Постанова від 08.07.2025 по справі 916/3155/24

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2025 року м. ОдесаСправа № 916/3155/24

Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Ярош А.І.,

суддів: Савицького Я.Ф., Принцевської Н.М.

секретар судового засідання: Кияшко Р.О.

за участю представників учасників справи:

від прокуратури: Лянна О.А.

від Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області: не з'явився

від Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал»: Галкін О.С.

від Міністерства розвитку громад та територій України: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі

апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» та Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області

на рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 року, суддя в І інстанції Смелянець Г.Є., повний текст якого складено 08.05.2025, в м. Одесі

у справі: №916/3155/24

за позовом: заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави

до відповідачів:

1. Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області

2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал»

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Міністерство розвитку громад та територій України

про визнання недійсним договору оренди землі, скасування рішення про державну реєстрацію права оренди, зобов'язання повернути земельні ділянки та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок

ВСТАНОВИВ:

В липні 2024 року заступник керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області та Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» про:

- визнання недійсним договору оренди, укладеного 20.04.2023 між Ренійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал», щодо земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу); які розташовані за межами населеного пункту м. Рені Ізмаїльського району Одеської області;

- скасування рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284799 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2723281051241, номер запису про інше речове право: 50001872);

- скасування рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284267 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2723268151241, номер запису про інше речове право: 5 0001626);

- скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок;

- зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» повернути Ренійській міській територіальній громаді в особі Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області земельні ділянки площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021.

Позовні вимоги обґрунтовані передачею земельних ділянок у користування ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» без проведення земельних торгів (аукціону); за відсутності затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні, визначеної ч.3 ст.24 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності»; за відсутності мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури Ренійської міської ради, а також тим, що розміщення спірних земельних ділянок з цільовим призначенням “для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій» суперечить Схемі планування Ренійського району.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24 позов задоволено повністю.

Визнано недійсним договір оренди, укладений 20.04.2023 між Ренійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал», щодо земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), які розташовані за межами населеного пункту м. Рені Ізмаїльського району Одеської області. Скасовано рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284799 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2723281051241, номер запису про інше речове право: 50001872). Скасовано рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 №67284267 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2723268151241, номер запису про інше речове право: 5 0001626). Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» повернути Ренійській міській територіальній громаді в особі Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області земельні ділянки площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021. Скасовано у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок. Стягнуто з Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області на користь Одеської обласної прокуратури витрати по сплаті судового збору у розмірі 7570 грн. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на користь Одеської обласної прокуратури витрати по сплаті судового збору у розмірі 7 570 грн.

Суд дійшов наступних висновків:

- законодавцем встановлено умову передачі земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду без проведення земельних торгів для розміщення мультимодальних терміналів - визначення доцільності такого будівництва (розширення) рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту (п.п. “б» п.п. 4 п. 27 розділу X ЗК України). Виходячи з положень ст.15 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади», ст.43 Закону України “Про транспорт», а також змісту Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, рішення про доцільність термінового розміщення нових та розширення існуючих мультимодальних терміналів приймається у формі наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, який підписує Міністр. Між тим, матеріали справи не містять доказів прийняття такого наказу. Наявний в матеріалах справи лист Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 16.03.2023 №2612/35/10-23 - не є належним доказом прийняття центральним органом виконавчої влади рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України “Про транспорт», оскільки не оформлене належним чином відповідно до вимог чинного законодавства. Таким чином, рішення Ренійської міської ради про надання дозволу ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою прийнято за відсутності прийнятого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України “Про транспорт»;

- відповідно до схеми планування території Ренійського району, затвердженого рішенням Ренійської районної ради від 11.12.2014 №398/32-ІV та згідно довідки сертифікованого інженера-землевпорядника Сокур Євгена Юрійовича від 06.09.2023 №09-2023/003 вбачається, що спірні земельні ділянки розташовані в межах позначки - “рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об'єкту природно-заповідного фонду “Придунайські ліси». Розміщення земельних ділянок за цільовим призначенням “для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій» суперечить Схемі планування Ренійського району, якою передбачено використання вказаної території під “рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об'єкту природно заповідного фонду “Придунайські ліси»;

- враховуючи, що оспорюваний договір оренди землі від 20.04.2023 укладений на підставі рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ, ухваленого за відсутності прийнятого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України “Про транспорт» та в порушення вимог Схеми планування Ренійського району, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання такого договору недійсним як такого, що не відповідає вимогам ч.1 ст.203 ЦК України. Враховуючи визнання судом недійсним договору оренди, такі земельні ділянки підлягають поверненню Ренійській міській ради;

- щодо позовних вимог про скасування рішень державного нотаріуса - то оскільки право оренди відповідача-2 на спірні земельні ділянки зареєстровано на підставі договору оренди землі від 20.04.2023, який визнано судом недійсним, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині скасування рішень державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284799 та від 20.04.2023 № 67284267 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0022 та 5124110100:01:005:0021;

- щодо позовних вимог про скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок - суд зазначив, що єдиною підставою для скасування в Державному земельному кадастрі незаконної державної реєстрації земельної ділянки є судове рішення про скасування такої державної реєстрації. За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог про скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок.

До Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал», в якій останнє просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає таке:

- рішення про доцільність розміщення річкових портів (терміналів) на річці Дунай є документом, який видається лише за особливих умов, для подолання негативних наслідків бойових дій у сфері транспортного забезпечення та/або задоволення потреб населення і суспільного виробництва в перевезеннях та потреб оборони України у період воєнного стану у відповідності до приписів пункту 11-1 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внутрішній водний транспорт", пп. 4 п. 27 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України, ст. 43 Закону України "Про транспорт", а сама форма такого документу не є затвердженою, а отже може бути здійснена у формі погодження, надання висновку, листа, що в подальшому є підставою для прийняття відповідного рішення щодо передачі земельної ділянки для відповідних потреб. Повідомлення підприємства Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України листом № 2612/35/10-23 від 16.03.2023, про доцільність розміщення модульного терміналу є актом індивідуальної дії, оскільки стосується прав та інтересів конкретної особи - ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ», і був однієї із підстав для на отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку та будівництво мультимодального терміналу, тоді як Наказ в розумінні ч.2.ст.15 ЗУ «Про центральні органи виконавчої влади» є обов'язковим для виконання органами місцевого самоврядування. Відтак на підставі листа Міністерства Ренійська міська рада, дотримуючись вимог положень ст. 43 ЗУ «Про транспорт» та підпункту 4 п. 27 розділу Х Земельного кодексу України, прийняла рішення передати в оренду земельні ділянки ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ»;

- Рішення Міністерства розвитку громади, територій та інфраструктури України не може бути прийнято у формі наказу, який не є дозвільним документом згідно ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» і не може бути обов'язковим для виконання органами місцевого самоврядування відповідно до ч.2. ст. 15 ЗУ «Про центральні органи виконавчої влади». Якщо центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту, яким є Міністерство розвитку громади, територій та інфраструктури України видано рішення не у належній формі, то такі дії не повинні порушувати законні права та інтереси суб'єкта господарювання приватного права, який діяв в межах чинного законодавства та не здійснював протиправних дій;

- довідка сертифікованого інженера-землевпорядника не може бути належним доказом підтвердження розташування спірних земельних ділянок в межах позначки - «рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об'єкту природно-заповідного фонду «Придунайські ліси». Данні щодо географічних координат для визначення точного місця розташування на графічних картах межа позначки рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об'єкту природно-заповідного фонду «Придунайські ліси» відсутні взагалі. На підтвердження свого власного висновку Сокур Є.Ю., надано схему в масштабі 1:20000, з якої неможливо взагалі встановити межи кордонів позначки «рослинність - Інші зелені насадження»; межи кордонів запроектованого об'єкту природного фонду «Придунайські ліси»; визначити точне місце розташування спірних земельних ділянок в межах кордонів позначки «рослинність-Інші зелені насадження» та запроектованого об'єкту природного фонду «Придунайські ліси»;

- до компетенції органів Держгеокадастру, які здійснювали свою діяльність на час звернення прокурора до суду, віднесені відповідні повноваження у сфері спірних правовідносин, до яких попередньо, до звернення із цим позовом до суду в порядку, передбаченому ч.3,4 ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру», прокурор не звертався.

До Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, в якій остання просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржник зазначає таке:

- суд першої інстанції внаслідок неправильного застосування наведених норм матеріального права та неправильної оцінки наведених доказів, а саме: листа Мінінфраструктури №2612/35/10-23 від 16.03.2023; листа Мінінфраструктури №16342/35/10-23 від 26.09.2023, а також внаслідок не врахування наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 15 лютого 2023 року №82 «Про розподіл повноважень Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України між першим заступником Міністра, заступниками Міністра, заступником Міністра з питань європейської інтеграції, заступником Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації та визначення обов'язків першого заступника Міністра і заступників Міністра, а також питань, що належать до компетенції державного секретаря Міністерства», визнав лист Мінінфраструктури № 2612/35/10-23 від 16.03.2023 неналежним доказом, у зв'язку з чим неправильно встановив обставину стосовно визначення Мінінфраструктури доцільності будівництва ТОВ «Девелопмент Термінал» мультимодального терміналу на земельній ділянці орієнтовною площею 12 га на території Ренійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області;

- надані прокурором документи не є належними та допустимими доказами знаходження спірних земельних ділянок в межах запроектованого об'єкту природно заповідного фонду «Придунайські ліси», орієнтованою площею - 200 га, який знаходиться: Ренійський район, галерейні ліси вздовж основного русла Дунаю між протоками Вікота та Репіда, на лівому березі Кислицького рукава;

- судом першої інстанції не було встановлено обставину стосовно того, чи відбулося резервування території «Придунайські ліси» у визначеному законодавством порядку.

До суду апеляційної інстанції надійшов відзив від Міністерства розвитку громад та територій, в якому останнє зазначає, що листи Міністерства щодо доцільності розміщення та/або розширення мультимодальних терміналів для місцевих органів самоврядування не є та не можуть бути підставою для виникнення будь яких переваг або переважного права на отримання земельної ділянки у власність або у користування, а рішення про передачу у користування, зміну цільового призначення земельних ділянок державної, комунальної власності, на яких здійснюється розміщення мультимодальних терміналів відповідно до статті 43 Закону України «Про транспорт» належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

У відзиві на апеляційну скаргу прокурор просить поновити строк на його подання та зазначає, зокрема, наступне:

- лист від 16.03.2023 №2612/35/10-23 підписаний заступником Міністра Олександри Азархіної, відповідно до якого Мінінфраструктури не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» - не може вважатись рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику сфері транспорту, про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України «Про транспорт». Зазначений лист є відповіддю на звернення Товариства, в якому лише зазначено, що Мінінфраструктури не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу. Крім того, в листі Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 16.03.2023 №2612/35/10-23 зазначено, що Міністерство не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу в межах міста Рені, а земельні ділянки передані в оренду ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» за межами населеного пункту;

- при аналізі картографічної частини Схеми планування Ренійського району навіть без застосування будь-яких спеціальних знань достеменно вбачається, що спірні земельні ділянки розташовані в межах позначки «рослинність - Інші зелені насадження» та запроєктованого об?єкту природно заповідного фонду «Придунайські ліси». Будь-якої можливості будівництва мультимодальних терміналів Схема планування Ренійського району на вказаній території не передбачає;

- зважаючи на конституційний принцип щодо незворотності дії законів у часі, Закон України від 28.04.2021 №1423-IХ, яким викладено статтю 55 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» у новій редакції, не встановлює у ретроспективі обмежувальний термін дії рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 01.10.1993 №496-XXI. У зв'язку з цим, позиція Ренійської міської ради є невірною, а спірна територія залишається запроектованою для наступного заповідання територією - територія «Придунайські ліси»;

- органи Держгеокадастру можуть звертатись до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень з нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності в тих випадках, коли це прямо визначено у відповідних нормативно-правових актах (зокрема, з позовами щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився). Таким чином, у органів Держгеокадастру відсутні повноваження на звернення до суду з вказаним позовом.

Апеляційний господарський суд, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, вважає за можливе поновити строк на подання відзиву і долучити його до матеріалів справи.

Ухвалами Південно-західного апеляційного господарського суду від 09.06.2025 відкрито апеляційне провадження за вказаними апеляційними скаргами; призначено справу №916/3155/24 до розгляду на 08.07.2025 об 11:30.

Разом із тим, суддя зі складу колегії суддів, який не є суддею-доповідачем, Діброва Г.І. перебуває у відпустці з 30.06.2025 по 01.08.2025 згідно наказу голови суду від 17.06.2025 №148-в.

У зв'язку з цим, розпорядженням керівника апарату суду від 04.07.2025 №103 призначено повторний автоматизований розподіл справи №916/3155/24.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.07.2025 для розгляду справи №916/3155/24 сформовано колегію суддів у складі головуючого судді - Ярош А.І., суддів: Савицького Я.Ф., Принцевської Н.М.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 07.07.2025 прийнято справу №916/3155/24 до свого провадження колегією суддів у складі головуючого судді Ярош А.І., суддів: Савицького Я.Ф., Принцевської Н.М.

В судовому засіданні 08.07.2025 брали участь прокурор та представник Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал». Від Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області та від Міністерства розвитку громад та територій України участі не брали, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

При цьому, представником Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області було заявлено клопотання про розгляд даної справи за його відсутності.

Зважаючи на те, що в ході апеляційного розгляду справи судом апеляційної інстанції було створено сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, надано достатньо часу та створено відповідні можливості для реалізації кожним учасником своїх процесуальних прав, передбачених ст. 42 ГПК України, оскільки неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, беручи до уваги клопотання відповідача про розгляд даної справи за його відсутності, суд вважає за можливе розглянути вказану апеляційну скаргу за відсутності представників Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області та від Міністерства розвитку громад та територій України, за наявними матеріалами справи, яких достатньо для розгляду апеляційної скарги по суті.

Розглянувши матеріали справи, апеляційні скарги, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, рішенням Одеської обласної ради народних депутатів від 01.10.1993 №496-ХХІ “Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області» вирішено, зокрема, затвердити перелік цінних ландшафтів, екосистем, природних комплексів, що резервуються для наступної організації заповідних територій протягом 1994-1996 років з метою недопущення їх зниження та руйнування в результаті господарської діяльності (додаток №3), режим використання цих комплексів погоджувати з держуправлінням охорони навколишнього природного середовища по Одеській області.

Додатком №3 до вказаного рішення є Перелік цінних природоохоронних, рекреаційних територій, зарезервованих для розширення природно-заповідного фонду області, до п.64 якого включено об'єкт - Придунайські ліси, розташовані: Ренійський район, галерейні ліси вздовж основного русла Дунаю між протоками Вікота та Репіда, на лівому березі Кислицького рукава.

