Рішення від 21.07.2025 по справі 260/3431/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2025 року м. Ужгород№ 260/3431/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, буд. 10, м. Хмельницький, 29013, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Калинич Оксана Іллівна в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Хмельницькій області), яким просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії не зарахувавши до страхового стажу періоду роботи в росії ОСОБА_1 з 01.01.1992 року по 25.08.1997 рік, згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 , та НОМЕР_3 , період роботи з 17.10.1986 по 01.01.1991 рік в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі, а саме в Ягоднинському районі Магаданської області до страхового стажу з обчисленням 1 рік за один рік і шість місяців страхового стажу, та не врахування при обчисленні пенсії архівної довідки №С-51/965 про заробітну плату, видана адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області».

2. Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.04.2025 року за №071750013179.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу всі періоди роботи в росії ОСОБА_1 з 01.01.1992 року по 12.03.1995 у відділу Ортуканський завод гірського обладнання, згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 та період роботи в росії з 13.03.1995 по 25.08.1997 рік згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_3 , обрахувати період роботи з 17.10.1986 по 01.01.1991 рік в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі, а саме в Ягоднинському районі Магаданської області до страхового стажу з обчисленням 1 рік за один рік і шість місяців страхового стажу, та обчислити пенсію з урахуванням архівної довідки №С-51/965 від 18.04.2013р. про заробітну плату, видана адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області», починаючи з дня права.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії та зміну страхового стажу набутого до 01.01.2004 року. Однак, Головне управління ПФУ в Хмельницькій області 17.04.2025 року прийняло рішення №071750013170 про відмову в перерахунку пенсії. Позивач не погоджується з прийнятим рішенням та вказує, що пенсійним органом протиправно не зараховано до страхового стажу період роботи в росії з 01.01.1992 року по 25.08.1997 рік, згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 , та НОМЕР_3 , а також не враховано до страхового стажу 1 рік роботи в районах Крайньої півночі за 1 рік 6 місяців роботи, які враховуються до 01.01.1991 року, відповідно до пункту 5 Розділу XV Прикінцеві положень Закону №1058-IV період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР. Позивач зазначає, що неврахування довідки про заробітну плату при розрахунку розміру його пенсії є протиправним, оскільки це призводить до порушень та обмежень його прав на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення.

Відмову відповідача у перерахунку пенсії позивач вважає протиправною. Тому, з метою захисту своїх прав та законних інтересів, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Крім, того відповідачеві встановлено 15 - ти денний строк з дня вручення копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

02 липня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач позов не визнає, заперечує проти задоволення такого. Зазначає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №071750013170 від 17.04.2025 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, оскільки періоди роботи з 17.10.1986 року по 26.10.1987 року та з 12.11.1987 року по 31.12.1991 року зараховано до страхового стажу згідно трудової книжки від 11.07.1983 року серії НОМЕР_2 при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що до страхового стажу ОСОБА_1 не враховано періоди роботи в росії з 01.01.1992 року по 12.03.1995 року та з 13.03.1995 року по 25.08.1997 року згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 , оскільки з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 згідно листа Мінсоцполітики №411/0-23/54 від 12.01.2023. Також звертає увагу суду, що вимога позивача зарахувати до страхового стажу періоди роботи в районі Крайньої Півночі із застосуванням районного коефіцієнту один рік за один рік і шість місяців є безпідставною, оскільки ним до заяви про перерахунок пенсії не долучено копію трудового договору.

Щодо вимоги позивача обчислити пенсію з урахуванням архівної довідки №С-51/965 від 18.04.2013 про заробітну плату, виданої адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області», відповідач зазначає, що були відсутні підстави для обчислення пенсії з урахуванням архівної довідки №С-51/965 від 18.04.2013 про заробітну плату, виданої адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області», оскільки позивачем не надано первинних документів та акту перевірки зазначеної довідки.

Додатково звертає увагу суду на правову позицію викладену в постанові Верховного Суду від 06.11.2023 у справі №560/764/21, згідно якої суд дійшов до висновку, що як за законодавством України, так і за законодавством російської федерації обов'язковою умовою для врахування відомостей про заробітну плату при обчисленні пенсії є сплата страхових внесків за цей період до Пенсійного фонду російської федерації. Верховний Суд у постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 також дійшов висновку про врахування відомостей зазначених в довідках про заробітну плату, отриману в російській федерації, лиш за умови підтвердження належними доказами відрахувань із заробітної плати позивача в Пенсійний фонд російської федерації, а також утримання відповідних податків із його заробітної плати. Відтак, за встановлених обставин, суди попередніх обставин дійшли передчасного висновку про задоволення позовних вимог, оскільки саме по собі зарахування до страхового стажу періодів роботи на території російської федерації не може бути підставою для врахування заробітку, отриманого за вказаний період без підтвердження належними доказами відрахувань із заробітної плати позивача в Пенсійний фонд російської федерації, а також утримання відповідних податків із його заробітної плати.

Враховуючи вищенаведене, у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з чим було прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

09.04.2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії. Разом із заявою, позивачем було подано: паспорт громадянина України; код РНОКПП позивача; трудову книжку НОМЕР_4 від 11.07.1983 року; архівну довідку №С-51/965 від 18.04.2013 року про заробітну плату видана адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області»; архівну довідка №С-51/964 від 18.04.2013 року про підтвердження що Магаданська область відновиться до районів Крайньої північного видана адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області», містить відомості про трудову діяльність позивача; довідку №98 від 14.08.1997 року, видану Оротуканським будівельно-монтажним управлінням» про підтвердження в районі Крайньої півночі; довідку №24/6-12 від 19.08.1997 року видану об'єднаним північносхіднзолото» Оротуканського будівельно-монтажного управління» про підтвердження стажу в районі крайньої півночі.

Вказану заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

17.04.2025 року Головне управління ПФУ в Хмельницькій області приймає рішення №071750013170 про відмову в перерахунку пенсії. В оскаржуваному рішенні, відповідач вказує, що проаналізувавши документи електронної пенсійної справи встановлено, що періоди роботи з 17.10.1986 року по 26.10.1987 року та з 12.11.1987 року по 31.12.1991 року були зараховані позивачу згідно трудової книжки від 11.07.1983 року серії НОМЕР_2 , при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загально-обов'язкове пенсійне страхування». Враховуючи зазначене, рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 17.04.2025 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.

Вважаючи таке рішення органу Пенсійного фонду України протиправним, позивач звернувся за захистом свої прав до суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає наступне.

Що періоду роботи позивача з 17.10.1986 року по 31.12.1991 року, який був зарахований відповідачем, однак не обрахована довідка №С-51/965 про заробітну плату при призначенні пенсії, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків органів Пенсійного фонду Російської Федерації та не врахування періоду роботу на території росії з 1992 по 1997 рік, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, архівна довідка №С-51/965 від 18.04.2013 року видана адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області» містить заробітну плату в рублях за період січень 1988 року по грудень 1992 року. На всі суми в довідці здійснено відрахування у Фонд соціального страхування СССР і в Пенсійний фонд російської федерації на встановлених тарифах.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають. Зарахування до страхового стажу з 1 січня 2004 року періодів роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, необхідно здійснювати за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких провадиться трудова діяльність.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону №1058-IV якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 закріплено принцип територіальності, згідно з яким пенсійне забезпечення громадян держав-учасників здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Метою Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов'язань «відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди».

Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов'язання щодо захисту їхніх пенсійних прав. Статтею 5 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 встановлено, що вона розповсюджує свою дію на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть установлені законодавством держав-учасниць угоди. Отже дія цієї угоди розповсюджується на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть установлені законодавством держав-учасниць угоди. Таким чином, норми Закону №1058-IV без обмежень розповсюджуються на громадян України, що набули трудовий стаж на території держав-учасниць вказаної Угоди.

Згідно з частинами 2 та 3 статті 6 цієї Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди. Обчислення пенсій провадиться із заробітку за періоди роботи, які зараховуються у трудовий стаж. З огляду на викладене, цією Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при призначенні пенсії, а відтак і заробіток за відповідний період підлягає включенню при обчисленні пенсії. Згідно абзаців 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації «Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14 січня 1993 року, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Аналіз вищенаведених норм вказує на те, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

У відповідності до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637). Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до підпункту 3 порядку 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1) особи, я ким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Судом встановлено, підставою для неврахування спірного періоду з 1992 по 1997 рік до страхового стажу та довідки про заробітну сплату №С-51/1965 стала відсутність інформації обміну між країнами та підтвердження сплати страхових внесків у вказаний період роботи.

Однак, як суд зазначає, що трудова книжка НОМЕР_2 від 11.07.1983 року, яка була надана позивачем до заяви про перерахунок пенсії, містить наступні записи про роботу:

- 17.10.1986 року по 26.10.1987 роки позивач працював виконробом ділянки промислового будівництва в Оротуканское СМУ обєднання «Северовостокзолотострой».

- 12.11.1987 року по 12.03.1995 року позивач працював старшим інженером у відділі капітального будівництва, в подальшому призначений начальником даного відділу у Ортуканський завод гірського обладнання.

Вказані записи зроблені чітко та містять підписи уповноваженої особи.

Суд зазначає, що несплата страхувальником страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періодів роботи на такому підприємстві, оскільки працівник не несе відповідальності за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку сплати страхових внесків.

В контексті вищенаведеного суд також звертає увагу, на те, що позивачем надані до матеріалів справи архівна довідка №С-51/965 від 18.04.2013 року, з якої вбачається, що роботодавцем у вказаний період утримувались з доходів обов'язкові платежі, а також архівна довідка №С-51/964 від 18.04.2013 про підтвердження що Магаданська область відновиться до районів Крайньої північного видана адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області», містить відомості про трудову діяльність позивача, довідка №98 від 14.08.1997 року, видана Оротуканським будівельно-монтажним управлінням» про підтвердження в районі Крайньої півночі, та довідка №24/6-12 від 19.8.1997 року видана об'єднаним північносхіднзолото» Оротуканського будівельно-монтажного управління» про підтвердження стажу в районі Крайньої півночі.

За таких обставин, оскільки неврахування довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за спірний період та не врахування всього періоду роботи в росії до страхового стажу пов'язане з відсутністю підтвердження сплати страхових внесків, та розпочатої війною є безпідставним та необґрунтованим.

Відповідно до статті 11 зазначеної Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.

Відповідач, як на підставу неприйняття спірних довідок, виданої на території російської федерації, вказує на неможливість проведення перевірки змісту довідки з огляду та на розпочату з 24.02.2022 роки війни між країнами. Однак, як вже зазначалось, відповідно до пункту 3 пункту 2.1 вказаного Порядку №22-1 особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку. Вказаним додатком затверджена форма довідки про заробітну плату для обчислення пенсії. В ній, зокрема, вказується орган, що видав довідку, особа, якій довідка видана, суми заробітної плати та період, за який вона нарахована, а також підстава видачі довідки (назви первинних документів). Зазначає, що довідки містить всі ключові реквізити, які визначені додатком 1 Порядку №22-1. Зокрема, в ній помісячно вказано заробітну плату позивача на даному підприємстві, довідки містить інформація про сплату страхових внесків, містить назву підприємства, на підставі яких її видано, довідка підписана керівником установи і головним бухгалтером та скріплена печаткою підприємства. Таким чином, відсутні підстави не брати до уваги вказану довідку при нарахуванні пенсії.

Щодо неможливості проведення перевірки змісту вказаної довідки, суд зазначає, що перевірка достовірності виданих підприємством документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при перерахунку пенсії позивача. Таким чином, відсутність у них можливості провести перевірку відповідності записів довідки первинним документам не повинна покладати надмірного тягаря та обов'язку на заявника.

Таким чином, суд дійшов висновку, що неврахування відповідачем довідки про заробітну плату при розрахунку розміру пенсії позивача є протиправним, оскільки це призводить до порушень та обмежень його прав на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення.

Щодо позовної вимоги про обрахування періоду роботи з 17.10.1986 року по 01.01.1991 року в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі, а саме в Ягоднинському районі Магаданської області до страхового стажу з обчисленням 1 рік за один рік і шість місяців страхового стажу, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 5 Розділу XV Прикінцеві положень Закону №1058-IV період роботи до 1 січн1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районі Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних районів Крайньої Півночі».

Відповідно до пункту 3 постанови Ради Міністрів СРСР від 10.02.1960 №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі після 01.03.1960 року - за 1 рік і 6 місяців при нарахуванні стажу для отримання пенсії за віком та по інвалідності.

Відповідач у відзиві як підставу для відмови у обчислені періоду роботи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі з розрахунку один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком зазначає відсутність поданого позивачем копії трудового договору.

Верховний Суд у постанові від 08.11.2019 у справі за №396/153/17 (2-а/396/13/17), зазначив:

«Відповідно до пункту 5 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до пункту 7 параграфу «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

При цьому пункт 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнює, що у якості документів про стаж, які передбачені вищезазначеним Порядком підтвердження наявного трудового стажу, за період роботи до 1 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген можуть надаватись договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на яких розповсюджується дія Указів Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року і від 26 вересня 1967 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», визначений постановою Ради Міністрів СРСР №1029 від 10 листопада 1967 року.

Підпунктом «д» пункту 5 Указу Президії ВР СРСР від 10 лютого 1960 року регламентовано, що робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.

Указом Президії ВР СРСР від 29 вересня 1967 року було скорочено тривалість трудового договору, який надає право на отримання пільг, передбачених статтею 5 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року, а саме: зарахування одного року роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців роботи при обчисленні стажу, що дає право на отримання пенсії за віком та по інвалідності, виключно працівникам, які прибули на роботу в райони Крайньої Півночі та місцевості, прирівняні до районів Крайньої Півночі з інших місцевостей країни за умови укладення ними трудового договору про роботу в цих районах строком на три роки.

Пунктом 3 постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що працівникам, які користуються в даний час пільгами, кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, до 1 березня 1960 року зараховувати за два роки роботи при розрахунку стажу для отримання пенсії за віком, по інвалідності і за вислугу років, а після 1 березня 1960 року - за один рік і шість місяців роботи при обрахуванні стажу для отримання пенсії за віком і по інвалідності.

Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу 1 Інструкції №530/П-28, пільги, встановлені Указами Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 «Про впорядкування пільг для осіб, що працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» і від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, що працюють з районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», надаються всім робочим і службовцям (в тому числі місцевим жителям і іншим особам, прийнятим на роботу на місці) державних, кооперативних і громадських підприємств, установ, організацій, що знаходяться в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

Пільги, передбачені статтями 1, 2, 3, 4 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року, з урахуванням змін та доповнень, внесених Указом від 26 вересня 1967 року, надаються незалежно від наявності письмового строкового трудового договору

Системний аналіз вказаних положень дає підстави дійти висновку, що достатньою та необхідною правовою підставою для обчислення стажу роботи особи в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостях із застосуванням пільгового коефіцієнту (один рік за один рік і шість місяців) є сукупність наступних обставин:

- документальне підтвердження наявності в особи стажу роботи в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостях;

- поширення на особу в період її роботи в таких місцевостях пільг, регламентованих Указами Президії ВР СРСР від 10 лютого 1960 року та від 29 вересня 1967 року та Постановою Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

При цьому, основним документом, підтверджуючим факт роботи особи в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостях є її трудова книжка, а також ці обставини можуть підтверджуватися й іншими документами, зокрема, архівною довідкою».

Як встановлено з матеріалів справи, позивач працював у місцевостях прирівняні до Крайньої Півночі, що підтверджується записами у трудовій книжці позивача та архівними довідками.

В довідці від 19.08.1997 року №24/8-12 видану об'єднаним «північносхіднозолото» Орутуканського будівельно-монтажним управлінням з 12.11.1987 року по 12.03.1995 року рахується один рік роботи зараховується за один рік і шість місяців. Пільги працівникам Крайньої Півночі.

Довідка №98 від 14.08.1997 року видана Орутуканським будівельно-монтажним управлінням підтверджує період роботи позивача в районах Крайньої Півночі з 17.10.1986 по 16.10.1987 року. Робота в Магаданській області зараховується за 1 рік 6 місяців і до заробітної плати зараховується коефіцієнт в розмірі 70%. Довідка видана на підставі особистої картки позивача форми Т-2.

Архівна довідка від 18.04.2013 року №С-51/964 підтверджує роботу позивача в Ягоднинському районі Магаданської області встановлений для виробничих та навиробничих галузей промисловості та народного господарства районний коефіцієнт 1,7 (п.3 додаткової Постанови Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати і Президіума ВЦСПС від 04.09.1964 року №380/11-18. Також вказана довідка містить, про обчислення трудового стажу, що дає право на отримання пенсії по старості, інвалідності та вислугу років, зараховується з 01.03.1960р. в полуторному розмірі.

Суд зазначає, що з наданих позивачем до заяви про перерахунок пенсії документів вбачається, що позивач працював в підприємствах які територіально відносяться до місцевості, прирівняною до районів Крайньої Півночі, згідно Переліку районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на які поширюється дія Указів Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року та від 26 вересня 1967 року про пільги для осіб, працюючих в цих районах та місцевостях, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 10 листопада 1967 року №1029

У пункті 2 Розділу І Інструкції №530/П-28 зазначено, що пільги, передбачені статтями 1, 2, 3, 4 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960, з урахуванням змін та доповнень, внесених Указом від 26.09.1967, надаються незалежно від наявності письмового строкового трудового договору.

З огляду на вищенаведені норми права, для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, повинні бути надані або трудова книжка або письмовий трудовий договір або довідка, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Тобто, достатньо одного із перерахованих документів, а не їх сукупність.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд зазначає про наявність правових підстав для зарахування періодів роботи позивача з 17.10.1986 року по 01.01.1991 року з розрахунку один рік за один рік і шість місяців, оскільки позивач виконував роботи в місцевостях прирівняних до Крайньої Півночі.

З метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне, визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у перерахунку пенсії від 17.04.2025 року за №07175001317 та зобов'язати зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в росії з 01.01.1992 року по 12.03.1995 у відділі Ортуканський завод гірського обладнання, згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 та період роботи в росії з 13.03.1995 по 25.08.1997 рік згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_3 ; обрахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 17.10.1986 року по 01.01.1991 року в Ягоднинському районі Магаданської області з обчисленням 1 рік - як один рік і шість місяців та обчислити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням архівної довідки №С-51/965 від 18.04.2013 року про заробітну плату, видану адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області».

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн. Таким чином на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Керуючись статями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, буд. 10, м. Хмельницький, Хмельницькій область, 29013, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у перерахунку пенсії від 17.04.2025 року за №07175001317.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області:

- зарахувавати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в росії з 01.01.1992 року по 12.03.1995 року у відділі Ортуканського заводу гірського обладнання, згідно з записами трудової книжки НОМЕР_2 та період роботи в росії з 13.03.1995 року по 25.08.1997 року згідно з записами трудової книжки серії НОМЕР_3 ;

- обрахувати страховий стаж ОСОБА_1 у період роботи з 17.10.1986 року по 01.01.1991 року в Ягоднинському районі Магаданської області з обчисленням 1 рік - як один рік і шість місяців;

- обчислити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням архівної довідки №С-51/965 від 18.04.2013 року про заробітну плату, виданої адміністрацією муніципальної освіти «Ягоднинський муніципальний район Магаданської області».

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, буд. 10, м. Хмельницький, Хмельницькій область, 29013, код ЄДРПОУ 21318350) витрати по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич