Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 серпня 2025 року Справа №0540/9111/18-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення у справі № 0540/9111/18 за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько - Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання відновити виплату пенсії,
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Бахмутсько - Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (про визнання дій протиправними та зобов'язання відновити виплату пенсії - задоволено: 1) визнано протиправними дії Бахмутсько - Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.06.2017 року; 2) зобов'язано Бахмутсько - Лиманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 01.06.2017 року; 3) стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько - Лиманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 3786879) на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Вказане судове рішення набрало законної сили 24 листопада 2018 року.
26 листопада 2018 року по справі видані виконавчі листи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року, замінено у виконавчих листах № 0540/9111/18-а, виданих 26 листопада 2018 року, боржника Бахмутсько - Лиманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42172734) його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року по справі № 0540/9111/18-а до 11 серпня 2025 року.
08 серпня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду, в якому зазначило наступне.
На виконання рішення суду, позивачу проведено розрахунок суми доплати за період з 01.06.2017 року по 31.03.2019 року , яка склала 113037,16 грн.
Доплата за рішенням суду за період з 01.06.2017 року по 31.03.2019 року в розмірі 113037,16 грн, облікована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та включена до переліку отримувачів виплат станом на 01 січня 2025 року, сформованого відповідно до вимог «Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території», в тому числі недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України і не були взяті на облік як внутрішньо переміщені особи на контрольованій Україною території, відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 року № 1165.
Суми коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2025 рік, будуть визначені у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.
Представник відповідача зазначив, що з метою виконання рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було спрямовано до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України запити додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості, нарахованої за рішенням суду: листи від 01.02.2024 року № 0500-0504-5/10074, від 12.03.2024 року № 0500-0504-5/23810, від 05.04.2024 року № 0500-0504-5/33170, від 05.06.2025 року № 0500-0404-5/55423, від 07.07.2025 року № 0500-0404-5/66726.
В свою чергу Пенсійний фонд України надав відповідь від 01.03.2024 року № 2800-040203-9/13052, від 09.04.2024 року № 2800-040203-9/21655, від 09.07.2025 року № 2800030202-9/45602 зобов'язання згідно рішення суду по справі № 0540/9111/18-а підлягає погашенню відповідно до Порядку, визначеному Постановою № 1165.
Таким чином, представник відповідача зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке, діючи в межах своїх повноважень, здійснило конкретні заходи з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року у справі № 0540/9111/18-а в межах функціональних повноважень та діючого законодавства.
З огляду на викладене просив суд прийняти звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 року у справі № 0540/9111/18-а.
Вирішуючи питання про прийняття звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Питання розгляду звіту про виконання судового рішення врегульовано ст. 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, яка також визначає вимоги до звіту.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 зазначеного Кодексу звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Згідно з ч. 3 ст. 382-2 зазначеного Кодексу до звіту додаються:
1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;
2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44цього Кодексу.
Крім того, за загальним правилом, що встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, заява (звіт) повинна містити посилання на докази; разом з поданням до суду заяви (звіту) подаються докази.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 77 цього Кодексу суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
В порушення наведених вимог Кодексу звіт не містить:
- орієнтовні строки виконання рішення суду та їх обґрунтування;
- відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень саме в даній справі (містяться лише загальні посилання);
- які заходи вжито та вживаються суб'єктом владних повноважень для усунення обставин, які ускладнюють виконання судового рішення;
- перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту не додані докази на підтвердження обставин, що зазначені у ньому.
Отже, звіт подано без додержання вимог, встановлених ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.
Крім того, суд зазначає, що відсутність коштів не є причиною для невиконання рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 вказаного Кодексу суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 382-2 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року у справі № 0540/9111/18.
Встановити новий строк для подачі звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року у справі № 0540/9111/18 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до суду в строк до 60 днів з моменту отримання ухвали про виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року у справі № 0540/9111/18.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 18 серпня 2025 року.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя І.М. Тарасенко