08 липня 2025 рокуСправа №160/10737/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд (з урахуванням уточненого позову):
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №91005/01-16 від 25.06.2024 про внесення змін до рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до п.4 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період роботи ОСОБА_1 в КСП ім.Кірова (до 1993 року колгосп ім.Кірова) з 09.08.1982 по 17.03.2000 рік.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 20.12.2023 року звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, проте рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовлено в призначенні пенсії. Зазначене рішення було оскаржене позивачем до суду. На виконання рішення суду відповідачем було повторно розглянуто заяву позивача про призначення пенсії та знову відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю пільгового стажу, оскільки період роботи з 09.08.1982 по 17.03.2000 зараховано до загального страхового стажу. Позивач оскаржуване рішення відповідача вважає протиправним, у зв'язку з чим змушена була звернутись до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Згідно довідки про доставку електронного листа, документ в електронному вигляді "ст.169 ч.3 "Ухвала про відкриття після без руху" від 06.05.25 №160/10737/25 було надіслано одержувачу Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області його електронний кабінет. Документ доставлено до електронного кабінету 07.05.2025 14:24.
Відзив від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адресу суду не надходив.
Статтею 261 КАС України визначенні особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1). Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч.2).
Відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі) та законодавчу встановлену послідовність надання письмових заяв по суті, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
На підставі викладеного вище, суд зазначає, що останній вжив заходи, щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеним КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 травня 2024 року у справі №160/6964/24 позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме ухвалено:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління пенсійного Фонду України у Вінницькій області №047050025038 від 21.12.2023 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в КСП ім. Кірова (до 1993 року колгосп ім. Кірова) з 09.08.1982 року по 17.03.2000 рік, що містяться в дублікаті трудової книжки колгоспника, заповненої 11.07.1994 р. серії НОМЕР_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.12.2023 року та прийняти рішення з урахуванням висновків суду;
в задоволенні іншої частини вимог відмовити;
стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, буд. 22, м. Вінниця, Вінницька область, 21005; ІК в ЄДРПОУ 13322403) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_2 ) витрати на оплату судового збору у розмірі 605,60 грн.
Рішення набрало законної сили 10.06.2024 року.
Листом від 13.11.2024 №154225/01-16 ОСОБА_1 отримано Рішення про внесення змін до рішення про відмову у призначенні пенсії від 25.06.2024 №91005/01-16, згідно якого внесено зміни до рішення про відмову від 25.06.2024 №91005/01-16, відповідно до звернення №11400 від 20.12.2023 ОСОБА_1 :
Результати розгляду документів, доданих до заяви:
Згідно пункту 4 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі закон №1058), жінкам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, пенсія призначається - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі.
Згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою КМУ №637 від 12.08.1993 р., у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального страхового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або їх правонаступників. У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, посада; характер виконуваної роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; додатково в довідці наводяться відомості про безпосередньо зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Згідно п.3 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою правління ПФУ №18-1 від 10.11.2006р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006р. за №1231/13105, у разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється Комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.
Довідку підтверджуючу пільговий характер роботи або відповідне рішення комісії не надано.
На виконання рішення суду від 10.05.2024 по справі №160/6964/24 до стажу зараховано період роботи в КСП ім.Кірова (до 1993 року ім.Кірова) з 09.08.1982 року по 17.03.2000 рік, що містяться в дублікаті трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 . Страховий стаж особи становить 24 роки 10 місяців 10 днів.
Пільговий стаж становить 0 років 0 місяців 0 днів.
Враховуючи вищезазначене, прийнято рішення відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за відсутністю необхідної кількості пільгового стажу.
Листом від 22.11.2024 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області розглянуло заяву позивача з питання пенсійного забезпечення та повідомило, що заява від 20.12.2023 була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та прийнято рішення №047050025038 від 21.12.2023 про відмову в призначенні Вам пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного страхового стажу. Ваш загальний страховий стаж, зарахований по 31.08.2007, становив 10 років 9 місяців 20 днів. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.05.2024 по справі №160/6964/24, за Вашим позовом, до страхового стажу, зараховано періоди роботи в КСП ім. Кірова (до 1993 року колгосп ім. Кірова) з 09.08.1982 по 17.03.2000, що містяться в дублікаті трудової книжки колгоспника, заповненої 11.07.1994, серії НОМЕР_1 та повторно розглянуто заяву про призначення пенсії від 20.12.2023, з урахуванням висновків суду. Ваш загальний страховий стаж, зарахований по 31.08.2007, становить 24 роки 10 місяців 10 днів. На підставі зазначеного, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області винесено рішення про відмову від 25.06.2024 №91005/01-16 (оновлене рішення (лист від 13.11.2024 №154225/01-16) та розрахунок стажу додаються до відповіді).
Не погоджуючись із оскаржуваним рішенням, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини передбачені нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Приписами п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди призначення пільгових пенсій провадиться за нормами зазначеного закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п."в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах та інших підприємствах сільського господарства - чоловіки після досягнення 55 років і за загального стажу роботи не менше як 30 років, з них не менш як 20 років на такій роботі.
Згідно з п.4 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: жінкам, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі.
Згідно з п.п.1,2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.17 Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Із наведених законодавчих норм вбачається необхідність надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
Верховний Суд у постанові від 27.02.2018 у справі № 681/813/17 дійшов висновку, що термін "механізатор" є загальновживаним й більш широким родовим поняттям професії тракториста, зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції.
Єдине найменування професії механізаторів сільського господарства «тракторист-машиніст» було запроваджено в 1961 році і охоплює такі професії: бульдозеристи, бульдозеристи-скреперисти, грейдеристи, комбайнери, машиністи дощувальних машин, машиністи льоноконоплезбиральних машин, машиністи скреперів, скреперисти, машиністи чаєзбиральних машин, машиністи екскаваторів, механіки-водії бавовнозбиральних машин, механіки-водії самохідних широкозахватних сінокосарок, механіки-комбайнери, трактористи, трактористи-бульдозеристи.
Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому разі, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, проводиться відповідно до класифікатора галузей народного господарства.
Згідно з п.п.1, 2 роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України №7 від 20.01.1992 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства» до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо). Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз'яснення.
Єдина назва професії «тракторист - машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.
З додатку до цього роз'яснення, яким встановлено форму такої довідки, вбачається, що в ній повинно бути зазначено періоди роботи трактористом-машиністом та те, що він був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві, і вказано, що зазначені періоди роботи зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно з пунктом «в» статті 13 Закону № 1788-ХІІ, та на підставі яких документів видана довідка.
Положенням статті 62 Закону № 1788-ХІІ відповідають п.п.1,2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 з послідуючими змінами.
Крім того, пункт 20 вказаного Порядку передбачає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.
Отже, визначальними обставинами для встановлення пільгового характеру спірного стажу є: встановлення факту роботи позивача на посаді тракториста та встановлення безпосередньої зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах.
Згідно даних дубліката трудової книжки колгоспника, заповненої 11.07.1994 р. серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 була прийнята на роботу в колгосп ім. Кірова (з 03.1993 року було перейменовано в КСП ім. Кірова) з 09.08.1982 р. прицепником- трактористом (наказ №12 від 09.08.1982 р.), 04.08.1986 р. - переведена на посаду тракториста (наказ №14 від 04.08.1986 р.), 17.03.2000 р. - звільнена з колгоспу в зв'язку з реструктуризацією колгоспу за п. 1 ст. 40 КЗпП України (наказ №8 від 17.03.2000 р.).
Також в дублікаті трудової книжки колгоспника ОСОБА_1 , заповненої 11.07.1994 р. серії НОМЕР_1 , в розділі «Трудова участь в громадському господарстві» містяться записи про відпрацьований (виконаний) річний мінімум трудової участі в громадському господарстві:
- в 1982 р. відпрацьовано 110 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 1983 р. відпрацьовано 112 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 1984 р. відпрацьовано 112 днів трудової участі (колгоспний мінімум 110 днів);
- в 1985 р. відпрацьовано 115 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 1986 р. відпрацьовано 115 днів трудової участі (колгоспний мінімум 110 днів);
- в 1987 р. відпрацьовано 116 днів трудової участі (колгоспний мінімум 110 днів);
- в 1988 р. відпрацьовано 112 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 1989 р. відпрацьовано 111 днів трудової участі (колгоспний мінімум 110 днів);
- в 1990 р. відпрацьовано 117 днів трудової участі (колгоспний мінімум 110 днів);
- в 1991 р. відпрацьовано 115 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 1992 р. відпрацьовано 114 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 1993 р. відпрацьовано 117 днів трудової участі (колгоспний мінімум 117 днів);
- в 1994 відпрацьовано 112 днів трудової участі (колгоспний мінімум 110 днів);
- в 1995 відпрацьовано 107 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 1996 відпрацьовано 112 днів трудової участі (колгоспний мінімум 110 днів);
- в 1997 відпрацьовано 117 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 1998 відпрацьовано 115 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 1999 відпрацьовано 112 днів трудової участі (колгоспний мінімум 100 днів);
- в 2000 відпрацьовано 114 днів трудової участі (колгоспний мінімум 110 днів).
Суд зазначає, що в трудових книжках наявні підписи осіб, підтверджуючих записи, та печатки підприємства.
Таким чином, згідно наданої копії трудової книжки позивачки, судом встановлено, що в період з 09.08.1982 року по 17.03.2000 року позивач працювала на посаді тракториста, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, а вказані відпрацьовані ним дні підтверджують те, що позивач працювала трактористом та весь період була безпосередньо зайнята у виробництві сільськогосподарської продукції.
Тобто, документи, які були надані відповідачу із заявою про призначення пільгової пенсії, містять всі необхідні відомості, для врахування періоду роботи позивача з 09.08.1982 року по 17.03.2000 року до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до п.4 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, документи, які були надані відповідачу із заявою про призначення пільгової пенсії, містять усі необхідні відомості, для врахування спірного періоду трудового стажу позивача до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом з тим, суд критично ставиться до посилань відповідача, що позивачем не надавалась довідка уточнююча пільговий характер роботи на посаді тракториста, зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції впродовж повного польового періоду в рослинництві або впродовж календарного року у тваринництві згідно Додатку 5 до «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (із змінами), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, оскільки уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників надаються лише у разі коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній в постанові від 25 квітня 2019 року по справі № 497/472/17 (провадження № К/9901/45490/18, К/9901/45487/18), в постанові від 04 червня 2019 року по справі № 497/198/17 (провадження № К/9901/43392/18).
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про внесення змін до рішення про відмову у призначенні пенсії від 25.06.2024 №91005/01-16 ОСОБА_1 , викладене в листі №154225/01-16 від 13.11.2024 прийнято необґрунтовано, без урахування всіх обставин та підлягає скасуванню, а тому слід зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 періоду роботи з 09.08.1982 року по 17.03.2000 року на посаді тракториста відповідно до п.4 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, на користь позивача сплачену ним суму судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про внесення змін до рішення про відмову у призначенні пенсії від 25.06.2024 №91005/01-16 ОСОБА_1 , викладене в листі №154225/01-16 від 13.11.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах періоду роботи з 09.08.1982 року по 17.03.2000 року на посаді тракториста відповідно до п.4 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно дублікату трудової книжки колгоспника, заповненої 11.07.1994 р. серії НОМЕР_1 .
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова