Рішення від 24.04.2025 по справі 826/7731/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 рокуСправа №826/7731/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу № 826/7731/17 за позовом ОСОБА_1 до Святошинської районної в місті Києві Державної адміністрації, Державного реєстратора Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кузьмика Михайла Васильовича, третіх осіб: Київської міської ради, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Тернопільська 17", Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва про визнання протиправними та скасування розпорядження, рішення,-

ВСТАНОВИВ:

15.06.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Святошинської районної в місті Києві Державної адміністрації №713 від 14 листопада 2016 року про передачу житлового будинку АДРЕСА_1 на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Тернопільська 17"; визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кузьмика Михайла Васильовича про державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення в будинку АДРЕСА_1 за територіальною громадою в особі Київської міської ради (індексний номер 33577615 від 26 січня 2017 року).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є власницею квартири у багатоквартирному житловому будинку. Спірним рішенням про передачу житлового будинку на баланс ОСББ всі нежитлові приміщення, що знаходяться в будинку, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахта і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення) безпідставно та необгрунтовано виключено з житлового фонду та зареєстровано право комунальної власності на них. Позивач наполягає, що реєстрація права власності на спірні нежитлові приміщення за територіальною громадою м. Києва, призвели до порушення права спільної сумісної власності позивача на такі приміщення, передбачено ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України. Крім того, вказує на процедурні порушення реєстраційної дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2017 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 826/7731/17.

14.02.2018 до суду надійшов відзив від Святошинської районної в місті Києві Державної адміністрації, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог. Відповідач зазначає, що багатоквартирний будинок №17 по вулиці Тернопільській в м. Києві з нежитловими приміщеннями площею 242,60 кв. м з 2010 року належав до об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва, що розміщені у Святошинському районі. Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація як орган, уповноважений управляти майном, розпорядженням від 06.02.2015 № 58 «Про передачу та закріплення житлового і нежитлового фонду за комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» закріпила житловий та нежитловий фонд, у тому числі і житловий будинок № 17 з нежитловими приміщеннями площею 242,60 кв. м на вулиці Тернопільській, на праві господарського відання за комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва». В подальшому на підставі звернення співвласників будинку, Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією 11 листопада 2016 року було видано розпорядження № 713 про передачу житлового будинку АДРЕСА_1 на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тернопільська, 17» за винятком нежитлових приміщень. Оскільки рішенням Київської міської ради від 15.12.2011 №844/7080 «Про впорядкування прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва житлового фонду, гуртожитків, інженерних мереж та об'єктів соціальної інфраструктури» визначено, що державною адміністрацією забезпечується передача житлового комплексу або його частини, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за винятком нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва. В подальшому, територіальною громадою м. Києва в особі Київської міської ради було реалізовано обов'язок щодо державної реєстрації права власності на нежитлові приміщення в будинку № 17 по вул. Тернопільській в м. Києві , які є комунальною власністю територіальної громади міста Києва. Спірні рішення прийняті в порядку та спосіб передбачені законом, підстави для задоволення позову відсутні.

21.06.2018 третьою особою Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва направлено до суду пояснення у справі відповідно до яких, підтримано правову позицію Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, просить в задоволенні позову відмовити.

21.06.2018 з запереченнями до позову звернувся представник Департаменту комунальної власності м. Києва, в якому відповідач2 зазначає, що державна реєстрація права власності відбулась за наявності законодавчо визначених підстав, в порядку та у спосіб передбачені законом. Підстави для задоволення позову відсутні.

У судовому засіданні 21.06.2018 до участі у справі було залучено Київську міську раду у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.10.2018 призначено будівельно-технічну судову експертизу.

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз супровідним листом від 14.05.2021 № 29451/18-44/15280/21-43 повернув матеріали справи до суду разом з висновком експертів.

Відповідно до абзаців 1, 4 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», Закону України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №2825 “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.

