Постанова від 22.07.2025 по справі 159/6228/24

Справа № 159/6228/24

Провадження № 3-в/159/17/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2025 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі судді Чалого А.В., за участі секретаря судових засідань Конашук М.А., представника органу пробації Степанюк О.Є., розглянувши подання провідного інспектора Ковельського районного відділу Державної установи "Центр пробації" у Волинській області Степанюк О.Є. про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , відносно якого постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 25.09.2024 за ч. 3 ст. 51 КУпАП призначено адміністративне стягнення у виді 50 годин громадських робіт,

ВСТАНОВИВ:

Провідний інспектор Ковельського районного відділу Державної установи "Центр пробації" у Волинській області Степанюк О.Є. звернулася до суду з поданням про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт стосовно ОСОБА_1 , призначеного постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 25.09.2024 на штраф. Станом на день звернення, невідбутий строк адміністративного стягнення у виді громадських робіт складає 50 годин.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

В судовому засіданні ОСОБА_2 подання підтримала, просила суд його задовольнити.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали подання, матеріали особової справи ОСОБА_1 , суд вважає, що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 25.09.2024 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 51 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком 50 (п'ятдесят) годин.

04.11.2024 Ковельським районним відділом Державної установи "Центр пробації" у Волинській області взято на облік ОСОБА_1 та заведено особову справу.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 неодноразово викликався до Ковельського районного відділу Державної установи "Центр пробації" у Волинській області, проте не з'являвся.

ОСОБА_1 09.03.2022 був призваний на військову службу під час загальної мобілізації в особливий період.

Відповідно до повідомлення військової частини НОМЕР_1 від 02.07.2025 № 14944, ОСОБА_1 з 08.03.2025 перебував на тимчасовому обліку у військовій частині, але з 28.03.2025 самовільно залишив військову частину. Організовані пошуки результату не дали.

На даний час місцезнаходження ОСОБА_1 не відоме.

Відповідно до положень ст. 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Згідно з ч. 1 ст. 321-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не відбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.

Відповідно до ч. 2 ст. 321-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, і санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години відбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.

Згідно п. 12.1 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року №474/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 березня 2013 року за № 457/22989, при виконанні постанов суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники відбувають суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт; надсилання матеріалів до органів поліції для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до статті 389-2 Кримінального кодексу України стосовно порушників, які злісно ухиляються від відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт.

Згідно п. 13.3 постанова суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт вважається прийнятою до виконання уповноваженим органом з питань пробації, а порушник взятим на облік з дня реєстрації постанови суду у журналі обліку порушників, на яких накладено адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт.

Протягом десяти робочих днів з дня отримання постанови суду порушник повинен приступити до відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, крім випадків, коли цьому перешкоджають поважні причини (хвороба, відрядження, неотримання виклику тощо).

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є обов'язковість судового рішення.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

У той же час, суд звертає увагу органу пробації, що матеріали справи не містять жодних відомостей про те, що правопорушник ОСОБА_1 працює, відповідно має дохід для можливості сплати штрафу.

Заміна стягнення у виді громадських робіт на штраф може залишитись не реалізованою, а мета адміністративного стягнення спрямована на перевиховання особи в дусі додержання законів України та поваги до правил співжиття не виконаною.

Суду не надано достатніх та переконливих доказів того, що органом виконання покарання було вжито всіх можливих передбачених законом заходів, спрямованих на спонукання у відповідності до норм закону порушника до виконання зазначеного обов'язку, що зумовлює можливість заміни стягнення, яке, до речі, визначалося з урахуванням характеру вчиненого діяння, даних про особу порушника, тобто з урахуванням тих обставин, що саме стягнення у виді громадських робіт відповідає меті провадження в справі про адміністративне правопорушення.

Надісланим поданням нівелюється мета адміністративного стягнення визначеного у ст. 23 КУпАП, згідно якої адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З урахуванням викладеного, оскільки саме лише небажання правопорушника виконувати громадські роботи не є підставою для заміни адміністративного стягнення у виді громадських робіт, а інспектором Ковельського районного відділу Державної установи "Центр пробації" у Волинській області не доведений факт спроможності ОСОБА_1 сплатити штраф, суд не знаходить підстав для задоволення подання та наголошує про обов'язок виконання постанови Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 25.09.2024,

Керуючись ст. 30-1, 298, 304, 321-4 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання провідного інспектора Ковельського районного відділу Державної установи "Центр пробації" у Волинській області Степанюк Олени Євгенівни про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт відносно ОСОБА_1 - відмовити.

Особову справу №04/2024 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до Ковельського районного відділу Державної установи "Центр пробації" у Волинській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

СуддяА. В. Чалий