Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 липня 2025 року Справа№200/2068/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
24.03.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області в якому позивач просить визнати протиправною діяльність посадових осіб Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо відмови у виплаті грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористйчній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; зобов'язати посадових осіб Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області виплатити ОСОБА_1 , грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення в порядку та розмірі, передбаченому чинним законодавством України.
Ухвалою суду від 27.03.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
11.04.2025 на адресу суду надійшла уточнена позовна заява.
Ухвалою суду від 14.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін до судового засідання.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у виплаті грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів. Просить задовольнити позов.
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався.
При цьому суд також врахував, що згідно з частиною шостою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) та пунктом 10 розділу ІІІ Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженої Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку.
Абзацом сьомим пункту 2 параграфу 2 розділу 4 Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» встановлено, що окремі підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування Вищою радою правосуддя у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
У газеті «Голос України» від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: «Електронний кабінет», «Електронний суд», підсистеми відеоконференцзв'язку.
Таким чином, вищезазначені підсистеми (модулі) почали офіційно функціонувати з 05.10.2021.
Відтак з 05.10.2021 усі державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки зобов'язані бути зареєстрованими у підсистемі (модулі) «Електронний кабінет» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Аналізуючи обов'язок органів публічної влади бути зареєстрованими у вищезазначеній підсистемі (модулі), суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, зокрема, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (пункт 71 рішення Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) у справі «Рисовський проти України» від 20.10.2011 (заява № 29979/04), пункт 74 рішення ЄСПЛ у справі «Лелас проти Хорватії» («Lelas v. Croatia») від 20.05.2010 (заява № 55555/08).
Тому суд прийшов до висновку, що внесені з 05.10.2021 в Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему судові рішення, документи у справі тощо вважаються такими, що отримані належним чином відповідними державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання державного та комунального секторів економіки не залежно від факту їх реєстрації у підсистемі (модулі) «Електронний кабінет».
Відповідно до довідки з підсистеми «Електронний Суд» відповідачем отримано копію ухвали 14.04.2025.
З огляду на вищезазначене, керуючись частиною шостою статті 162 КАС України суд вирішив справу за наявними матеріалами.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є участником бойових дій, що підтверджується рішенням про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських. державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 14.12.2018 р. №8/I/V/235 та посвідченням серії НОМЕР_1 від 28.12.2018.
Відповідно до довідки від 19.07.2021 р. №1414-5000377551/26301 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивач, як внутрішньо переміщена особа був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
18.12.2021 позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг з заявою та відповідними документами для прийняття його на квартирний облік.
Листом Департаменту по роботі з активами управління міського майна Маріупольської міської ради від 25.01.2022 №26.7.2/2854.17 повідомлено позивача, що його заяву від 18.12.2021 про прийняття на квартирний облік розглянуто на засіданні громадської комісії з житлових питань при виконкомі Маріупольської міської ради 17.01.2022. За результатами розгляду заяви Маріупольською міською радою ухвалено рішення від 19.01.2022 №10, яким затверджено протокол засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі Маріупольської міської ради від 17.013022 № 01/2022.В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 взято на облік громадян, ям потребують поліпшення житпових умов, згідно з пп. 8 п. 13, пп. 4 п. 44 Правил обліку громадян, як учасника бойових дій у зв'язку з проведенням АТО/ООС, зі складом сім'ї - 1 особа. Номер черги станом на 25.01.2022 - 3070.
ОСОБА_1 фактично проживає: АДРЕСА_2 ., згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.07.2024 р. № 1427- 5003346613 виданої Управлінням соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області
08.01.2025 до відповідача надійшла заява від ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення та про врахування в розрахунок витрат, пов'язаних з купівлею, оформленням права власності на житло та сплатою'передбачених законодавством податків і зборів, розміряних не перевищує 3% розміру грошової компенсації.
