Окрема ухвала від 12.08.2025 по справі 944/3349/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА

12 серпня 2025 рокуЛьвівСправа № 944/3349/24 пров. № А/857/23000/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

при секретарі судового засідання: Ханащак С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на рішення Яворівського районного суду Львівської області від 16 травня 2025 року у справі №944/3349/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення ( головуючий суддя першої інстанції Колтун Ю.М., час ухвалення - не вказано, місце ухвалення м. Яворів, дата складання повного тексту - 16.05.2025), -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Юрчак В.В., який діє в інтересах позивача звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови серії 4АВ №06047737 від 21.05.2024 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі.

Рішенням Яворівського районного суду Львівської області від 16 травня 2025 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2025 р. позов задоволено. Постанову серії 4АВ №06047737 від 21.05.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП скасовано та закрито провадження у справі.

Під час апеляційного перегляду судового рішення судом апеляційної інстанції було встановлено наступне.

20.05.2024 о 16 год. 08 хв., за адресою м. Київ Північний міст Правий берег, зафіксовано транспортний засіб марки OPEL, модель ZAFIRA, д.н.з. НОМЕР_1 , який рухався із перевищенням встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів на 25 км/год. Тобто, як слідує із тексту постанови ОСОБА_1 порушив пункт 12.9.(б) ПДР, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.122 КУпАП. Позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. Швидкість вимірювалася приладом Каскад 145-1220.

Крім цього, щодо ОСОБА_1 було винесені ще дві постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за перевищення швидкості, а саме :

постанова серії 2АВ № 00005038 від 28.05.2022р., винесеної інспектором ДПП Зеленчук І.М., о 10 год. 00 хв 26.05.2022р. Позивач ОСОБА_1 , керуючи легковим автомобілем марки «Opel», модель «Zafira», державний номерний знак НОМЕР_1 , на 394 км + 318 м автодороги М06 «Київ-Чоп», рухався зі швидкістю 96 км/год. (при обмеженні швидкості 50 км/год.), чим перевищив встановлені обмеження швидкості руху транспортних засобів на 46 км/год., та порушив вимоги п.12.9 «б» ПДР. Швидкість вимірювалася приладом Каскад 145-1220;

постанова серії 2АВ № 00150597 від 09.06.2022р., винесена інспектором ДПП Теліверою Т.С., о 10 год. 38 хв 26.05.2022р. Позивач ОСОБА_1 , керуючи легковим автомобілем марки «Opel», модель «Zafira», державний номерний знак НОМЕР_1 , на 340 км + 202 м автодороги М06 «Київ-Чоп», рухався зі швидкістю 136 км/год. (при обмеженні швидкості 110 км/год.), чим перевищив встановлені обмеження швидкості руху транспортних засобів на 26 км/год., та порушив вимоги п.12.9 «б» ПДР. Швидкість вимірювалася приладом Каскад 124-1220.

Відповідно до реєстраційної картки ТЗ власником автомобіля марки «Opel», модель «Zafira», державний номерний знак НОМЕР_1 , є позивач ОСОБА_1 .

Водночас, як слідує з матеріалів справи, вказаний автомобіль марки «Opel», модель «Zafira», державний номерний знак НОМЕР_1 примусового вилучено митним органом у позивача та в подальшому передано на потреби Збройних Сил України.

Так, із листа Львівської митниці № 7.4-3/21/10/11553 від 15.06.2022р. слідує, що згідно з протоколом про порушення митних правил № 1362/20900/21 від 23.07.2021р. Львівською митницею було тимчасово вилучено майно та поміщено на склад митниці на підставі п.6 ч.5 ст.238 Митного кодексу України. У зв'язку із введенням в Україні режиму воєнного стану Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022р., продовженого Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022р. та № 259/2022 від 18.04.2022р., пов'язаного із збройною агресією російської федерації проти України, відповідно до Закону України № 389-VIII від 12.05.2015р. «Про правовий режим воєнного стану», Закону України № 4765-VI від 17.05.2012р. «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», розпорядження Кабінету Міністрів України № 186-р від 26.02.2022р. «Про передачу майна для потреб Збройних Сил», наказу начальника Західного управління замовника робіт МОУ № 46/нагп від 20.05.2022р., погодженого із начальником Львівської районної військової адміністрації, для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та цивільного захисту населення в умовах воєнного стану 23.05.2022р. проведено примусове відчуження (вилучення) майна, а саме, легкового автомобіля марки «Opel», модель «Zafira», 2003 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , із ключами запалення.

