Справа № 344/13615/25
Провадження № 3/344/4604/25
19 серпня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Хоростіль Р.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 30 липня 2025 року о 15 год. 10 хв. по вул. Галицька, 56 в м. Івано-Франківськ водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Toyota RAV4» номерний знак НОМЕР_1 на дорозі, яка має дві і більше смуг для руху в одному напрямку, здійснив виїзд на смугу зустрічного руху, внаслідок чого відбулось зіткнення із транспортним засобом «Kia Sorento» номерний знак НОМЕР_2 , який мав намір здійснити поворот ліворуч та рухався попереду нього у тій самій смузі, вказані транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.п. 2.3.б, 11.2 ПДР України.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що рухався по лівій смузі прямо, інший автомобіль рухалась у правій смузі у попутному напрямку, а коли автомобілі зрівнялись, то автомобіль, що справа, почав повертати ліворуч, внаслідок чого відбулось зіткнення автомобіля «Toyota RAV4» з лівим колесом і частиною переднього бампера автомобіля «Kia Sorento».
Під час розгляду справи інший учасник ДТП - водій ОСОБА_2 пояснив, що будь-яких претензій до ОСОБА_1 не має, просив справу закрити.
Роз'яснивши ОСОБА_1 вимоги ст. 268 КУпАП, заслухавши його пояснення та іншого учасника ДТП, дослідивши матеріали справи суд виходить з наступного.
Так, відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У ст. 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 30 липня 2025 року о 15 год. 10 хв. по вул. Галицька, 56 в м. Івано-Франківськ водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Toyota RAV4» номерний знак НОМЕР_1 , на дорозі яка має дві і більше смуг для руху в одному напрямку здійснив виїзд на смугу зустрічного руху внаслідок чого відбулось зіткнення із транспортним засобом «Kia Sorento» номерний знак НОМЕР_2 , який мав намір здійснити поворот ліворуч та рухався попереду нього у тій самій смузі.
В той же час відповідно до пояснень ОСОБА_1 , він рухався на своєму автомобілі по лівій смузі прямо, наміру роботи якісь маневри в нього не було, а автомобіль, який рухався у смузі справа почав повертати і фактично в'їхав в його автомобіль.
Інший учасник ДТП - водій ОСОБА_2 дані обставини не заперечив.
Будь-яких інших доказів того, що саме водійОСОБА_1 порушив зазначені в протоколі вимоги Правил дорожнього руху України, що призвело до ДТП, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, до протоколу не подано.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не буде доведено згідно з законом.
Отже, встановлюючи відповідно до ст. 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що докази вчиненняОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у справі відсутні.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову по справі може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Роман ХОРОСТІЛЬ