09 липня 2025 рокум. Ужгород№ 260/3586/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , якою просить суд: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити фінансування коштів допомоги по вагітності та пологах згідно заяви-розрахунку на користь позивача - ФОП ОСОБА_1 для здійснення страхової виплати призначених та нарахованих найманій - ОСОБА_2 по лікарняному листку №8501268-2016052212-1 від 31.07.2023 за період з 31.07.2023 по 03.12.2023 на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 50400,00 грн.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 згідно чинного законодавства було перераховано Єдиний соціальний внесок із нарахованої заробітної плати ОСОБА_2 за липень 2023р. згідно квитанції № 3411710118 від 17.08.2023р., а також перерахований Єдиний соціальний внесок з електронного лікарняного листка по вагітності та пологах № 8501268-2016052212-1 від 31.07.2023р. згідно квитанції № 2891 110069 від 11.09.2023р. Заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску відсутня, що відображено в звітності ГУ ДПС у Закарпатській області згідно чинного законодавства та в довідці ГУ ДПС у Закарпатській області про відсутність заборгованості сплати єдиного соціального внеску за 2023р.
Незважаючи на правомірність дій позивача ОСОБА_1 щодо правильності розрахунків для отримання допомоги, відповідач шляхом уточнюючих записів, маніпуляційних дій, ініціює різноманітні перевірки із залученням правоохоронних органів, які ж і спростовують обставини, на які відповідач посилається (Лист ГУ НП в Закарпатській області від 09.01.2024р. № 492/106/29/01-2024). Також, за зверненням пенсійного фонду України в Закарпатській області Тячівський районний відділ поліції ГУ НП в Закарпатській області відкриває кримінальне провадження № 12024078160000138 від 20.02.2024р. за ч. 1 ст. 190 КК України, яке перекваліфіковано на ч.4 ст.358 КК України. 16.08.2024р. в кримінальному провадженні № 12024078160000138 від 20.02.2024р« за ч.4 ст.358 КК України прийнято рішення про закриття відповідно до п.2 ч.1 ст. 284 КПК України.
З огляду на наведені вище обставини, беручи до уваги, що відповідач умисно ухиляється від оплати листка непрацездатності по вагітності та пологах шляхом відмови позивачу в задоволені його конституційних прав, а тому, вважаю, що дії відповідача являються безпідставними.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
27 травня 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, якою розгляд справи постановлено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) викликом учасників справи.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову у зв'язку з тим, що в додатку до Порядку №12 міститься затверджена форма бланку заявки-розрахунку, яка має бути подана до органу пенсійного фонду. Головне управління зауважує, що роботодавець ФОП ОСОБА_1 звертався за виплатами. Проте листи роботодавця були повернуті роботодавцю у зв'язку з тим, що вони не відповідали вимогам встановленим законодавством та поверталась на доопрацювання. Проте, станом на сьогоднішній день повторно роботодавцем не пред'являлась до органу пенсійного фонду. Тому станом на сьогоднішній день заявок- розрахунків встановленого зразка не знаходиться на розгляді в органі Пенсійного фонду.
Від третьої особи до суду надійшли пояснення, відповідно до яких просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 07.07.2023 р. між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та найманим працівником ОСОБА_2 укладено трудовий договір про використання найманої праці.
На підставі наказу №1 від 06.07.2023 р., згідно якого ОСОБА_2 з 07.07.2023р. прийнята на посаду комірника, то стверджується випискою з трудової книжки ОСОБА_2 та роботодавцем було подано до Державної податкової служби України повідомлення про прийняття працівника на роботу.
Протоколом № 1 уповноваженого по соціальному страхуванню ФОП ОСОБА_1 від 31.07.2023 р., комірнику ОСОБА_2 призначено допомогу по вагітності та пологах, за період з 31.07.2023 р. по 03.12 2023 р. Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах являється електронний лікарняний лист № 8501268- 2016052212-1 від 31.07.2023р., виданий у відповідності до вимог ч. 2 ст. 23 Закону України 1105-ХІУ 23.09.1999р. «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( далі - Закон № 1105-ХІУ ).
Згідно розрахунку листка непрацездатності по вагітності та пологах, за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. ОСОБА_2 нараховано 50400,00 грн.
Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що ФОП ОСОБА_1 було подано одинадцять разів заяви-розрахунки щодо фінансування виплат листка непрацездатності по вагітності та пологах ОСОБА_2 в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ, зокрема у період з 10.10.2023 по 04.07.2024, проте такі не були прийняті (а.с.18)
Вказані обставини також були встановлені Восьмим апеляційним адміністративним судом у постанові 15 квітня 2025 року по справі № 260/479/24.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV (далі по тексту - Закон України № 1105-XIV) визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Відповідно до статті 1 частини 1 пункту 1 Закону України № 1105-XIV загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - соціальне страхування) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - кошти соціального страхування), коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством
Так, статтею 22 частиною 1 абзацами 1-2 Закону України № 1105-XIV, встановлено, що страхова виплата у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності). Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що з 01 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України №1105-XIV, та уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку визначено Пенсійний фонд України.
Відповідно до статті 16 частини 1 Закону України № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: 1) у разі одержання застрахованою особою травми або її захворювання при вчиненні нею кримінального правопорушення; 2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби; 3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи; 4) за час примусового лікування, призначеного за судовим рішенням; 5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних із таким сп'янінням; 6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням; 7) за період тимчасової непрацездатності, зазначений у листку непрацездатності, визнаному необґрунтованим.
Згідно із статтею 19 частиною 1 Закону України № 1105-XIV допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті, у розмірі заробітної плати (доходу) такої особи, з якого фактично сплачено страхові внески, незалежно від страхового стажу.
Відповідно до статті 26 Закону України № 1105-XIV фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.
Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.
Територіальні органи уповноваженого органу управління здійснюють фінансування страхувальників протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку, в тому числі в електронній формі.
У разі якщо сума отриманих страхувальником від територіальних органів уповноваженого органу управління страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат, невикористані страхові кошти повертаються до територіального органу уповноваженого органу управління, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Суд зауважує, що підставою для фінансування страхувальників територіальними органами Пенсійного фонду є оформлена заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами. Тому після того, як страхувальник (або уповноважені із соціального страхування) прийняв рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення, він нараховує страхові виплати та оформлює заяву-розрахунок і подає до відділення Пенсійного фонду за місцем обліку. Територіальні органи Пенсійного фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом 3 робочих днів після надходження заяви-розрахунку, зокрема й в електронній формі. Розмір допомоги нараховується із розрахунку загально сплаченого єдиного соціального внеску.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2022 № 28-3 «Деякі питання фінансування для здійснення виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» установлено, що Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12 (далі - Порядок №12), діє до прийняття правлінням Пенсійного фонду України нового механізму фінансування страхувальників для надання страхових виплат відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і застосовується з урахуванням наступного: фінансування для здійснення страхових виплат, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», здійснюється централізовано Пенсійним фондом України на підставі заяв-розрахунків, що містять інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами; заява-розрахунок та повідомлення про виплату коштів застрахованим особам подаються страхувальниками через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, а також можуть подаватися у паперовій формі разом з електронною формою на електронному носії інформації головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві за основним місцем обліку страхувальників; головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві здійснюють зв'язок зі страхувальниками та обмін інформацією, а у разі відсутності повідомлення про виплату коштів застрахованим особам здійснюють перевірку використання страхувальником страхових коштів.
Відповідно до пункту 7, 8 Порядку №12, інформація, внесена страхувальником до заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.
Судом встановлено, що заяви - розрахунки та додані до них документи, подані з дотриманням вимог Порядку № 12 та Закону України № 1105-XIV. При цьому, вказаними нормативно - правовими актами не передбачено подання будь - яких додаткових супровідних документів до заяви - розрахунку.
Суд звертає увагу, що стаття 16 Закону України № 1105-XIV містить вичерпний перелік підстав, для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, який розширеному тлумаченню не підлягає.
Цей перелік не містить тих підстав, з яких відповідачем були повернуті без задоволення заяви - розрахунки роботодавця позивача.
Крім цього, згідно вимог Порядку №12 робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
Однак, відповідач, повертаючи без задоволення заяви - розрахунки щодо фінансування виплат листка непрацездатності по вагітності та пологах не зазначив будь-яких рекомендацій для усунення виявлених помилок та/або недостовірних відомостей. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для нездійснення фінансування виплат листків непрацездатності по вагітності та пологах ОСОБА_2 ..
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зауважує, що позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити фінансування коштів допомоги по вагітності та пологах згідно заяви-розрахунку на користь позивача - ФОП ОСОБА_1 для здійснення страхової виплати призначених та нарахованих найманій - ОСОБА_2 по лікарняному листку №8501268-2016052212-1 від 31.07.2023 за період з 31.07.2023 по 03.12.2023 на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 50400,00 грн.
Відповідно до статті 9 частини 2 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи те, що нарахування допомоги, яка підлягає до виплати, у розмірі, визначеному позивачем у прохальній частині адміністративного позову в сумі 50400,00 грн., належить до компетенції відповідача, з огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, з урахуванням дискреційних повноважень органу з визначення підстав та прийняття рішення про призначення допомоги по вагітності та пологах, суд приходить до висновку та вважає за можливе задовольнити позов частково шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення фінансування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 для нарахування та виплати ОСОБА_2 допомоги по вагітності та пологах, згідно листка непрацездатності №8501268-2016052212-1 від 31 липня 2023 за період з 31.07.2023 року по 03.12.2023 року та зобов'язання повторно розглянути заяви-розрахунки щодо фінансування виплат по вагітності та пологах ОСОБА_2 , згідно листка непрацездатності №8501268-2016052212-1 від 31 липня 2023 за період з 31.07.2023 року по 03.12.2023 року, відповідно до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РОНКПП НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо нездійснення фінансування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 для нарахування та виплати ОСОБА_2 допомоги по вагітності та пологах, згідно листка непрацездатності №8501268-2016052212-1 від 31 липня 2023 за період з 31.07.2023 року по 03.12.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути подані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 заяв-розрахунків щодо фінансування виплат по вагітності та пологах ОСОБА_2 , згідно листка непрацездатності № 8421159-2015891446-1 за період з 19 липня 2023 року по 21 листопада 2023 року, відповідно до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяЮ.Ю.Дору