Окнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/626/25
Провадження № 3/506/379/25
06 серпня 2025 року селище Окни
Суддя Окнянського районного суду Одеської області Бурдинюк О.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Південного офісу Держаудитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, начальника Відділу освіти та спорту, культури та туризму Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області, який протягом року не піддавався адміністративному стягненню,
- за ч. 3 ст.164-12 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
- за ч.5 ст.164-12 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
- за ч. 3 ст.164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
18.07.2025 року в ході проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, молоді та спорту, культури та туризму Окнянської селищної ради Подільского району Одеської області, за період 01.01.2021 року по 31.05.2025 року, яка здійснювалась головним державним аудитором відділу контролю та галузі освіти, науки, спорту та інформації Південного офісу Держаудитслужби, встановлене порушення, допущене ОСОБА_1 за адресою: Одеська область, Подільський район, селище Окни, вул. Херсонська, буд. 6, а саме: внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом, на порушення вимог підпункту 2 пункту 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 (далі Особливості) без належного документального підтвердження щодо коливання цін на бензин та дизельне паливо у бік збільшення на ринку, сторонами договору від 31.08.2023 № 203 шляхом укладання до нього додаткових угод від 07.09.2023 № 1, від 10.10.2023 № 2, від 18.10.2023 № 3 безпідставно збільшено ціни на бензин А-95 з 51,00 грн/л до 55,00 грн/л та на дизельне паливо з 50,00 грн/д до 54,00 грн/л. За результатами проведення закупівлі без використання електронної системи закупівель у відповідності до підпункту 6 пункту 13 Особливостей між Відділом освіти та Фірмою «АКВАЗАР ЛТД» у вигляді ТОВ укладено прямий договір від 31.08.2023 № 203 за предметом закупівлі Бензин А-95. Дизельне паливо (код ДК 021:2015: 09130000-9 - Нафта і дистиляти) на загальну суму 1758 000,00 грн. Звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, UA-2023-08-31-008684-a. Відповідно до специфікації, що є додатком до договору від 31.08.2023 № 203 передбачено поставку дизельного палива в обсязі 27 000 л за ціною 50,00 грн/л з ПДВ та бензину А-95 в обсязі 8 000 л за ціною 51,00 грн/л. Сторонами цього договору укладено три додаткові угоди, внаслідок чого ціну на бензин А-95 збільшено з 51,00 грн/л з ПДВ до 55,00 грн/л з ПДВ, ціну на дизельне паливо з 50,00 грн/л з ПДВ до 54,00 грн/л з ПДВ, а саме. Додаткова угода від 07.09.2023 № 1, на підставі якої підвищено ціну на бензин А-95 3 51,00 грн/л з ПДВ до 53,00 грн/л з ПДВ (збільшено на 3,92%), на дизельне паливо з 50,00 грн/л з ПДВ до 52,00 грн/л з ПДВ (збільшено на 4.00%). Додаткова угода від 10.10.2023 № 2, на підставі якої підвищено ціну на бензин А-95 3.53,00 грн/л. з ПДВ до 54,00 грн/л з ПДВ (збільшено на 1,89%), дизельне паливо з 52,00 грн/л. з ПДВ до 53,00 грн/л з ПДВ (збільшено на 1,92%). Додаткова угода від 18.10.2023 № 3, на підставі якої підвищено ціну на бензин А-95 3. 54.00 грн/л з ПДВ до 55,00 грн/л з ПДВ (збільшено на 1,85%), дизельне паливо з 53,00 грн/л з ПДВ до 54,00 грн/л з ПДВ (збільшено на 1,89%). При цьому вищезазначені додаткові угоди від 07.09.2023 № 1, від 10,10,2023 № 2. від 18.10.2023 № 3 не містять посилання на документи, що підтверджують зміну ціни за одиницю товару на ринку нафтопродуктів. Також під час ревізії такі документи не надані. Згідно із пп. 2 п. 19 Особливостей істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, 2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку. що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення. Отже, на порушення вимог підпункту 2 пункту 19 Особливостей, без належного документального підтвердження факту коливання (збільшення) цін на бензин та дизельне паливо на ринку з моменту укладання договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю безпідставно змінено ціну за одиницю товару, що призвело до завищення вартості поставлених пально-мастильних матеріалів у період серпень-листопад 2023 року на загальну суму 78 365,00 грн, яку сплачено в повному обсязі, чим завдано втрат Відділу освіти на відповідну суму.
Крім того, 18.07.2025 року, встановлено порушення, котре допустив ОСОБА_1 за адресою: Одеська область, Подільський район, селище Окни, вул. Херсонська, буд. 6, а саме: встановлено покриття видатків спеціального фонду кошторису за рахунок коштів загального фонду кошторису на закупівлю продуктів харчування з 01.01.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 31.12.2024 за рахунок коштів загального фонду проведені видатки на оплату продуктів харчування, вартість яких була відшкодована батьками, що призвело до необгрунтованого використання коштів загального фонду кошторису, на загальну суму - 77340,25 грн., що підтверджується актом ревізії від 18.07.2025 № 151503-11/119 та є порушенням ч. 8 ст. 13, ч. 4 ст. 23 Бюджетного кодексу України, п. 46, п. 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228.
Окрім того, 18.07.2025 року, встановлено порушення, котре допустив ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: нецільове витрачання коштів освітньої субвенції. Відділом освіти за рахунок коштів освітньої субвенції утримувались понаднормові посади: 0,5 штатної одиниці посади заступника директора з навчальної (навчально-виховної) роботи та 3,5 штатних одиниць посади заступника завідувача філії з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи в опорній школі протягом періоду з 01.01.2024 року по 31.05.2025 року, що призвело до заподіяння матеріальної шкоди на загальну суму - 1 109 144,80 грн (з яких: 909 135,08 грн - нарахована заробітна плата та 200 009,72 грн - єдиний соціальний внесок у розмірі 22%), що підтверджується актом ревізії від 18.07.2025 № 151503-11/119 та є порушенням вимог п.3 наказу Міністерства освіти і науки України від 06 грудня 2010 р. № 1205 «Про затвердження Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти», зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22 грудня 2010 р. за №-1308/18603 та відповідно до п.24 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України, є порушенням бюджетного законодавства.
За цим фактом головним державним аудитором відділу контролю та галузі освіти, науки, спорту та інформації Південного офісу Держаудитслужби, складено протоколи про адміністративні правопорушення №15-0110/2025/пр за ч.3 ст.164-12 КУпАП, №15-0109/2025/пр за ч.5 ст.164-12 КУпАП та №15-0114/2025/пр за ч.3 ст.164-14 КУпАП відносно начальника Відділу освіти та спорту, культури та туризму Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 , повідомлений належним чином, у судове засідання не з'явився, про поважність причини неявки суд не повідомив, надав заяву, згідно якої просив розглядати справу у його відсутність, вину визнав повністю та просив суворо не карати.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про публічні закупівлі» відповідальність за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону, несуть уповноважені особи, службові (посадові) особи замовника.
Згідно п. 5.3 Положення про Відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області, затверджено рішенням Окнянської селищної ради від 12.11.2021 № 661/13-VIII (далі Положення). начальник, зокрема, здійснює керівництво Відділом освіти, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності.
Згідно пп.2 п. 19. Постанови КМУ від 12.10.2020 року № 1178 Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Згідно ст. 13 ч.8 БК України платежі за рахунок спеціального фонду бюджету здійснюються в межах коштів, що фактично надійшли до цього фонду на відповідну мету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу), якщо цим Кодексом та/або законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.
Відповідно до ч.4 ст. 23 БК України витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, яке дає право провадити їх виключно в межах і за рахунок фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу), якщо цим Кодексом та/або законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.
Згідно п.24 ч.1 ст. 116 БК України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, у тому числі: нецільове використання бюджетних коштів.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення №15-0110/2025/пр за ч.3 ст.164-12 КУпАП, №15-0109/2025/пр за ч.5 ст.164-12 КУпАП та №15-0114/2025/пр від 18.07.2025 року за ч.3 ст.164-14 КУпАП; витягом з акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, молоді та спорту, культури та туризму Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області за період з 01.01.2021 року по 31.05.2025 року від 18.07.2025 року №151503-11/119; копією розрахунку видатків спеціального фонду кошторису на оплату продуктів харчування; реєстр-розрахунком утримання за рахунок коштів освітньої субвенції понаднормових штатних одиниць протягом періоду з 01.01.2025 року по 31.05.2025 рік; договором про закупівлю товару №203 від 31 серпня 2023 року; розрахунком завищення вартості палива, що придбано за договором від 31.08.2023 року №203; запитом Південного офісу Держаудитслужби про надання пояснення від 10.07.2025 року; поясненнями начальника Відділу освіти, молоді та спорту, культури та туризму Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області ОСОБА_1 від 14.07.2025 року; положенням про Відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 , наявні ознаки складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.164-12 КУпАП - взяття зобов'язань з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України на відповідний рік; ч.5 ст.164-12 КУпАП - нецільове використання бюджетних коштів; та ч.3 ст.164-14 КУпАП - внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом.
Відповідно до санкції ч.3 ст. 164-12 КУпАП за це правопорушення на на посадових осіб,накладається стягнення у виді штрафу від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до санкції ч.5 ст. 164-12 КУпАП за це правопорушення на на посадових осіб,накладається стягнення у виді штрафу від сімдесяти до вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до санкції ч.3 ст. 164-14 КУпАП за це правопорушення на службових (посадових), уповноважених осіб замовника, накладається стягнення у виді штрафу від тисячі п'ятсот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, який протягом року не піддавався адміністративному стягненню, обставин, що пом'якшують відповідальність - щире розкаяння винного, що вбачається з заяви та відсутністю обставин, що обтяжують відповідальність, можливо призначити стягнення у виглядіштрафу.
Відповідно до ч.4 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 9, 24, 33, 34, 40-1, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.164-14, ч.3, ч.5 ст. 164-12 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /РНОКПП НОМЕР_1 / адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25500 /двадцять п'ять тисяч п'ятсот/ гривень.
Стягнення штрафу проводити на р/р UA248999980313000106000015626, отримувач коштів: ГУК в Од.обл/отг смт. Окни/21081100, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), ЄДРПОУ - 37607526; МФО - 899998, код платежу: 21081100, призначення платежу: штрафи від населення.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /РНОКПП НОМЕР_1 / судовий збір у сумі 605,60 грн. на користь держави на рахунок: Отримувач коштів; ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 (Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, у разі несплати у встановлений строк штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги
Суддя Бурдинюк О. С.