Рішення від 14.08.2025 по справі 160/8888/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 рокуСправа №160/8888/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Новогродівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26.03.2025 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Новогродівської міської ради (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення комісії, яке оформлено протоколом №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024 в частині відмови ОСОБА_1 у виплаті допомоги по тимчасовій втраті працездатності за листком непрацездатності №14592596-2027188721-1, який виданий на ім'я ОСОБА_1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 (номер страхового свідоцтва НОМЕР_1 );

- зобов'язати Новогродівська міську раду передати до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області заяву-розрахунок на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка сформована на підставі листка непрацездатності №14592596-2027188721-1, який виданий на ім'я ОСОБА_1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 (номер страхового свідоцтва НОМЕР_1 ).

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач працює на посаді заступника голови Новогродівської міської ради. 18.11.2024 ОСОБА_1 захворіла та проходила лікування у Дочірньому підприємстві «Клінічний санаторій Карпати» Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ». Після лікування, листок непрацездатності №14592596-2027 188721-1 був наданий позивачу для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності. 24.12.2024 Новогродівська міська рада прийняла рішення, яке оформлено протоколом №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності. Протокол №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024 мотивований тим, що електронний листок непрацездатності за №14592596-2027188721-1 з 18.11.2024 по 03.12.2024 є необґрунтованим. Позивач вказує, що у протоколі №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024 не зазначено, у чому саме полягає його необґрунтованість. ОСОБА_1 не виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, оскільки Новогродівська міська рада прийняла рішення, яке оформлено протоколом №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності, у зв'язку з чим відповідач не передав до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області заяву-розрахунок на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка сформована на підставі листка непрацездатності за №14592596-2027188721-1 з 18.11.2024 по 03.12.2024. Вважаючи порушеними права на соціальний захист, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 відкрито провадження у адміністративній справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

01.05.2025 через автоматизовану систему «Електронний суд» надійшли письмові пояснення третьої особи, в яких зазначено, що за зверненням страхувальника - Новогродівської міської ради, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області проведено перевірку обґрунтованості видачі ЕЛН № 14592596-2027188721-1 у ДП «Клінічний санаторій Карпати». За результатами перевірки листка непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, ЕЛН №14592596-2027188721-1 визнано необґрунтованим, оскільки виданий з порушеннями п. 3 розділу ІІ та п. 3 розділу ІІІ Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066 (далі - Порядок № 1066). Застрахована особа ОСОБА_1 була прийнята на реабілітаційне лікування у ДП «Клінічний санаторій Карпати» 18.11.2024 на підставі електронного направлення від 13.11.2024, виданого лікарем КНП «Центральна міська лікарня Новогродівської міської ради». Дані про тимчасову непрацездатність ОСОБА_1 , яка безпосередньо передує початку періоду реабілітаційного лікування у ДП «Клінічний санаторій Карпати» відсутні, чим порушено п. 3 розділу ІІ Порядку № 1066. Згідно пункту 3 розділу ІІІ Порядку № 1066 не допускається формування медичного висновку, початок строку дії якого починається раніше за дату його формування в електронній системі охорони здоров'я, тощо. У випадку з позивачем, 19.11.2024 лікарем фізичної та реабілітаційної медицини ДП «Клінічний санаторій Карпати» було сформовано медичний висновок як новий випадок з 18.11.2024 по 03.12.2024. У зв'язку з цим, комісією із соціального страхування виконкому Новогродівської міської ради протоколом від 24.12.2024 № 24 позивачу відмовлено в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН № 14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024. Дні тимчасової непрацездатності з 18.11.2024 по 03.12.2024 вирішено залишити без оплати до виправлення виявлених недоліків і визнання виданого ЕЛН таким, що підлягає оплаті. До Головного управління заява-розрахунок на отримання фінансування по ЕЛН ОСОБА_1 №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 від Новогродівської міської ради не надходила. Інформація щодо виправлення виявлених недоліків до Головного управління також не надходила. Враховуючи викладене, протокол засідання комісії із соціального страхування від 24.12.2024 №24, згідно якого позивачу відмовлено в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН № 14592596- 2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 є правомірним і базується на нормах чинного законодавства, підтверджених фактичними обставинами справи. Підстави для скасування протоколу відсутні.

