Постанова від 11.07.2025 по справі 160/27212/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2025 року м. Дніпросправа № 160/27212/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2025р. у справі № 160/27212/24

за позовом:Дочірнього підприємства «СТАЛЬЗАВОД ТАС»

до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

11.10.2024р. Дочірнє підприємство «СТАЛЬЗАВОД ТАС» (далі - ДП «СТАЛЬЗАВОД ТАС», за допомогою засобів системи «Електронний суд», звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області) про визнання протиправним та скасування рішення, судом першої інстанції позов зареєстровано 11.10.2024р. /а.с. 1-6/.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 16.10.2024р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі №160/27212/24 та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін / а.с. 44/.

Позивач, посилаючись в адміністративному позові на те, що відповідачем безпідставно прийнято рішення від 26.09.2024р. №0400-011002-8/193160 про повернення страхових коштів Пенсійного Фонду України та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Пенсійного Фонду України, оскільки листки непрацездатності АДЮ № 550089, АДЮ № 551310, АДЮ № 463141, АДЮ № 195626, №2000049485-3, АДЮ № 488668, №3949246-2007532862-1, №3949246-2007622256-1, АЛА № 735982 відповідають вимогам законодавства, тому просив: - визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про повернення страхових коштів Пенсійного Фонду України та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Пенсійного Фонду України від 26.09.2024 № 0400-011002-8/193160, яким до Дочірнього підприємства «СТАЛЬЗАВОД ТАС» застосовано фінансові санкції на загальну суму 69 117,17грн., з яких: неправомірно витрачені страхові кошти - у сумі 46 078,11 грн.; штраф в розмірі 50% за неправомірно витрачені страхові кошти - 23 039,06 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2025р. у справі №160/27212/24 позовні вимоги задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про повернення страхових коштів Пенсійного Фонду України та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Пенсійного Фонду України від 26.09.2024р. №0400-011002-8/193160, згідно з яким до Дочірнього підприємства «СТАЛЬЗАВОД ТАС» застосовано фінансові санкції на загальну суму 69 117,17грн., з яких: неправомірно витрачені страхові кошти - у сумі 46 078,11 грн.; штраф в розмірі 50% за неправомірно витрачені страхові кошти - 23 039,06 грн. /а.с. 202-207/.

Відповідач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, 24.04.2025р. за допомогою засобів системи «Електронний суд» подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 25.04.2025р.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025р. у справі №160/27212/24 вищезазначена апеляційна скарга була залишена без руху та відповідачу надано строк для усунення зазначених судом недоліків апеляційної скарги.

У межах наданого судом апеляційної інстанції строку на усунення недоліків, з урахуванням ухвали суду апеляційної інстанції від 29.04.2025р. у цій справі, відповідачем недоліки апеляційної скарги були усунуті та ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.05.2025р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2025р. у справі №160/27212/24 та з метою забезпечення апеляційного розгляду вищезазначеної апеляційної скарги з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №160/27212/24.

Матеріали адміністративної справи №160/27212/24 надійшли до суду апеляційної інстанції 16.05.2025р.

19.05.2025р. до суду апеляційної інстанції через систему «Електронний суд» надійшов письмовий відзив позивача на апеляційну скаргу.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025р. справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 24.06.2025р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.

Відповідач - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 25.03.2025р. та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ДП «СТАЛЬЗАВОД ТАС» в повному обсязі.

Представник позивача у письмовому відзиві на апеляційну скаргу заперечував проти доводів апеляційної скарги та посилаючись на те, що судом першої інстанції у цій справі ухвалено правильне рішення без порушень норм чинного законодавства, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції від 25.03.2025р. у цій справі залишити без змін.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХІV проведено планову документальну перевірку ДП «СТАЛЬЗАВОД ТАС» з питання правильності використання страхових коштів Пенсійного Фонду України за період з 01.04.2020 по 30.06.2024.

За результатами планової документальної перевірки складено акт від 27.08.2024р. №0400-011002-3/81, яким виявлені порушення ч. 1 ст. 31, ч. 2 ст. 22 та абз. 2 ч. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 №1105- XIV (в редакції, чинній на момент настання страхових випадків) та п.п. 2.2 п. 2, пп. пп. 3.1, 3.8, 3.12 п. 3, пп. 4.5 п. 4 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406 (у редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», далі - Інструкція № 532) та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

04.09.2024 позивач подав заперечення на акт документальної перевірки порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду №0400-011002-3/81 від 27.08.2024р., в яких зазначено, що лікарняний листок:

- серії АДЮ №550089, виданий ОСОБА_1 у встановленому законом порядку (вимога ч.1 ст.31 Закону України №1105) та до нього занесені відомості з паспортної частини за даними документів. На другій сторінці паспорту зазначені дані громадянина - « ОСОБА_2 », про що лікар зазначив в лікарняному листі;

- серії АЛА №735982, виданий ОСОБА_3 який згідно виписки з медичної карти амбулаторного хворого (стаціонарного) травматологічного відділення №583/37 був прооперований у закладі АТ «Укрзалізниця Філія «Центр Охорони Здоров'я» Дніпровська клінічна лікарня на залізничному транспорті 23.02.2022року. Виписані е-лікарняні за номерами 3949246-2007532862-1 з 23.02.2022 по 25.02.2022 та 3949246-2007622256-1 з 26.02.2022 по 18.03.2022. Враховуючи відсутність доступу до електронної бази HELSI, лікар виписав паперовий листок непрацездатності із зазначенням дати початку хвороби задля можливості хворого пред'явити цей листок в подальшому. Таким чином, лікар об'єктивно не міг знати номер і дату видачі попереднього електронного листка у зв'язку з закритим реєстром;

- серії АДЮ №551310, виданий ОСОБА_4 наявні всі необхідні реквізити;

- серії АДЮ№195626, виданий ОСОБА_5 містить всі необхідні та обов'язкові дані, що відповідають дійсному постійному місцю проживання на території Криничанської селищної громади відповідно до паспортних даних;

- серії АДЮ №463141 , виданий ОСОБА_6 містить запис та підпис лікаря та на ньому наявна печатка закладу охорони здоров'я;

- е-лікарняний №2000049485-3, виданий ОСОБА_7 з 09.08.2021 по 16.08.2021 сплачений підприємством за перші 5 днів в повному обсязі (з 09.08.2021 по 13.08.2021) з 14.08.2021 по 16.08.2021 - 3 дні сплачено за рахунок Фонду;

- серії АДЮ №488668, виданий ОСОБА_7 сплачений виключно за рахунок підприємства в повному обсязі. Кошти Фонду не витрачені.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято рішення про повернення страхових коштів Пенсійного Фонду України та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Пенсійного Фонду України №0400-011003-8/193160 від 26.09.2024р., відповідно до якого, у зв'язку з порушенням ч. 1 ст. 31, ч. 2 ст. 22 та абз. 2 ч. 3 ст. 30 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Закону України від 23 вересня 1999 №1105- XIV (в редакції на момент настання страхових випадків) та п.п. 2.2 п. 2, пп. пп. 3.1, 3.8, 3.12 п. 3, пп. 4.5 п. 4 Інструкції №532, застосовано до ДП «СТАЛЬЗАВОД ТАС» фінансові санкції на загальну суму 69 117,17грн., з яких: неправомірно витрачені страхові кошти - у сумі 46 078,11 грн.; штраф в розмірі 50% за неправомірно витрачені страхові кошти - 23 039,06 грн.

Саме вищезазначене рішення відповідача обумовило звернення позивача до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХІV (далі - Закон №1105 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я.

Згідно із ч. 2 ст. 15 Закону №1105, роботодавець зобов'язаний:

1) надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом;

2) вести облік коштів соціального страхування і своєчасно надавати Фонду встановлену звітність щодо цих коштів;

3) під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки;

4) подавати в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про:

розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників;

річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), кількість нещасних випадків і професійних захворювань на підприємстві за минулий календарний рік;

використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами в порядку, встановленому правлінням Фонду;

5) інформувати про кожний нещасний випадок або професійне захворювання на підприємстві;

6) безоплатно створювати всі необхідні умови для роботи на підприємстві представників Фонду;

7) повідомляти працівникам підприємства про адреси та номери телефонів Фонду, а також лікувально-профілактичних закладів та лікарів, які за угодами з Фондом обслуговують підприємство;

8) подавати звітність до Фонду у строки, в порядку та за формою, що встановлені правлінням Фонду;

9) повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків.

За приписами ч. 3 ст. 15 Закону №1105, достовірність зазначених у документах даних перевіряється Фондом. У разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.

Частиною 1 ст. 22 Закону №1105 визначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:

1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасової непрацездатності на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві;

2) необхідності догляду за хворою дитиною;

3) необхідності догляду за хворим членом сім'ї;

4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;

5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;

5-1) на період перебування у закладах охорони здоров'я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій;

6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;

7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;

8) перебування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 3 ст. 30 Закону №1105 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

За приписами ч. 1 ст. 31 Закону № 1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Відповідно до п.1.1 Розділу І Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України № 13 від 19 липня 2018 року (далі - Положення), комісія (уповноважений) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства), створюється (обирається) та діє на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство), що використовує найману працю, незалежно від форм власності і господарювання.

Згідно з п. 2.2 Розділу ІІ Положення комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана, зокрема:

- приймати рішення про призначення матеріального забезпечення; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення;

- здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам роботодавцем за рахунок коштів Фонду як за власною ініціативою, так і у зв'язку із зверненням застрахованих осіб;

- вживати заходів по своєчасному наданню на підприємстві застрахованим особам матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Механізм організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього регламентований Порядком організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього (далі - Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 328 «Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього».

Відповідно до п.1 Порядку, листок непрацездатності - це сформований (виданий) програмними засобами Реєстру на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і зареєстрований за єдиним реєстраційним номером листка непрацездатності у Реєстрі електронний документ, що є підставою для звільнення від роботи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Тобто, листок непрацездатності формується лікуючим лікарем на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність.

При цьому, порядок заповнення листка непрацездатності унормований Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (Інструкція №532).

За приписами п. 1 Інструкції, листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Лицьовий бік бланка листка непрацездатності заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка листка непрацездатності заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в листку непрацездатності здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем відповідно до Закону №1105-ХІV, було проведено планову документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником коштів Фонду. Вказаною перевіркою встановлено порушення позивачем частини першої статті 31, частини другої статті 22 та абзацу другого частини третьої статті 30 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», - неправомірне витрачання суми страхових коштів Фонду, а саме:

- по електронному листку непрацездатності 2000049485-3 за період з 09.08.2021 по 16.08.2021 на 8 календарних днів та по паперовому листку непрацездатності АДЮ №488668 за період з 16.08.2021 по 19.08.2021 на 4 календарних дні, які обидва є первинними, виданим ОСОБА_7 , день накладки - 16.08.2021, сплачено за рахунок коштів Фонду;

- неналежне оформлення, з порушенням встановленого законодавством порядку, листка непрацездатності серії АДЮ №550089, виданого ОСОБА_1 за період з 02.11.2020 по 27.11.2020 на 26 календарних днів (в тому числі за рахунок Фонду 21 день). В порушення пункту 2.2 Інструкції № 532 зазначено не вірне прізвище " ОСОБА_8 ", вірно - " ОСОБА_9 ";

- неналежне оформлення з порушенням встановленого законодавством порядку паперового листка непрацездатності серії АЛА №735982, виданого ЦПМСД №3 ОСОБА_3 за період з 21.02.2022 по 15.04.2022 на 55 календарних днів (в тому числі за рахунок Фонду 55 днів). В порушення пункту 3.1 Інструкції №532 в даному листку непрацездатності не зазначені номер та серія попереднього листка непрацездатності продовженням якого він є. Одночасно виданий електронний первинний листок непрацездатності №3949246-2007532862-1 медичним закладом АТ "Українська залізниця" за період з 23.02.2022 по 25.02.2022, та електронний листок непрацездатності №3949246-2007622256-1 за період 3 26.02.2022 по 18.03.2022. При цьому не внесені відповідні зміни лікуючим лікарем до паперового листка непрацездатності АЛА №735982. Комісія неправомірно приймає рішення щодо оплати листка непрацездатності АЛА №735982 з 19.03.2022 до 15.04.2022 за 18 календарних днів, (в тому числі за рахунок Фонду 18 днів), в якому не указаний номер листка непрацездатності, продовженням якого він є. Неправомірно використано коштів Фонду у сумі 17188,92 грн.;

- неналежне оформлення з порушенням встановленого законодавством порядку листка непрацездатності серії АДЮ №195626, виданого ОСОБА_5 за період з 03.08.2020 по 31.08.2020 на 29 календарних днів (в тому числі за рахунок Фонду 24 дні). В порушення пунктів 3.1 та 3.8 Інструкції №532 відсутня печатка головного лікаря та штамп закладу охорони здоров'я КП "КНП "Центральна лікарня" Криничанської селищної ради". Неправомірно використано коштів Фонду у сумі 11958,00 грн.;

- неналежне оформлення з порушенням встановленого законодавством порядку листка непрацездатності серії АДЮ №551310, виданого ОСОБА_4 за період з 20.08.2021 по 27.08.2021 на 7 календарних днів (в тому числі за рахунок Фонду 3 дні). В порушення пункту 3.12 Інструкції №532 відсутні печатки лікаря. Неправомірно використано коштів Фонду у сумі 694,32 грн.;

- неналежне оформлення з порушенням встановленого законодавством порядку листка непрацездатності серії АДЮ №463141, виданого ОСОБА_6 за період з 27.10.2020 по 06.11.2020 на 11 календарних днів (в тому числі за рахунок Фонду 6 днів). В порушення пункту 4.5 Інструкції №532 відсутня печатка медичної установи "Для листків непрацездатності" на записі "Виправленому на друге листопада вірити". Неправомірно використано коштів Фонду у сумі 3107,52 грн.

Відповідно до положень пункту 1.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 року № 455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2001 року за № 1005/6196 (далі - Інструкція № 455), тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.

Згідно з підпунктом 1.3.1 пункту 1.3 Інструкції № 455 листок непрацездатності видається громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які проживають в Україні і працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах.

Пунктом 1.4 Інструкції № 455 встановлено, що право видачі листків непрацездатності надається: 1.4.1. лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров'я; 1.4.2. лікуючим лікарям стаціонарів протезно-ортопедичних установ системи Міністерства праці та соціальної політики України; 1.4.3. лікуючим лікарям туберкульозних санаторно-курортних закладів; 1.4.4. фельдшерам у місцевостях, де відсутній лікар, а також на плаваючих суднах. Список цих фельдшерів затверджується щороку органами охорони здоров'я; 1.4.5. лікуючим лікарям закладів охорони здоров'я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці.

Пунктами 1.6 та 1.7 Інструкції № 455 передбачено, що видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред'явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного, і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності.

Видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обґрунтуванням тимчасової непрацездатності. На період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацією та ліквідацією її спалахів та епідемій в Україні, відкриття листків непрацездатності може здійснюватися лікарем, що надає первинну медичну допомогу на підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв'язку або інтернет-телефонії з обов'язковим відповідним записом у медичній карті амбулаторного хворого.

Згідно з пунктом 1.8 Інструкції № 455 листок непрацездатності (довідка) видається і закривається в одному лікувально-профілактичному закладі, крім випадків доліковування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. За наявності показань для подальшого лікування іншим лікувально-профілактичним закладом видається новий листок непрацездатності (довідка) як продовження попереднього.

Відповідно до положень пунктів 1-3 Інструкції № 532, листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному.

Насамперед заповнюється корінець ЛН. Підкреслюється слово "первинний" або "продовження", у разі продовження ЛН зазначається номер попереднього. Указуються: прізвище, ім'я та по батькові (повністю) непрацездатного та місце його роботи (назва підприємства, установи, організації), дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою зазначається рік), прізвище лікаря, який видав ЛН, номер медичної карти амбулаторного чи стаціонарного хворого, підпис одержувача у графі "Підпис одержувача". Паспортна частина ЛН (прізвище непрацездатного, ім'я та по батькові, вік) заповнюється за даними документів, місце роботи - зі слів непрацездатного. Після заповнення корінець залишається в закладі охорони здоров'я. Далі заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному. У графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря. У графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

Аналіз вищенаведених норм дає можливість зробити висновок про те, що відповідно до положень Закону №1105 та Інструкції №532 єдиною та належною підставою для призначення і виплати застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності є листок непрацездатності за умови, що він виданий лікарем, який наділений правом видачі листків непрацездатності, та містить всі необхідні реквізити (прізвище лікаря, який видав листок непрацездатності, підпис та печатку лікаря, печатку закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності» тощо).

При цьому, вчинення комісією дій по перевірці чи наданні оцінки медичному висновку лікуючого лікаря не віднесено до кола повноважень комісії із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Отже з урахуванням наведеного колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про те, що позивач, отримавши інформацію щодо закриття спірних листків непрацездатності та набуття ними статусу «готово до сплати», правомірно вжив заходи, спрямовані на надання застрахованим особам матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Частиною 2 статті 23 Закону № 1105-XIV визначено випадок, коли застраховані особи втрачають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності. Так, застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

При цьому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо того, що відповідачем не доведено та не підтверджено належними та допустимими доказами випадків, з яких позивач мав право відмовити у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності. Твердження відповідача щодо підстав для відмови у наданні допомоги з посиланням на п.5 ч.1 ст.16 Закону № 1105-XIV не знайшли свого підтвердження з огляду на фактичні обставини справи.

Враховуючи вищезазначене колегія суддів вважає, що у відповідача були відсутні законні підстави для застосування по відношенню до позивача фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів у загальному розмірі 69 117,17грн шляхом прийняття оскарженого рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій від 26.09.2024р. №0400-011002-8/193160, у зв'язку з чим суд першої інстанції обґрунтовано визнав останнє протиправним та скасував.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про задоволення позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 25.03.2025р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2025р. у справі №160/27212/24 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.

Постанову виготовлено та підписано - 11.07.2025р.

Головуючий - суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов