36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
22.05.2007 р. Справа № 19/189
м. Полтава. 11 год. 00 хв.
За позовом Полтавського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м.Полтава
до Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго", м.Полтава
про стягнення 1623506,10 грн. та 37636,25 грн. пені
Суддя Безрук Т.М.
Секретар судового засідання Овсепян А.Г.
Представники :
Від позивача Фіщук В.В., дор. № 04-2/10 від 10.01.2006 р.
Від відповідача Остроушко О.Л., дор. № 01-5/7334 від 11.10.05р.
Суть спору : Розглядається позовна заява про стягнення 811753,05 грн. штрафних санкцій за не створення 134 робочих місць для працевлаштування інвалідів та 48705,08грн. пені за період з 15.04.2006 р. по 09.11.2006 р. (вимоги в редакції заяв про зміну позовних вимог від 31.08.2006 р. та 09.11.2006 р.)
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує стверджуючи, що
позивач не вірно тлумачить норми діючого законодавства, звертаючи увагу суду на той факт, що дана санкція може нараховуватися лише за рік в цілому.
На підставі ст. 167 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив:
Згідно зі ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. №875-ХІІ (зі змінами згідно Закону України від 31.05.2005р. №2602-IV) для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 20 вказаного Закону підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Згідно даних звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005р. (форма №10-ПІ) середньооблікова чисельність працюючих у відповідача в 2005р. становила 5842 особи, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 100 місць.
Позивач з огляду на Закон України від 31.05.2005р. №2602-IV вважає, що норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005 році на підприємстві відповідача становить 234 місця.
Фактично в 2003р. у відповідача працювало 100 інвалідів, що підтверджується звітом.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» позивач просить стягнути з відповідача 811753,05 грн. за незабезпечення працевлаштування 134 інвалідів за 6 місяців 2005 року.
Згідно із ч.2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені на суму заборгованості по сплаті штрафних санкцій в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати. Виходячи з викладеного позивач також нарахував відповідачу до сплати пеню за період з 15.04.2006 р. по 09.11.2006 р. в сумі 40705,18 грн.
Відкрите акціонерне товариство "Полтаваобленерго" здійснює ліцензовану підприємницьку діяльність з передачі та постачання електричної енергії.
Відповідач за першу половину 2005 р. при вирішенні питання щодо працевлаштування інвалідів правомірно керувався статтею 21 Закону України "Про електроенергетику", якою визначено, що створення робочих місць для працевлаштування інвалідів провадиться підприємствами електроенергетики в розмірі чотирьох відсотків від чисельності працівників, зайнятих у непромисловому виробництві. За 2005 рік кількість працівників ВАТ "Полтаваобленерго" зайнятих у непромисловому виробництві становила 53 особи (перелік спеціальностей і посад працівників, зайнятих у непромисловому виробництві 2005р. -залучено до матеріалів справи.
Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 31.05.2005р. №2602-IV, на підставі якого позивачем заявлені свої вимоги, набрав чинності 22.06.2005 року. Цим законом визначено, що якщо іншими Законами встановлюються нормативи робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, які відрізняються від зазначених від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.
При цьому слід врахувати, що частиною першою ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" сума штрафних санкцій визначається у розмірі середньорічної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце не зайняте інвалідом.
Звітнім періодом для визначення кількості працюючих інвалідів на підприємстві та визначення середньої річної заробітної плати є рік, що підтверджується аналізом положень Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами та організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.022001р. №1767, та Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ поштова річна “Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики від 22.12.2004р. №338.
Крім того, Міністерство праці та соціальної політики України в листі № 10442/0/14-05/19-2 від 19.12.2005р. надало Фонду роз'яснення про порядок заповнення щорічного звіту за формою № 10-ПІ за 2005 рік, у тому числі і підприємствами електроенергетики. Згідно з даним роз'ясненням Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за рік (форма № 10-ПІ) підприємства елекроенергетичної галузі повинні заповнювати з урахуванням вимог змін до Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" починаючи з 2007 року (за 2006 рік).
Також в листі Фонду соціального захисту інвалідів від 10.07.2006р. № 06ю-285/1241-269/1 вказано, що адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць за 2005 рік обчислюється без урахування змін від 31.05.2005р. до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" і зазначені зміни необхідно застосовувати до відповідача починаючи з 2007 р. (за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2006 р.).
На клопотання відповідача ухвалою суду від 09.11.2006 р. призначено судову експертизу, на вирішення якій поставлено питання про можливість створення відповідачем 134 робочих місць для працевлаштування інвалідів з вимогою зазначити строк створення таких місць. Експерт у висновку експертизи №22-03-07. ГС, визначив що точно встановити строк створення 134 місць для працевлаштування інваліді на підприємстві відповідача неможливо, однак зауважив, що штучне створення таких місць, на протязі періоду, в якому на це не передбачені додаткові джерела фінансування на підприємстві відповідача, може призвести до збільшення вартості послуг для всіх форм споживачів. Створення нових робочих місць потребувало здійснення значного комплексу заходів на товаристві та за його межами, як то: проведення поглибленого аналізу всього виробничого процесу підприємства, встановлення спеціальностей, по яким можливе працевлаштування інвалідів з урахуванням їх стану здоров"я, проведення консультацій з медиками та іншими спеціалістами, які можуть надати кваліфіковані рекомендації, внести зміни в штатний розклад, тощо. Крім цього, у відповідності у відповідності до "Положення про робоче місце інваліда і порядок працевлаштування інвалідів" затверджене постановою Кабінету Міністрів України робоче місце інваліда повинно відповідати вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології та бути атестованим спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів. Здійснення зазначених заходів потребувало значного проміжку часу і швидке їх виконання було неможливим.
За змістом ст.ст. 238 - 250 ГК України адміністративно -господарські санкції можуть бути застосовані до суб»акта господарювання в разі наявності його вини у вчиненні порушення правил здійснення господарської діяльності.
Оскільки, новий норматив для працевлаштування інвалідів введений в дію посеред року, це унеможливлює застосування штрафних санкцій до відповідача за 2005 рік.
З огляду на вищевикладене, підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст.94 (п.1), 160-163, підп.3 п.3 та п.6 розділу УІІ “Перехідні положення» КАС України, суд
У позові відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України. Постанова може бути оскаржена в порядку, встановленому ст.186 КАС України.
Суддя Т.М. Безрук
Повний текст постанови підписано: