Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
01 липня 2025 р. № 520/12724/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.,
при секретарі судового засідання - Зозулєвої А.В.
за участі:
представника позивача - Леонової Т.О.,
представника відповідача - Жадан А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 439834954, вул. Григорія Сковороди, 46, м. Харків, 61057) про скасування податкових повідомлень-рішень, -
Представник позивача звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області - №0009816-2417-2030-UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 199680,00 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 179712,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009815-2417-2030-UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 36053,00 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 32447,93 грн.;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009882-2417-2030- UA63120270000028556 від 07.02.2025 на суму 55744,00 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 50169,61 грн.;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009818-2417-2030-UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 45204,00 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 40683,60 грн.;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області -№0009817-2417-2030-UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 8161,83 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 7345,63 грн.;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009881-2417-2030- UA63120270000028556 від 07.02.2025 на суму 12619,45 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 11357,53 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято справу до розгляду та призначено розгляд справи.
В обґрунтування позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення контролюючого органу є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.
Представник відповідача проти позову заперечував, підтримав аргументи викладені у відзиві на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власницею нежитлових приміщень, загальною площею 3328 кв.м. за адресою АДРЕСА_2 » на підставі договорів дарування: від 29.01.2016 нежитлових приміщень 2-го поверху №77-81; 81а, 86 загальною площею 194,3 кв.м. в літ. «А-2»;-від 29.01.2016 нежитлових приміщень 1-го поверху №1, 6, 7, 9, 17, 22, 23, 25-35, 4250, 52, 53, 59, 62, 63, 63а, 65, 70-73 загальною площею 791 кв.м.; 2-го поверху №74-76, 84, 87, 95-107, 110, 111, 115-120, 128, 129 загальною площею 811 кв.м. в літ «А-2» загальною площею 1602 кв.м.; від 29.01.2016 нежитлових приміщень 2-го поверху №82, 83, 85, 88-94 загальною площею 489,7 кв.м. в літ. «А-2» загальною площею 1288 кв.м.; від 30.01.2016 нежитлових приміщень 2-го поверху №108, 109, 112-114, 121-127 в літ. «А-2» загальною площею 243,7 кв.м.
Вказана будівля є за своїм функціональним призначенням спортивно-оздоровчим комплексом загальною площею 3328 кв.м. та за державним класифікатором будівель та споруд ДК 018:2000 (чинним на час виникнення спірних правовідносин) належить до коду « 1274.4» - «приміщення пральні та лазні», що підтверджується технічним паспортом від 11.04.2018 на вказану будівлю та експертним висновком АС1 №1925801 від 05.10.2019.
Відповідно до ДК 018:2023, вказана будівля належить до коду « 1274»- «інші будівлі», що підтверджується Витягом з реєстру речових прав від 29.04.2025 та технічним паспортом від 18.04.2025.
Також, позивач на підставі договору дарування від 10.02.2018 є власницею нежитлової будівлі у АДРЕСА_3 , літ. «З-2» загальною площею 753,4 кв.м.
Вказана будівля є за своїм функціональним призначенням складами універсальними та за державним класифікатором будівель та споруд ДК 018:2000 (чинним на час виникнення спірних правовідносин) належить до коду « 1252.8» - «склади універсальні», що підтверджується технічним паспортом від 20.07.2018 на вказану будівлю та експертним висновком АС1 №2117503 від 24.06.2021.
Відповідно до ДК 018:2023, вказана будівля належить до коду « 1274»- «інші будівлі», що підтверджується Витягом з реєстру речових прав від 29.04.2025 та технічним паспортом від 18.04.2025.
ГУ ДПС у Харківській області були прийняті податкові повідомлення-рішення про визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власністю об'єктів нежитлової нерухомості (отримані 14.02.2025), а саме:
по об'єкту який знаходиться за адресою у АДРЕСА_2 » загальною площею 3328,00 кв.м.: №0009816-2417-2030- UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 199680,00 грн. за 2021 рік; №0009815-2417-2030- UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 36053,00 грн. за 2022 рік; №0009882-2417-2030- UA63120270000028556 від 07.02.2025 на суму 55744,00 грн. за 2023 рік;
по об'єкту, який знаходиться за адресою у АДРЕСА_3 , літ. «З-2» загальною площею 753,4 кв.м.: №0009818-2417-2030- UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 45204,00 грн. за 2021 рік; -№0009817-2417-2030- UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 8161,83 грн. за 2022 рік; -№0009881-2417-2030- UA63120270000028556 від 07.02.2025 на суму 12619,45 грн. за 2023 рік.
Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_2 змінила прізвище на ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_2 .
В адміністративному позові позивач посилається на те, що при обрахуванні суми вищевказаних податкових зобов'язань податковим органом використано ставку 1%, тоді як, на думку позивача, вірним буде застосування ставки 0,1%.
Не погодившись із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 (далі за текстом - ПК України).
У відповідності до пп.1.1 ст. 1 ПК України, зазначений кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до пп.4.1.1 п. 4.1 статті 4 ПК України кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу. Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 статті 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п.36.1 статті 36 ПК України).
Підстави, порядок обчислення та справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, передбачені статтею 266 ПК України.
Підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України визначено, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування, відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України, стали об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх частка.
Підпунктами 266.3.1 та 266.3.2. пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Податкового кодексу України, база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується, зокрема, для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів.
Підпунктом 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК України визначено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Згідно пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до положень Податкового кодексу України, на підставі ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на 11 сесії Харківської міської ради прийнято рішення від 22.02.2017 №542/17 "Про місцеві податки і збори у місті Харкові", яким зокрема, встановлено на території міста Харкова на 2017 рік та наступні роки місцеві податки і збори. Згідно п.4 рішення №542/17 набирало чинності з 01.03.2017.
Так, додатком 1 рішення від 22.02.2017 року №542/17 визначено, що ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування (п.1 додатку №1); ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних (крім об'єктів, визначених п.3) та юридичних осіб, встановлюється у розмірі 1 відсоток (п.2 додатку №1); ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, зокрема, квартири/квартир незалежно від їх кількості загальною площею до 85 кв. м, що перебувають у власності фізичних осіб, встановлюється у розмірі 0 відсотків (п.3 додатку №1).
При цьому, у п.4 рішення Міської ради №542/17 указано, що це рішення набирає чинності з 01.03.2017 та є чинним на день прийняття вказаного рішення.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15 березня 2022 року доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.22, відповідно до якого тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:
за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі Перелік № 309).
Відповідно до Переліку № 309, у 2022 році Харків у період із 24.02.2022 року по 15.09.2022 року був включений до переліку територій активних бойових дій.
Відтак, у відповідності із цим та згідно з приписами підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України ПКУ фізичні особи звільнені від сплати податку на нерухомість за 2022 рік за об'єкти нежитлової нерухомості, розташовані в Харкові, за період із 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року.
Крім того, рішенням Харківської міської ради 29 сесії 8 скликання від 19.08.2024 №633/24 встановлено нульову ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що перебуває у власності фізичних осіб, у період з 01.04.2023 по 31.04.2023.
Як було зазначено судом, об'єкти нерухомості, за які нарахований податок є нежитловими приміщеннями належать до категорії «інші будівлі» в контексті рішення Харківської міської ради «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 № 542/17 (зі змінами та доповненнями, внесеними згідно з рішенням 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 р. № 1284/18), оскільки будівля за адресою м.Харків, вул. Полтавський шлях, буд.140-А, літ. «А-2» площею 3328 кв.м. належить до категорії «пральні та лазні», інша будівля, літ «З-2» загальною площею 753,4 кв.м. належить до категорії «склади універсальні».
Вказані обставини підтверджується наявними у справі доказами, зокрема експертними висновками, договорами купівлі-продажу, витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, технічними паспортами.
Головне призначення (тип) об'єкту нерухомого майна, визначене за функціональним призначенням нежитлових приміщень згідно експлікації технічного паспорту за Методикою Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 року № 507 (ДК 018-2000) наступним чином: на рівні двох розрядів коду об'єкт нерухомого майна відноситься до підрозділу 12 “Будівля нежитлова», оскільки складські приміщення та торгівельні приміщення, які відносяться до цього підрозділу, займають 100% загальної площі; на рівні трьох розрядів об'єкт відноситься до групи 125 «Будівлі промислові та склади», тому що складські приміщення з належними до них допоміжними приміщеннями, загальною площею 582,8 кв. м, які відносяться до цієї групи, займають найбільший відсоток загальної площі об'єкту нерухомого майна 753,4 кв. м (77,4 %); на рівні чотирьох розрядів - до класу 1252 «Резервуари, силоси та склади»; на рівні класифікаційного угрупування підклас 1252.8 «Склади універсальні».
