Постанова від 14.08.2025 по справі 691/1070/25

справа № 691/1070/25

провадження № 3/691/454/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 року Городищенський районний суд Черкаської області

Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Савенко О.М., при секретарі судових засідань Шмунь Н.В., за участю прокурора Городищенського відділу Смілянської окружної прокуратури Початенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення №691/1070/25 провадження №3/691/454/25 та справи про адміністративне правопорушення №691/1071/25 провадження №3/691/455/25, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с.Старосілля Городищенського району Черкаської області, українка, громадянство України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації та місце проживання АДРЕСА_1 , місце роботи Відділ соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області, спеціаліст 1 категорії,

за ч.1ст. 172-6 та ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення,-

встановив:

ОСОБА_1 , будучи спеціалістом 11 категорії Відділу соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області та відповідно до пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подала декларацію особи, яка припиняє свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) до Національного агентства з питань запобігання корупції за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2025 по 07.02.2025, остільки граничний термін подачі якої був 08 березня 2025 року, а декларація фактично подана 13 квітня 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення.

Вона ж, будучи спеціалістом 11 категорії Відділу соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області та відповідно до пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (щорічна) до Національного агентства з питань запобігання корупції, остільки граничний термін подачі якої був 31 березня 2025 року, а декларація фактично подана 08 квітня 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення.

ОСОБА_1 участі у судовому засіданні не взяла, надіслала до канцелярії суду телефонограми від 14 серпня 2025 року №56 та №55 у змісті яких зазначила про розгляд у її відсутність по причині перебування в лікарні та визнання вини.

Прокурор Початенко Н.В. заявила клопотання про обєднання справи про адміністративне правопорушення №691/1070/25 провадження №3/691/454/25 та справи про адміністративне правопорушення №691/1071/25 провадження №3/691/455/25 в одне провадження, їх спільний розгляд, просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень за ч.1ст. 172-6 та ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення.

Представник Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, будучи повідомленим про розгляд протоколів про адміністративне правопорушення, пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, що не перешкоджає, здійснювати розгляд у його відсутність.

Суд, розглянувши справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, думку прокурора, беручи до уваги зміст телефонограм особи, яка притягується до адміністративної відповідальності про визнання вини, дослідивши матеріали судових справ та оцінивши надані суду докази на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справ в їх сукупності, робить висновок про підстави для застосування вимог с.36 КУпАП та наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, в силу наступного.

Так, адміністративним правопорушенням (проступком) відповідно до статті 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність .

Згідно зі ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

За змістом статті 1 Закону України "Про запобігання корупції", корупційне правопорушення це діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно абзацу 5 частини 1 статті 1 Закону України "Про запобігання корупції", корупція це використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей. В рішенні Конституційного Суду України від 06.10.2010 року (справа №1-27/2010 про корупційні правопорушення та введення в дію антикорупційних законів) суд звернув увагу, що у ратифікованих Україною конвенціях, які є частиною національного законодавства, корупційна діяльність безпосередньо пов'язується з корисливими діями (бездіяльністю) посадової особи при виконанні покладених на неї службових обов'язків. Таким чином, при розгляді справи про корупційне правопорушення, обов'язково має встановлюватись умисний характер вчиненого. З об'єктивної сторони дане корупційне правопорушення характеризується умисною формою вини, а саме, прямим умислом, а також наявністю відповідного корисливого або іншого особистого інтересу особи чи інтересу третіх осіб, яким суб'єкт правопорушення мав керуватись при його вчиненні.

За нормами статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Згідно п.9 ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

За змістом ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Із змісту вивчених письмових доказів у справі про адміністративне правопорушення №691/1070/25 провадження №3/691/454/25 та справі про адміністративне правопорушення №691/1071/25 провадження №3/691/455/25, судом встановлено наступне.

Відповідно до Положення про Відділ соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області - відділ є виконавчим органом сільської ради, утворюється сільською радою, є підзвітним та підконтрольним сільській раді, підпорядкованим її виконавчому комітету, сільському голові. Працівники відділу є посадовими особами місцевого самоврядування. Основним завданням відділу є забезпечення реалізації на території громади державної та місцевої політики у сфері соціального захисту та в галузі охорони здоров'я; визначення та реалізація соціальних пріоритетів розвитку громади, розробка місцевих програм соціального спрямування, проектів, програм та заходів щодо підтримки вразливих категорій населення; здійснення заходів, спрямованих на запобігання інфекційним захворюванням, епідеміям і на їх локалізацію та інше.

Відповідно до розпорядження Мліївського сільського голови №94-к від 01.07.2019 року «Про призначення на посаду спеціаліста 11 категорії Відділу соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області» призначено з 01 липня 2019 року на посаду спеціаліста 11 категорії Відділу соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області ОСОБА_1 , як таку, що успішно склала іспит, з посадовим окладом згідно штатного розпису. Присвоєно ОСОБА_1 15 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування в межах 7 категорії, що відповідає займаній посаді в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до посадової інструкції визначено обов'язки та завдання ОСОБА_1 ..

Згідно п.п.»в» п.1ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону є посадові особи органів місцевого самоврядування. Одночасно зазначена категорія віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією та на них розповсюджується обмеження і обов'язки передбачені ст.45 вказаного Закону. У розумінні до підпункту «в» п.1ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларацію відповідно до встановленого Законом порядку.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. З 01 січня до 31 березня 2025 року включно суб'єкти декларування повинні були подати щорічні декларації за 2024 звітний період (крім тих, які мають право на відтермінування).

