Справа №760/19619/25
1-кс/760/9520/25
25 липня 2025 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, на підставі матеріалів досудового розслідування в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42024100000000265 від 30.07.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України, -
Слідчий звернуся з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та його структурних підрозділах.
Так, слідчим управлінням ГУ СБУ у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадження розслідувань № 42024100000000265 від 30.07.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , спільно з іншими невстановленими особами, організували злочинну схему, яка полягає в наступному: за грошові кошти у розмірі 20000 (двадцять тисяч) доларів США, останні здійснюють дії з фіктивного проходження стаціонарного лікування в одному із медичних закладів, котрий спеціалізується на лікуванні психічних розладів або серцевої хвороби. Зокрема, лікар вказаного медичного закладу, усвідомлюючи неправомірність своїх дій та керуючись виключно корисливими мотивами отримання неправомірної вигоди, готує відповідний пакет документів щодо проходження особою стаціонарного лікування та надає епікріз (документ в якому зазначається стан пацієнта, діагноз, причини розвитку хвороби та результат лікування), який необхідний для отримання статусу «обмежено придатний» або «не придатний», тим самим вказані особи вчиняють перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_5 разом із ОСОБА_7 пропонують чоловікам які підлягають мобілізації своє сприяння із перетину останніми державного кордону без виключення їх з військового обліку. Фактично, подібна «послуга» полягає у здійсненні вказаними особами організації незаконного перетину державного кордону України для військовозобов'язаних осіб, які відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57, не мають підстав перетину державного кордону України, скористатися процедурою бронювання водіїв через військові адміністрації з подальшим їх включенням в електронну систему «Шлях» для отримання права перетину кордону як водієм підконтрольного благодійного фонду нібито для здійснення перевезень для потреб Збройних сил України, військових формувань, а також медичних вантажів, гуманітарної допомоги та продуктів харчування.
Зокрема, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що в ході проведення гласних та негласних слідчих розшукових дій було встановлено, що фігуранти ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , переслідуючи корисливі мотиви, організували протиправний механізм із сприяння ухиленню третіх осіб від мобілізації в особливий період.
Встановлено, що ОСОБА_8 , перебуваючи на постійній основі в м. Одеса, згідно вказівок ОСОБА_9 займалась виготовленням підробленої документації (рішення ЛКК, довідки щодо необхідності догляду за особами, рішення тимчасових комісій ОТГ, тощо) виданої на громадян України, яких їй підшукували фігуранти кримінального провадження - ОСОБА_9 та ОСОБА_6 . Після виготовлення таких документів, задля приховання факту підробки вищевказаної документації, ОСОБА_8 використовували підроблені печатки та бланки різних медичних установ, а також органів місцевого самоврядування. В подальшому ОСОБА_8 передавала таку підроблену документацію ОСОБА_9 через поштову кореспонденцію, а саме через поштові послуги які надає ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
В ході подальшого проведення комплексу слідчих (розшукових) дій встановлено, що ОСОБА_9 через вищевказану поштову кореспонденцію отримував підроблені медичні документи, які йому надсилала ОСОБА_8 , та, використовуючи свої корупційні зв'язки у ІНФОРМАЦІЯ_7 та його районних відділах, за певну грошову винагороду сприяв виключенню абсолютно здорових військовозобов'язаних чоловіків з військового обліку або отриманню ними відстрочки за неіснуючих підстав.
Зокрема, в ході отримання інформації, яка може мати значення для досудового слідства, було отримано установчі дані осіб чоловічої статі, які звертались до фігурантів кримінального провадження із питанням сприяння в отриманні відстрочки від мобілізації або виключення з військового обліку на підставі підроблених документів та бланків.
У зв'язку з зазначеним вище, з метою всебічного, повного й неупередженого розслідування даного кримінального провадження, встановлення кола осіб причетних до вчиненого злочину, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та його структурних підрозділах, а сааме до особових справ/карток вищевказаних військовозобов'язаних осіб, а також поданих ними документів, що стали підставою для їх виключення з військового обліку або надання їм відстрочки від мобілізації у період з 01.10.2024 по 02.06.2025.
З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику представників ІНФОРМАЦІЯ_1 та його структурних підрозділах, у володінні якого знаходиться інформація.
Вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та встановленню подій кримінального правопорушення.
В інший спосіб, окрім як проведення тимчасового доступу, отримати вказану інформацію та документи не надається можливим.
Слідчий подав до суду заяву в якій зазначає, що подане клопотання підтримує, з підстав зазначених у клопотанні та просить його задовольнити, провівши судове засідання у його відсутності.
Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання у відсутність слідчого/прокурора/дізнавача та без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки дізнавачем було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Згідно з ч.4 ст.107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних заходів не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, відносяться відомості, які містять персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з урахуванням вказаних обставин і визначенням обсягу і меж тимчасового доступу до речей.
За викладеним, керуючись ст. ст. 159, 160, 162-164 КПК України, слідчий суддя,-
клопотання - задовольнити.
Надати слідчим слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , а також слідчим слідчої групи ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , які входять до групи слідчих у даному кримінальному провадженні № 42024100000000265 від 30.07.2024, дозвіл на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій (здійснити їх виїмку), які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та його структурних підрозділах, а саме:
- до документів особової справи (особових справ/карток) наступних військовозобов'язаних осіб: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_6 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_7 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_8 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_10 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_11 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_12 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , РНОКПП НОМЕР_13 ; ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , РНОКПП НОМЕР_14 ; ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , РНОКПП НОМЕР_15 ; ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_16 ; ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , РНОКПП НОМЕР_17 ; ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , РНОКПП НОМЕР_18 . ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , РНОКПП НОМЕР_19 ; ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , РНОКПП НОМЕР_20 ; ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , РНОКПП НОМЕР_21 ; ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , РНОКПП НОМЕР_22 ; ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , РНОКПП НОМЕР_23 ; ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , РНОКПП НОМЕР_24 ; ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , РНОКПП НОМЕР_25 ; ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , РНОКПП НОМЕР_26 ; ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , РНОКПП НОМЕР_27 ; ОСОБА_41 ІНФОРМАЦІЯ_32 , РНОКПП НОМЕР_28 ; ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , РНОКПП НОМЕР_29 ; ОСОБА_43 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , РНОКПП НОМЕР_30 ; ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , РНОКПП НОМЕР_31 ; ОСОБА_45 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , РНОКПП НОМЕР_32 ; ОСОБА_46 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , РНОКПП НОМЕР_33 ; ОСОБА_47 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , РНОКПП НОМЕР_34 ; ОСОБА_48 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , РНОКПП НОМЕР_35 ; ОСОБА_49 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , РНОКПП НОМЕР_36 ; ОСОБА_50 ІНФОРМАЦІЯ_41 , РНОКПП НОМЕР_37 ; ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , РНОКПП НОМЕР_38 ; ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_43 , РНОКПП НОМЕР_39 ; ОСОБА_53 , ІНФОРМАЦІЯ_44 , РНОКПП НОМЕР_40 ; ОСОБА_54 , ІНФОРМАЦІЯ_45 , РНОКПП НОМЕР_41 ; ОСОБА_55 , ІНФОРМАЦІЯ_46 , РНОКПП НОМЕР_42 ; ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_16 ; ОСОБА_56 , ІНФОРМАЦІЯ_47 , РНОКПП НОМЕР_43 ; ОСОБА_57 , ІНФОРМАЦІЯ_48 , РНОКПП НОМЕР_44 ; ОСОБА_58 , ІНФОРМАЦІЯ_49 , РНОКПП НОМЕР_45 ; ОСОБА_59 , ІНФОРМАЦІЯ_50 , РНОКПП НОМЕР_46 ; ОСОБА_60 , ІНФОРМАЦІЯ_51 , РНОКПП НОМЕР_47 ; ОСОБА_61 , ІНФОРМАЦІЯ_52 , РНОКПП НОМЕР_48 ; ОСОБА_62 , ІНФОРМАЦІЯ_53 , РНОКПП НОМЕР_49 ; ОСОБА_63 , ІНФОРМАЦІЯ_54 , РНОКПП НОМЕР_50 ; ОСОБА_64 , ІНФОРМАЦІЯ_55 , РНОКПП НОМЕР_51 ; ОСОБА_65 , ІНФОРМАЦІЯ_56 , РНОКПП НОМЕР_52 ; ОСОБА_66 , ІНФОРМАЦІЯ_57 , РНОКПП НОМЕР_53 ; ОСОБА_67 , ІНФОРМАЦІЯ_58 , РНОКПП НОМЕР_54 ; ОСОБА_39 ІНФОРМАЦІЯ_59 , РНОКПП НОМЕР_26 ; ОСОБА_68 , ІНФОРМАЦІЯ_60 , РНОКПП НОМЕР_55 ; ОСОБА_69 , ІНФОРМАЦІЯ_61 , РНОКПП НОМЕР_56 ; ОСОБА_70 , ІНФОРМАЦІЯ_62 , РНОКПП НОМЕР_57 , а також поданих ними документів, що стали підставою для їх виключення з військового обліку або надання їм відстрочки від мобілізації у період з 01.10.2024 по 02.06.2025..
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1