Згідно експертного висновку Державного підприємства «Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві» щодо вірності здійсненої фізичною особою ОСОБА_2 класифікації об'єктів нерухомого майна, що розташовані за адресою: м. Харків, Полтавський шлях, 140-А, за державним класифікатором будівель та споруд ДК 018:2000, затвердженим наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507 віднесення об'єктів нерухомого майна за класифікаційними ознаками державного класифікатора будівель та споруд ДК 018:2000 відповідно до функціонального призначення об'єктів, визначеного Замовником, виконане вірно.
Таким чином, обрання податковим органом до наведених будівель ставки у розмірі 1% суперечить рішенню 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 № 542/17 (зі змінами та доповненнями, внесеними згідно з рішенням 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 р. № 1284/18).
Натомість, виходячи зі змісту п.5 Додатку 1 до Рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 № 542/17 до належних позивачу нежитлових будівель слід застосувати ставку у розмірі 0,1%, як на «інші будівлі» (п.8).
Враховуючи викладене, по податковому повідомленню-рішенню від 06.02.2025 №0009816-2417-2030 UA63120270000028556 за 2021 рік сума податкового зобов'язання завищена на 179712,00 грн.
За 2022 рік по податковому повідомленню-рішенню від 06.02.2025 №0009815-2417-2030-UA63120270000028556 сума податкового зобов'язання податковим органом завищена на 32447,93 грн.
За 2023 рік по податковому повідомленню-рішенню від 07.02.2025 №0009882-2417-2030-UA63120270000028556 сума податкового зобов'язання податковим органом завищена на 50169,61 грн.
Щодо об'єкту, який знаходиться за адресою у м. Харків, вул. Полтавський шлях, буд.140-А, літ. « 3-2», загальною площею 753,4 кв.м., суд зазначає, що за 2021 рік по податковому повідомленню-рішенню від 06.02.2025 №0009818-2417-2030 UA63120270000028556 сума податкового зобов'язання податковим органом завищена на 40683,60 грн.
За 2022 рік по податковому повідомленню-рішенню від 06.02.2025 №0009817-2417-2030-UA63120270000028556 сума податкового зобов'язання відповідачем завищена на 7345,63 грн.
За 2023 рік по податковому повідомленню-рішенню від 07.02.2025 №0009881-2417-2030-UA63120270000028556 сума податкового зобов'язання контролюючим органом завищена на 11357,53 грн.
Враховуючи викладене, відповідач при визначенні податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, діяв не у визначений чинним законодавством спосіб, а тому вищевказані податкові повідомлення-рішення є протиправним та підлягають частковому скасуванню.
Суд вважає, що за встановлених у цій справі обставин відсутні перешкоди для скасування податкових повідомлень-рішень лише в частині суми необґрунтовано застосованого зобов'язання, оскільки це пов'язано із застосуванням помилкової ставки для визначення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Верховний Суд у постанові від 08 травня 2025 року у справі №500/7352/23 дійшов висновку, що часткове скасування спірних податкових повідомлень-рішень не може розглядатися як втручання у дискреційні повноваження контролюючого органу або перебирання на себе його функцій.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду, зокрема, але не виключно, від 05.10.2023 у справі №520/14773/21, від 16.11.2023 у справі №160/24147/21, від 23.09.2024 у справі №520/10963/21.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 439834954, вул. Григорія Сковороди, 46, м. Харків, 61057) про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009816-2417-2030-UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 199680,00 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 179712,00 грн.
Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009815-2417-2030-UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 36053,00 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 32447,93 грн.
Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009882-2417-2030- UA63120270000028556 від 07.02.2025 на суму 55744,00 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 50169,61 грн.
Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009818-2417-2030-UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 45204,00 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 40683,60 грн.
Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009817-2417-2030-UA63120270000028556 від 06.02.2025 на суму 8161,83 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 7345,63 грн.
Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0009881-2417-2030- UA63120270000028556 від 07.02.2025 на суму 12619,45 грн. визнати протиправним та скасувати в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на суму 11357,53 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 439834954, вул. Григорія Сковороди, 46, м. Харків, 61057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 2 573,73 грн. (дві тисячі п'ятсот сімдесят три гривні 73 копійки).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 03.07.2025 року.
Суддя Н.А. Полях