19.02.2025 року зазначена справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції суду на супровідному листі, та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.02.2025 року справу № 826/7731/17 передано для продовження розгляду судді Озерянській С.І.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 826/7731/17 за позовною заявою ОСОБА_1 до Святошинської районної в місті Києві Державної адміністрації, Державного реєстратора Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кузьмика Михайла Васильовича, третіх осіб: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Тернопільська 17", Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва про визнання протиправними та скасування розпорядження, рішення. Розглядати справу постановлено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

10.03.2025 до суду надійшов відзив Святошинської районної в місті Києві Державної адміністрації в якому відповідач-1 дублює положення відзиву від 14.02.2018 та зазначає, що висновки судово-технічної експертизи суперечать практиці Верховного Суду, оскільки, як встановлено експертизою спірний будинок було введено в експлуатацію у 1969 році, вбудовані нежитлові приміщенні визначались як приміщення ательє, в свою чергу згідно висновків Верховного Суду приміщення, що з самого початку будувались як такі, використання яких мало інше призначення (магазин, перукарня, офіси, поштові відділення тощо), залишаються тими, що не підпадають під правовий режим допоміжних приміщень. Наведене на думку відповідача -1 спростовує обгрунтованість висновків судової експертизи, що нежитлові приміщення будинку є допоміжними приміщеннями цього житлового будинку. Просить суд відмовити в задоволенні позову, наполягає на обґрунтованості прийняття спірних розпорядження та рішення.

27.03.2025 позивачем подано до суду відповідь на відзив від 10.03.2025, в якому позивач вказує, що вказаний багатоквартирний будинок має один інвентарний номер та немає розподілу на житлові та нежитлові об'єкти нерухомості з різними інвентарними номерами, що спростовує доводи відповідача-1. Наполягає на порушенні права спільної сумісної власності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

28.03.2025 Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надіслано до суду відзив, в якому відповідач-2 наполягає на обгрунтованості рішення про державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що житловий будинок № 17 на вулиці Тернопільській перебуває у власності територіальної громади міста Києва, закріплений на праві господарського відання за комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва», має п'ять поверхів та напівпідвальне нежитлове приміщення.

Рішенням Київської міської ради від 02.12.2010 № 284/5096 «Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва» було затверджено переліки об'єктів права комунальної власності територіальної громади міста Києва. Житловий будинок № 17 з нежитловими приміщеннями площею 242,60 кв. м на вулиці Тернопільській згідно з додатком № 8 до вищевказаного рішення Київської міської ради (таблиця 7 «Житлове господарство», позиція 510) належав до об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва, що розміщені у Святошинському районі.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.12.2010 № 1112 «Про питання організації управління районами в місті Києві» затверджено переліки підприємств, організацій та установ, майно яких передано до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій. Згідно з вказаним розпорядженням житловий будинок № 17 з нежитловими приміщеннями площею 242,60 кв. м на вулиці Тернопільській (додаток 8, таблиця 6 «Житлове господарство», позиція 510) передано до сфери управління Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації.

Рішенням Київської міської ради від 09.10.2014 №270/270 «Про удосконалення структури управління житлово-комунальним господарством міста Києва», яке набрало чинності з 01.01.2015, у Святошинському районі міста Києва створено нове підприємство - комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва». Після проведеної державної реєстрації новоствореному підприємству відповідно до розпорядження Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 06.02.2015 №58 «Про передачу та закріплення житлового і нежитлового фонду за комунальним підприємством та від 12.03.2015 № 118 «Про передачу та закріплення майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, за комунальним підприємством Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» комунальному підприємству «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» передано весь житловий фонд, інше рухоме та нерухоме майно, яке перебувало на балансі комунального підприємства "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду в Святошинському районі м. Києва" та КП «РЕО», та відповідно повноваження щодо надання послуг з утримання будинків, споруд, прибудинкових територій та об'єктів благоустрою.

Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація як орган, уповноважений управляти майном, розпорядженням від 06.02.2015 № 58 «Про передачу та закріплення житлового і нежитлового фонду за комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» закріпила житловий та нежитловий фонд, у тому числі і житловий будинок № 17 з нежитловими приміщеннями площею 242,60 кв. м на вулиці Тернопільській, на праві господарського відання за комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва».

12.10.2016 на адресу Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації надійшло звернення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тернопільська, 17» від 06.10.2016 № 1/10-2016 щодо забезпечення передачі багатоквартирного будинку № 17 на вул. Тернопільській на баланс об'єднання з балансу КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва», до якого був доданий протокол № 5 загальних зборів об'єднання від 29.09.2016, пункт 3 якого стосується питання прийняття багатоквартирного будинку № 17 на вул. Тернопільській на баланс об'єднання.

Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією 11 листопада 2016 року було видано розпорядження № 713 про передачу житлового будинку АДРЕСА_1 на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тернопільська, 17».

Відповідно до картки прийому заяви № 78622768 від 23.02.2017 ОСОБА_2 звернулася з заявою про державну реєстрацію права власності до Департаменту (Центру) надання адміністративних послуг виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яка була зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 23.01.2017 14:33:10 за реєстраційним номером 78622768.

Перелік документів, поданих із заявою: інший, Прийнято Святошинському ЦНАПі, серія та номер:-, видавник:- інший, копія довіреності, серія та номер: -, видавник:- інший, технічний паспорт, Оригінал та копія, серія та номер: 225 -КМР-3928 видавник:- Київська міська рада; технічний паспорт, оригінал та копія, серія та номер: б/н, видавник: ФОП ОСОБА_3 ; інший лист ( оригінал та копія), серія та номер: 30-08/9399, видавник: Фонд державного майна України; інший, рішення (завірена копія), серія та номер: 284/5096, видавник: Київська міська рада; інший, Копія паспорта та ІПН, серія та номер: СК165271, видавник: Центральним СВМ ГУ МВС України в Київській області.

Державним реєстратором Кузьминим Михайлом Васильовичем було розглянуто заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 23.01.2017 14:34:10 за реєстраційним № 20645087, яку подала Микитина Світлана Степанівна, що діяла на підставі довіреності, серія і номер 225-КМР-3928, видавник Київська міська рада, номер паспорта НОМЕР_1 / НОМЕР_2 для проведення державної реєстрації прав власності, форма власності: комунальна на приміщення громадського призначення, вбудовані у житловий будинок, що розташований АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки та документи, подані для проведення державної реєстрації прав.

Останній вирішив провести державну реєстрацію прав власності, форма власності: комунальна на приміщення громадського призначення, вбудовані у житловий будинок, що розташований АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки за суб'єктом: Територіальна громада міста Києва в особі Київської міської ради, податковий номер/серія, номер паспорта НОМЕР_3 . Відкрити розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна.

Вважаючи розпорядження про передачу будинку та державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення будинку за територіальною громадою протиправними, позивач звернулась до суду.

Вирішуючи позовні вимоги по суті спору, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, позивач стверджує, з посланням на положення статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", що спірні приміщення належать до допоміжних приміщень, тому знаходяться у спільній сумісній власності мешканців будинку АДРЕСА_1 .

Позивач зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" допоміжні приміщення багатоквартирного будинку приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення).

Суд звертає увагу на те, що стаття 1 вказаного Закону в редакції Закону № 417-VIII (417-19) від 14.05.2015 не містить визначення допоміжних приміщень багатоквартирного будинку.

Отже, станом на момент виникнення спірних правовідносин стаття 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" не містить вказаного визначення допоміжних приміщень.

Водночас відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" від 19.06.1992 № 2482-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Державний житловий фонд це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Згідно з частиною другою статті 10 указаного Закону власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 02.03.2004 № 4-рп/2004 допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочпі і т. ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього. Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир.

Водночас, відповідно до ухвали Конституційного Суду України від 12.05.2004 №46у/2004 у справі №2-40/2004 наведений у підпункті 1.1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 02.03.2004 №4-рп/2004 перелік допоміжних приміщень "(підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т.ін)" не є офіційним тлумаченням терміна "допоміжні приміщення".

Однак, законодавство розділяє поняття допоміжного приміщення та нежилого приміщення.

Статтею 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 № 417-VIII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що допоміжні приміщення багатоквартирного будинку приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення).

Нежитлове приміщення ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна.

Таким чином, нежиле приміщення це приміщення, яке належить до житлового комплексу, але не відноситься до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна.

Частиною першою статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Положеннями частини першої статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (надалі Закон № 280/97-ВР) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що право комунальної власності право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно положення частини першої статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частини третьої статті 16 Закону № 280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно зі статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Положеннями пункту 30 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання щодо прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Частинами першою та п'ятою статті 60 Закону № 280/97-ВР передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою (частина шоста статті 60 Закону № 280/97-ВР).

Суд зазначає, що позивачем не оскаржувалось рішення Київської міської ради №284/5096 від 02.12.2010 року - в частині включення до Переліку об'єктів комунальної власності міста Києва житлового будинку за адресою: м. Київ, вул. Тернопільска, 17.

Отже, станом на дату виникнення спірних правовідносин, спірний будинок правомірно перебував в комунальній власності разом з нежитловими приміщеннями.

В свою чергу, у житлових будинках можуть бути як допоможні, так і нежилі приміщення, які мають окреме, незалежне призначення (магазини, кафе, перукарні, художні майстерні тощо).

У багатоквартирних жилих будинках розташовуються і нежилі приміщення, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, до житлового фонду не входять і в результаті приватизації квартир такого будинку їх мешканцями право власності в останніх на ці приміщення не виникає.

Для розмежування допоміжних приміщень багатоквартирного жилого будинку, які призначені для забезпечення його експлуатації та побутового обслуговування мешканців будинку і входять до житлового фонду, та нежилих приміщень, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, до житлового фонду не входять, слід виходити як з місця їхнього розташування, так і із загальної характеристики сукупності властивостей таких приміщень, зокрема способу і порядку їх використання.

В даному випадку, спірне приміщення є нежитловим, оскільки зі стадії проектування житлового будинку призначалося під ательє, використовувалося воно як самостійний об'єкт нерухомості.

Висновок експертів, відповідно якого приміщення площею 242,6 кв.м. враховуючи результати проведеного обстеження і дослідження наданих матеріалів, прокладені в них трубопроводи холодного та гарячого водопостачання, трубопроводи центрального опалення з встановленою запірною арматурою, трубопроводи будинкової каналізації є допоміжними приміщеннями, наведених висновків суду не спростовують.

В свою чергу, Порядком передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 № 1521 «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», визначено, що питання про прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку вирішують загальні збори об'єднання.

12.10.2016 на адресу Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації надійшло звернення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тернопільська, 17» від 06.10.2016 № 1/10-2016 щодо забезпечення передачі багатоквартирного будинку № 17 на вул. Тернопільській на баланс об'єднання з балансу КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва», до якого був доданий протокол № 5 загальних зборів об'єднання від 29.09.2016, пункт 3 якого стосується питання прийняття багатоквартирного будинку № 17 на вул. Тернопільській на баланс об'єднання.

Повноваження державної адміністрації щодо забезпечення передачі житлового комплексу або його частини, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва та передані до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій (за винятком нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва), з балансу суб'єкта господарювання комунальної власності територіальної громади міста Києва, що віднесений до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій, на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, визначені рішенням Київської міської ради від 15.12.2011 №844/7080 «Про впорядкування прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва житлового фонду, гуртожитків, інженерних мереж та об'єктів соціальної інфраструктури» (далі - Рішення № 844/7080).

Керуючись Рішенням № 844/7080 і враховуючи звернення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тернопільська, 17» від 06.10.2016 № 1/10- 2016, Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією 11 листопада 2016 року було видано розпорядження № 713 про передачу житлового будинку № 17 на вулиці Тернопільській на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тернопільська, 17».

Що стосується передачі будинку на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тернопільська, 17» за винятком нежитлових приміщень, то Рішенням № 844/7080 визначено, що державною адміністрацією забезпечується передача житлового комплексу або його частини, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за винятком нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Отже, Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація під час видання спірного розпорядження діяла відповідно до чинного законодавства та в межах наданих повноважень.

Стосовно державної реєстрації права власності.

Положеннями статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (надалі Закон № 1952-IV, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Положеннями частини третьої статті 10 Закон № 1952-IV передбачено, що державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин повязує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Відповідно до частини другої статті 18 вказаного Закону перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з положенням пункту 44 Порядку про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 553), для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: 1) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; 2) витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); 3) документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); 4) документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

З матеріалів реєстраційної справи та заяви № 78622768 від 23.02.2017 вбачається, що вказані документи були надані для реєстрації спірного майна.

Таким чином, у державного реєстратора були відсутні підстави для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, чи відмови в державній реєстрації прав.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачами доведено відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи викладене, відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для розподілу судових витрат.

У зв'язку з перебуванням головуючого судді Озерянської С.І. у відпустці, рішення ухвалено у перший робочий після відпустки день.

Керуючись ст. ст. 139, 205, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Святошинської районної в місті Києві Державної адміністрації, Державного реєстратора Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кузьмика Михайла Васильовича, третіх осіб: Київської міської ради, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Тернопільська 17", Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва про визнання протиправними та скасування розпорядження, рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська