцизних накладних були зареєстровані в ЄРАН - 10.11.2023 року, тобто кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації склала по вищевказаних розрахунках коригуваннях 8 календарних днів.
У зв'язку з чим, контролюючим органом було зафіксовано порушення ТОВ «Сохтаж» п.231.6 ст.231 ПК України, в частині недотримання граничних строків реєстрації перших примірників акцизних накладних/перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН.
На підставі висновків акту камеральної перевірки від 19.05.2025 року №8292/07-16-09-05/44535707 та розглянутих заперечень платника від 26.05.2025 року №01/05, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №000/8467/0905 від 17.06.2025 року про застосування штрафу у розмірі 10007,96 грн. за порушення граничних строків реєстрації перших примірників акцизних накладних / перших примірників розрахунків коригування (далі - АН/РК до АН) до акцизних накладних в ЄРАН.
Зі змісту розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, що є Додатком до зазначеного податкового повідомлення-рішення, було встановлено суму штрафу по наступник АН/РК до АН, які несвоєчасно зареєстровані в ЄРАН, а саме:
1) №5 від 30.10.2023р. кількість днів затримки - 8, обсяг пального 11600 л, курс Євро 38,5543, ставка акцизного податку 213,5, ставка штрафної санкції 2%, штраф - 1909,67 грн.;
2) №3 від 30.10.2023р. кількість днів затримки - 8, обсяг пального 7600 л, курс Євро 38,5543, ставка акцизного податку 52, ставка штрафної санкції 2%, штраф - 304,73 грн.;
3) №4 від 30.10.2023р. кількість днів затримки - 8, обсяг пального 26000 л, курс Євро 38,5543, ставка акцизного податку 139,5, ставка штрафної санкції 2%, штраф - 2796,73 грн.;
4) №1 від 30.10.2023р. кількість днів затримки - 8, обсяг пального л, курс Євро 38,5543, ставка акцизного податку 139,5, ставка штрафної санкції 2%, штраф - 3087,16 грн.;
5) №2 від 30.10.2023р. кількість днів затримки - 8, обсяг пального 11600 л, курс Євро 38,5543, ставка акцизного податку 213,5, ставка штрафної санкції 2%, штраф - 1909,67 грн.
Тобто, із встановлених обставин слідує, що з боку позивача мало місце порушення граничних термінів реєстрації згаданих вище АН/РК до АН в ЄРАП, встановлених п.231.6 ст.231 ПК України.
Факт порушення граничних термінів реєстрації АН/РК до АН у ЄРАН також визнано і самим представником позивача.
А отже, враховуючи виявлені порушення позивачем граничних термінів реєстрації АН/РК в ЄРАН за жовтень 2023 року, суд приходить до висновку, що позивач має нести фінансову відповідальність у вигляді накладення штрафних санкцій, передбачених п.120-2.1 ст.120-2 ПК України.
При цьому, судом не може бути прийняті до уваги та покладено в основу даного судового рішення аргументи позивача стосовно неможливості виконувати податковий обов'язок щодо своєчасної реєстрації АН/РК до АН в ЄРАН за жовтень 2023р., оскільки зазначені аргументи позивача спростовуються тим, що в матеріалах справи відсутні докази подання до контролюючого органу у встановленому пунктом 4 розділу ІІ Порядку №225 від 29.11.2022р. порядку заяви у довільній формі щодо неможливості виконувати податкові обов'язки.
А згідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку №225 передбачено, що платники податків, які не подали заяви у довільній формі та відповідні документи (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Тому, суд приходить до висновку, що вказані доводи позивача про неможливість виконувати свій податковий обов'язок лише в частині своєчасної реєстрації окремо п'яти АН/РК до АН в ЄРАН за жовтень 2023 року, що є предметом спору, є безпідставними та необґрунтованими.
Щодо доводів позивача про відсутність його вини, як обов'язкової підстави для притягнення платника податків до відповідальності, суд зазначає про таке.
Як зазначив з цього приводу Верховний Суд у своїй постанові від 16.09.2024р. у справі №520/6236/23 загальні обставини неможливості виконати свій податковий обов'язок вчасно повинні бути доведені таким платником податків, бути не загальновідомими, а реальними, перебувати у причинно-наслідковому зв'язку із неможливістю реєстрації у ЄРПН ПН/РК з дотриманням строків, установлених законодавством, саме за жовтень 2023р. та підтверджуватися належними доказами.
Разом з тим, таких наведених доказів позивачем у позові не наведено, а судом не встановлено.
А відповідно, із аналізу наведених обставин, слід дійти висновку, що посадові особи позивача мали можливість та достатній час для виконання податкового обов'язку щодо реєстрації вищенаведених у акті перевірки від 06.06.2024р. шести АН/РК до АЕ в ЄРАН за жовтень 2023р. у встановлені законодавством строки (терміни) упродовж вересня 2023 року та до 02.10.2023р. включно.
Окрім того, є безпідставними і необґрунтованими доводи позивача з приводу того, що до нього може бути застосовано відповідальність тільки за наявності встановлення його вини контролюючим органом згідно до вимог п.112 ПК України, з огляду на те, що обов'язковість доведення вини платника податку контролюючим органом передбачена лише у разі застосування штрафних санкцій, встановлених п.123.2-123.5 ст.123, п.124.2, 124.3 ст.124, п.125-1.2 125-1.4 ст.125-1 ПК України, тобто, при застосуванні штрафу за ст.120-2.1 ст.120-2 ПК України (що мало місце у даних правовідносинах) обов'язковість доведення контролюючим органом вини платника податку не передбачено, а достатнім є лише виявлення факту такого порушення, який, у даному випадку, є підтвердженим та не заперечується позивачем.
За викладених обставин суд вважає, що застосування до позивача (за виявлене вище порушення граничних термінів реєстрації АН/РК до АН в ЄРАН за період жовтень 2023 року) штрафу у сумі 10007,96 грн. на підставі п.120-2.1 ст.120-2 ПК України за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням є правомірним.
У відповідності до вимог ч.1, ч.4 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст.77 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, ч.1 ст.77 наведеного Кодексу, покладає обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Однак, у ході судового розгляду справи протиправність оспорюваного податкового повідомлення-рішення з урахуванням встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених приписів чинного податкового законодавства жодними належними, достатніми та допустимими доказами позивачем не доведена.
Усі інші аргументи позивача вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приймаючи до уваги все вищевикладене та перевіривши правомірність прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення у відповідності до вимог ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення від 17.06.2025р. прийняте відповідачем у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
Статтями 6, 7 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України.
За викладеного, суд приходить до висновку про відсутність будь-яких обґрунтованих правових підстав для задоволення даного адміністративного позову, а тому у його задоволенні позивачеві слід відмовити повністю.
З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат між сторонами справи не здійснюється.
Керуючись ст.ст.2, 9, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Сохтаж» (вул. Проектна, буд. 11, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 44535707) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина Августина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 44106694) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЯ. М. Калинич