Справа 362/4294/25
Провадження 3/362/1768/25
01.07.2025 року м. Васильків
Суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Рубан Тетяна Петрівна, розглянувши матеріали, які надійшли від батальйону № 2 полку патрульної поліції у місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частинами першою, другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
31 травня 2025 року близько 15 години 45 хвилин за місцем свого проживання гр. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство стосовно своєї дружини гр. ОСОБА_2 психологічного та фізичного характеру, а саме ображав нецензурною лайкою, шарпав за одяг, стискав силою руки, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною першою статті 173-2 КУпАП.
Також, оскільки описане вище психологічне насильство відносно своєї дружини було вчинено ОСОБА_1 в присутності неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що могло завдати шкоди її психічному стану, відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення від 31.05.2025 серії ВАД № 126054, його дії кваліфіковано за частиною другою статті 173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному правопорушенні визнав та просив суд суворо не карати.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та додані до них докази, суд дійшов таких висновків.
Згідно зі статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Нормами частини першої статті 173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто за умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Судом досліджено наявні в справі письмові докази, а саме:
протокол про адміністративне правопорушення від 31.05.2025 серії ВАД № 126053;
протокол про адміністративне правопорушення від 31.05.2025 серії ВАД № 126054;
заяву потерпілої ОСОБА_2 від 31.05.2025;
письмові пояснення ОСОБА_2 , в яких вона повідомила, що ОСОБА_1 на постійній основі ображає її в присутності доньки, виражається нецензурною лайкою, погрожує фізичною розправою, стискає руки, шарпає за одяг;
письмові пояснення ОСОБА_3 , в яких вона зазначає, що її батько на постійній основі вчиняє конфлікти з матір'ю в її присутності;
терміновий заборонний припис та інші матеріали справ.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні домашнього насильства відносно дружини, тобто в умисних діях психологічного характеру, що полягали у нецензурній лайці, погрозах фізичною розправою, застосуванні фізичної сили, внаслідок чого завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_2 , доведена в повному обсязі зібраними по справі доказами у їх сукупності, а дії ОСОБА_1 необхідно кваліфікувати за частиною першою статті 173-2 КУпАП.
Що стосується кваліфікації дій ОСОБА_1 за частиною другою статті 173-2 КУпАП, суд зауважує, що диспозиція цієї статті передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства саме стосовно малолітньої чи неповнолітньої дитини, а не в її присутності.
Так, частиною четвертою статті 22 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" передбачено, що під час розгляду судом та/або органом опіки та піклування спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, визначення місця проживання дитини, відібрання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька дитини, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на законних підставах або не на основі рішення суду, обов'язково беруться до уваги факти вчинення домашнього насильства стосовно дитини або за її присутності.
Ураховуючи, що закон розрізняє поняття домашнього насильства, вчиненого стосовно дитини або за її присутності, а описані в протоколі про адміністративне правопорушення від 31.05.2025 серії ВАД № 126054 дії ОСОБА_1 вчинені фактично щодо своєї дружини, а не стосовно неповнолітньої доньки, таким чином, формулювання фактичних обставин правопорушення, яке викладене в зазначеному протоколі про адміністративне правопорушення, не містить всіх ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 173-2 КУпАП. За таких обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною другою статті 173-2 КУпАП слід закрити на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Оскільки стосовно ОСОБА_1 до суду надійшло дві окремі справи про адміністративні правопорушення, які розглядаються одним складом суду одночасно, суд вважає за необхідне об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення № 362/4294/25 (провадження № 3/362/1768/25) та № 362/4295/25 (провадження № 3/362/1769/25), присвоївши їм спільний № 362/4294/25 (провадження № 3/362/1768/25).
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, майновий стан, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, та приходить до переконання про необхідність застосування до правопорушника адміністративного стягнення в межах санкції частини першої статті 173-2 КУпАП у виді штрафу.
За статтею 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
При цьому відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, особи з інвалідністю I та II груп.
Ураховуючи наявність у ОСОБА_1 інвалідності 2 гр. (загальне захворювання), що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії № НОМЕР_1 , він підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись статтями 9, 23, 33, 36, 38, 40-1, 173-2, 221, 247, 251, 252, 280, 283-285, 294 КУпАП, Законом України "Про судовий збір", суддя
Об'єднати в одне провадження справи за № 362/4294/25 (провадження №3/362/1768/25) і №362/4295/25 (провадження №3/362/1769/25) стосовно ОСОБА_1 за фактом вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частинами першою, другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, присвоїти об'єднаній справі № 362/4294/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, сплачується за наступними реквізитами: одержувач ГУК у Київ. обл./Васильків МТГ/, код одержувача ЄДРПОУ 37955989, банк Казначейство України (ЕАП), рахунок № UA 458999980313000106000010786, код класифікації доходів бюджету 21081100; Адміністративні штрафи та інші санкції. Державний бюджет.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення вказаного строку надсилається правопорушником до органу (посадової особи), який виніс постанову про накладення штрафу.
У разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" строк пред'явлення постанови до примусового виконання три місяці з дня набрання нею законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Т.П. Рубан