Рішення від 01.07.2025 по справі 500/3105/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3105/25

01 липня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду, через представника - адвоката Волинець С.А., надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 961150160400 від 15.04.2025 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно заяви від 08.04.2025, за винятком підтвердженого стажу державного службовця;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити, здійснити нарахування та виплату з 08.04.2025 ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 60 відсотків складових заробітної плати, зазначених у довідці Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 07.04.2025 № 306 в сумі 25177,10 грн, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 27.04.1993 по 09.11.2015 на посаді голови Сосулівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, за винятком підтвердженого стажу державного службовця та з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 08.04.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». До заяви додав довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії.

За результатами розгляду заяви, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №961150160400 від 15.04.2025 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного стаж державного службовця станом на 01.05.2016. Відмовляючи позивачу у переведенні на пенсію державного службовця, відповідач зарахував до стажу державної служби позивача 8 років 2 місяці 6 днів. Також у рішенні вказано, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 07.04.2025, видана Нагірянською сільською радою № 306 не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб».

Позивач вважає вказане рішення протиправним та вказує на дотримання усіх умов, передбачених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ, а саме наявність у нього необхідного віку, страхового стажу, стажу служби на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців - робота в органах місцевого самоврядування, що у сукупності дає право на переведення на пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ. При цьому посади, на яких позивач працював в органах місцевого самоврядування, відповідно до статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III), пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283) входять до переліку посад, які зараховуються до стажу державної служби. З наведених підстав позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 26.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

24.05.2025 від третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до суду надійшов відзив, у якому зазначено, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 № 239 «Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців» (яка була чинна до 26.10.2001) посади працівників міських адміністрацій було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців. 04.07.2001 набрав чинності Закон України від 07.06.2001 № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування», статтею 14 якого керівники відділів, їх заступники виконавчих органів міських рад віднесено до п'ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування. Після набрання чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» дані посади відноситься до посад службовців органів місцевого самоврядування, отже стаж служби в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби відповідно Закону № 3723 - ХІІ не зараховується. Оскільки, відповідно до записів в трудовій книжці позивач працював в органах місцевого самоврядування, та оскільки стаж державного службовця позивача складає 08 років 02 місяці 06 днів, у органів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави для призначення позивачу пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015.

09.06.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого слідує, що відповідач повністю заперечує проти задоволення позовних вимог та вказує, що до 1 травня 2016 (дата набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали чоловіки, які: досягли певного віку 63 роки та мають передбачений законодавством страховий стаж; мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Після 1 травня 2016, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ. Згідно з Законом № 3723 до стажу, який дає право на призначення пенсії державного службовця, зараховується лише час перебування на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців станом на день набрання чинності Законом №889, тобто на 01.05.2016 року.

Розглянувши надані позивачем документи для перерахунку, відповідачем встановлено, що позивач станом на 01.05.2016 не обіймав посаду державного службовця, стаж державного службовця станом на 01.05.2016 складає 8 років 2 місяці 6 днів.

Щодо довідки від 07.04.2025 №306 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданої Нагірянською сільською радою, на переконання відповідача, така довідка не підлягає врахуванню, оскільки не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб»» від 12.07.2024 №823.

З огляду на вказане просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю

Суд зазначає, що розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з урахуванням строку перебування в основній щорічній відпустці головуючої судді у даній справі, в порядку черговості.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті, суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Тернопільській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058).

Позивач 08.04.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області із заявою про перехід з пенсії за віком призначеної відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком у відповідності до норм Закону України «Про державну службу» від 10.12.2005 №889. Серед іншого, позивач додав до заяви довідку про складові заробітної плати Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 07.04.2025 № 306.

Вказана заява з документами за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

За результатами розгляду вказаної заяви рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.04.2025 № 961150160400 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю станом на 01.05.2016 стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених відповідно до статті 25 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993. До стажу державної служби позивачу зараховано 8 років 2 місяці 6 днів.

При цьому у рішенні вказано, що надана позивачем довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 07.04.2025, видана Нагірянською сільською радою №306 не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб».

Не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 961150160400 від 15.04.2025 про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право на пенсійне забезпечення державних службовців визначено Законом України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон №889-VIII), який набув чинності 01.05.2016.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Така позиція суду узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 13.02.2019 за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду 04.04.2018 у зразковій справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18).

Отже, незважаючи на те, що з 01.05.2016 Закон №3723-XII втратив чинність, після вказаної дати особи, що працювали на державній службі за наявності передбачених статтею 37 цього Закону підстав, мають право на пенсію державного службовця.

Обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Такі ж висновки щодо застосування норм права неодноразово висловлювалися Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03.07.2018 у справі №265/3709/17, від 19.03.2019 у справі №357/1457/17, від 15.08.2019 у справі №676/6166/17, від 01.04.2020 у справі №607/9429/17.

Як встановлено судом, 08.04.2025 позивач звернувся до Головного управління із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Підставою відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивачу у переведенні її на пенсію за віком на підставі статті 37 Закону №3723-XII слугувало те, що станом на 01.05.2016 позивач не займав посади державної служби, тому для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу».

До стажу державної служби позивачу зараховано 8 років 2 місяці 6 днів.

Згідно з розрахунком ПФУ за формою РС- право позивачу зараховано період державної служби з 27.04.1993 по 02.07.2001.

Фактично відповідач зарахував до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, період роботи позивача в органах місцевого самоврядування у зв'язку із прийняттям Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (з 04.07.2001, цією датою Закон №2493-ІІІ набрав чинності). Разом з цим, відповідач не враховує дату набрання чинності Законом, врахувавши стаж роботи позивача на державній службі по 02.07.2001, а не по 03.07.2001, бо фактично до набрання чинності Законом №2493-ІІІ останньою датою, яка включається є 03.07.2001.

В позовній заяві представник позивача просить зарахувати до стажу державної служби період роботи з 27.04.1993 по 09.11.2015 за винятком підтвердженого стажу державного службовця. Враховуючи, що відповідачем частково зараховано період державної служби з 27.04.1993 по 02.07.2001, спірним у цій справі є правомірність незарахування позивачу до державної служби періоду з 03.07.2001 по 09.11.2015.

Відповідно до записів 4-18 трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 18.02.1987, позивач з 27.04.1993 по 09.11.2015 обіймав посаду Сосулівського сільського голови Чортківського району Тернопільської області (арк.справи 17-19), зокрема:

27.04.1993 - обраний головою сільської ради народних депутатів;

16.05.1994 - присвоєно 10 ранг державного службовця;

09.07.1994 - обраний головою сільської ради народних депутатів;

20.01.1995 - прийняв присягу державного службовця;

12.06.1997 - Сосулівський сільський голова;

18.06.1998 - обраний Сосулівським сільським головою відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

03.08.2001 - прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування;

03.08.2001 - присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад;

18.04.2002 - обраний Сосулівським сільським головою;

28.02.2005 - присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування;

12.04.2006 - обраний Сосулівським сільським головою відповідно до статей 42,46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

20.01.2008 - присвоєно 7 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад;

19.11.2010 - обраний Сосулівським сільським головою відповідно до статей 42,46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

09.11.2015 - звільнений у зв'язку із закінченням строку повноважень , на підставі статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

В пункті 4 частини другої статті 46 Закону №889-VIII визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до частини третьої статті 46 Закону №889-VIII Кабінет Міністрів України постановою від 25.03.2016 №229 затвердив Порядок обчислення стажу державної служби (чинний з 01.05.2016, далі - Порядку №229), який визначає механізм обчислення стажу державної служби. До стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (пункт 5 Порядку №229).

Водночас згідно з пунктом 6 цього Порядку стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

Пунктом 5 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" було установлено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про державну службу". Вони прирівнюються до відповідних категорій посад державних службовців, якщо інше не передбачено законодавством України. Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

З 04.07.2001 ця норма втратила чинність на підставі пункту 5 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2493-III. Поряд з тим пунктами 2, 3 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2493-III обумовлено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування. З набранням чинності цим Законом посадовим особам органів місцевого самоврядування присвоюються ранги на рівні тих, які вони мали відповідно до Закону України "Про державну службу".

Пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Статтею 21 Закону №2493-III (в редакції до 01.05.2016) було передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку визначеному законодавством України про державну службу.

Стаж державної служби до набрання чинності Законом №889-VIII обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283, та додатку до нього (діяли до 01.05.2016). Пунктом 5 зазначеної постанови регламентовано, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Отже, оскільки спірним є період роботи позивача до набрання чинності Законом №889-VIII - з 03.07.2001 по 09.11.2015, то необхідно керуватися Порядком №283 (до правовідносин, які виникли до 01.05.2016).

Згідно з пунктом 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Наведені норми вказують на те, що після 04.07.2001 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування. Для можливості зарахування роботи на посаді в органах місцевого самоврядування необхідно, щоб така посада була передбачена або в статті 14 Закону №2493-III, або щоб посада була віднесена до відповідних категорій Кабінетом Міністрів України.

Положення статей 2,3 Закону №2493-ІІІ визначають, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до статті 14 Закону №2493-ІІІ, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема: четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.

Також, пунктом 4 частини другої статті 46 Закону №889-VІІІ, визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Таким чином, відповідно до пункту 4 частини 2 статті 46 Закону №889-VІІІ час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (стаття 14), пункту 2 Порядку № 283 входять до переліку посад, які зараховуються до стажу державної служби.

З огляду на викладене, доводи відповідача про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 03.07.2001 по 09.11.2015 не може бути зарахований до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії за віком згідно із Законом України "Про державну службу" - є безпідставними.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивача на посаді Сосулівського сільського голови Чортківського району Тернопільської області з 03.07.2001 по 09.11.2015 підлягає зараховунню до стажу державної служби, що свідчить про те, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, дає право на призначення пенсії, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та з врахуванням пункту 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII.

За наведеного, суд дійшов висновку про те, що оскаржене рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №961150160400 від 15.04.2025 про відмову позивачу у перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо тверджень відповідача про невідповідності наданої позивачем довідки про складові заробітної плати вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб», суд виходить з наступного.

Як слідує із матеріалів справи, позивач до заяви про переведення на інший вид пенсії додав довідку про складові заробітної плати видану Нагірянською сільською радою від 07.04.2025 № 306.

Зі змісту вказаної довідки слідує, що вона складена за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг (7 ранг), надбавка за вислугу років (30) (за стаж державної служби 22 роки 6 місяців. На всі види оплати праці, які включені у довідки, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей за березень 20205 року.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.09.2024 №30-1 визнано такою, що втратила чинність, постанову правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048.

На зміну попередньо затверджених форм довідок постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, яка набрала законної сили 20.07.2024, затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №823), додатками до якого встановлено нові форми довідок про заробітну плату державного службовця, посаду якого було класифіковано.

Необхідно зазначити, що пунктом 4-2 постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 передбачено, що для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 року, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Судом встановлено, що Нагірянською сільською радою видано позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 07.04.2025 № 306 - станом на березень 2025 року, що не відповідає пункту 4-2 постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823.

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами відповідача про невідповідність наданої позивачем довідки про складові заробітної плати вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб».

Суд зауважує, що позивач має право на перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», однак без урахування довідки Нагірянської сільської ради від 07.04.2025 № 306.

З огляду на наведене, порушене право позивача у даному випадку підлягає захисту шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №961150160400 від 15.04.2025 про відмову позивачу у переведенні (перерахунку) на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та відновленню шляхом зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби позивача період роботи з 03.07.2001 по 09.11.2015 на посаді Сосулівського сільського голови Чортківського району Тернопільської області та повторно розглянути заяву позивача від 08.04.2025 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначити, здійснити нарахування та виплату пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», то суд зазначає про передчасність таких вимог, оскільки пенсійний орган, мотивував свою відмову тим, що позивач взагалі не має права на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ, з огляду на відсутність необхідного стажу роботи на посадах державної служби.

Суд, в свою чергу, не уповноважений самостійно проводити перерахунок/підрахунок страхового або спеціального стажу, необхідного для вирішення питання переведення на інший вид пенсії, позаяк ці функції належать до дискреційних повноважень пенсійного органу.

Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Оскільки позов підлягає задоволенню частково, то відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 605,60 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №961150160400 від 15.04.2025 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.04.2025 про переведення його з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, з урахуванням висновків суду, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 03.07.2001 по 09.11.2015 на посаді Сосулівського сільського голови Чортківського району Тернопільської області.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять ) гривень 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 01 липня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: просп. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, Запорізький р-н, Запорізька обл., 69005, код ЄДРПОУ 20490012);

третя особа:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3,м. Тернопіль,Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46001 код ЄДРПОУ 14035769) .

Головуючий суддя Мірінович У.А.