Ухвала від 08.07.2025 по справі 200/84/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

08 липня 2025 року Справа №200/84/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року в адміністративній справі № 200/84/24 за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року у справі № 200/84/24 адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо невизначення в період з 29.01.2020 по 31.12.2020 включно ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) розміру посадового окладу та окладу за військовим званням із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо невизначення в період з 01.01.2021 по 25.01.2021 включно ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) розміру посадового окладу та окладу за військовим званням із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) здійснити за період з 29.01.2020 по 31.12.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 14.11.2019 №294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» на 01.01.2020, відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, із урахуванням здійснених платежів. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за період з 01.01.2021 по 25.01.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 15.12.2020 №1082-IX «Про державний бюджет України на 2021 рік» на 01.01.2021, відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, із урахуванням здійснених платежів.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року у справі № 200/84/24 набрало законної сили 24 квітня 2024 року.

09 липня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом були видані виконавчі листи про:

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) здійснити за період з 29.01.2020 по 31.12.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 14.11.2019 №294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» на 01.01.2020, відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, із урахуванням здійснених платежів;

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за період з 01.01.2021 по 25.01.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 15.12.2020 №1082-IX «Про державний бюджет України на 2021 рік» на 01.01.2021, відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, із урахуванням здійснених платежів.

Ухвалою суду від 20 січня 2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 200/84/24 повернуто без розгляду.

23 січня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій просив встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_2 подати звіт про виконання судового рішення у справі № 200/84/24 від 05.03.2024 року.

Ухвалою суду від 27 січня 2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №200/84/24 задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року в адміністративній справі № 200/84/24.

28 січня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла заява про виконання ухвали суду від 27 січня 2025 року.

Ухвалою суду від 31 січня 2025 року відмовлено ІНФОРМАЦІЯ_1 у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року в адміністративній справі № 200/84/24. Встановлено новий строк для подання звіту про виконання судового рішення. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 у строк до 25 березня 2025 року подати звіт.

24 березня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 надано суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року в адміністративній справі № 200/84/24.

Ухвалою від 31 березня 2025 року суд відмовив у прийнятті звіту та зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) у строк до 27 червня 2025 року подати звіт.

23 червня 2025 року від відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 200/84/24.

У вказаному звіті ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначено, що у відповідності до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 ІНФОРМАЦІЯ_3 є органом військового управління, державною установою, юридичною особою, яка стовідсотково фінансується з державного бюджету. Отже власних коштів ІНФОРМАЦІЯ_3 не має. Тому, з метою виконання судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячно направляє забезпечувальному фінансовому органу відповідні Заявки-розрахунки. Із зазначених об'єктивних причин рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у справі № 200/84/24 не виконане. Щодо очікуваного строку виконання рішення: рішення буде негайно виконане по факту надходження грошових коштів на рахунок ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На підтвердження обставин, зазначених у звіті відповідачем надано щомісячні розрахунки в потребах для військовослужбовців, звільнених з військової служби, виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення за період з вересня 2024 року по червень 2025 року.

27 червня 2025 року та 3 липня 2025 року відповідно до вимог ухвал суду від відповідача надійшли розрахунки грошового забезпечення позивача з 29.01.2020 по 25.01.2021, з яких вбачається, що на виконання рішення в адміністративній справі № 200/84/24 позивачу нараховано 54790,23 грн., з яких утримання відповідно до норм Податкового кодексу України 9054,29 грн., підлягає перерахуванню на картковий рахунок 45735,94 грн.

При дослідженні щомісячних розрахунків в потребах для військовослужбовців, звільнених з військової служби, виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» суд встановив, що відповідач для виконання рішення в адміністративній справі № 200/84/24 визначає запит на кошти 46433 грн., з урахуванням компенсації податку з доходів фізичних осіб 65006 грн. У травні 2025 року запит коштів на 46433 грн., з урахуванням компенсації податку з доходів фізичних осіб 54791 грн.

Отже, відповідачем здійснений розрахунок та запит в потребах для військовослужбовців, звільнених з військової служби, виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення за період з вересня 2024 року по червень 2025 року, зокрема, й стосовно позивача, в межах коштів, необхідних для виконання рішення суду в адміністративній справі № 200/84/24.

Відповідно до частини 2 статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

В той же час, в межах даної адміністративної справи судом встановлено, що відповідачем наведені обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та заходи, які вживаються відповідачем для виконання судового рішення, на переконання суду, є достатніми для виконання судового рішення.

Суд зазначає, що виконання рішення суду відповідачем залежить не тільки від дій відповідача, а й від здійснення відповідного фінансування (надходження до нього коштів), присуджених за судовим рішенням. Відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причиню Невиплата в повному обсязі коштів на виконання рішення суду зумовлена не недбалістю відповідача чи неналежним виконанням своїх обов'язків, а відсутністю відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, що не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин, оскільки виділення коштів на фінансування не залежить від волі керівника відповідача і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.

Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Суд зазначає про відсутність в діях відповідача вини щодо невиконання рішення суду в частині виплати заборгованості. Суду не надано жодних доказів того, що відповідач умисно не виконує рішення суду в частині виплати заборгованості.

Отже, встановлення подальшого судового контролю за виконанням рішення суду в цій справі може призвести лише до встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання судового рішення, але це не призведе до відновлення порушених прав позивача.

За наслідками розгляду поданого відповідачем звіту та доданих до нього матеріалів суд дійшов висновку про відсутність у суду підстав для встановлення нового строку подання звіту.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 382 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року в адміністративній справі № 200/84/24.

2. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

3. Повний текст ухвали складений та підписаний 8 липня 2025 року.

Суддя С.В. Смагар