02.05.2025 від Новогродівської міської ради через автоматизовану систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що відповідно до медичного висновку про тимчасову непрацездатність №9ММК- КАКР-34МТ-Е82К від 19.11.2024 р., що доданий до позовної заяви, період непрацездатності зазначений з 18.11.2024 р. по 03.12.2024. На підставі медичного висновку сформовано електронний лист непрацездатності позивача. Листок непрацездатності №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, який сформований на ім'я позивачки Дочірнім підприємством «Клінічний санаторій Карпати» Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», був наданий на розгляд комісій з соціального страхування виконкому Новогродівської міської ради. Зважаючи на те, що станом на 18.11.2024 - день початку непрацездатності, позивачка не перебувала ні в оплачуваній, ні в безоплатній відпустці, а також до моменту початку її реабілітації в КС «Карпати» відповідач не мав відомостей про необхідність проходження позивачкою реабілітації в санаторному закладі, відповідач звернувся 03.12.2024 до Головного управління ПФУ в Донецькій області щодо перевірки обґрунтованості видачі листка непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_1 і за роз'ясненнями щодо порядку його оплати. Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом вих. №0700-0904-6/77179 від 23.12.2024 повідомило відповідача про те, що управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перевірку обґрунтованості видачі електронного листка непрацездатності (надалі - ЕЛН) №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 у ДП «Клінічний санаторій «Карпати». За результатами перевірки встановлено, що даний ЕЛН виданий з порушеннями п. 3 розділу 2 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 №1066. В додатку до листа міститься Довідка про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 18.12.2024 №61, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 28.09.2023 №37-1, відповідно до якого медичний висновок про тимчасову непрацездатність № 9ММК-КАКР-34МТ-Е82К визнано необґрунтованим і як наслідок ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 визнаний, як такий, що видано з порушеннями п. 3 розділу 3, п. 3 розділу 2 Порядку №1066, тобто виданий необґрунтовано. Зважаючи на необґрунтовану видачу ЕЛН, що встановлено органом ПФУ, комісія із соціального страхування Новогродівської міської ради дійшла висновку та прийняла рішення про відмову в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, у зв'язку з його необґрунтованістю, про що був складений протокол №24 від 24.12.2024. Протокол №24 від 24.12.2024 містить обґрунтування рішення комісії і посилання на результати проведеної перевірки органом ПФУ обґрунтованості видачі ЕЛН. На момент подачі відзиву неправомірні дії або рішення уповноваженої посадової особи територіального органу Пенсійного фонду України щодо перевірки листка непрацездатності ніким не оскаржені.

02.05.2025 представником відповідача подано до суду клопотання про закриття провадження у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 клопотання Новогродівської міської ради про закриття провадження у справі №160/8888/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Новогродівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення.

07.05.2025 через автоматизовану систему «Електронний суд» надійшли письмові пояснення третьої особи, в яких вказано, що до Головного управління заява-розрахунок на отримання фінансування по ЕЛН ОСОБА_1 №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 від Новогродівської міської ради не надходила. Інформація щодо виправлення виявлених недоліків до Головного управління також не надходила.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 працює на посаді заступника голови Новогродівської міської ради, вказаний факт не заперечується сторонами.

Відповідно до виписки з медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого №230, копія якого додана до позовної заяви, ОСОБА_1 , знаходилась в Клінічному санаторії «Карпати» (89641, Україна, Мукачівський р-н, Закарпатська обл., село Карпати, будинок, 1) на реабілітації з 18.11.2024 по 02.12.2024.

Відповідно до медичного висновку про тимчасову непрацездатність №9ММК- КАКР-34МТ-Е82К від 19.11.2024, що доданий до позовної заяви, період непрацездатності зазначений з 18.11.2024 по 03.12.2024.

На підставі медичного висновку сформовано електронний лист непрацездатності позивача. Листок непрацездатності №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, який сформований на ім'я позивача Дочірнім підприємством «Клінічний санаторій Карпати» Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», був наданий на розгляд комісій з соціального страхування виконкому Новогродівської міської ради.

Відповідач звернувся 03.12.2024 до Головного управління ПФУ в Донецькій області щодо перевірки обґрунтованості видачі листка непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_1 і за роз'ясненнями щодо порядку його оплати.

Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом вих. №0700-0904-6/77179 від 23.12.2024 повідомило відповідача про те, що управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перевірку обґрунтованості видачі електронного листка непрацездатності (надалі -ЕЛН) №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 у ДП «Клінічний санаторій «Карпати».

За результатами перевірки встановлено, що даний ЕЛН виданий з порушеннями п. 3 розділу 2 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 №1066.

В додатку до листа міститься довідка про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 18.12.2024 № 61, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 28.09.2023 №37-1, відповідно до якого медичний висновок про тимчасову непрацездатність № 9ММК-КАКР-34МТ-Е82К визнано необґрунтованим і як наслідок ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 визнаний, як такий, що видано з порушеннями п. 3 розділу 3, п. 3 розділу 2 Порядку №1066, тобто виданий необґрунтовано.

Комісія із соціального страхування Новогродівської міської ради дійшла висновку та прийняла рішення про відмову в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, у зв'язку з його необґрунтованістю, про що був складений протокол №24 від 24.12.2024. Протокол №24 від 24.12.2024 містить обґрунтування рішення комісії і посилання на результати проведеної перевірки органом ПФУ обґрунтованості видачі ЕЛН.

29.12.2024 відповідач на офіційну електронну адресу позивача було надіслано протокол № 24 засідання комісії з соціального страхування від 24.12.2024 та довідку про перевірку обґрунтованості видачі листка непрацездатності від 18.12.2024 №61.

Не погоджуючись з рішенням комісії, яке оформлено протоколом №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024 в частині відмови ОСОБА_1 у виплаті допомоги по тимчасовій втраті працездатності за листком непрацездатності №14592596-2027188721-1 який виданий на ім'я ОСОБА_1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Абзацом 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері соціального страхування є Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105-XIV).

Підпунктом 2 п. 2 ст. 5 та пп. 2 п. 1 ст. 6 Закону №1105-XIV визначені основні завдання, функції та обов'язки уповноваженого органу управління та його територіальних органів у т. ч. проведення перевірок обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, контролю правильності витрат за соціальним страхуванням.

Відповідно до ст. 27 Закону №1105-XIV перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими Правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.

Постановою Правління Пенсійного фону України від 13.07.2023 №30-1 визначені посадові особи, уповноважені на проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, а саме керівники та головні спеціалісти структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію функцій з перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності, територіальних органів Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2023 №185 затверджено Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (далі - Порядок №185).

Пунктом 5 Порядку №185 визначено, що підставами для прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України рішення щодо проведення перевірки листків непрацездатності є:

1) виявлення невідповідностей шляхом проведення ризик-орієнтованого моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності з використанням автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Пенсійного фонду України.

У разі коли за результатами моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності виявлено листки непрацездатності, що потребують подальшої перевірки, територіальний орган Пенсійного фонду України протягом одного робочого дня приймає рішення щодо проведення перевірки та робить відмітку у підставах для перевірки За результатами моніторингу даних.

Порядок проведення моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності встановлюється правлінням Пенсійного фонду України;

2) повідомлення від НСЗУ про виявлення невідповідностей та/або застережень до даних, що містяться в медичному висновку за результатами здійснення заходів з верифікації даних в електронній системі охорони здоров'я;

3) звернення страхувальника (роботодавця);

4) звернення застрахованої особи щодо обґрунтованості виданого їй листка непрацездатності;

5) запити правоохоронних органів та рішення суду.

Відповідач на виконання вимог вказаної норми та за зверненням роботодавця вирішив провести відповідну перевірку.

Згідно з п. 6 Порядку №185 моніторинг відомостей, що містяться в медичних висновках, на підставі яких формуються листки непрацездатності, проводиться автоматизовано через електронну систему охорони здоров'я на підставі відомостей про записи в Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів, на підставі яких було сформовано відповідні медичні висновки, в межах випадку тимчасової непрацездатності, що є предметом моніторингу.

НСЗУ здійснює верифікацію інформації, що міститься в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, відповідно до Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 411 Деякі питання електронної системи охорони здоров'я.

Відповідно до п. 7 Порядку №185 рішення про проведення перевірки листків непрацездатності оформлюється наказом за підписом керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 8 Порядку №185 у наказі про проведення перевірки листків непрацездатності міститься інформація про:

1) підставу для прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України рішення щодо проведення перевірки відповідно до пункту 5 цього Порядку;

2) строки проведення перевірки;

3) документ, на підставі якого сформовано листок непрацездатності;

4) документи, відомості, які підлягають перевірці;

5) уповноважену посадову особу територіального органу Пенсійного фонду України;

6) інші відомості, необхідні для проведення перевірки.

Строк проведення перевірки листків непрацездатності не може перевищувати 10 календарних днів (п. 9 Порядку №185).

Відповідно до п. 10 Порядку №185 під час проведення перевірки листків непрацездатності уповноважена посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України перевіряє відомості, що містяться в електронному реєстрі листків непрацездатності.

Повідомлення про перевірку медичного висновку протягом одного робочого дня надсилається територіальним органом Пенсійного фонду України через електронну систему охорони здоров'я з обов'язковим зазначенням інформації про:

підставу для проведення перевірки відповідно до пункту 5 цього Порядку;

предмет перевірки;

унікальний ідентифікатор пацієнта в Реєстрі пацієнтів в електронній системі охорони здоров'я;

номери медичних висновків, що підлягають перевірці.

Згідно з п. 14 Порядку №185 результати перевірки листка непрацездатності зазначаються уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України у довідці про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (далі - довідка про перевірку).

Форма довідки про перевірку затверджується правлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 15 Порядку №185 у довідці про перевірку містяться такі дані:

дата підписання довідки про перевірку (число, місяць, рік);

номер довідки про перевірку;

єдиний (єдині) реєстраційний (реєстраційні) номер (номери) листка (листків) непрацездатності, перевірка якого (яких) проводилася;

підстави для проведення перевірки відповідно до пункту 5 цього Порядку;

відомості про документи, на підставі яких сформований листок непрацездатності (у разі проведення їх перевірки);

результати проведення перевірки документів, на підставі яких сформований листок непрацездатності (у разі наявності);

інформація про уповноважену посадову особу територіального органу Пенсійного фонду України, яка проводила перевірку (власне ім'я, прізвище, найменування посади);

строк проведення перевірки;

зміст порушення (за наявності), період, в якому вчинено порушення, документи та/або обґрунтування, що підтверджують факт порушення;

підсумкова оцінка перевірки листка непрацездатності, яка зазначається у форматі обґрунтовано/не обґрунтовано;

підпис уповноваженої посадової особи територіального органу Пенсійного фонду України, яка проводила перевірку (власне ім'я, прізвище, найменування посади).

Будь-які виправлення та доповнення в довідці про перевірку після її підписання не допускаються.

Відповідно до п. 16 Порядку уповноважена посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України на підставі довідки про перевірку вносить до автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Пенсійного фонду України дані про результати такої перевірки.

Згідно з п. 17 Порядку довідка про перевірку надсилається суб'єкту звернення та безпосередньо керівнику (уповноваженій особі) суб'єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення та/або за допомогою електронного зв'язку (зокрема через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України та суб'єкт господарювання) протягом трьох робочих днів з дати формування довідки.

Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній охорони здоров'я системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.06.2021 №1066 (зі змінами) (далі - Наказ 1066), випадок тимчасової непрацездатності відповідно до медичних висновків (далі - випадок тимчасової непрацездатності) - це тимчасова непрацездатність, що підтверджується формуванням одного або сукупністю декількох медичних висновків, пов'язаних між собою через посилання на запис в Реєстрі про попередній медичний висновок в межах однієї категорії медичних висновків, та триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми або інших причин з можливим продовженням в одного або послідовно в декількох суб'єктів господарювання до завершення дії останнього медичного висновку або до початку нового медичного висновку з відміткою про початок нового випадку тимчасової непрацездатності в межах такої ж категорії, що формується з приводу нового захворювання, травми або інших причин, які не пов'язані та не є наслідками попереднього.

Відповідно до пп. 15 п. 1 ст. 1 Закону №1105-XIV медичний висновок про тимчасову непрацездатність - електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров'я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності.

Порядок передачі відомостей з Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я до інших державних електронних інформаційних ресурсів здійснюється відповідно до Розділу V Наказу №1066.

Наказом Міністерства охорони здоров'я від 17.06.2021 №1234 зі змінами затверджено Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності (далі - Наказ №1234).

Згідно з абзацом 2 пункту 3 Наказу №1234 на підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності, формуються листки непрацездатності в порядку черговості створення медичних висновків, кожен наступний із яких створюється як продовження першого та складають один страховий випадок.

Відповідно до абз. 3 п. 3 Наказу №1234 на підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності та, які містять посилання на запис у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я про попередній медичний висновок, формуються листки непрацездатності, як продовження випадку непрацездатності, в порядку черговості, незалежно від статусу раніше сформованих листків непрацездатності (крім статусу "сформовано помилково").

Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ Наказу №1066 медичний висновок категорії "Захворювання або травма загального характеру" формується особисто лікуючим лікарем в амбулаторних та стаціонарних умовах надання медичних послуг.

Відповідно до пункту 2 Розділу ІІ Наказу 1066 медичні висновки будь-якої категорії вносяться до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я за результатами проведеної експертизи тимчасової непрацездатності.

Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 №189 (зі змінами) (далі - Наказ №189) під час здійснення експертизи тимчасової непрацездатності лікуючий лікар суб'єкта господарювання на підставі даних всебічного медичного обстеження пацієнта, ураховуючи ступінь функціональних порушень органів та систем, характер та перебіг патологічного процесу, умови праці:

1) приймає рішення про формування (видачу) документів про тимчасову непрацездатність, а саме формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність відповідно до вимог, Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.06.2021 №1066;

2) здійснює комплексну оцінку порушень функціонального стану організму та інших причин, якими вона обумовлена, що визначають факт тимчасової втрати працездатності, установлення строку непрацездатності, визначення клінічного та трудового прогнозу відповідно до встановленого діагнозу.

Відповідно до ст. 28 Закону №1105-XIV (зі змінами, які були внесені Законом України від 21.09.2022 №2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування») за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформовано листок непрацездатності, відповідальними є лікарі, які працюють у закладах охорони здоров'я, фізичні особи-підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики, та лікарі, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці (далі - лікарі), які несуть відповідальність згідно із законодавством.

Судом встановлено, що прийняттю рішення, оформленому протоколом №24 засідання комісії з соціального страхування від 24.12.2024, передувало звернення відповідача до органів пенсійного фонду щодо перевірки обґрунтованості видачі листка непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_1 і за роз'ясненнями щодо порядку його оплати.

Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом вих. №0700-0904-6/77179 від 23.12.2024 повідомило відповідача про те, що управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перевірку обґрунтованості видачі електронного листка непрацездатності №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 у ДП «Клінічний санаторій «Карпати».

За результатами перевірки встановлено, що даний ЕЛН виданий з порушеннями п.3 розділу 2 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 №1066.

В додатку до листа міститься довідка про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 18.12.2024 №61, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 28.09.2023 №37-1, відповідно до якого медичний висновок про тимчасову непрацездатність № 9ММК-КАКР-34МТ-Е82К визнано необґрунтованим і як наслідок ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 визнаний, як такий, що видано з порушеннями п. 3 розділу 3, п. 3 розділу 2 Порядку №1066, тобто виданий необґрунтовано.

Судом встановлено, що застрахована особа ОСОБА_1 була прийнята на реабілітаційне лікування у ДП «Клінічний санаторій Карпати» 18.11.2024 на підставі електронного направлення від 13.11.2024, виданого лікарем КНП «Центральна міська лікарня Новогродівської міської ради».

Дані про тимчасову непрацездатність ОСОБА_1 , яка безпосередньо передує початку періоду реабілітаційного лікування у ДП «Клінічний санаторій Карпати» відсутні, чим порушено п. 3 розділу ІІ Порядку №1066.

Згідно пункту 3 розділу ІІІ Порядку №1066 не допускається формування медичного висновку, початок строку дії якого починається раніше за дату його формування в електронній системі охорони здоров'я, тощо.

У випадку з позивачем, 19.11.2024 лікарем фізичної та реабілітаційної медицини ДП «Клінічний санаторій Карпати» було сформовано медичний висновок як новий випадок з 18.11.2024 по 03.12.2024.

У зв'язку з цим, комісією із соціального страхування виконкому Новогродівської міської ради протоколом від 24.12.2024 № 24 позивачу відмовлено в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024.

Суд звертає увагу, що суду не надано доказів оскарження позивачем довідки про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 18.12.2024 №61, направленої листом вих. №0700-0904-6/77179 від 23.12.2024 або відповідних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Відтак, органом, на якого Законом покладено перевірку листків непрацездатності встановлено необґрунтованість його видачі.

Фактичні матеріалами справи виявлено порушення пункту 3 розділу ІІІ Порядку №1066 під час оформлення ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, а саме медичний висновок сформовано пізніше дати початку строку його дії.

Відтак, судом встановлено, що Комісія із соціального страхування Новогродівської міської ради дійшла обґрунтованого висновку та прийняла правомірне рішення про відмову в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, у зв'язку з його необґрунтованістю, про що був складений протокол № 24 від 24.12.2024.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На переконання суду, питання, які можуть вплинути на результат розгляду справи, судом було розглянуто та надано їм оцінку у повній мірі.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, робить висновок, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Зважаючи на відмову у задоволенні позову, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Новогродівської міської ради (вул. Європейська, буд. 46, м. Новогродівка, Донецька область, Покровський район, 85483, код ЄДРПОУ 04052985), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський