Рішення від 08.07.2025 по справі 160/9913/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2025 рокуСправа №160/9913/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України (відповідач) в якому позивач просить суд (з урахуванням уточненого позову):

- визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України №3/10162 від 12.12.2024 року у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 зокрема помітки про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту"

- визнати протиправним збереження Міністерством освіти і науки України в Єдиній державній електронній базі з питань освіти інформації про ОСОБА_1 , яка неправомірно вказує на порушення ним послідовності здобуття освіти, що суперечить частині 2 статті 10 Закону України "Про освіти";

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти зміни щодо ОСОБА_1 виключивши інформацію про порушення послідовності здобуття освіти та зазначивши відсутність такого порушення відповідно до частини 2 статті 10 Закону України "Про освіти".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є студентом денної форми навчання Дніпровського фахового коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури за спеціальністю «192 Будівництво та цивільна інженерія» (рівень - фаховий молодший бакалавр). Після зарахування до закладу освіти на ім'я позивача було сформовано Довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). В отриманій довідці, у графі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»», проставлено запис «Ні, порушує», що, на думку позивача, суперечить чинному законодавству. Зазначене і стало підставою звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження). Залучено в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС".

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що Міністерство повністю заперечує проти задоволення позовних вимог та вважає заявлені вимоги безпідставними, необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню. Позивач звернувся до МОН зі запитом щодо можливого порушення послідовності здобуття освіти. За результатами розгляду інформовано (лист МОН від 12.12.2024 № 3/10162-24), що відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є, зокрема, у послідовності: перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти, третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 , 11.03.2021 було поновлено для продовження навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста (НРК 5.1) до Дніпровського фахового коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури, а у 2023 році ОСОБА_1 був відрахований з цього закладу освіти. У 2024 році був зарахований для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (НРК 5) до Дніпровського фахового коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури, що свідчить, враховуючи викладене вище, про здобуття фахової передвищої освіти в непослідовному порядку.

Від третьої особи письмові пояснення на адресу суду не надходили.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно копії наказу Дніпровського державного коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури від 11.03.2021 №28 "Про поновлення", відповідно до Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів Дніпровського державного коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури, поновлено ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 до гр. ХКМ - 19 1/11 для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст" за спеціальністю 142 "Енергетичне машинобудування" на ІІ курс монтажно-економічного відділення заочної форми навчання за фінансуванням за рахунок коштів фізичних осіб. Підстава: власна заява студента.

Згідно копії наказу Дніпровського державного коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури від 10.02.2023 №15 "Про відрахування", відповідно до Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів Дніпровського державного коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури, відраховано у зв'язку із невиконанням індивідуального навчального плану: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 студента гр. ХКМ - 19 1/11, який навчається для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст" за спеціальністю 142 "Енергетичне машинобудування" на ІІ курс монтажно-економічного відділення заочної форми навчання за фінансуванням за рахунок коштів фізичних осіб. Підстава: подання методиста заочної форми навчання.

Згідно копії наказу Дніпровського фахового коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури від 28.08.2024 №100 "Про зарахування на навчання", на підставі Правил прийому до Дніпровський фаховий коледж будівельно-монтажних технологій та архітектури у 2024 році та рішення приймальної комісії від 28.08.2024, протокол №46 наказано зарахувати з 01.09.2024 студентами 1 курсу очної денної форми здобуття освіти за спеціальностями (спеціалізаціями) за кошти фізичних та/або юридичних осіб, зокрема ОСОБА_1 .

Згідно довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №319226 від 11.09.2024р., ОСОБА_1 , на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту" - "Ні, порушує".

Згідно інформації про документи про освіту:

1. атестат про повну загальну середню освіту НОМЕР_1 від 20.06.2008 Сніжківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Сніжківської сільської ради Буринського району Сумської області;

2. свідоцтво про базову загальну середню освіту НОМЕР_2 від 24.06.2006 Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с.Сніжки Буринського района Сумської області.

02.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Міністерства освіти та науки України та ДП "Інфоресурс" із заявами в яких просив виправити технічну помилку в Єдиній державній електронній базі з питань освіти та встановити правильно послідовність у здобутті рівня освіти.

Листом від 03.12.2024 №01-13/4514 "Про надсилання звернення за належністю" ДП "Інфоресурс" направило до Міністерства освіти та науки України заяву (звернення) ОСОБА_1 від 02.12.2024 щодо послідовності здобуття освіти.

Листом від 12.12.2024 №3/10162-24 "Про розгляд звернення" Міністерство освіти та науки України розглянуло звернення ОСОБА_1 стосовно послідовності здобуття освіти та внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти та повідомило зокрема наступне.

Так, згідно із статтею 10 Закону «Про освіту» визначено рівні освіти, серед яких, зокрема: фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про фахову передвищу освіту» рівень фахової передвищої освіти передбачає здатність особи вирішувати типові спеціалізовані задачі в окремій галузі професійної діяльності або у процесі навчання, що вимагає застосування положень і методів відповідних наук та може характеризуватися певною невизначеністю умов; відповідальність за результати своєї діяльності; здійснення контролю інших осіб у визначених ситуаціях.

Фаховий молодший бакалавр - це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на рівні фахової передвищої освіти і присуджується закладом освіти у результаті успішного виконання здобувачем фахової передвищої освіти освітньо-професійної програми.

Звертаємо увагу, що згідно із пунктом 2 розділу XV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про вищу освіту» освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, що провадилася закладами вищої освіти і започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжувалася у межах строку навчання за певною освітньо-професійною програмою з видачею державного документа про вищу освіту встановленого зразка - диплома молодшого спеціаліста. Останній прийом на здобуття вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста проводився у 2019 році.

Особи, які розпочали навчання за програмою підготовки молодшого спеціаліста до 2019 року включно, у разі успішного завершення навчання отримували документ про вищу освіту - диплом молодшого спеціаліста, який, відповідно до вищезгаданого Закону, прирівнюється до диплома молодшого бакалавра.

Так, згідно з інформацією в ЄДЕБО, ОСОБА_1 , 11.03.2021 було поновлено для продовження навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста (НРК 5.1) до Дніпровського фахового коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури, а у 2023 році ОСОБА_1 був відрахований з цього закладу освіти. У 2024 році був зарахований для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (НРК 5) до Дніпровського фахового коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури, що свідчить, враховуючи викладене вище, про здобуття фахової передвищої освіти в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує».

Враховуючи вищевикладене, повідомляємо про відсутність підстав для внесення змін до ЄДЕБО в частині формування відповідної довідки.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо помітки про порушення послідовності здобуття освіти, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжено іншими Указами до сьогоднішнього дня.

Згідно пункт 1 частини 3 статті 23 Закону України 21 жовтня 1993 року №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі ЗУ №3543-XII) призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Отже, у разі здобуття військовозобов'язаним професійної (професійно-технічної), фахової передвищої вищої освіти, який навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, за відсутності з його боку зловживанням права на освіту у різних формах, він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію затверджений додатком 5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі - Порядок №560).

Ним передбачено, що здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури мають надати Довідку про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти, що затверджена додатком 9 до нього.

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулює Закон України 5 вересня 2017 року №2145-VIII «Про освіту» (далі ЗУ №2145-VIII).

Частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту" передбачено, що рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Згідно пункту 23 статті 1 Закону України «Про освіту» рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Статтею 40 Закону України "Про освіту" передбачено, що після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.

Отже згідно вказаних приписів вважається, що особа здобула певний рівень освіти після успішного завершення навчання за освітньою програмою та одержання документа про відповідний рівень освіти.

Водночас відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» одержання освіти вищого рівня повинно відбуватись у послідовності, передбаченій частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту».

Частиною 2 статті 17 Закону України «Про освіту» встановлено, що рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі - Закон № 1556-VII) вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

Згідно з абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Відповідно до частини другої статті 5 вказаного Закону здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.

Згідно частини першої статті 50 Закону, освітній процес у закладах вищої освіти здійснюється за такими формами: 1) навчальні заняття; 2) самостійна робота; 3) практична підготовка; 4) контрольні заходи.

Суд зазначає, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня вищої освіти особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти.

Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні професійної освіти.

Отже у термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку.

В листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 року № 1/9758-24, який враховується судом під час ухвалення рішення, як джерело інформації, наявна інформація щодо роз'яснення алгоритму (методики) визначення послідовності здобуття освіти та формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).

Вищевказаним листом керівників закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерство оборони України та Державне підприємство «Інфоресурс» поінформовано, що з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі ЄДЕБО) для забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку.

З матеріалів справи вбачається, що позивача ОСОБА_1 було 11.03.2021 поновлено для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівні "молодший спеціаліст" в Дніпровському державному коледжі будівельно-монтажних технологій та архітектури, відраховано 10.02.2023.

28.08.2024 позивач зарахований на навчання за освітнім рівнем молодший бакалавр до Дніпровського фахового коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури, де навчається на час розгляду справи.

Як вбачається з довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №319226 від 11.09.2024, виданої позивачу, у рядку «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, зазначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», вказано «Ні, порушує».

Отже спірним питанням у цій справі є питання, чи вважається здобуттям освіти вищого рівня навчання у освітньому закладі без його завершення.

Судом встановлено, що позивач після відрахування з Дніпровського державного коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури був зарахований 28.08.2024 на навчання за освітнім рівнем молодший бакалавр до Дніпровського фахового коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури, де навчається на час розгляду справи.

Окрім цього позивач до відрахування 10.02.2023 здобував освіту за освітнім рівнем молодший спеціаліст.

Натомість з 28.08.2024 позивач здобуває освіту за освітнім рівнем молодший бакалавр.

Відповідно до розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про вищу освіту» вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста (початкова вища освіта) прирівнюється до вищої освіти за освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра (початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти).

Наступним освітнім рівнем після початкового рівня (короткого циклу) вищої освіти (освітньо-професійний ступінь молодшого бакалавра) є освітній рівень бакалавра, а не фахового молодшого бакалавра.

Отже позивач здобуває освіту за освітнім рівнем, який є нижчим, ніж наступний. Здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним.

Враховуючи зазначене таке зарахування на навчання є порушенням послідовності одержання освіти вищого рівня, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII, оскільки позивач вже здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, отримував необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти, та здобуває освіту за рівнем, який не є вищим.

За вказаних обставин довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 11.09.2024 №319226 сформована та видана правомірно.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Зважаючи на результати вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти та науки України (код ЄДРПОУ 38621185, 01135, Україна, місто Київ, проспект Берестейський, будинок, 10), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" (код ЄДРПОУ 37533381, 03057, Україна, місто Київ, вулиця О. Довженка, будинок, 3) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова