Миколаївської області
Справа №477/1521/24
Провадження №3/477/169/25
щодо клопотань про повернення та витребування доказів
31 березня 2025 року місто Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі: головуючого - судді - Козаченка Р.В., перевіривши протокол про притягнення до адміністративної відповідальності відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
В червні 2024 року до Жовтневого районного суду Миколаївської області від відділення поліції № 4 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області надійшов протокол серії ААД № 583892 від 06 червня 2024 року, відповідно до якого ОСОБА_1 порушив підпункт а) пункту 2.9. Правила дорожнього руху - керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
31 жовтня 2024 року ОСОБА_1 подав клопотання про витребування доказів, в якому вказав, що посадовими особами поліції було порушено Інструкцію з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом № 1376 від 06 листопада 2015 року, а саме: не роз'яснено положення ст.ст. 55, 56, 59 Конституції України; не вказано чи притягувався він раніше до адміністративної відповідальності; в протоколі відсутні дані щодо свідків; не надано відеозапис керування ним та зупинки транспортного засобу; на надано документ про відсторонення його від керування транспортним засобом; наданий суду відеозапис не підписаний кваліфікованим електронним підписом суб'єкта з належними повноваженнями; не надано доказу про його інформування застосування спеціальних технічних засобів для встановлення стану сп'яніння.
Посилаючись на положення ст. 251 КУпАП та вказуючи, що для повного всебічного та об'єктивного розгляду справи просив витребувати в ГУ НП в Миколаївській області наступні документи:
- відеозапис керування ОСОБА_1 транспортним засобом та/або дані свідків, які можуть підтвердити дану обставину;
- відеозапис зупинки посадовими особами поліції транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 та/або свідків, які можуть підтвердити дану обставину;
- протокол, акт або інший документ про відсторонення ОСОБА_1 від керування транспортними засобами та передача останнього на зберігання тощо;
-безперервні оригінальні файли фіксації правопорушення, підписані електронним підписом відповідного суб'єкта владних повноважень;
- документ, який підтверджує інформування ОСОБА_1 про те, що він підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціальних технічних засобів для встановлення стану сп'яніння.
Суд, перевіривши заяву та матеріали справи прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Крім того, відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право і подавати докази та заявляти клопотання.
З клопотання ОСОБА_1 вбачається, що його сутність зводиться до незгоди з висунутим обвинуваченням та бажання спростувати наявні в справі докази, представлені органом поліції, шляхом підтвердження неповноти та незаконності їх складання через відсутність інших доказів.
В той же час, згідно положень зазначених вище статей КУпАП обов'язок по збору доказів покладено на повноважну особу зі складання протоколу про адміністративне правопорушення і співробітником відділення № 4 Миколаївського районного управління поліції ГУ Національної поліції в Миколаївській області Яроцьким С.В., яким складено протокол, надані всі документи та докази, які у нього були в наявності. Даних про те, що в органі поліції маються інші докази, про які запитував ОСОБА_1 немає і суду не представлено доказів того, що він звертався за ними і йому було відмовлено в їх наданні.
В зв'язку з цим в задоволенні клопотання слід відмовити.
Крім того, 31 жовтня 2024 року ОСОБА_1 подав клопотання про повернення матеріалів на дооформлення органу поліції з наступних підстав.
Посадовою особою поліції, всупереч вимогам Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженого наказом № 1376 від 06 листопада 2015 року, та положенням ст.ст. 265-2, 266, 268 КУпАП, ст.ст. 55, 56, 59 Конституції України, порушено вимоги законодавства зі складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно нього, а саме:
-не роз'яснено ОСОБА_1 прав, передбачених ст.ст. 55, 56, 59 Конституції України;
-не вказано чи притягувався він раніше до адміністративної відповідальності;
-в протоколі відсутні дані про свідків та їх підписи;
-не надано відеозапису та доказів у виді пояснень свідків керування ОСОБА_1 транспортним засобом та його зупинення співробітниками поліції;
-не надано протокол або інший документ про відсторонення водія ОСОБА_1 від керування транспортним засобом;
-надані суду відеофайли не мають безперервної фіксації правопорушення та не підписані кваліфікованим електронним підписом суб'єкта з належними повноваженнями;
-не надано доказу про інформування водія ОСОБА_1 про огляд на стан сп'яніння та про порядок застосування відносно нього спеціальних технічних засобів для встановлення стану сп'яніння.
Тому, вказуючи, що ці вимоги закону не дотримані, просив повернути протокол про адміністративне правопорушення на дооформлення.
Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. (ч.1 ст. 256 КУпАП).
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі. (ч.ч. 2-4 ст. 256 КУпАП).
Крім того, в ст. 266 КУпАП виписано, що особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
З наданого суду для розгляду протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вбачається, що при його складанні були дотримані основні норми закону, виписані вище.
Суть його аргументів в клопотанні про повернення матеріалів на дооформлення полягають у незгоді з обвинуваченням та наданими доказами, проте це не є підставою для повернення протоколу. Суд не знаходить, що протокол містить грубі порушення закону при його складанні та недоліки. Які перешкоджають його розгляду.
В протоколі зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Свідки можуть бути зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення якщо вони є.
В протоколі також записано, що ОСОБА_1 були роз'яснені його основні права, передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України.
Також в нижній частині протоколу записано щодо відсторонення водія від керування.
Таким чином суд не знаходить підстав для повернення протоколу на дооформлення.
За такого, керуючись ст.ст. 256, 268, 283-285 КУпАП, -
Відмовити в задоволенні клопотань ОСОБА_1 про витребування доказів та про повернення на доооформлення протоколу про адміністративне правопорушення відносно нього за частиною 1 статті 130 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Козаченко