Дата документу 18.08.2025
Справа № 334/6129/24
Провадження № 2/334/218/25
18 серпня 2025 року Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Турбіної Т.Ф., при секретарі Шерештан О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі цивільну справу за Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу,
АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу.
Позов обґрунтований тим, що на момент виявлення порушення об'єкт споживання відповідача забезпечений вузлом обліку МКМ G-6 № 8940532, який належить споживачу. Лічильник встановлено та прийнято до експлуатації у 2012 році.
02.05.2023 у зв'язку з виявленням порушень представниками оператора ГРМ у присутності представника споживача Свириденко В.В. складено акт про порушення № 004793 від 02.05.2023 року, який підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та представниками споживача.
29.05.2023 лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 000236.
Після зняття ЗВТ запаковано в сейф-пакет та опломбовано пломбою № R36663695.
За результатами проведеної експертизи комісією, створеною у порядку глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутній відбиток тавра завода-виробника/державного повірника на пломбувальному матеріалі встановленому над фіксуючим гвинтом, що утримує лічильний механізм на корпусі ЗВТ. Наявний доступ в роботу лічильного механізму. Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою № R36686706. Про що складено акт експертизи лічильника газу № 0391 від 05.06.2023.
Після проведення експертизи проведено позачергову повірку лічильника. За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у протоколі повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» від 05.06.2023 № 0391 та довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ДП «Запоріжжястандартметрологія» від 05.06.2023 № 3-0336-23.
Так, у відповідності до протоколу повірки відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 0,063 м3/год складає - (мінус) 100%. Тобто, лічильник витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. Відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 0,2 м3/год складає -(мінус) 12,60%, а при об'ємній витраті природного газу 9,8 м3/год складає - (мінус) 6,09%, що вказує на частковий облік природного газу у зазначених параметрах.
З урахуванням виявлення факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP004793 від 02.05.2023, що відображено у протоколі № 972 від 16.06.2023 та відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 03.11.2022 по 02.05.2023 з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1шт., котел - 1 шт., газова колонка - 1 шт.) зареєстрованих осіб (зареєстрована - 1 особу) та опалювальної площі (52,8 м2).
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 95750,72 грн.
29.06.2023 АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. На сьогоднішній день в добровільному порядку відповідачем борг не сплачено.
Просить стягнути з ОСОБА_1 вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 95750,72 грн. та судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач, представник відповідача позовні вимоги не визнали. Відповідач суду пояснив, що він з 2015 року в будинку за адресою: АДРЕСА_1 не проживає та газовими приладами не користується, до порушення ніякого відношення не має, втручання у роботу ЗВТ не доведено, оскільки відсутність тавра не є доказом цього. Крім того, позивачем не було вчасно проведено повірку лічильника. Просили в позові відмовити.
Вислухавши сторони по справі, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази у їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» надає послуги з газопостачання в будинок за адресою: АДРЕСА_1 , який забезпечений вузлом обліку МКМ G-6 № 8940532. Зазначений лічильник встановлено в приміщенні, лічильник опломбовано пломбою Оператора ГРМ №6669047, дата останньої повірки лічильника - 2012 рік.
За цією адресою був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_2 , якій належало 2/3 частини будинку за адресою: АДРЕСА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Згідно з ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
За змістом ч.ч.1, 3 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 1ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм з майном на власний розсуд. Власність зобов'язує.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, 2/3 будинку за адресою: АДРЕСА_2 , належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданого 06.02.2020 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Чирвою Л.А. Особовий рахунок № НОМЕР_1 наразі відкритий на ім'я ОСОБА_1 . Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 є абонентом та споживачем природного газу і споживачем послуг АТ «Запоріжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 і несе відповідальність за порушення, пов'язані з використанням газу, зокрема, за відшкодування збитків газопостачальній компанії.
Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.
Відповідно до ч. 1 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VІІІ, яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України. У відповідності до статті 38 Закону права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу. У відповідності до статті 38 Закону права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Згідно пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону, Кодекс газорозподільних систем це правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором. За приписами статті 40 Закону, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Кодекс газорозподільних систем затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 30.09.2015 №2494.
У відповідності до вищевказаних вимог діючого законодавства з 01.07.2015 Публічне акціонерне товариство з газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» (перейменоване в АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз») серед, суб'єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.
Пунктом 1 та 2 гл. 1 розд. VI Кодексу ГРС передбачено, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 п. 1 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРС передбачено, що Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
За п. 3 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641,642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ).
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором. Сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розмішена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Отже, між АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» та відповідачем склалися відносини, що випливають з договору розподілу природного газу, в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем.
02.05.2023 працівниками АТ «Запоріжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 , при огляді газового лічильника виявлено порушення п.п.3 п.1 глави2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Лічильник МКМ № 8940532 не працює на мінімальних витратах при ввімкненій газовій конфорці, а також відсутній відбиток тавра на пломбі державного повірника.
За даним фактом у відповідності до вимог пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ на місці виявлення складено акт про порушення № ZР 004793 від 02.05.2023. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ складено в присутності представника споживача - Свириденко В.В., підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та Свириденком В.В.
Виявлене порушення підтверджується фотознімками, здійсненими під час складання акту про порушення.
Складений акт відповідає вимогам пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу, а саме мається зазначення про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Відтак вказаний вище акт про порушення відповідає всім вимогам, передбаченим главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРС щодо порядку оформлення таких актів, відтак, є належним доказом, який підтверджує вчинення порушень, зафіксованих у ньому.
Відповідно до п.4 гл.11 розділу Х Кодексу ГРМ після зняття ЗВТ в присутності сторін ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: найменування та адресу спеціально уповноваженого органу, де буде проводитись позачергова або експертна повірка ЗВТ; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ до спеціально уповноваженого органу.
29.05.2023 лічильник демонтовано для проведення експертизи, про що в присутності споживача ОСОБА_1 було складено протокол № 000236 від 29.05.2023 про направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, яка повинна бути проведена 05.06.2023 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52, каб. №4. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою R36663695. Протокол підписано представниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» та ОСОБА_1 .
За результатами експертизи комісією, затвердженою наказом оператора ГРМ -АТ «Запоріжгаз» № Но-44-0622 від 07.06.2022, складено акт № 0391 експертизи лічильника газу від 05.06.2023, відповідно до якого комісією виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутній відбиток тавра завода-виробника/державного повірника на пломбувальному матеріалі встановленому над фіксуючим гвинтом, що утримує лічильний механізм на корпусі ЗВТ. Наявний доступ в роботу лічильного механізму. Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою № R36686706.
Відповідачем не надані належні та допустимі докази, які б спростовували висновки експертизи, клопотання про проведення судової експертизи під час розгляду справи в суді заявлено не було.
Згідно з протоколом повірки 0391 від 05.06.2023 ДП «Запоріжжястандартметрологія», по результатам повірки похибка лічильника, за об'ємної витрати становить: Qmin: -100%; 0,2Qmax: -12,60%; Qmax: -6,09%. Висновки за результатами вимірювань: непридатний.
За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020, відносна похибка лічильника перевищує допустиму, що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 05.06.2023.
Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - пп.3 п.1 глави 2 розділу ХІ ГРМ та пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно - п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ ГРМ.
Згідно Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до пп.1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання. Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Отже, згідно Кодексу ГРМ для виявлення несанкціонованого втручання, яке кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та є підставою для нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування (п. 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС).
Власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (п. 5 глави 5 розділу Х Кодексу ГРС).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Відповідно до пункту 11 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
16.06.2023 комісією АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення Кодексу ГРМ прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP 004793 від 02.05.2023, про що складено протокол засідання комісії № 972 з розгляду актів про порушення кодексу ГРМ АТ «Запоріжгаз», який підписано всіма членами комісії та споживачем ОСОБА_1 .
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому, вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
На підставі акту про порушення № ZP 004793 від 02.05.2023 відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням за період з 03.11.2022 по 02.05.2023 з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1шт., котел - 1 шт., газова колонка - 1 шт.), зареєстрованих осіб - 1, та опалювальної площі 52,8 м2.
Згідно розрахунку, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 95750,72 грн.
Розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу споживачем не спростовано.
29.06.2023 АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та рахунок на його оплату.
Аналіз вказаних норм свідчить, що Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості на суму 95750,72 грн. проведений позивачем з дотриманням норм чинного Кодексу ГРМ. Підставою для здійснення нарахування (донарахування) об'єму необлікованого природного газу був факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Таким чином, наданими АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» доказами доведено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: відсутність відбитку тавра завода-виробника/державного повірника на пломбувальному матеріалі, встановленому над фіксуючим гвинтом, що утримує лічильний механізм на корпусі ЗВТ, наявність доступу в роботу лічильного механізму. Наслідки втручання полягають у викривленні даних обліку природного газу - витрата газу обліковується з порушенням, що підтверджено уповноваженим підприємством у сфері метрології - ДП «Запоріжжястандартметрологія» та відображено у протоколі повірки №0391, у довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 05.06.2023.
У відповідності до ч.1, ч.2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
Доводи представника відповідача про недоведеність вини споживача у несанкціонованому втручанні у роботу ЗВТ суперечить вимогам кодексу Кодексу ГРС, а саме п. 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРС яким визначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
При цьому суд зауважує, що положеннями пп.8 гл.4 розділу XІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Доводи про те, що прострочення строку періодичної повірки ЗВТ є підставою для не застосовування процедури донарахування необлікованого обсягу природного газу, суд вважає неспроможними з наступних підстав.
Встановлено, що лічильник газу заводський номер 8940532 був встановлений за адресою: м. Запоріжжя, вул. Котляревського, 19/1 (в приміщенні), у 2012 році. Рекомендований виробником міжповірочний інтервал для даного типу лічильника газу (мембранного) становить 8 років, втім остання повірка лічильника МКМ заводський номер 8940532 проводилась у 2012 році.
Порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах побутових споживачів (населенню) регулюється гл. 8 розділу XІ Кодексу ГРМ.
Періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.
Для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об'єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен: 1) мати в наявності персоніфікований перелік всіх лічильників газу побутових споживачів, що знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ; 2) забезпечити належний моніторинг термінів спливу міжповірочного інтервалу для складання графіка проведення періодичної повірки лічильників; 3) забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу.
Побутовий споживач, на території та/або в приміщенні якого встановлений лічильник газу, зобов'язаний забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ після пред'явлення ними службових посвідчень для проведення робіт з демонтажу лічильника на повірку (або його повірки на місці встановлення).
У разі відмови в доступі до об'єкта побутового споживача представнику Оператора ГРМ для зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірки на місці встановлення) споживачу змінюється режим нарахування об'ємів природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.
У разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об'єм спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.
В викладено слідує, що сам лише факт прострочення періодичної повірки ЗВТ з вини Оператора ГРМ вказує, що лічильник до проведення такої повірки продовжує бути засобом вимірювальної техніки, на підставі якого здійснюється комерційний облік та фінансові розрахунки за спожитий та розподілений природний газ.
Та обставина, що згідно наданої довідки №32 голови органу самоорганізації населення №69 Дніпровського району, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Котляревського, 19/1 відповідач та інші особи не проживають з 2015 року по теперішній час, не виключає підстав для відповідальності відповідача за забезпечення збереження і цілісності лічильника газу та пломб та за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Враховуючи, що відповідач є споживачем природного газу, матеріалами справи підтверджено факт несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки, акт про порушення, протокол засідання комісії про розгляд акту про порушення, розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості на підставі акту про порушення є належними та допустимими доказами для покладення на споживача відповідальності за виявлені порушення, суд вважає позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про стягнення з відповідача вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу на суму 95750,72 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 141 ЦПК України , судові витрати АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» у вигляді судового збору в сумі 3028,00грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 11,13, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», ЄДРПОУ 03345716, рахунок № НОМЕР_3 в філії - Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716, адреса: м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7, вартість донарахованого (не облікованого) об'єму та обсягу природного газу у сумі 95750,72 грн. (дев'яносто п'ять тисяч сімсот п'ятдесят гривень 72 коп.)
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», ЄДРПОУ 03345716, рахунок № НОМЕР_3 в філії - Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716, адреса: м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7 судовий збір у сумі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», ЄДРПОУ 03345716, рахунок № НОМЕР_3 в філії - Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 .
Суддя: Турбіна Т. Ф.