У листі від 16.03.2023 №2612/35/10-23 Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» про опрацювання в межах компетенції листа ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» від 17.02.2023 №02/23 щодо розміщення мультимодального терміналу на земельній ділянці орієнтовною площею 12 га на території Ренійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області. Також було повідомлено, що відповідно до статті 43 розділу III Закону України “Про транспорт» зі змінами, внесеними Законом України від 12.05.2022 №2247-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану», який набрав чинності 09.06.2022, Міністерство в межах компетенції не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу ТОВ “Девелопмент Рені Термінал».

У листі від 17.03.2023 №04/23 Товариство з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» звернулось до Міського голови Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області та повідомило про отримання листа №2612/35/10-23 від 16.03.2023 від Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, у відповідь на звернення ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» щодо доцільності будівництва останнім в межах міста Рені мультимодального терміналу, яким підтверджено доцільність будівництва Підприємством в межах міста Рені мультимодального терміналу та не заперечує щодо будівництва такого терміналу ТОВ “Девелопмент Рені Термінал». Також у листі від 17.03.2023 №04/23 відповідач-2 просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), орієнтовними площами 9 га та 3 га (орієнтовна загальна площа 12 га), яка розташована на території м. Рені, Ізмаїльського району Одеської Області за межами населеного пункту.

Рішенням Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ “Про надання дозволу ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодальною терміналу) в м. Рені Ізмаїльською району Одеської області (за межами населеного пункту)» вирішено:

- надати дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років, для будівництва та обслуговування об'єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодального терміналу), орієнтованими площами 9,0000 га та 3,0000 га (загальною орієнтованою площею 12,0000 га), які розташовані в м. Рені Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеною пункту);

- виготовлену проектну документацію надати Ренійській міській раді для розгляду та прийняття рішення про її затвердження.

На підставі вказаного рішення Ренійської міської ради, а також договору на виконання робіт від 24.03.2023 № 5/23, укладеного з ТОВ “Девелопмент Рені Термінал», ТОВ “Праймконсалт» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» в оренду строком на 49 років для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, місто Рені (за межами населеного пункту).

У листах від 31.03.2023 №24/1201-1354 та №24/1200-1353 Ренійська міська рада повідомила ТОВ “Праймконсалт» про відсутність розробленої містобудівної документації, визначеної ст.16 Закону, на територію зазначену у рішенні Ренійської міської ради від 22.03.2023 № 743-VІІІ, що унеможливлює надання витягу з містобудівної документації.

На підставі вищевказаної документації із землеустрою відділами №4 та №6 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Харківській області 12.04.2023 у Державному земельному кадастрі проведено державну реєстрацію земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021, цільове призначення: 12.08 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, місце розташування: Одеська область, Ізмаїльський район, м. Рені (за межами населеного пункту), про що в матеріалах справи наявні відповідні витяги з Державного земельного кадастру №НВ-6300223122023 від 12.04.2023 та №НВ-6300222062023 від 12.04.2023.

Рішенням Ренійської міської ради від 19.04.2023 №769-VIII “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх в оренду терміном на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодальною терміналу) у м. Рені Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту)» вирішено:

- затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), м Рені. Ізмаїльський район, Одеська область (за межами населеного пункту);

- передати Товариству з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» в оренду терміном на 49 років земельні ділянки загальною площею 10.9456 га: кадастровий номер 5124110100:01:005:0022 - 8,1580 га, кадастровий помер 5124110100:01:005:0021 - 2,7876 га із цільовим призначенням для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), які розташовані: м. Рені. Ізмаїльський район Одеська область (за межами населеного пункту);

- попередити ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» про: обов'язковість укладення договору оренди землі та проведення державної реєстрації прана оренди земельної ділянки; надання до Ренійської міської ради витягу з Державною реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстроване право користування земельною ділянкою.

На підставі вказаного рішення 20.04.2023 між Ренійською міською радою (Відповідач-1, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» (відповідач-2, Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з яким Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове штатне користування (оренду) земельні ділянки комунальної власності для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), з кадастровими номерами: - 5124110100:01:005:0022, загальною площею 8,1580 та; 5124110100:01:005:0021, загальною площею 2,7876 га, які розташовані за межами населеного пункту м. Рені Ізмаїльського району Одеської області (надалі - об'єкт оренди або земельна ділянка).

Відповідно до п.п.2-4 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 10,9456 га. На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна та інші об'єкти інфраструктури. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки па дату укладення договору становить: 5124110100:01:005:0022 - 46023758,58 грн; 5124110100:01:005:0021 - 15726382,62 грн та зміняються в односторонньому порядку у випадку зміни коефіцієнтів індексації або введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель міста і не потребує внесення змін до цього договору.

Згідно з п.7 договору договір укладено на 49 років з дати державної реєстрації речових прав оренди земельної ділянки.

Відповідно до п.14 договору земельна ділянка передається в оренду для розміщення мультимодального терміналу.

Згідно з п.15 договору цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій.

Договір оренди посвідчений державним нотаріусом Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. та зареєстрований в реєстрі за № 550.

Згідно з наявною в матеріалах справи Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме манно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 01.09.2023 №345059334 20.04.2023 зареєстровано право оренди земельної ділянки кадастровий номер 5124110100:01:005:0021 на підставі договору оренди землі, серія та номер: 550, виданий 20.04.2023, видавник: Ренійська державна нотаріальна контора. Підстава внесення запису - Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 67284267 від 20.04.2023 17:12:27, Букатич Евеліна Валеріївна, Ренійська державна нотаріальна контора Одеської області, Ізмаїльський районний нотаріальний округ. Одеська обл. Орендодавець - Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області. Орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал».

Згідно з наявною в матеріалах справи Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме манно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 01.09.2023 №345059343 20.04.2023 зареєстровано право оренди земельної ділянки кадастровий номер 5124110100:01:005:0022 на підставі договору оренди землі, серія та номер: 550, виданий 20.04.2023, видавник: Ренійська державна нотаріальна контора. Підстава внесення запису - Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 67284799 від 20.04.2023 17:49:17, Букатич Евеліна Валеріївна, Ренійська державна нотаріальна контора Одеської області, Ізмаїльський районний нотаріальний округ. Одеська обл. Орендодавець - Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області. Орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал».

У листі Ізмаїльської районної ради Одеської області від 18.05.2023 №01/01-25/73 на звернення Одеської обласної прокуратури повідомлено, що у зв'язку із відсутністю тимчасового зберігання документів щодо Схеми планування території колишнього Ренійського району Одеської області, затвердженої рішенням Ренійської районної ради від 11 грудня 2014р. №398/32-VI, Ізмаїльська районна рада Одеської області не володіє ними та не може їх надати. Що стосується внесення змін до Схеми планування території Ренійського району, повідомлено, що 30.06.2022 за поданням Ізмаїльської районної державної адміністрації Ізмаїльською районною радою Одеської області було прийнято рішення №109- VIII “Про розроблення проекту змін до Схеми планування території Ренійської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області, затвердженої рішенням Ренійської районної ради від 11.12.2014р. №398/32-VI», яким доручено Ізмаїльській районній державній адміністрації організувати розроблення проекту змін до Схеми планування території Ренійської територіальної громади Ізмаїльського району, затвердженої рішенням ^ Ренійської районної ради від 11.12.2014р. №398-1V та подати його на затвердження у порядку, визначеному чинним законодавством.

У листі №4481/7/01-46/5006/2-23 від 23.05.2023 Одеська обласна військова адміністрація на лист Одеської обласної прокуратури повідомила, що Ренійська міська рада розташована на території Ізмаїльського району Одеської області. До запровадження реформи децентралізації Ренійська міська рада розташовувалась на території Ренійського району Одеської області. Враховуючи зазначене, надано викопіювання зі Схеми планування території Ренійського району Одеської області. Викопіювання зі Схеми планування території Одеської області, Схеми планування територій курортно-оздоровчого та рекреаційного призначення Одеської області, Схеми планування охорони навколишнього природного середовища Одеської області, надаються.

Разом з листом від 29.05.2023 №1/1/01-36/1693 Ізмаїльською районною військовою адміністрацією Одеської області надано Одеській обласній прокуратурі на відповідний запит від 12.05.2023 №12-69ВИХ-23 схему планування території Ренійського району та викопіювання з проектного плану схеми планування території Ренійського району.

На запит Одеської обласної прокуратури від 05.09.2023 №12-143ВИХ-23 Фізичною особою-підприємцем Сокур Євгеном Юрійовичем - сертифікованим інженером-землевпорядником проведено графічне накладення земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 за координатами їх розташування на проектний план Схеми планування Ренійського району Одеської області та складено відповідну довідку від 06.09.2023 №09-2023/003, з якої вбачається, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 розташовані в межах позначки - “рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об'єкту природно-заповідного фонду “Придунайські ліси».

До вказаної довідки інженера-землевпорядника додано відповідну схему в масштабі 1:20000 та кваліфікаційні свідоцтво та сертифікат інженера-землевпорядника.

У листі від 21.08.2023 №12-1345ВИХ-23 Одеська обласна прокуратура звернулась до Ренійської міської ради, повідомила, що передача земельної ділянки в оренду ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» суперечить функціональному призначенню території, визначеним діючою містобудівною документацією - Схемі планування Ренійського району, земельні ділянки передані ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» за рахунок зарезервованої для наступного заповідання території - території “Придунайські ліси» та просила у строк до 01.09.2023 надати власну правову позицію щодо підстав відведення земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 в оренду ТОВ “Девелопмент Рені Термінал»: за відсутності затвердженої містобудівної документації, визначеної ч. З ст. 24 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності»; за відсутності рішення у вигляді відповідного наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України про розміщення ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» річкового порту (мультимодального терміналу) на річці Дунай; в порушення позиції Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, викладеного у листі від 16.03.2023 № 2612/3 5/10-23, про можливість будівництва мультимодального терміналу ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» виключно в межах міста Рені; всупереч функціональному призначенню території, визначеним діючою містобудівною документацією - Схемі планування Ренійського району; за рахунок зарезервованої для наступного заповідання території - території “Придунайські ліси», а також просила повідомити про намір про вжити заходи щодо розірвання договору оренди, у тому числі шляхом звернення до суду із позовом про визнання недійсним договору оренди.

У відповідь на вказаний лист Ренійська міська рада повідомила прокуратуру листом від 30.08.2023 №38/3197-3499, що у Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області відсутні підстави щодо розірвання договору оренди.

Водночас у листі від 28.08.2023 №20/3444 Ренійська міська рада звернулась до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та просила роз'яснити чи є листи Мінінфраструктури за підписом заступників Міністра та, зокрема, заступника Міністра Азархіної Олександри Костянтинівни, відповідно до яких Мінінфраструктури не заперечує щодо будівництва (розширення) мультимодальних терміналів, виробничо-перевантажувальних комплексів, річкових портів (терміналів) на річці Дунай, рішеннями Мінінфраструктури про доцільність будівництва (розширення) мультимодальних терміналів, виробничо-перевантажувальних комплексів, річкових портів (терміналів) на річці Дунай, у розумінні підпункту “б» підпункту 4 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України.

У відповідь на вказаний лист Ренійської міської ради Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України листом від 26.09.2023 №16342/35/10-23 повідомило, що в умовах воєнного стану Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури продовжує реалізовувати вимоги Законів України “Про транспорт» та “Про внутрішній водний транспорт» шляхом направлення листів за підписом заступників Міністра відповідно до розподілу повноважень Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України між першим заступником Міністра, заступниками Міністра, заступником Міністра з питань європейської інтеграції, заступником Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації та визначення обов'язків першого заступника Міністра і заступників Міністра, а також питань, що належать до компетенції державного секретаря Міністерства, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 15 лютого 2023 року № 82.

Також Міністерство звернуло увагу на те, що відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, в тому числі, передачі у користування, встановлення, зміни цільового призначення земельних ділянок державної, комунальної власності, на яких здійснюється розміщення мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів та річкових портів (терміналів) відповідно до статті 43 Закону України “Про транспорт» та пункту 11і розділу XII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про внутрішній водний транспорт».

У повідомленні від 01.07.2024 №12-780ВИХ-24 Одеська обласна прокуратура повідомила Ренійську міську раду, що ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» неправомірно набуто право оренди на земельні ділянки, оскільки земельні торги (аукціон) з продажу права оренди не проводились, містобудівна документація на місцевому рівні або мотивований висновок уповноваженого органу містобудування та архітектури Ренійської міської ради відсутні, а розміщення земельних ділянок суперечить Схемі планування Ренійського району, у зв'язку з цим, обласною прокуратурою підготовлено позовну заяву до Господарського суду Одеської області до Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» про визнання недійсним договору оренди, зобов'язання повернути земельні ділянки, скасування рішень державних реєстраторів, скасування державної реєстрації земельних ділянок.

Рішенням Одеської обласної ради від 21.06.2024 №668-VIII “Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 01 жовтня 1993 року № 496-ХХІ “Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області»» вирішено визнати таким, що втратило чинність, рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 01 жовтня 1993 року № 496-ХХІ “Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області» у зв'язку із спливом строків для його реалізації.

Рішенням Одеської обласної ради від 06.09.2024 №703-VIII “Про визнання недійсним рішення Одеської обласної ради від 21.06.2024 №668- VIII “Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 01 жовтня 1993 року № 496-ХХІ “Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області» вирішено визнати недійсним з моменту його прийняття рішення Одеської обласної ради від 21.06.2024 №668- VIII “Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 01 жовтня 1993 року № 496-ХХІ “Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області».

В матеріалах справи також наявні:

- проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок Товариству з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» в оренду строком на 49 років для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій за адресою: Одеська область. Ізмаїльський район, місто Рені (за межами населеною пункту), складений Товариством з обмеженою відповідальністю “Праймконсалт»;

- Схема планування території Ренійського району та викопіювання з проектного плану схеми планування Ренійського району.

Прокурор вважає, що спірні земельні ділянки протиправно були передані у користування ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» без проведення земельних торгів (аукціону); за відсутності затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні, визначеної ч.3 ст.24 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності»; за відсутності мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури Ренійської міської ради, а також тим, що розміщення спірних земельних ділянок з цільовим призначенням “для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій» суперечить Схемі планування Ренійського району.

Отже, предметом апеляційного перегляду даної справи є вимоги прокурора про визнання недійсним укладеного між відповідачами договору оренди щодо земельних ділянок, скасування рішень державних нотаріусів про державну реєстрацію права оренди за ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» на спірні земельні ділянки, скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації спірних земельних ділянок з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок та зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» повернути Ренійській міській територіальній громаді в особі Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області спірні земельні ділянки.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Щодо наявності у прокурора підстав для представництва інтересів держави у даній справі.

Питання щодо представництва прокурором інтересів громадянина або держави в господарському суді, а також особливості здійснення ним окремих форм представництва таких інтересів врегульовані положеннями Конституції України, Закону України «Про прокуратуру» та ГПК.