Згідно довіреності від 23.05.2022р., виданої начальником Західного управління замовника робіт МОУ полковником ОСОБА_2 , отримати примусово вилучене майно, а саме легковий автомобіль марки «Opel», модель «Zafira», 2003 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , двигун-дизель-1995 см3, пробіг-171579, з ключами запалення доручено ОСОБА_3 .

Примусове вилучення (відчуження) транспортного засобу здійснено 23.05.2022р. на митному складі міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краковець» митного поста «Яворів» на підставі Акту про примусове відчуження або вилучення майна від 23.05.2022р.

Оцінка майна, що було примусово вилучено (відчужено), не проводилась. Транспортний засіб було видано згідно вартості, зазначеної в довідці щодо орієнтовної вартості товарів від 23.07.2021р. (до опису предметів від 23.07.2021р. - справа про ПМП № 1362/20900/21).

Транспортний засіб видано головним державним інспектором відділу складського обліку, зберігання, оцінки вилученого майна та розпорядження ним управління адміністративно-господарської діяльності Львівської митниці Козловською М.М. по накладній (вимозі) № 157 від 23.05.2022р.- ОСОБА_3 .

Витрати за зберігання вищезазначеного майна на складі митниці нараховані по 24.03.2022р., проте згідно постанови Галицького районного суду м.Львова від 24.03.2022р. у справі № 461/10217/21 стягненню не підлягають.

В Україні діє правовий режим воєнного стану.

Механізм передачі, примусового відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб для потреб держави в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану регламентується приписами Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Ч.1 ст.4 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» передбачено, що примусове відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.

Згідно ч.1, 2, 3 ст.7 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», про примусове відчуження або вилучення майна складається акт. Бланк акта про примусове відчуження або вилучення майна виготовляється за єдиним зразком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

В акті зазначаються: 1) назва військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження або вилучення майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення; 2) відомості про власника (власників) майна: для юридичних осіб - повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код; для фізичних осіб - прізвище, ім'я, по батькові, постійне місце проживання та ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, крім осіб, які з релігійних або інших переконань відмовилися від ідентифікаційного номера, про що мають відповідну відмітку у паспорті; 3) відомості про документ, що встановлює право власності на майно (у разі наявності); 4) опис майна, достатній для його ідентифікації. Для нерухомого майна - відомості про місцезнаходження (адреса), для рухомого майна (наземні, водні та повітряні транспортні засоби) - відомості про реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані; 5) сума виплачених коштів (у разі попереднього повного відшкодування вартості майна).

Акт підписується власником майна або його законним представником і уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення, і скріплюється печатками військового командування та/або зазначених органів.

Право державної власності на майно виникає з дати підписання акта.

У разі примусового відчуження майна до акта додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проводилася у зв'язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.

У разі відсутності особи, у якої відчужується або вилучається майно, або її законного представника під час складання акта про примусове відчуження або вилучення майна такий акт складається без її участі.

У такому разі власник майна або його законний представник має право на ознайомлення з актом про примусове відчуження або вилучення майна.

Примірник акта та документ, що містить висновок про вартість майна, вручаються під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно, або її уповноваженому представнику.

Отже, примусове вилучення (відчуження) транспортного засобу марки OPEL, модель ZAFIRA, д.н.з. НОМЕР_1 здійснено 23.05.2022р. на митному складі міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краковець» митного поста «Яворів» на підставі Акту про примусове відчуження або вилучення майна від 23.05.2022р., тобто починаючи з 23.05.2022р., позивач ОСОБА_1 втратив право власності на вказаний автомобіль.

Відповідно до п.16 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998р. (у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1371 від 23.12.2009р.), транспортні засоби, які були примусово відчужені або вилучені, а також ті, які придбані на території України або ввезені на територію України на законних підставах у період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, підлягають обов'язковому тимчасовому державному обліку за заявою власника шляхом внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів та відповідного журналу.

До заяви власника додаються копія документа, що посвідчує його особу, а також копія акта про примусове відчуження або вилучення майна за зразком згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 р. № 998 «Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (Офіційний вісник України, 2012 р., № 83, ст. 3354) або копія документа, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу.

Оригінал акта про примусове відчуження або вилучення майна чи документа, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу, та документа, що посвідчує особу власника, перевіряються працівником сервісного центру МВС, а їх копії власноруч засвідчуються підписами адміністратора сервісного центру МВС і власником.

Аналіз наведених норм законодавства слідує, що саме на нового власника примусово відчуженого (вилученого) транспортного засобу покладено обов'язок подати до реєстраційного органу заяву та підтверджуючі документи для внесення інформації Єдиного державного реєстру транспортних засобів та відповідного журналу.

На підставі цих дій примусово відчужений (вилучений) автомобіль повинен перебувати на обов'язковому тимчасовому державному обліку.

Легковий автомобіль марки «Opel», модель «Zafira», 2003 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , двигун-дизель-1995 см3 вибув із власності ОСОБА_1 - 23.05.2022 р.

Як уже зазначалось вище, згідно довіреності від 23.05.2022р., виданої начальником Західного управління замовника робіт МОУ полковником ОСОБА_2 , отримати примусово вилучене майно, а саме легковий автомобіль марки «Opel», модель «Zafira», 2003 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , двигун-дизель-1995 см3, пробіг-171579, з ключами запалення доручено ОСОБА_3 .

Примусове вилучення (відчуження) транспортного засобу здійснено 23.05.2022р. на митному складі міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краковець» митного поста «Яворів» на підставі Акту про примусове відчуження або вилучення майна від 23.05.2022р.

Транспортний засіб видано головним державним інспектором відділу складського обліку, зберігання, оцінки вилученого майна та розпорядження ним управління адміністративно-господарської діяльності Львівської митниці Козловською М.М. по накладній (вимозі) № 157 від 23.05.2022р.- ОСОБА_3 .

Новий власник до реєстраційного органу заяву та підтверджуючі документи для внесення інформації Єдиного державного реєстру транспортних засобів - не подав.

Проте вказаним транспортним засобом користується на території України, доказом чого є винесення Департаментом патрульної поліції Національної поліції України постанов від 28.05.2022, 09.06.2022, 20.05.2024 про перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів, зафіксованих в автоматичному режимі.

Наведене не може бути залишене поза увагою суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 324 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 249 цього Кодексу, може постановити окрему ухвалу.

Відповідно до ст. 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України», військова служба правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку) - спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.

Відповідно до ст. 3 вказаного Закону, одним із основних завдань Служби правопорядку є зокрема забезпечення безпеки дорожнього руху військових транспортних засобів.

З урахуванням того, що наведений вище у мотивувальній частині окремої ухвали легковий автомобіль марки «Opel», модель «Zafira», державний номерний знак НОМЕР_1 примусового вилучено митним органом у позивача та в подальшому передано на потреби Збройних Сил України, однак новим власником до реєстраційного органу заяву та підтверджуючі документи для внесення інформації Єдиного державного реєстру транспортних засобів не подано, колегія суддів вважає за необхідне повідомити ІНФОРМАЦІЯ_1 про зазначені в ухвалі порушення вимог Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998р. (у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1371 від 23.12.2009р.) для належного реагування та вжиття відповідних заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Керуючись статтями 242, 249, 311, 321, 324, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Про наведені порушення довести до відома ІНФОРМАЦІЯ_2 для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Встановити строк один місяць для надання Восьмому апеляційному адміністративному суду відповіді щодо виконання цієї окремої ухвали.

Окрема ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена особами, яких вона стосується, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені статтями 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін

Повний текст ухвали складено 14.08.2025 р.