Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 липня 2025 року Справа №200/13771/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду по справі №200/13771/21 в порядку ст. 383 КАС України за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області (юридична адреса: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
19 жовтня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду через свого представника - адвоката Д'яконову К.І., яка діє на підставі ордеру від 04.10.2021, звернувся із позовною заявою ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області (далі -відповідач), в якій він просив суд:
- визнати дії Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області в частині відмови в оформленні та поданні необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. “а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» - протиправними;
- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області обчислити ОСОБА_1 вислугу років для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. “а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» - із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років:
- періоду проходження служби на посаді оперуповноваженого карного розшуку МВМ № 2 Московського районного відділу ХМУ УМВС України в Харківській області з 25.07.2000 року по 25.06.2002 року з розрахунку один місяць за півтора місяці служби;
- часу участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 21.06.2018 року по 23.10.2018 року, з 06.05.2021 року по 31.08.2021 року - один місяць за три місяці служби.
- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, ЄДРПОУ 39406028, оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , пенсії за вислугу років, відповідно до п. “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років періоду проходження служби на посаді оперуповноваженого карного розшуку МВМ № 2 Московського районного відділу ХМУ УМВС України в Харківській області з 25.07.2000 року по 25.06.2002 року з розрахунку один місяць за півтора місяці служби, часу участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях 21.06.2018 року по 23.10.2018 року, з 06.05.2021 року по 31.08.2021 року - один місяць за три місяці служби.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року в адміністративній справі № 200/13771/21 позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області (юридична адреса: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано дії Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області протиправними в частині не зарахування ОСОБА_1 вислугу років для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. “а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» - із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років періоду проходження служби на посаді оперуповноваженого карного розшуку МВМ № 2 Московського районного відділу ХМУ УМВС України в Харківській області з 25.07.2000 року по 25.06.2002 року з розрахунку один місяць за півтора місяці служби та часу участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 21.06.2018 року по 23.10.2018 року, з 06.05.2021 року по 31.08.2021 року - один місяць за три місяці служби за винятком часу перебування у відпустках та на лікарняних, зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області обчислити ОСОБА_1 вислугу років з урахуванням Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» - із зарахуванням йому до вислуги років на пільгових умовах періоду проходження служби на посаді оперуповноваженого карного розшуку МВМ № 2 Московського районного відділу ХМУ УМВС України в Харківській області з 25.07.2000 року по 25.06.2002 року з розрахунку один місяць за півтора місяці служби та часу участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 21.06.2018 року по 23.10.2018 року, з 06.05.2021 року по 31.08.2021 року - один місяць за три місяці служби за винятком часу перебування у відпустках та на лікарняних, в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Зазначене рішення набрало законної сили 16 листопада 2022 року.
28 листопада 2022 року видано виконавчий лист по справі.
Представник позивача звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із заявою про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду по справі №200/5739/23 в порядку ст. 383 КАС України за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Донецькій області щодо невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі № 200/13771/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії;
- зобов'язати Комісію з реорганізацію Головного управління ДФС у Донецькій області, ЄДРПОУ 39406028, вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі № 200/13771/21 та повідомити Донецький окружний адміністративний суд про вжиті заходи не пізніше тридцяти днів з дня отримання копії окремої ухвали.
Ухвалою суду від 21 липня 2025 року прийнято до розгляду заяву представника позивача Токарєва Олега Анатолійовича про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду по справі №200/5739/23 в порядку ст. 383 КАС України за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язано Комісію з реорганізацію Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028) у п'ятиденний строк, з дня отримання даної ухвали, у разі заперечення проти поданої заяви, надати до суду письмові пояснення і всі письмові докази, що підтверджують такі заперечення проти заяви, копія яких одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Комісію з реорганізацію Головного управління ДФС у Донецькій області надано заперечення, в яких зазначено, що наказом ГУ ДФС від 28.04.2025 № 1 затверджено персональний склад комісії з реорганізації ГУ ДФС (далі - комісія).
Однак, при затвердженні комісії, документи, які згідно з пунктом 2 постанови КМУ від 28 жовтня 2021 року № 1127 «Деякі питання застосування окремих положень законодавства у процесі реорганізації Державної фіскальної служби» ГУ ДФС було зобов'язано передати до державного архіву області, а саме: архівні справи, які внесено до Національного архівного фонду, документи з кадрових питань (особового складу), документи з основної діяльності, які не завершено в діловодстві та/або строки тимчасового зберігання яких не закінчилися, у тому числі документи, що містять інформацію з обмеженим доступом, - комісії від ГУ ДФС не передано.
Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 380/43786 (зі змінами), територія Маріупольського району Донецької області з 05 березня 2022 року визнана територією, тимчасово окупованою російською федерацією, у зв'язку з чим перевірка наявності архівних документів за юридичною адресою ГУ ДФС у місті Маріуполі можлива тільки після завершення тимчасової окупації міста. Будівля за адресою Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд 114 захоплена невстановленими особами під час військової агресії Російської Федерації проти України, що підтверджується копією витягу з ЄРДР.
Наказом Голови комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Донецькій області № 1-о від 24.07.2025 «Про виконання рішення суду» на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року № 200/13771/21 зараховано ОСОБА_1 з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 154 від 02.03.2016, № 435 від 22.05.2019) станом на 31 серпня 2021 року вислуга років ОСОБА_1 визначена у пільговому обчисленні.
Дослідивши документи, надані на підтвердження обставин, викладених у заяві, матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст.124, ч.3 ст.129-1 Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове судове рішення залишалося недіючим на шкоду одній зі сторін. Якщо органи влади відмовляються виконувати чи затримують виконання судових рішень, гарантії статті 6, якими користується особа на час судової стадії розгляду, втрачають зміст.
Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.
Зазначені висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа №140/279/21.
Подібний підхід був застосований Верховним Судом у постанові від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17, у якій Суд зазначив, що обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантовано статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).
Суд зазначає, що в адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Зазначені висновки Суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі №420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі №200/3958/19-а.
Згідно з частинами 1, 4, 5, 6 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Таким чином, застосування судом до суб'єкта владних повноважень-відповідача у справі приписів ст. 383 КАС України можливе лише в разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Станом на час розгляду заяви, наказом Голови комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Донецькій області № 1-о від 24.07.2025 «Про виконання рішення суду» на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року № 200/13771/21 зараховано ОСОБА_1 з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» до вислуги років на пільгових умовах періоду проходження служби на посаді оперуповноваженого карного розшуку МВМ № 2 Московського районного відділу ХМУ УМВС України в Харківській області з 25.07.2000 по 25.06.2002 - з розрахунку один місяць за півтора місяці служби, та часу участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях з 21.06.2018 по 23.10.2018, з 06.05.2021 по 31.08.2021 - один місяць за три місяці служби за винятком часу перебування у відпустках та на лікарняних.
Станом на 31 серпня 2021 року вислуга років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні становить 27 років 8 місяців 6 днів.
З огляду на те, що подання заяви в порядку статті 383 КАС України не передбачає заявлення інших вимог, як і повноважень суду по зобов'язанню суб'єкта владних повноважень, не на користь якого прийнято рішення суду вчинити певні дії, що не виступали предметом судового розгляду, а також те, що Комісію з реорганізацію Головного управління ДФС у Донецькій області виконано рішення суду, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника позивача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 243, 248, 294, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву представника позивача про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду по справі №200/13771/21 в порядку ст. 383 КАС України за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області (юридична адреса: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно приписів статті 297 КАС України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Повний текст ухвали складений та підписаний 31 липня 2025 року.
Суддя Зінченко О.В.