Прокурор у справі №916/3155/24, що розглядається, звернувся до суду з позовом в інтересах держави самостійно.

На підтвердження підстав самостійного представництва інтересів держави прокурор у позовній заяві зазначив, що повноваженнями щодо розпорядження спірними земельними ділянками комунальної власності в межах Ренійської міської територіальної громади наділена саме Ренійська міська рада. Проте, саме вказаним органом допущено порушення вимог закону під час здійснення розпорядження земельними ділянками комунальної власності, що виключає можливість здійснення прокурором захисту законних інтересів держави у спірних правовідносинах у спосіб, який обрав прокурор.

Обласною прокуратурою відповідно до листа від 21.08.2023 №12-1345ВИХ-23 повідомлено Ренійську міську раду про порушення вимог законодавства, допущених при передачі земельних ділянок у користування ТОВ «Девелопмент Рені Термінал». Водночас, з листа Ренійської міської ради від 30.08.2023 №38/3197-3499 вбачається, що міська рада не вбачає порушень вимог законодавства при відведенні земельних ділянок в оренду ТОВ «Девелопмент Рені Термінал».

У зв'язку з тим, що орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції захисту інтересів держави у спірних правовідносинах - Ренійська міська рада виступає в справі відповідачем, прокурор самостійно звертається до суду за захистом інтересів держави..

Перевіряючи правильність застосування норм законодавства, що регулює питання представництва прокурором інтересів держави у спірних правовідносинах, судова колегія зазначає таке.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Абзацом 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» визначений вичерпний перелік підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді.

Так, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Конституційний Суд України зазначив, що поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (абзац 2 частини 5 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 № 3-рп/99).

Отже, вирішення питання про орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, полягає у встановленні органу, який, використовуючи на підставі норм законодавства надані йому повноваження, зобов'язаний з метою захисту інтересів держави вчиняти юридичні дії, що впливають на права та обов'язки суб'єктів спірних правовідносин, зобов'язуючи їх припинити порушення інтересів держави та усунути наслідки цих порушень (зокрема, звертатись до суду з відповідним позовом).

Відповідно до абзаців 1-3 частини 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Згідно із частиною 4 статті 53 ГПК прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Відповідно до абзацу 2 частини 5 статті 53 ГПК у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Встановлена Законом України «Про прокуратуру» умова про необхідність звернення прокурора до компетентного органу перед пред'явленням позову, спрямована на те, аби прокурор надав органу можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18). За позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Тобто визначений частиною 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» обов'язок прокурора перед зверненням з позовом звернутись спершу до компетентного органу стосується звернення до органу, який надалі набуде статусу позивача. У цій статті не йдеться про досудове врегулювання спору і, відповідно, вона не покладає на прокурора обов'язок вживати заходів з такого врегулювання шляхом досудового звернення до суб'єкта, якого прокурор вважає порушником інтересів держави і до якого як до відповідача буде звернений позов.

Іншими словами, прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта лише тоді, коли той має повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах, але не здійснює чи неналежно їх здійснює. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача (постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 826/13768/16, від 15.01.2020 у справі № 698/119/18, від 11.02.2020 у справі № 922/614/19, від 28.09.2022 у справі № 483/448/20, від 08.11.2023 у справі № 607/15052/16-ц).

Отже, якщо прокурор звертається до суду з позовною заявою в інтересах держави, він зобов'язаний у позовній заяві вказати підставу для здійснення представництва інтересів, передбачену частиною третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру», та обґрунтувати її. У такому разі статусу позивача набуває або орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах (за наявності такого органу), або прокурор (у разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду). Процесуальні наслідки відсутності, зокрема, обґрунтування підстави для звернення до суду прокурора визначені статтею 174 ГПК.

Натомість якщо суд установить відсутність підстав для представництва прокурором інтересів держави вже після відкриття провадження у справі, то позовну заяву прокурора слід вважати такою, що підписана особою, яка не має права її підписувати. І в таких справах виникають підстави для застосування положень пункту 2 частини 1 статті 226 ГПК (залишення позову без розгляду) (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, від 06.07.2021 у справі № 911/2169/20, від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21).

Таким чином, процесуальний статус сторін у справі залежить як від наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах, так і від наведеного прокурором обґрунтування наявності підстав для представництва інтересів держави у конкретній справі. У свою чергу суд оцінює наведене прокурором обґрунтування та у випадку встановлення відсутності підстав для представництва застосовує наслідки, передбачені статтею 174 або статтею 226 ГПК.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18 зазначила, що у разі, якщо державний орган або орган місцевого самоврядування діє або приймає рішення всупереч закону та інтересам Українського народу, прокурор має право діяти на захист порушених інтересів держави шляхом подання відповідного позову до суду. В цьому випадку органи, які прийняли рішення чи вчинили дії, що, на думку прокурора, порушують інтереси держави, набувають статусу відповідача.

Орган державної влади (або місцевого самоврядування), який порушив права держави чи територіальної громади прийняттям незаконного рішення від імені відповідного суб'єкта права, не може (в силу відсутності повноважень на захист) та не повинен (з огляду на відсутність спору з іншим учасником цивільних правовідносин) бути позивачем за позовом прокурора, спрямованим на оскарження незаконного рішення цього ж органу та відновлення порушених прав і законних інтересів держави чи територіальної громади. В процесуальному аспекті орган, який прийняв такий акт, не має зацікавленості у задоволенні позовних вимог, відстоюючи правомірність своїх дій, що суперечить правовому статусу позивача. Водночас доведення правомірності дій, які оспорюються позивачем, забезпечується процесуальними повноваженнями відповідача.

При цьому фактичним позивачем за позовом, поданим в інтересах держави, є держава, а не відповідний орган або прокурор.

Узагальнюючи наведені у постанові від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18 висновки щодо застосування норм права, Велика Палата Верховного Суду виснувала, що:

1) прокурор звертається до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, якщо:

- орган є учасником спірних відносин і сам не порушує інтересів держави, але інший учасник порушує (або учасники порушують) такі інтереси;

- орган не є учасником спірних відносин, але наділений повноваженнями (компетенцією) здійснювати захист інтересів держави, якщо учасники спірних відносин порушують інтереси держави;

2) прокурор звертається до суду в інтересах держави як самостійний позивач, якщо:

- відсутній орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах;

- орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є учасником спірних відносин і сам порушує інтереси держави.

У справі, що розглядається, суд установив, що прокурор, звертаючись із позовом у цій справі на обґрунтування підстав самостійного представництва інтересів держави зазначив, що необхідність пред'явлення цього позову зумовлена потребою в забезпеченні на загальнодержавному рівні екологічної безпеки та охорони землі як національного багатства. Захист навколишнього природного середовища є не лише обов'язком кожного, як це передбачено ст. 66 Конституції України, а й обов'язком публічної влади, яка має вживати передбачених законом заходів для охорони, захисту, збереження і відтворення природних видів рослинного і тваринного світу, об'єктів і земель природоохоронних територій. Тобто на державу покладається позитивний обов'язок щодо забезпечення належного функціонування природних екосистем.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Як встановлено судом, спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 розташовані в межах Ренійської міської територіальної громади, за межами населеного пункту, а відтак належать до земель комунальної власності Ренійської міської територіальної громади.

Ренійська міська рада відповідно до вимог чинного законодавства мала діяти в інтересах територіальної громади та держави, проте сама вчинила дії, які негативно впливають на інтереси держави, тому прокурор самостійно звернувся до суду із цим позовом.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що прокурор у позовній заяві навів підставу для представництва інтересів держави, та обґрунтував, у чому полягає порушення цих інтересів, визначив Ренійську міську раду одним із співвідповідачів у справі, оскільки міська рада як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є учасником спірних відносин і вчинила дії, які, за доводами прокурора, порушують інтереси держави. Таким чином прокурором дотримано порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру».

Прокурор вправі звертатися до суду з позовними вимогами щодо захисту прав територіальної громади, оскільки її інтереси є складовою частиною інтересів держави (аналогічні висновки сформовані Верховним Судом у постанові від 10.02.2023 у справі №206/1198/29.

Посилання скаржників на те, що органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є Держгеокадастр в особі його територіального органу, відхиляються судом апеляційної інстанції, оскільки за встановлених у справі, що розглядається, обставин, що гуртуються на нормах законодавства, органи Держгеокадастру можуть звертатись до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень з нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності - у випадках, які визначені у відповідних нормативно-правових актах, що регламентують повноваження Держгеокадастру (зокрема, з позовами щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився).

Проте, за обставин цієї справи, що встановлено судом, органи Держгеокадастру не мають повноважень звертатись з позовом до суду, тому статусом позивача має наділятись прокурор.

Такі висновки також відповідають правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18.

Щодо суті спору, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 13 Конституції України закріплено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ч.6 ст.8 Закону України “Про мультимодальні перевезення» надання земельних ділянок для будівництва та обслуговування мультимодальних терміналів здійснюється відповідно до Земельного кодексу України.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України “Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно зі ст.13 Закону України “Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як встановлено судом першої інстанції, спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 розташовані в межах Ренійської міської територіальної громади, за межами населеного пункту, належать до земель комунальної власності Ренійської міської територіальної громади.

20.04.2023 між відповідачами у справі укладено договір оренди землі, за умовами якого Ренійською міською радою передано в оренду ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» земельні ділянки комунальної власності для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), з кадастровими номерами: - 5124110100:01:005:0022, загальною площею 8,1580 та; 5124110100:01:005:0021, загальною площею 2,7876 га, які розташовані за межами населеного пункту м. Рені Ізмаїльського району Одеської області строком на 49 років.

Вказаний договір укладено на виконання рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ “Про надання дозволу ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодальною терміналу) в м. Рені Ізмаїльською району Одеської області (за межами населеного пункту)».

З матеріалів справи вбачається, що спірні земельні ділянки передані у користування ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» без проведення земельних торгів (акціону).

Прокурор вважає, що Ренійська міська рада неправомірно передала у користування ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» без проведення земельних торгів, оскільки оспорюваний договір оренди землі від 20.04.2023 укладений на підставі рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ, ухваленого за відсутності прийнятого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України “Про транспорт» та в порушення вимог Схеми планування Ренійського району.

В свою чергу відповідачі вважають, що виданий Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України лист Вих. № 2612/35/10-23 від 16.03.2023, є індивідуальним актом, стосується прав та інтересів конкретної особи - ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ», а його дія розповсюджується на отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку та будівництво мультимодального терміналу. Відтак, Ренійська міська рада, дотримуючись вимог положень ст. 43 ЗУ «Про транспорт» та підпункту 4 п. 27 розділу Х Земельного кодексу України, прийняла правомірне рішення передати в оренду земельні ділянки ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ» поза конкурентною процедурою, що передбачено ч.2 ст.134 ЗК України. Також вказують, що спірні земельні ділянки не знаходяться в межах запроектованого об'єкту природно заповідного фонду «Придунайські ліси»

З даного приводу, судова колегія вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі, зокрема, будівництва, обслуговування об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, мультимодальних терміналів, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).

Статтею 43 Закону України “Про транспорт» (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено особливості розміщення мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів в умовах воєнного стану.

Так, відповідно до ст.43 Закону України “Про транспорт» доцільність термінового розміщення нових та розширення існуючих мультимодальних терміналів і виробничо-перевантажувальних комплексів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, виходячи з необхідності розміщення такого об'єкта для подолання негативних наслідків бойових дій у сфері транспортного забезпечення та/або задоволення потреб населення і суспільного виробництва в перевезеннях та потреб оборони України у період воєнного стану, з урахуванням стратегічних та програмних документів у сфері транспорту, а також звернень суб'єктів господарювання, військових адміністрацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо розміщення таких об'єктів.

У таких зверненнях та рішеннях зазначаються:

- об'єкт, що передбачається розмістити (розширити);

- орієнтовне місце розташування об'єкта;

- обґрунтування необхідності розміщення нового об'єкта або розширення існуючого.

Особливості передачі у користування, встановлення, зміни цільового призначення земельних ділянок державної, комунальної власності, на яких здійснюється розміщення мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів, доцільність термінового розміщення (розширення) яких визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, визначаються пунктом 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, а особливості будівництва (нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту) таких об'єктів - Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". Розміщення інших мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів в умовах воєнного стану здійснюється в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з п.п. “б» п.п. 4 п. 27 розділу X ЗК України передача земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду без проведення земельних торгів, крім випадків, визначених частиною другою статті 134 цього Кодексу, допускається також для розміщення річкових портів (терміналів) на річці Дунай, доцільність будівництва (розширення) яких визначена рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту, відповідно до пункту 11-1 розділу XII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про внутрішній водний транспорт»; розміщення мультимодальних терміналів та виробничо- перевантажувальних комплексів, доцільність будівництва (розширення) яких визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, відповідно до статті 43 Закону України “Про транспорт».

Отже, законодавцем встановлено умову передачі земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду без проведення земельних торгів для розміщення мультимодальних терміналів - визначення доцільності такого будівництва (розширення) центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

Як вбачається з матеріалів справи, у листі від 16.03.2023 №2612/35/10-23 Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури в особі заступника Міністра Олександри Азархіна повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» про опрацювання в межах компетенції листа ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» від 17.02.2023 №02/23 щодо розміщення мультимодального терміналу на земельній ділянці орієнтовною площею 12 га на території Ренійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області. (т.3 а.с.49-51).

У вказаному листі було повідомлено наступне:

«Відповідно до Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 травня 2018 р. Nє 430-р (далі - Національна транспортна стратегія), наразі транспортна система України має низький рівень розвитку транспортно-логістичних технологій та об'єктів мультимодальних перевезень, що знижує її конкурентоспроможність та обмежує вихід української продукції на світовий транспортний ринок. Високі витрати на транспортування становлять близько 40 відсотків загальної вартості продукції. На жаль, жодного з українських морських торговельних портів немає у топ-100 найбільших портів світу за показниками кількості оброблених контейнерів. Мультимодальні та інтермодальні перевезення вантажів займають в Україні не більше 0,5 відсотка транспортного ринку, за цим показником Україна відстає від держав - членів ЄС та інших розвинутих держав світу у 20-30 разів. Транспортна система України межує з Транс'європейською транспортною мережею (TEN-T), але поки спостерігається низький рівень її інтероперабельності та загальне технолог Чо відставання від TEN-T.

Враховуючи зазначене на сьогодні необхідним є впровадження нових принципів формування та координації державної політики в транспортній галузі, створення умов для забезпечення розвитку транспортно-логістичних технологій та об?єктів мультимодальних перевезень.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-1Х, в Україні введено воєнний стан, дію якого було продовжено Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №№2119-1Х, Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року №2212-IХ, та Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року №2263-IX.

Крім того, варто зазначити, що в умовах блокування роботи портів Азовського та Чорного морів внаслідок ведення військових дій на території України, які забезпечували експорт близько 70% вантажів до повномасштабного вторгнення росії, наразі неможливо повноцінно переорієнтувати вантажні потоки та задовільнити потребу перевезень в необхідних обсягах за рахунок доступної транспортної інфраструктури.

Разом з тим, беручи до уваги положення Конвенції Організації Об'єднаних Націй про міжнародні змішані перевезення вантажів (м. Женева, 24 травня 1980 р.), зобов'язання України відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, а також положення Закону України «Про мультимодальні перевезення», Національну транспортну стратегію, Мінінфраструктури підтримує розвиток мережі мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів як ключового чиннику розвитку комбінованих вантажних перевезень.

Також варто зазначити, що відповідно до інформації, наданої листом акціонерного товариства «Українська залізниця», в межах регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця» кардинально змінилися логістичні коридори перевезень залізничним транспортом, в тому числі і в напрямку станції Рені, сполучення якої з мережею залізниць України відсутнє та здійснюється через залізницю Молдови.

Зважаючи на незначне збільшення навантаження на інфраструктуру дільниці залізниці в напрямку Дунайських портів (збільшення на 29 % вантажної роботи по станції Рені в 2022 році в порівнянні з 2021 роком), будівництво мультимодального терміналу ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ» в межах міста Рені вважається доцільним.

Слід окремо зауважити, що для забезпечення відповідних умов організації роботи терміналу необхідно буде провести будівництво додаткових колій по станції Рені, яке пропонується здійснити за рахунок інвестиційних коштів ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ» без участі АТ «Укрзалізниця».

Враховуючи викладене та відповідно до статті 43 розділу ІІІ Закону України «Про транспорт» зі змінами, внесеними Законом України від 12 травня 2022 року №2247-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану», який набрав чинності 09 червня 2022 року, Мінінфраструктури в межах компетенції не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу ТОВ «ДЕВЕЛОПМЕНТ РЕНІ ТЕРМІНАЛ»».

З матеріалів справи вбачається, що в подальшому Товариство з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» звернулось до Міського голови Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області листом від 17.03.2023 №04/23 та повідомило про отримання листа №2612/35/10-23 від 16.03.2023 від Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, у відповідь на звернення ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» щодо доцільності будівництва останнім в межах міста Рені мультимодального терміналу, яким підтверджено доцільність будівництва Підприємством в межах міста Рені мультимодального терміналу та не заперечує щодо будівництва такого терміналу ТОВ “Девелопмент Рені Термінал». Також у листі від 17.03.2023 №04/23 відповідач-2 просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), орієнтовними площами 9 га та 3 га (орієнтовна загальна площа 12 га), яка розташована на території м. Рені, Ізмаїльського району Одеської Області за межами населеного пункту.

Рішенням Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ вирішено надати дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років, для будівництва та обслуговування об'єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодального терміналу), орієнтованими площами 9,0000 га та 3,0000 га (загальною орієнтованою площею 12,0000 га), які розташовані в м. Рені Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеною пункту).

В подальшому, рішенням Ренійської міської ради від 19.04.2023 №769-VIII вирішено:

- затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), м Рені. Ізмаїльський район, Одеська область (за межами населеного пункту);

- передати Товариству з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» в оренду терміном на 49 років земельні ділянки загальною площею 10.9456 га: кадастровий номер 5124110100:01:005:0022 - 8,1580 га, кадастровий помер 5124110100:01:005:0021 - 2,7876 га із цільовим призначенням для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), які розташовані: м. Рені. Ізмаїльський район Одеська область (за межами населеного пункту);

- попередити ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» про: обов'язковість укладення договору оренди землі та проведення державної реєстрації прана оренди земельної ділянки; надання до Ренійської міської ради витягу з Державною реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстроване право користування земельною ділянкою.

На підставі вказаного рішення 20.04.2023 між Ренійською міською радою (Відповідач-1, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» (відповідач-2, Орендар) укладено договір оренди землі.

Отже, відповідачі вважають, що лист заступника Міністра Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури Олександри Азархіна від 16.03.2023 №2612/35/10-23, в якому остання не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу відповідачем-2 - є належним доказом прийняття центральним органом виконавчої влади рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України “Про транспорт».

Судова колегія відхиляє такі твердження відповідачів та вважає, що такий лист не може вважатись належним доказом ухвалення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України “Про транспорт», з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.15 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади» міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр. Накази міністерства, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами.

Згідно з п.п.62 п. 4 Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2022 № 1400) Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінінфраструктири) відповідно до покладених на нього завдань приймає рішення про доцільність термінового будівництва нових розширення існуючих портів (терміналів).

Пунктом 8 Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України передбачено, що Мінінфраструктури у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. Накази Мінінфраструктури, видані в межах повноважень, передбачених законом, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що виходячи з положень ст.15 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади», ст.43 Закону України “Про транспорт», а також змісту Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, рішення про доцільність термінового розміщення нових та розширення існуючих мультимодальних терміналів приймається у формі наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, який підписує Міністр.

Між тим, як було встановлено судом та не спростовано відповідачами, матеріали справи не містять доказів прийняття Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України в особі Міністра наказу про доцільність будівництва ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» мультимодального терміналу на території Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області.

Судова колегія вважає, що вказаний лист Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 16.03.2023 № 2612/35/10-23, фактично є відповіддю на звернення ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» та містить виключно повідомлення про відсутність заперечень Міністерства щодо реалізації проєкту будівництва мультимодального терміналу.

Зміст вказаного листа не містить ознак ухвалення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, офіційного рішення про доцільність термінового розміщення нового об'єкта транспортної інфраструктури в розумінні статті 43 Закону України «Про транспорт».

Судова колегія також враховує пояснення Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, в яких останнє зазначило, що листи Міністерства щодо доцільності розміщення та/або розширення мультимодальних терміналів для місцевих органів самоврядування не є та не можуть бути підставою для виникнення будь яких переваг або переважного права на отримання земельної ділянки у власність або у користування.

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що як вже було вказано вище, у відповідності до ст.43 Закону України “Про транспорт» у таких зверненнях та рішеннях зазначаються: об'єкт, що передбачається розмістити (розширити); орієнтовне місце розташування об'єкта; обґрунтування необхідності розміщення нового об'єкта або розширення існуючого.

Водночас, лист заступника Міністра Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури Олександри Азархіна від 16.03.2023 №2612/35/10-23 не містить вказаних даних, а саме - який саме об'єкт передбачається розмістити, орієнтовне місце розташування об'єкта.

Окрім того, у вказаному листі вказано, що Міністерство лише не заперечує щодо будівництва мультимодального терміналу в межах міста Рені, водночас, як було встановлено вище, спірні земельні ділянки передані в оренду ТОВ «Девелопмент Рені Термінал» за межами населеного пункту.

За таких обставин, цей документ не може вважатися належним доказом існування погодженого у встановленому порядку рішення Міністерства щодо розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України “Про транспорт», оскільки не оформлене належним чином відповідно до вимог чинного законодавства, про що було вірно зазначено судом першої інстанції.

Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ, яким надано дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років, для будівництва та обслуговування об'єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодального терміналу), які розташовані в м. Рені Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеною пункту) прийнято в порушення ст. 43 Закону України “Про транспорт», а саме - за відсутності прийнятого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту - рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу.

Також, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що спірні земельні ділянки розташовані в межах позначки - “рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об'єкту природно-заповідного фонду “Придунайські ліси». Розміщення земельних ділянок за цільовим призначенням “для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій» суперечить Схемі планування Ренійського району, якою передбачено використання вказаної території під “рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об'єкту природно заповідного фонду “Придунайські ліси».

