Постанова від 19.08.2025 по справі 344/13872/25

Справа № 344/13872/25

Провадження № 3/344/4646/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2025 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Хоростіль Р.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

В протоколі про адміністративне правопорушення № ПП002174 від 07 липня 2025 року зазначено, що ОСОБА_1 07 липня 2025 року о 13 год. 05 хв., керуючи транспортним засобом марки КАМАЗ номерний знак НОМЕР_1 , здійснював провадження господарської діяльності, як суб'єкта господарювання без державної реєстрації, а саме надавав послуги із перевезення вантажу згідно накладної від 07 липня 2025 року, чим порушив ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 пояснив, що він не займається такою діяльністю, а лише працює водієм на фірмі, яка надає такі послуги, тому просив справу закрити за відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.

Захисник Бартків А.Я. також просив справу закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу даного адміністративного правопорушення, при цьому просив врахувати, останній офіційно працює водієм у ФОП « ОСОБА_2 », який надає вказані послуги у встановленому законом порядку.

Роз'яснившиОСОБА_1 вимоги ст. 268 КУпАП, заслухавши його пояснення, думку захисника та дослідивши матеріали справи суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 164 КУпАП особа притягується до адміністративної відповідальності за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В той же час в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 здійснював провадження господарської діяльності як суб'єкта господарювання без державної реєстрації.

ОСОБА_1 під час розгляду справи не заперечив, що він в той день дійсно здійснював перевезення вантажу. Однак здійснював таку діяльність, як водій ФОП « ОСОБА_2 ».

Відповідно до наданих захисником документів ОСОБА_1 прийнятий до ФОП « ОСОБА_2 » на роботу водієм автотранспортних засобів з 09 жовтня 2023 року та на момент складання протоколу продовжував там працювати.

Крім цього, відповідно до договору № 06/23 замовник Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Опришівська Слобода» та перевізник ФОП ОСОБА_2 уклали договір від 01 червня 2023 року про перевезення вантажу, строк дії договору до 30 червня 2025 року, який автоматично пролонгується на 1 рік за відсутності повідомлень від жодної із Сторін договору про його розірвання.

Відповідно до товарно-транспортної накладної від 07 липня 2025 року того дня ОСОБА_1 перевозив вантаж призначений вантажоодержувачу Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Опришівська Слобода».

Суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не буде доведено згідно з законом.

Отже, встановлюючи відповідно до ст. 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, у справі відсутні.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.

Апеляційна скарга на постанову в справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Роман ХОРОСТІЛЬ