На квартирному обліку перебуває згідно розпорядження начальника Покровської' міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 27.12.2024 № 2383рг, склад сім'ї -1 особа, із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, відповідно до рішення виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 19.01.2022 №10 «Про затвердження протоколу засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі міської ради» з датою взяття на квартирний облік 19.01.2022, номер у черзі на одержання жилого переміщених осіб з 2017 року, затвердження протоколу засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі міської ради» з датою взяття на квартирний облік 19.01.2022, номер у черзі на одержання жилого приміщення - 2481/3.
На момент подачі заяви ОСОБА_1 фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 ., згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.07.2024 р. № 1427-5003346613 виданої Управлінням соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області.
Відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна у ОСОБА_1 і відсутні майнові Права на незакінчене будівництво житла чи права власності на житлове приміщення, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території, а також факти відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації.
Управлінням соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області був надісланий запит від 09.01.2025 р. № 01-05/0007 до Управління з питань ветеранської політики Донецької обласної державної адміністрації про надання роз'яснення, щодо застосування п.2 Порядку виплати, при розгляді заяви ОСОБА_1 , в частині визначення місячного терміну для звернення за грошовою компенсацією, після взяття на квартирний облік.
Управління з питань ветеранської політики Донецької обласної державної адміністрації надіслали запит № 13/0/370-25 від 09.01.2025 до Міністерства у справах ветеранів України із проханням надати роз'яснення щодо права на надання грошової компенсації ОСОБА_1 .
Протоколу від 28.01.2025 р. № 82 розгляду заяв щодо виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, було вирішено відстрочити прийняття рішення щодо призначення або відмови у призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб гр. ОСОБА_1 до отримання відповідей від Міністерства у справах ветеранів України та Управління з питань ветеранської політики Донецької обласної державної адміністрації (до 22.02.2025 р.) із роз'ясненнями щодо правового підгрунтя надання грошової компенсації ОСОБА_1
07.02.2025 до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області надійшов лист Управління з питань ветеранської політики Донецької обласної державної адміністрації з роз'ясненнями від Міністерства у справах ветеранів України щодо права на призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», Згідно якого було роз'яснено застосування абз.1 п.2 Порядку виплати (в редакції від 17.12.2024) в частині визначення права на отримання грошової компенсації, а саме: у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку у м.Покровськ з 27.12.2024, тобто після 01.06.2024 та згідно з п.п.7 п.13 Порядку виплати, комісії було рекомендовано відмовити внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації, якщо внутрішньо переміщена особа не перебуває на квартирному обліку або перебуває на такому обліку після 01.06.2024.
Також в листі було наголошено на збереженні попереднього часу перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку у м.Маріуполь (рішення виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 19.01.2022 № 10 «Про затвердження протоколу засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі міської ради»).
Витягом з Протокольного рішення № 83 від 21.02.2025 відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у призначенні грошової компенсації на підставі п.2 Порядку виплати (в редакції від 17.12.2024).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходив з наступного.
Частиною другоюстатті 19 Конституції Українивизначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципузаборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом. Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Відповідно преамбули Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII, цей Закон відповідно доКонституціїта законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Частиною 1ст. 1 Закону № 1706-VII визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Відповідно ч. 2 ст. 1 Закону № 1706-VII, адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Частинами 1-4 ст. 4 Закону № 1706-VII визначено що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначенівстатті 1цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну. Заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника (далі - заявник). Заява підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах другому - четвертому цієї частини, яка дає згоду на обробку, використання, зберігання його персональних даних та персональних даних особи, від імені якої подається заява.
Відповідно ст. 4 (1) Закону № 1706-VII Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб. Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України. Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, є відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до п. 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи,затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509(даліПорядок № 509), цей Порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка). Довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п. 6 Порядку № 509, у день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно здодатком 2, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу.
Аналізуючи положення вищевказаного законодавства суд зауважує, що довідка про взяття на облік ВПО видається в день надання заяви особою, яка має намір її отримати. Проте положення Закону № 1706-VII вказують, що особа стає внутрішньо-переміщеною через низку обставин, які примусили цю особу залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру; довідка про взяття на облік лише підтверджує цей факт.
