17.07.2025
Справа № 522/6231/25
Провадження № 2-а/522/259/25
Приморський районний суд м. Одеси у складі головуючого - суддя Ярема Х.С., розглянув у спрощеному позовному провадженні (без виклику сторін) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до 1) Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, 2) Інспектора 2-го взводу 8-ої роти 2-го батальйону полку Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції старшого лейтенанта поліції Каська Віталія Миколайовича
про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
28.03.2025 громадянин Республіки Азербайджану ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до 1) Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, 2) Інспектора 2-го взводу 8-ої роти 2-го батальйону полку Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції старшого лейтенанта поліції Каська В.М.
Позивач просить суд:
скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №4331930 від 22.03.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
09.04.2025 відкрито спрощене провадження без виклику сторін.
15.04.2025 позивач подав додаток до позову.
02.05.2024 відповідач подав відзив на позов.
Позивач звернення до суду з цим позовом пояснює тим, що постановою від 22.03.2025 його притягнуто до адміністративної відповідальності за правопорушення ч.2 ст. 126 КУпАП, а саме: 22.03.2025 о 22.00 год. в м. Одеса, вул. Балківська, 31, водій керував транспортним засобом «KIA Carens» н/з НОМЕР_1 , з посвідченням водія іноземної держави та після отримання посвідки на постійне проживання не замінив його протягом 60 днів, чим порушив п.2.1.а ПДР - керування ТЗ особою, яка не має права керування таким ТЗ. Позивач вважає постанову незаконною, оскільки постанова не містить жодних обставин, які б надавали право інспектору зупиняти транспортний засіб, а також, на момент вчинення правопорушення він мав чинне посвідчення водія, яке давало йому право керування, відповідно до положень Віденської конвенції про дорожній рух від 08.11.1968.
Відповідач проти позову заперечує. Зупинка 22.03.2025 автомобіля «KIA Carens» н/з НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_2 , була зумовлена проїздом автомобіля перехрестя на заборонений «червоний» сигнал світлофору. Водій ОСОБА_2 , громадянин Республіки Азербайджан, який мав посвідку на постійне проживання в Україні № НОМЕР_2 від 05.05.2023, пред'явив посвідчення водія громадянина Республіки Азербайджан, яке було дійсне на території України лише протягом 60 днів з дати видачі посвідки на постійне проживання та підлягало обміну на посвідчення водія державного зразку України.
Судом встановлено такі обставини справи.
22.09.2023 ОСОБА_2 звертався до ТСЦ МВС №5154 щодо обміну іноземного посвідчення водія.
Листом від 26.09.2023 № 31/15//5154-Б-346, ТСЦ МВС № 5154 повідомив ОСОБА_1 , що обмін іноземного посвідчення водія здійснюється територіальними сервісними центрами МВС відповідно до вимог Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого Постановою КМУ від 08.05.1993 №340; Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженої наказом МВС України від 07.12.2009 № 515 (у редакції наказу МВС України від 22.05.2020 № 408) та відповідних роз'яснень Головного сервісного центру МВС, за умови подання:
- паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або тимчасового посвідчення громадянина України, або посвідки на постійне проживання, або посвідки на тимчасове проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, чи пред'являє один із зазначених документів в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі відсутності в зазначених документах відомостей про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) на території України - довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у якій зазначено фактичне місце проживання (для внутрішньо переміщених осіб), або витяг з реєстру територіальної громади про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) чи пред'являє один із зазначених документів в електронній формі засобами Порталу Дія);
- копію одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта);
- дійсну на дату подання документів медичну довідку встановленого зразка, що підтверджує допущення водія до керування транспортними засобами відповідних категорій;
- іноземне посвідчення водія;
- документу, виданого компетентним органом іноземної держави, дипломатичним представництвом чи консульською установою іноземної держави в Україні, що підтверджує факт видачі такого посвідчення водія та відсутність відомостей про позбавлення права на керування транспортними засобами або тимчасове обмеження в цьому праві;
- посвідчення водія, видане компетентними органами іноземної держави, має бути перекладене на державну мову та засвідчене в установленому законодавством порядку.
