Рішення від 29.07.2025 по справі 380/7263/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/7263/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Прилипко Дмитро Сергійович, звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:

- визнати протиправними та незаконними дії відповідача щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку позивачем;

- визнати протиправними та незаконними дії відповідача щодо направлення звернення до Львівського РУП № 2 ГУНП в Львівської області для здійснення адміністративного затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- зобов'язати відповідача виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку позивачем;

- зобов'язати відповідача повідомити Львівське РУП № 2 ГУНП в Львівської області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 із військово-облікового документа Резерв + стало відомо про порушення ним військового обліку. Зауважує, що правила військового обліку він не порушував, повісток (в т.ч. повідомлень із Укрпошти про їх надсилання в телефонному чи паперовому режимі) не отримував, постанов щодо притягнення до адміністративної відповідальності щодо нього не складалось.

Вказує, що його представник звернувся із адвокатським запитом № 21.01.2025-1 від 21.01.2025 до відповідача, в якому просив: надати інформацію про наявність порушень правил військового обліку з боку позивача та у випадку наявності таких порушень належним чином засвідчені докази таких порушень; надати інформацію, щодо суті таких порушень та в чому вони полягають; чи притягувався до адміністративної відповідальності позивач. На вказаний адвокатський запит відповідач надав відповідь від 03.02.2025 № 1664 такого змісту: громадянин ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 та являється порушником правил військового обліку у зв'язку із неприбуттям на виклик за повісткою для уточнення даних скерованою засобами поштового зв'язку, у зв'язку із чим перебуває у розшуку із 30.11.2024.

Позивач зауважує, що із наданої відповіді незрозуміло, яку саме норму законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію було порушено, відповідь не містить інформації щодо складу порушення правил військового обліку та в чому воно полягає, також не містить інформації про спосіб, порядок внесення відомостей про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до яких діяв відповідач та яким нормативно-правовим документом керувався останній. Звертає увагу, що у відповіді повідомлено, що позивачу було направлено повістку, відповідно до якої він не з'явився, однак не вказано ні номера повістки, ні дати, не надано ні копії самої повістки, ні повідомлень Укрпошти про вручення, ні опису вкладення в цінний лист.

Окрім того, вважає, що оголосити у розшук можуть лише з підстав, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України. Такі підстави можуть застосовуватися лише до осіб, які мають статус підозрюваного чи обвинуваченого у кримінальній справі та лише за ухвалою суду, але не в межах притягнення до відповідальності за статтями 210, 210-1 КУпАП. Водночас працівники поліції, за зверненням від ТЦК та СП здійснюють заходи, щодо встановлення місця проживання, перебування, оповіщення такої особи, а також мають повноваження (за наявності підстав) адміністративного затримання та доставлення до ТЦК та СП.

З наведених підстав позивач вважає внесення відомостей про порушення ним правил військового обліку до Єдиного реєстру військовозобов'язаних призовників та резервістів - неправомірними.

Вказує, що його представником з метою перевірки та зіставлення інформації, додатково було направлено адвокатський запит № 2101/2025-3 від 21.01.2025 до ГУНП в Львівській області із проханням надати інформацію на яких підставах позивач має статус правопорушника та чи надходило до поліції звернення від відповідача щодо адміністративного затримання та доставлення позивача. ГУНП у Львівській області своїм листом від 31.01.2025 № 35670-2025 надало відповідь на вказаний запит, де вказує, що Львівським РУП № 2 ГУНП у Львівській області в інформаційно-комунікаційній системі ІПНП за № 23825 зареєстровано звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідача) щодо доставлення ОСОБА_1 (позивача), який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст. 210, 210-1 КУпАП.

На думку позивача, на підставі ч.6 ст.258 КУпАП (випадки, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається) примусово доставляти особу до ТЦК та СП під час дії особливого періоду, а саме воєнного стану, з метою складання протоколу є незаконним, оскільки протокол не складається в цей період. Також позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до положень пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Вважає поведінку відповідача щодо внесення відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та щодо направлення звернення до Львівського РУП № 2 ГУНП в Львівської області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправними. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідач позову не визнав з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. 05.11.2024 на адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення було скеровано повістку № 994011, яка сформовано за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виклик військовозобов'язаного до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 14.11.2024 о 09:00 год. для уточнення військово-облікових даних.

На думку відповідача, ОСОБА_1 був належним чином повідомлений відповідно до абзацу 2 підпункту 2 пункту 41 Постанови № 560, згідно з яким, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Вказує, що 22.11.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 поштове відправлення повернуто оператором поштового зв'язку «Укрпошта» із долученням довідки про причини повернення/досилання поштового відправлення - адресат відсутній за вказаною адресою.

Зауважує, що у разі не прибуття військовозобов'язаного до ТЦК та СП по повістці, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки відповідно до абз.2 п.56 Порядку постанови КМУ № 1487 скеровує шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС звернення до Національної поліції (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи). Вважає, що оскільки станом на 18.04.2025 військовозобов'язаний ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці не прибув та не був доставлений працівниками поліції, тому до моменту вирішення справи про адміністративне правопорушення, відсутні законні підстави для скерування в Національну поліцію звернення про відсутності підстав для адміністративного затримання та доставлення військовозобов'язаного ОСОБА_1 відповідно до вимог абз.17 п.79 Порядку постанови КМУ № 1487. З огляду на відсутність, на думку відповідача, відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав або інтересів позивача на момент його звернення до суду, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач у відповіді на відзив заперечив аргументи відповідача, наведені у відзиві. Зазначив, що долучені до відзиву докази не містять таких, які б підтвердили реальне направлення на адресу позивача повістки, як і доказів її вручення. Відповідно до абзацу 2 пункту 82 Порядку надання послуг поштового зв'язку, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 р. № 1071), рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК». Зазначає, що всупереч вказаній нормі, позивач не був інформований по телефону і не отримував у поштову скриньку повідомлення від представників відділення АТ «Укрпошта» щодо надходження повістки від відповідача. Зауважує, що надана відповідачем копія повідомлення про вручення поштового відправлення не містить ніяких відміток та підписів, що свідчить про неналежне інформування позивача про повістку № 994011 від 05.11.2024.

Вважає, що враховуючи те, що позивач був позбавлений можливості з'явитись у визначений у повістці день та у силу презумпції невинуватості, порушення законодавства про оборону, мобілізацію та мобілізаційну підготовку - відсутнє.

Окрім того зазначає, що копія відзиву та додані до нього документи не були надіслані позивачу. Також вказує, що додатки, додані до відзиву, не були належним чином засвідчені.

Відповідач скористався правом на подання заперечення на відповідь на відзив, де вказав, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений відповідно до абзацу 2 підпункту 2 пункту 41 Постанови № 560.

Ухвалою від 16.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

Відповідач 21.04.2025 (вх. № 33287) подав відзив на позовну заяву.

Позивач 28.04.2025 (вх. № 34984) подав відповідь на відзив.

Відповідач 05.05.2025 (вх. № 36821) подав заперечення на відповідь на відзив.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , із 18.01.2018 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 05.11.2024 сформовано та направлено на адресу ОСОБА_1 повістку № 994011 про виклик на 14.11.2024 о 09:00 год. для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Повістка направлена на адресу: АДРЕСА_1 рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, штриховий код ідентифікатора АТ «Укрпошта» 06 102 0370 5630.

Відповідно до довідки про причини повернення рекомендованого поштового відправлення з описом вкладення та повідомленням про вручення, штриховий код ідентифікатора АТ «Укрпошта» 06 102 0370 5630, такі не були вручені та повернуті адресанту з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 за викликом відповідно до повістки № 994011 від 05.11.2024 не прибув 14.11.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з військово-обліковим документом, сформованим 20.01.2025 у застосунку «Резерв+», військовозобов'язаний ОСОБА_1 має порушення правил військового обліку.

Представник позивача звернувся із адвокатським запитом № 21.01.2025-1 від 21.01.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив: «надати обґрунтовану відповідь на підставі чого в ОСОБА_1 з'явився припис про порушення військового обліку в системі Оберіг? За наявності підстав просимо надати матеріали справи, а саме: подання до поліції, протокол про військове адміністративне правопорушення, копію журналу реєстрації протоколів та постанов про адміністративні правопорушення… та інші документи, на підставі яких було прийнято рішення про порушення».

ІНФОРМАЦІЯ_2 надав відповідь на вказаний адвокатський запит від 03.02.2025 № 1664: «Громадянин ОСОБА_1 26.05.1996 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 та являється порушником правил військового обліку у зв'язку з неприбуттям на виклик за повісткою для уточнення військово-облікових документів скерованою засобами поштового зв'язку, у зв'язку з чим перебуває у розшуку із 30.11.2024. Відтак, з метою встановлення причин не з'явлення за викликом, наявності чи відсутності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення йому слід самостійно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Представник позивача 21.01.2025 також звернувся із адвокатським запитом № 2101/2025-3 до ГУНП в Львівській області, в якому просив: «надати інформацію чи перебуває у розшуку у системі ІПНП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ?».

ГУНП у Львівській області своїм листом № 35670-2025 від 31.01.2025 надало відповідь на вказаний запит і згідно з яким: «Станом на 30.01.2025 у інформаційній підсистемі «Єдиний облік» ІКС ІПНП за № 23825 Львівським районним управлінням поліції № 2 Головного управління Національної поліції у Львівській області зареєстровано звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 № Е379004 щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП… Додатково інформуємо, що станом на 30.01.2025 за даними БД «Розшук» в системі ІПНП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у державному розшуку не перебуває».

Позивач, вважаючи протиправною поведінку відповідача щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та щодо направлення звернення до Львівського РУП № 2 ГУНП в Львівської області для здійснення адміністративного затримання та доставлення його (позивача) до ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У силу статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За приписами статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан.

Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

На час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України продовжує діяти воєнний стан.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону У№ 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Отже, військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону № 2232-XII).

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).

Відповідно до статті 1 Закону № 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону № 3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації:

- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).

Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено також Додаток 2 до Порядку № 1487, яким є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Підпунктом 2 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487) визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону № 3543-XII під час мобілізації військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - зобов'язані з'явитися на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Згідно з пунктом 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Пункт 30 Порядку № 560 передбачає, що повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Абзацом третім пункту 30-1 Порядку № 560 визначено, що повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

Згідно із пунктом 30-2 Порядку № 560 повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть:

- централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення;

- друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.

Відповідно до пункту 30-3 Порядку № 560 у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.

В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.

Відповідно до пункту 34 Порядку № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно з підпунктом 2 пункту 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач був належним чином повідомлений повісткою про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 , вимоги до оформлення і змісту такої також були дотримані.

Так, відповідачем на адресу позивача 05.11.2024 було направлено повістку № 994011 про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 14.11.2024 о 09:00 год. для уточнення даних.

Вказана повістка № 994011 надіслана засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, штриховий код ідентифікатора АТ «Укрпошта» 06 102 0370 5630 на адресу позивача: АДРЕСА_1 .

Згідно з довідкою оператора поштового зв'язку про причини повернення рекомендованого поштового відправлення з описом вкладення та повідомленням про вручення, штриховий код ідентифікатора АТ «Укрпошта» 06 102 0370 563, вказане поштове відправлення повернуто у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою.

Суд не бере до уваги аргументи позивача щодо порушень порядку вручення повістки територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 99401 з боку оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта», адже оцінка таких дій знаходиться поза межами предмету позову.

Водночас суд зауважує, що відповідачем дотримано процедуру вручення (надсилання) повістки, встановлену Порядком № 560.

Сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 за викликом відповідно до повістки № 994011 від 05.11.2024 не прибув 14.11.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В інтересах позивача 21.01.2025 було направлено адвокатський запит на адресу відповідача з проханням надати, зокрема: обґрунтовану відповідь на підставі чого в ОСОБА_1 з'явився припис про порушення військового обліку в системі Оберіг; за наявності підстав, надати матеріали справи, а саме: подання до поліції, протокол про адміністративне правопорушення, копію журналу реєстрації протоколів та постанов про адміністративні правопорушення та інші документи, на підставі яких було прийнято рішення про порушення.

ІНФОРМАЦІЯ_2 надав відповідь на вказаний адвокатський запит від 03.02.2025 № 1664 такого змісту: «Громадянин ОСОБА_1 26.05.1996 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 та являється порушником правил військового обліку у зв'язку з неприбуттям на виклик за повісткою для уточнення військово-облікових документів скерованою засобами поштового зв'язку, у зв'язку з чим перебуває у розшуку із 30.11.2024. Відтак, з метою встановлення причин не з'явлення за викликом, наявності чи відсутності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення йому слід самостійно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Однак, щодо пункту адвокатського запиту від 21.01.2025: «надати матеріали справи, а саме: подання до поліції, протокол про адміністративне правопорушення, копію журналу реєстрації протоколів та постанов про адміністративні правопорушення… та інші документи, на підставі яких було прийнято рішення про порушення», лист відповідача від 03.02.2025 № 1664 інформації не містив.

Судом такої інформації також не здобуто, у відзиві на позовну заяву відповідач з приводу вказаних обставин нічого не зазначив.

Попри це, суд з приводу правовідносин, що склалися, зазначає таке.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.

Згідно з частиною 8 статті 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Частиною 9 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів:

1) персональні дані;

2) службові дані.

У свою чергу, пункт 20-1 частини 1 статті 7 Закону № 1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого: розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, Служби зовнішньої розвідки).

Відповідно до статті 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що до повноважень відповідача належить притягнення військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям відповідної постанови, а також внесення відповідачем до Реєстру таких даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності.

Суд звертає увагу, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягають внесенню дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку.

Доказів притягнення позивача до адміністративної відповідальності в установленому законом порядку за порушення правил військового обліку відповідач не надав.

За таких фактичних обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправними та незаконними дій відповідача щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку та зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані щодо наявності порушень правил військового обліку позивачем - підлягають задоволенню.

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого: звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20); повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Приписами частини 1 статті 27 Закону № 3543-ХІІ визначено, що у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами 1, 3 статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Зазначені приписи закону кореспондуються з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, відповідно до пункту 56 якого Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суд акцентує увагу, що «притягнення до адміністративної відповідальності» та «вчинення адміністративного правопорушення» є різними за змістом поняттями.

З матеріалів адміністративної справи встановлено, що ОСОБА_1 14.11.2024 не прибув за викликом по повістці № 994011 від 05.11.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушив вимоги підпункту 2 пункту Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, та частини 3 статті 22 Закону № 3543-XII.

З метою реалізації повноважень, визначених частиною першою статті 27 Закону № 3543-ХІІ та пункту 79 Порядку № 1487, у зв'язку з неприбуттям позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 , були наявні підстави для направлення відповідного звернення за формою, визначеною у додатку 20 до Порядку № 1487, до Львівського РУП № 2 ГУНП в Львівській області для доставлення позивача до ТЦК та СП з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому причини неприбуття військовозобов'язаного за викликом ТЦК та СП з'ясовуються саме при розгляді справи про адміністративне правопорушення.

Вказане зумовлює висновок суду, що ІНФОРМАЦІЯ_2 правомірно та за наявності на те правових підстав направив звернення до правоохоронного органу.

Тому позовні вимоги в частині визнання таких дій протиправними та зобов'язання відповідача повідомити Львівське РУП № 2 ГУНП в Львівської області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 - задоволенню не підлягають.

Судом також відхиляються доводи представника позивача, що відзив відповідача подано без доказів направлення його позивачу.

Згідно із частиною 1 статті 60 КАС України, представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов'язки.

Відзив на позовну заяву подано через підсистему «Електронний суд», до нього додано квитанцію № 3244554 про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС Прилипка Дмитра Сергійовича, який є представником позивача.

Отже, направлення копії відзиву представнику є одночасно направленням і стороні, яку він представляє.

З приводу аргументу представника позивача про неналежне засвідчення відповідачем поданих документів, то суд також відхиляє такий.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 242 КАС України суд враховує при розгляді цієї справи правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі № 9901/335/20 та постановах Верховного Суду від 06 серпня 2019 року у справі № 2340/4648/18, від 06 серпня 2020 року у справі № 160/1841/19, від 11 вересня 2024 року у справі № 591/6212/23, відповідно до якого, усі документи, що надійшли до суду через «Електронний Суд», вважаються такими, що подані з використанням власного електронного підпису.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем вказаний обов'язок виконано частково.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку діям відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд виснує, що дії відповідача, які полягали у внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку позивачем, свідчать про протиправну поведінку суб'єкта владних повноважень, яка не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям до такого роду поведінки у спірних правовідносинах, тому позовні вимоги в цій частині є підставними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Третя позовна вимога є похідною від першої, тому підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Друга та четверта позовні вимоги є взаємопов'язаними і не підлягають задоволенню з мотивів, наведених судом вище.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути із ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1 211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 коп. судових витрат у вигляді судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О. П. Хома