Беручи до уваги, що ОСОБА_1 не припиняла повноваження спеціаліста 11 категорії Відділу соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області за матеріалами судової справи №691/1071/25 провадження №3/691/455/25, то граничним терміном подачі декларації щорічна за 2024 рік є 31.03.2025 року.

Управлінням стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України згідно з вимогами ст.251 КУпАП встановлено фактичні обставини, що можуть свідчити про наявність адміністративного правопорушення за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного Державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті Національного агентства, і установлено, що ОСОБА_1 лише 08 квітня 2025 року в порушення вимог ч.1ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (щорічна).

Таким чином, вбачається, що ОСОБА_1 , вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до розпорядження сільського голови Мліївської сільської ради №8-к від 07.02.2025 року «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено з роботи ОСОБА_1 , спеціаліста 11 категорії Відділу соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області з 07 лютого 2025 року за угодою сторін згідно з п.1ст.36 КЗпП України.

Законом та Порядком заповнення та подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 23 липня 2021 року передбачено три види декларацій, зокрема: декларація при звільненні - декларація яка подається відповідно до абзацу 1ч.2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Із змісту п.2 ч.5 розділу 2 « Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», декларація суб'єкта декларування, визначеного в абзаці першому частини другої статті 45 Закону, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.

Беручи до уваги, що ОСОБА_1 припинила свої повноваження спеціаліста 1 категорії Відділу соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області, як суб'єкт Закону України «Про запобігання корупції» 07.02.2025 року, то граничний термін подачі декларації особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) є 08.03.2025 року.

Управлінням стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України згідно з вимогами ст.251 КУпАП встановлено фактичні обставини, що можуть свідчити про наявність адміністративного правопорушення за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного Державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті Національного агентства, і установлено, що ОСОБА_1 лише 13 квітня 2025 року в порушення вимог ч.2ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» подала декларацію особи, яка припиняє діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні).

Таким чином, вбачається, що ОСОБА_1 , вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме: протоколом №346/2025 про адміністративне правопорушення від 25 липня 2025 року (2-15), протоколом №345/2025 про адміністративне правопорушення від 25 липня 2025 року (2-12), копіями повідомлень Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою щорічна і при звільненні (а.с.17, а.с.13), копіями декларацій з електронного ресурсу ЄДРД щодо дати публікації декларацій ОСОБА_1 (а.с.15-21, а.с.14-17), копією розпорядження Мліївського сільського голови №94-к від 01.07.2019 року «Про призначення на посаду спеціаліста 11 категорії Відділу соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області» призначено з 01 липня 2019 року на посаду спеціаліста 11 категорії Відділу соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області ОСОБА_1 (а.с.42), копією посадової інструкції ОСОБА_1 (а.с.43-46), копією Положення про Відділ соціального захисту та охорони здоров'я виконавчого комітету Мліївської сільської ради Черкаської області (а.с.47-54), копією розпорядження сільського голови Мліївської сільської ради №8-к від 07.02.2025 року «Про звільнення ОСОБА_1 » (а.с.53).

Обставин, які б об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 , своєчасно подати декларації за формою щорічна і при звільненні, чи поважність причин, які б цьому перешкоджали, в ході розгляду справи, із змісту поданих нею телефонограм до суду та матеріалів судових справ не встановлено, жодних доказів в заперечення цих фактів суду, особою, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності не надано.

Згідно ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом»якшують і обтяжують відповідальність, а тому, суд бере до уваги, що ОСОБА_1 , вперше притягується до адміністративної відповідальності, вину визнала.

Вирішуючи питання про вид стягнення, суд вважає за необхідне з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень, застосувати до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу, остільки вважає, що такий вид стягнення сформує у неї звичку законослухняної поведінки.

При розгляді адміністративних справ стосовно ОСОБА_1 , суд застосовує вимоги ст.36 КУпАП, якою визначено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Крім того, відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір та порядок сплати судового збору встановлюється Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.

На підставі викладеного, керуючись ст.68 Конституції України, ст.ст.8, 83 Закону України «Про державну службу», ст.ст.3,45 Закону України «Про запобігання корупції», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 №1975-VIІІ, ст. ст. 176-2 ч.1, 1, 9, 23, 33, 34,35,36, 40-1, 254, 248, 249, 251, 268, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд-

постановив:

Об'єднати справу про адміністративне правопорушення №691/1070/25 провадження №3/691/454/25 щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1ст.172-6 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення ОСОБА_1 та справу про адміністративне правопорушення №691/1071/25 провадження №3/691/455/25 щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1ст.172-6 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення ОСОБА_1 в одне провадження та присвоїти спільний номер №691/1070/25 провадження №3/691/454/25.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення, в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі 60 (шістдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять гривень) грн. 00 коп. із стягненням на користь Держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. в прибуток Держави.

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником та прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 і ч.1 ст. 287 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Направити постанову до Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України та ОСОБА_1 , для відому і виконання.

Апеляційну скаргу на постанову судді по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Черкаського апеляційного суду.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя О. М. Савенко