Справа № 674/1073/25
Провадження № 3/674/408/25
іменем України
30 липня 2025 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
в складі: судді Посунько Г.А.
секретаря судового засідання Мандзюка Д.Т.
з участю особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши в судовому засіданні в залі суду м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Тульчин Вінницької області, проживаючого по АДРЕСА_1 , громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , одруженого, працюючого експедитором ТОВ "Полікс Групп Солюшнс",
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,
08 червня 2025 року о 12.08 годин на вулиці Шевченка в м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області ОСОБА_1 , керуючи автомобілем "Mercedes-Benz S 320", реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння (порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, підвищена жвавість та рухливість ходи, мови, почервоніння шкіри обличчя), відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Тим самим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП - "відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння".
В судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав своєї провини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та надав наступні пояснення. 08 червня 2025 року близько 12.00 годин на вулиці Шевченка в м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області він керував автомобілем "Mercedes-Benz S 320", реєстраційний номер НОМЕР_2 , де його зупинили працівники поліції. Працівники поліції звинуватили його в тому, що він нібито керував автомобілем в стані наркотичного сп'яніння, та запропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я. Працівники поліції відразу порекомендували йому відмовитись від проходження медичного огляду, оскільки це займе багато часу (близько 4 - 5 годин). За таких обставин він змушений був відмовитись від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Об'єктивно з'ясувавши обставини, які підтверджені доказами,
дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом, суд вважає наступне.
08 червня 2025 року інспектор взводу № 2 роти № 3 батальйону № 1 УПП в Хмельницькій області Мартинюк С.В. склав протокол серії ЕПР1 № 355260 про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
В протоколі вказано, що 08 червня 2025 року о 12.08 годин на вулиці Шевченка в м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області ОСОБА_1 , керуючи автомобілем "Mercedes-Benz S 320", реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння (порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, підвищена жвавість та рухливість ходи, мови, почервоніння шкіри обличчя), відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Суд приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відповідає вимогам ст.256 КУпАП та правильно складений за порушення водієм п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Частиною першою статті 130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п.2.5 Правил дорожнього руху - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч.1 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Згідно ч.2 ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно ч.3 ст.266 КУпАП у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Згідно ч.4 ст.266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду визначено Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (надалі - Інструкція № 1452/735).
Згідно п.2 розділу І Інструкції № 1452/735 - о гляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п.6 розділу І Інструкції № 1452/735 - огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно п.7 розділу І Інструкції - у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується письмовими матеріалами справи:
-протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 355260 від 08 червня 2025 року (а/с 1) - 08 червня 2025 року о 12.08 годин на вулиці Шевченка в м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області ОСОБА_1 , керуючи автомобілем "Mercedes-Benz S 320", реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння (порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, підвищена жвавість та рухливість ходи, мови, почервоніння шкіри обличчя), відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху;
-постанова серії ЕНА № 4923087 від 08 червня 2025 року (а/с 3) - 08 червня 2025 року ОСОБА_1 керував автомобілем "Mercedes-Benz S 320", реєстраційний номер НОМЕР_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами, чим порушив п.2.1 (а) Правил дорожнього руху, за що на нього накладено адміністративне стягнення за ч.4 ст.126 КУпАП;
-довідка БПП з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області ДПП (а/с 4) - ОСОБА_1 не видавалось посвідчення водія. За ОСОБА_1 зареєстровані наступні адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху: 13 вересня 2022 року - ст.122-4 КУпАП, 01 червня 2024 року - ч.2 ст.122 КУпАП, 01 червня 2024 року - ч.1 ст.130 КУпАП, 01 червня 2024 року - ч.5 ст.126 КУпАП;
-направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (а/с 8) - 08 червня 2025 року о 12.10 годин водій ОСОБА_1 направлявся до КНП "Дунаєвецька Центральна районна лікарня" для огляду на стан наркотичного сп'яніння, оскільки у нього були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення координації рухів.
Крім того, провина ОСОБА_1 підтверджується відеозаписами з місця події:
-оптичний диск № 1 (а/с 10) - "факт руху Кедик",
-оптичний диск № 2 (а/с 10) - "Кедик",
на яких зафіксовано, як 08 червня 2025 року о 12.08 годин на вулиці Шевченка в м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області працівники поліції зупинили автомобіль "Mercedes-Benz S 320", реєстраційний номер НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_1 . У водія були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння (порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, підвищена жвавість та рухливість ходи, мови, почервоніння шкіри обличчя), у зв'язку з чим йому було запропоновано пройти медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я - КНП ДМР "Дунаєвецька багатопрофільна лікарня". Водій ОСОБА_1 відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Суд критично оцінює пояснення ОСОБА_1 про те, що працівники поліції запропонували йому пройти медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я та відразу порекомендували відмовитись йому від такого проходження, оскільки це займе багато часу (близько 4 - 5 годин).
Так, з відеозапису "Кедик" вбачається, що працівники поліції запропонували ОСОБА_1 пройти медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння в КНП ДМР "Дунаєвецька багатопрофільна лікарня", але останній відмовився від медичного огляду. При цьому працівники поліції не відмовляли ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння та не говорили йому про те, що такий огляд займе від чотирьох до п'яти годин часу.
Разом з тим, працівники поліції роз'яснили ОСОБА_1 наслідки відмови від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я.
Отже, працівники поліції правомірно, з дотриманням вимог ст.266 КУпАП та Інструкції № 1452/735, склали протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відтак, в судовому засіданні достовірно встановлено, що у водія ОСОБА_1 були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння, які в подальшому були зафіксовані у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 355260 від 08 червня 2025 року, що давало правоохоронцям підстави заявити вимогу до ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, проте останній відмовився від проходження такого огляду.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав зробити висновок про те, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП - "відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння".
Враховуючи викладене суд вважає, що провина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, доведена повністю, а заперечення правопорушника пов'язані виключно з його наміром уникнути адміністративної відповідальності.
При вирішенні даної справи суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника та ступінь його вини.
Обставин, що пом'якшують відповідальність, не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.
На підставі викладеного суд вважає, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно ч.2 ст.40-1 КУпАП р озмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч.1 ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено з 01 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3028 грн.
На підставі викладеного суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.1, ст.7, ст.9, ст.40-1, ч.1 ст.130, ст.ст.247, 248, 249, 251, 252, 256, 268, 277, 280, 283 - 285 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч.1 ст.130 КУпАП - штраф на користь держави
(стягувач - Дунаєвецький районний суд Хмельницької області, код ЄДРПОУ стягувача - 02886999, місцезнаходження стягувача - вул.Красінських,11 м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області 32400)
(отримувач коштів - ГУК у Хмельницькій області / 21081300; код ЄДРПОУ отримувача - 37971775; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA748999980313060149000022001; код класифікації доходів бюджету - 21081300)
в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000 грн. (Сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави
(стягувач - Державна судова адміністрація України, код ЄДРПОУ стягувача - 26255795, місцезнаходження стягувача - вул.Липська,18/5 м.Київ 01601)
(отримувач коштів - ГУК у м.Києві / м.Київ / 22030106; код ЄДРПОУ отримувача - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106)
судовий збір в сумі 605,60 грн. (Шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Згідно ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ч.1 ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Дунаєвецький районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови складено 01 серпня 2025 року.
Суддя Посунько Г.А.