Судова колегія вважає вірними наведені висновки місцевого господарського суду, з огляду на таке.

Частиною першою статті 73 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

В силу частини першої статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом (стаття 14 Господарського процесуального кодексу України).

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст.13 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на регіональному рівні здійснюється шляхом розроблення схем планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів.

За рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних (районних) державних адміністрацій можуть розроблятися схеми планування окремих частин Автономної Республіки Крим, областей (районів).

Відповідно до ч.ч.1-3,5 ст.14 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності» рішення про розроблення схем планування території Автономної Республіки Крим, областей, районів або про внесення змін до них чи окремих їх розділів приймає Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідна обласна або районна рада.

Організація розроблення та внесення змін до схем планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів здійснюється відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними та районними державними адміністраціями.

Замовником схем планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні обласні та районні ради.

Склад, зміст, порядок розроблення містобудівної документації на регіональному рівні визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розроблення або внесення змін до містобудівної документації з планування території на державному рівні в частині схем планування окремих частин території України та містобудівної документації з планування території на регіональному і місцевому рівнях визначає Порядок розроблення містобудівної документації, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290.

Відповідно до п.п.3.1.,3.2. Розділу 3 Порядку розроблення містобудівної документації рішення про розроблення містобудівної документації з планування території на регіональному рівні або про внесення змін до неї чи окремих її розділів та джерела фінансування приймає Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні обласні та районні ради.

Замовником розроблення містобудівної документації з планування території на регіональному рівні або внесення змін до неї є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні обласні та районні ради.

Містобудівна документація з планування території на регіональному рівні або внесення змін до неї затверджується рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної або районної ради за умови отримання позитивного висновку державної експертизи.

Рішенням Ренійської районної ради від 11.12.2014 № 398/32-ІV затверджено Схему планування території Ренійського району, яка є діючою містобудівною документацією регіонального рівня.

Відповідно до Схеми планування Ренійського району Одеської області територія за місцем розташування земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 находиться в межах позначки «рослинність - Інші зелені насадження» та запроєктованого об?єкту природно заповідного фонду «Придунайські ліси».

З наявної в матеріалах справи довідки сертифікованого інженера-землевпорядника Сокур Євгена Юрійовича від 06.09.2023 №09-2023/003 також вбачається, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 розташовані в межах позначки - “рослинність - Інші зелені насадження» та запроектованого об'єкту природно-заповідного фонду “Придунайські ліси». До вказаної довідки інженера-землевпорядника додано відповідну схему в масштабі 1:20000 та кваліфікаційні свідоцтво та сертифікат інженера-землевпорядника.

Таким чином, розміщення земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021 та 5124110100:01:005:0022, цільове призначення яких визначене як «для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій», є таким, що суперечить положенням Схеми планування території Ренійського району. Згідно з вказаною містобудівною документацією, зазначені земельні ділянки передбачені для використання як території, вкриті рослинністю - інші зелені насадження, а також включені до меж запланованого об'єкта природно-заповідного фонду під назвою «Придунайські ліси».

Вказані обставини не були спростовані відповідачами. Жодного належного або допустимого доказу, який би підтверджував інше функціональне призначення спірних ділянок, не подано. Відповідачі також не надали суду доказів, які б поставили під сумнів достовірність або повноту інформації, поданої прокурором. Крім того, відповідачі за наявності сумнівів у наданих прокурором доказів - не скористались своїм правом подати висновок спеціаліста або звернутися з клопотанням про призначення судової експертизи для з'ясування відповідності використання спірних земель містобудівній документації та вимогам законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

За таких обставин, доводи прокурора щодо порушення вимог містобудівної документації та природоохоронного законодавства при зміні цільового призначення земельних ділянок є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та жодним чином не спростовані з боку відповідачів.

Судова колегія також враховує, що об'єкт - Придунайські ліси, розташовані: Ренійський район, галерейні ліси вздовж основного русла Дунаю між протоками Вікота та Репіда, на лівому березі Кислицького рукава також було включено до переліку цінних природоохоронних, рекреаційних територій, зарезервованих для розширення природно-заповідного фонду області згідно з рішенням Одеської обласної ради народних депутатів від 01.10.1993 №496-ХХІ “Про заходи по збереженню і розвитку природно-заповідного фонду області».

При цьому, зважаючи на конституційний принцип щодо незворотності дії законів у часі, Закон України від 28.04.2021 №1423-1X, яким викладено статтю 55 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» у новій редакції, не встановлює у ретроспективі обмежувальний термін дії рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 01.10.1993 №496-XXI.

За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ “Про надання дозволу ТОВ “Девелопмент Рені Термінал» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів інженерної та транспортної інфраструктури (розміщення мультимодальною терміналу) в м. Рені Ізмаїльською району Одеської області (за межами населеного пункту)», прийняте також в порушення вимог Схеми планування Ренійського району.

При цьому, рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ на даний час вже виконано, адже розроблені проекти землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок та на підставі вказаного рішення між відповідачами укладено оспорюваний договір оренди землі від 20.04.2023.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Враховуючи вищевикладене у сукупності, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що договір оренди землі від 20.04.2023, укладений на підставі рішення Ренійської міської ради від 22.03.2023 №743-VІІІ, ухваленого за відсутності прийнятого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту рішення про доцільність термінового розміщення нового мультимодального терміналу у розумінні ст. 43 Закону України “Про транспорт» та в порушення вимог Схеми планування Ренійського району, тому наявні правові підстави для визнання такого договору недійсним як такого, що не відповідає вимогам ч.1 ст.203 ЦК України.

Беручи до уваги визнання недійсним договору оренди, укладеного 20.04.2023 між Ренійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал», щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0022 та 5124110100:01:005:0021, такі земельні ділянки підлягають поверненню Ренійській міській ради у відповідності до ч.1 ст.216 ЦК України.

Оскільки право оренди відповідача-2 на спірні земельні ділянки зареєстровано на підставі договору оренди землі від 20.04.2023, укладеного між відповідачами у справі, який визнано судом недійсним, господарський суд дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог в частині скасування рішень державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284799 та від 20.04.2023 №67284267 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на земельні ділянки з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0022 та 5124110100:01:005:0021.

Щодо позовних вимог про скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок - то єдиною підставою для скасування в Державному земельному кадастрі незаконної державної реєстрації земельної ділянки є судове рішення про скасування такої державної реєстрації. За таких обставин, суд дійшов цілком вірного висновку про необхідність задоволення позовних вимог про скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 5124110100:01:005:0021, 5124110100:01:005:0022 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок.

Таким чином, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").

Тому інші доводи скаржників, що викладені в апеляційних скаргах, колегія суддів не бере до уваги, оскільки вони висновків суду не спростовують та з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом, не впливають на правильність вирішення спору по суті та остаточний висновок.

Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням того, що наведені в апеляційних скаргах порушення не знайшли свого підтвердження, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24.

За таких обставин, апеляційні скарги задоволенню не підлягають, а оскаржуване рішення суду першої інстанції у даній справі залишається без змін.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд судового рішення покладаються на скаржників.

Керуючись статтями 129, 253, 269, 270, 275, 276, 281-284 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» та Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області на рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі статтями 286-289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 10.07.2025.

Головуючий суддя А.І. Ярош

Судді: Я.Ф. Савицький

Н.М. Принцевська