Враховуючи вищевикладене, для здійснення обміну іноземного посвідчення водія, ТСЦ МВС вказало, що окрім поданих документів ОСОБА_3 необхідно надати також:
- відомості про задеклароване або зареєстроване місце проживання або довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у якій зазначено фактичне місце проживання (для внутрішньо переміщених осіб);
- копію одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта);
- дійсну на дату подання документів медичну довідку встановленого зразка, що підтверджує допущення водія до керування транспортними засобами відповідних категорій;
- документ, виданого компетентним органом іноземної держави, дипломатичним представництвом чи консульською установою іноземної держави в Україні, що підтверджує факт видачі такого посвідчення водія та відсутність відомостей про позбавлення права на керування транспортними засобами або тимчасове обмеження в цьому праві.
22.03.2025 приблизно о 22 год. 00 хв. на перехресті вул. Маловського та вул. Балківська екіпажем патрульної поліції було виявлено транспортний засіб марки «КІА CARENS», НОМЕР_1 , водій якого проїхав перехрестя на заборонений «червоний» сигнал світлофора.
Реагуючи на виявлене правопорушення, екіпаж патрульної поліції почав переслідування авто та наздогнавши його на вул. Балківська, 31 м. Одеса, вимагав про зупинку транспортного засобу. Після зупинки авто водій надав посвідчення водія громадянина Азербайджанської Республіки видане ОСОБА_3 та посвідку на постійне проживання в Україні № НОМЕР_2 видану органом № 5103 05.05.2023.
22.03.2025 постановою серії ЕНА №4331930, складеною інспектором 2-го взводу 8-ої роти 2-го батальйону полку Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції Каськом В.М., громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_2 був притягнутий до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 126 КУпАП, а саме: 22.03.2025 о 22.00 год. в м. Одеса, вул. Балківська, 31, водій керував транспортним засобом «KIA Carens», НОМЕР_1 , з посвідченням водія іноземної держави та після отримання посвідки на постійне проживання не замінив його протягом 60 днів, чим порушив п.2.1.а ПДР - керування ТЗ особою, яка не має права керування таким ТЗ. Прийняте рішення - штраф у сумі 3 400 грн.
Згідно з Довідкою №А/143-к/15-2024 від 20.05.2024, виданою консульським відділом Посольства Азербайджанської Республіки в Україні, ОСОБА_2 має посвідчення водія № НОМЕР_3 , категорія «В1, В» видане 17.11.2023 (дійсне до 13.01.2032), станом на 17.11.2023 є дійсним та обмежень у праві керування або штрафів немає.
Висновки суду.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно з ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Згідно з ч.2 ст. 122 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3 400 грн.).
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють Правила дорожнього руху (далі - ПДР).
Пунктами 1.3 та 1.9. ПДР України встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з п. 2.1.а ПДР водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідно до п. 2.4 ПДР на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: а) пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1 ПДР.
Підпункт «а» пункту 10 Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 № 1456, надає право уповноваженій особі зупиняти транспортні засоби в разі порушення водієм Правил дорожнього руху.
Згідно п.8.7.3.е ПДР червоний сигнал, у тому числі миготливий, або два червоних миготливих сигнали забороняють рух.
Порушення 22.03.2025, 22.00 год. водієм автомобіля марки «КІА CARENS», НОМЕР_1 вимог п. 8.7.3.е ПДР, підтверджується відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, в розмові з яким водії ОСОБА_2 не заперечував цього..
Таким чином суд дійшов висновку, що зупинка автомобіля «КІА CARENS», н.з. НОМЕР_1 була не безпідставною, як і вимоги інспектора надати на перевірку посвідчення водія.
Згідно з ч. 9 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України.
Віденською конвенцією про дорожній рух від 08.11.1968 визначено, що договірні сторони визнають будь-яке національне посвідчення водія, що відповідає приписам додатку 6 до цієї Конвенції (пп. «і» ч.2 ст. 43 в ред. чинній на дату правопорушення).
В контексті вказаних положень нормативних актів, суд зазначає, що прийняття державою та дія на території України будь-якого національного посвідчення водія, не означає безумовність такого прийняття та безтерміновість такої дії.
Згідно з п.30 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою КМУ від 08.05.1993 № 340 (в редакції постанови КМУ від 20.05.2009 № 511), особи, які тимчасово перебувають на території України, мають право на керування транспортними засобами за наявності міжнародного посвідчення водія та посвідчення водія іноземної держави, що не відповідає вимогам Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року, записи в якому виконані або продубльовані літерами латинського алфавіту, або у разі наявності посвідчення водія іноземної держави, що відповідає вимогам Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року, записи в якому виконані або продубльовані літерами латинського алфавіту. Посвідченням водія іноземної держави вважається також посвідчення водія з розпізнавальним знаком "SU" (СРСР), видане в республіках колишнього Союзу РСР. Зазначені особи під час керування транспортними засобами можуть мати національне посвідчення водія, видане в установленому цим Положенням порядку. Особам, які тимчасово перебувають на території України, обмін їх посвідчень водія на національне посвідчення водія, а також видача їм національних посвідчень водія замість утраченого у зв'язку з крадіжкою, стихійним лихом, іншими непередбачуваними обставинами посвідчення водія іноземної держави не проводиться. Посвідчення водія іноземної держави, що належить особі, яка переїжджає на постійне місце проживання в Україну, дійсне на території України протягом 60 днів з дати видачі органами та підрозділами ДМС документів на постійне проживання в Україні і після цього підлягає обміну. Обмін таких посвідчень проводиться після проходження особою медичного огляду та складення теоретичного і практичного іспитів (за винятком випадків, визначених пунктом 32 цього Положення). У разі наявності в посвідченні водія іноземної держави двох або більше категорій на право керування транспортними засобами теоретичний та практичний іспити складаються за вищою категорією із зазначених у такому посвідченні водія.
Отже, приймаючи та надаючи право іноземцеві користуватися національним посвідченням водія, законодавство України вводить обмеження строку такого користування (60 днів з дати видачі органами та підрозділами ДМС документів на постійне проживання в Україні) та зобов'язує іноземця замінити таке посвідчення на посвідчення водія державного зразка України.
Пп.2 п.1 постанови КМУ від 03.03.2022 № 184 «Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами» встановлено, що у період дії воєнного стану та протягом року з дня припинення або скасування дії воєнного стану строк дії посвідчення водія, що належить особі, яка переїжджає на постійне місце проживання в Україну, у разі його закінчення у період дії воєнного стану, продовжується на рік і після цього підлягає заміні. Заміна такого посвідчення проводиться після проходження особою медичного огляду та складення теоретичного і практичного іспитів.
Посвідчення водія № НОМЕР_3 на гр. ОСОБА_1 видано в Республіці Азербайджан. Дійсність цього посвідчення водія на території України становить 60 днів з моменту видачі органами та підрозділами ДМС документів на постійне проживання в Україні. Враховуючи, що посвідка на постійне проживання в Україні № НОМЕР_2 , видана ОСОБА_3 органом № 5103 05.05.2023, то останнім днем дійсності посвідчення водія є 04.07.2023. Після спливу цього терміну, посвідчення водія підлягає обміну, наявність якого чи відмова у проведенні якого з незалежних від позивача причин, останнім не доведена.
Порушення позивачем даного обов'язку призвело до втрати ним права на керування транспортним засобами на території України.
Щодо приписів Постанови КМУ № 184, то останній день чинності посвідчення водія іноземної держави Республіки Азербайджан, відповідно до п. 30 Постанови КМУ № 340, приходиться на період дії воєнного стану. Відтак останнім днем чинності вказаного посвідчення водія, в розумінні пп. 2 п. 1 Постанови КМУ № 184, є 04.07.2024. Оскаржувана постанова серії ЕНА №4331930 винесена 22.03.2025.
Згідно з ст. 283 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Оскаржувана постанова містить посилання як на пункт ПДР України (2.1а) вимоги якого порушені та посилання на ч.2 ст. 126 КУпАП, яка передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення. Розмір штрафу відповідає, передбаченими ч.2 ст. 126 санкціями.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова прийнята відповідно до вимог закону, порушень норм чинного законодавства під час її винесення судом не встановлено. Тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Окрім того, в частині, що стосується позовних вимог до відповідача 2 - Інспектора 2-го взводу 8-ої роти 2-го батальйону полку Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції старшого лейтенанта поліції Каська В.М., суд зазначає наступне. Державні інспектори відповідного органу діють не як самостійні суб'єкти владних повноважень, а діють від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику. Отже, державні інспектори не можуть виступати самостійним відповідачем у судових справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, як суб'єкт владних повноважень на який положеннями КУпАП покладаються повноваження розглядати справи про адміністративні правопорушення. Отже, належним відповідачем у цій справі є Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, а не посадова особа, що винесла оскаржувану постанову. Інспектор у таких справах може виступати лише як третя особа на стороні відповідача. Пред'явлення позову в частині до інспектора, який не належним відповідачем у справі, є підставою для відмови в позові до цього відповідача.
Керуючись ст. ст. 242-246, 262, 286 КАС України,
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ярема Х.С.