Відповідно п. 1 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280 (далі Порядок № 280), цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 року заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно допунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно допунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та які потребують поліпшення житлових умов, включені у списки осіб, які користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими впункті 2цього Порядку (далі - квартирний облік), які були обліковані як внутрішньо переміщені особи в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних) до 24.02.2022 і перебувають не менш як один рік на обліку в базі даних.
Аналізуючи вказаний пункт Порядку № 280 суд зауважує, що умовою виплати компенсації є у тому числі перебування на обліку особи як внутрішньо переміщеної в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб до 24.02.2022 не менш як один рік.
Тобто законодавцем закріплено, перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб до 24.02.2022.
Відповідно до довідки від 19.07.2021 р. №1414-5000377551/26301 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивач, як внутрішньо переміщена особа був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
З 01.07.2024 ОСОБА_1 фактично проживає: АДРЕСА_2 ., згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.07.2024 р. № 1427- 5003346613 виданої Управлінням соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені встатті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частини перша, другастатті 4 Закону № 1706-VII)
При цьому, підстави для відмови внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації перелічені в пункті 13 Порядку № 280. Такими підставами є:
1) невідповідність в документах, що посвідчують внутрішньо переміщену особу або законного представника чи уповноваженого представника, від імені якої подається заява;
2) подання недостовірних відомостей;
3) внутрішньо переміщена особа не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, чи у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (відсутні документи, передбаченіпідпунктами 3-6пункту 7 цього Порядку);
3-1) внутрішньо переміщена особа, зазначена в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку, не брала участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (відсутні документи, передбаченіпідпунктом 5-1пункту 7 цього Порядку);
4) внутрішньо переміщена особа не є особою, визначеною упунктів 19-21 частини першої статті 6,пунктах 11-14частини другої статті 7 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту;
5) скасування дії довідки про облік (за винятком випадків, коли дію довідки, виданої до 24.02.2022, скасовано з підстав її переоформлення у зв'язку із зміною фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, яка перемістилася з території, на якій ведуться бойові дії);
6) внутрішньо переміщена особа та члени її сім'ї, на яких було розраховано грошову компенсацію, володіють майновими правами на об'єкти незавершеного житлового будівництва чи правом власності на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеноїстаттею 47 Житлового кодексу України(на кожного члена сім'ї), що розташовані в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване (знищене) або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, зокрема з моменту введення воєнного стану), або таке нерухоме майно було відчужено протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації;
7) внутрішньо переміщена особа не перебуває на квартирному обліку або перебуває на такому обліку після 01.06.2024;
8) внутрішньо переміщеній особі або членам її сім'ї вже надавалося житло або виплачувалася грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення за рахунок бюджетних та благодійних коштів, залучених коштів суб'єктів господарювання, інших джерел, не заборонених законодавством;
9) внутрішньо переміщена особа не перебуває на обліку в базі даних на час призначення грошової компенсації згідно з відомостями бази даних;
9-1) внутрішньо переміщена особа вперше облікована в базі даних після 24.02.2022;
10) наявність обвинувального вироку суду у зв'язку із вчиненням внутрішньо переміщеною особою злочину проти України.
З огляду на що, позивач перебував на обліку, як внутрішньо переміщена особа з 19.07.2021 (в м.Маріуполі) та вимушений був перереєструватися 01.07.2024 у зв'язку з окупацією м.Маріуполя не скасовує, той факт, що позивач до 01.06.2024 перебував на обліку, як ВПО.
Урішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018зазначено, що звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини є їх обмеженням.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а самеу Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що, рішення Покровської міської ради щодо розгляду заяв про призначення грошової компенсації (матеріальної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення деяких категорій осіб, яким відмовлено позивачу у призначені грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, а також членів їх сімей, за рахунок коштів субвенції з державного бюджету, є протиправним та підлягає скасуванню, адже прийняте без врахування обставин справи.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
За приписами ч. 1 та ч. 2ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За сукупністю наведених обставин, враховуючи правову позицію Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл такого не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Комісії з розгляду заяв щодо виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 21.02.2025 №85, яким відмовлено ОСОБА_1 у виплаті грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористйчній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Зобов'язати Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористйчній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 31.07.2025 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв