Рішення від 01.07.2025 по справі 500/1814/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1814/25

01 липня 2025 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ГТС Трейдінг Україна» до Головного управління ДПС у Тернопільській області, у якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області №346-л від 21.03.2025 про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, що була видана Товариству з обмеженою відповідальністю «ГТС ТРЕИДІНГ Україна» за реєстраційним номером 990614202300090 з терміном дії з 27.01.2023 до 27.01.2028.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 21.03.2025 через електронний кабінет позивача ним отримано Рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності від 21.03.2025 № 346-Л, яким позивачу припинено дію ліцензії на право оптової торгівлі пальним №990614202300090 у зв'язку із встановленням факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.

Позивач вважає таке рішення протиправним оскільки в період з 23.01.2023 по 31.03.2025 ним орендувалось нежитлове приміщення площею 29 кв. м., яке знаходиться за адресою: Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Текстильна, 30, в підтвердження чого надає Договір оренди №23/01/23 від 23.01.2023, акт приймання-передачі в оренду нежитлового приміщення від 23.01.2023. Вказує, що факт надання послуг оренди підтверджується Актом наданих послуг оренди №8 від 31.03.2025, №5 від 28.02.2025, №2 від 31.01.2025, в той час як оплата за надані послуги оренди підтверджується платіжними інструкція №570 від 03.01.2025, №585 від 05.02.2025, №602 від 28.02.2025. Позивачем надано також фото офісного приміщення.

Крім того, позивач зазначив, що у зв'язку з відсутністю електропостачання, постійними обстрілами та для збереження життя та здоров'я працівників товариства було запроваджено дистанційну роботу, що підтверджується наказом від 15.10.2024 №2-ВК, а відтак позивач переконаний, що висновки контролюючого органу щодо відсутності ліцензіата за місцезнаходженням, вказаним у ліцензії, - не відповідають дійсності.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 задоволено заяву позивача про забезпечення адміністративного позову та зупинено дію рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області від 21.03.2025 №346-л про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, що була видана Товариству з обмеженою відповідальністю «ГТС ТРЕЙДІНГ Україна» за реєстраційним номером 990614202300090 - до набрання законної сили судовим рішенням у справі №500/1814/25. Вказану ухвалу суду скасовано постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово.

08.05.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву відповідача у справі, із змісту якого слідує, що він повністю заперечує проти задоволення позовних вимог, мотивуючи свою позицію тим, що позивач здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614202300090 з терміном дії з 27.01.2023 до 27.01.2028 за адресою місцезнаходження: Україна, 46007, Тернопільська область, Тернопільський район, м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30. Основний вид економічної діяльності 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами».

Відповідач зазначає, що наказом Головного управління ДПС у Тернопільській області №700-п від 19.03.2025 вирішено провести з 19.03.2025 фактичну перевірку суб'єкта господарювання ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» за адресою провадження діяльності: Тернопільська область, Тернопільський район, м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30, за період діяльності з 27.01.2023 по дату закінчення перевірки з питань наявності ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами, зберігання, здійснення оптової та роздрібної торгівлі пальним, реєстрації акцизних складів, обладнання та реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, виявлення порушень встановлених правил торгівлі підакцизними товарами, маркування підакцизних товарів, дотримання встановлених мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв та максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, а також інших питань що регулюють обіг підакцизних товарів.

На підставі вказаного наказу посадовими особами податкового органу здійснено виїзд за адресою місцезнаходження позивача з метою ознайомлення із вказаним наказом та направленнями на проведення фактичної перевірки. За результатами аналізу рекламних вивісок на будівлі ззовні інспекторами встановлено, що за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30, здійснює свою діяльність інше товариство, в той час як жодної рекламної вивіски, що посвідчує наявність позивача як ліцензіата та здійснення ним господарської діяльності за даною адресою інспекторами не виявлено, з огляду на що було складено акт про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю ліцензіата за місцезнаходженням платника податків.

Надалі, Головним управління ДПС у Тернопільській області прийнято рішення №346-Л від 21.03.2025 про припинення дії вищезазначеної ліцензії позивача на підставі пункту 10 частини другої статті 46 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №3817-IX від 18.06.2024 оскільки встановлено факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, а саме за адресою: Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Текстильна, 30, копію якого надіслано в електронний кабінет платника ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА». Відповідач вважає, що факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, яке зазначено у його ліцензії - є достатньою підставою для її припинення, а відтак просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог (арк. справи 105-127).

20.06.2025 представником відповідача подано до суду клопотання про долучення доказів у справі, а саме: доказів відеофіксації відсутності позивача за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності (арк. справи 128-129).

23.06.2025 представником відповідача подано до суду додаткові пояснення у справі з доказами до них, у яких вказано, що впродовж періоду, в якому позивач вказує що він орендував нежитлове приміщення площею 29 кв. за адресою: вул. Текстильна, 30, знаходилося інше підприємство, а саме: ТОВ «Автопродсервіс», та відповідно здійснювало свою діяльність, що на переконання податкового органу виключається можливість здачі в оренду приміщення площею лише 29 кв.м., адже така площа не дає можливості для знаходження двох суб'єктів господарювання на одному об'єкті одночасно.

Щодо наданих позивачем доказів у підтвердження орендних відносин із ТОВ «Автопродсервіс» в частині оплати за оренду нежитлового приміщення, відповідач вказав, що згідно наданих до позову платіжних інструкцій кредитового переказу коштів від 03.01.2025, від 05.02.2025 та від 28.02.2025 рахунком отримувача (ТОВ «Автопродсервіс») вказано: UA673808050000000026001106086, разом з тим, згідно з інформацією про рахунки ТОВ «Автопродсервіс», яку надано контролюючому органу, рахунок НОМЕР_1 закритий ще станом на 18.11.2024, а отже не може вважатися таким, на який фактично було здійснено переказ коштів за оренду приміщення у 2025 році. Також відповідач звернув увагу, в Договорі оренди нежитлового приміщення №23/01/23 від 23.01.2023 зазначається рахунок ТОВ "ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА" UA133282090000026009000022929, в той час як згідно з інформацією про рахунки ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА», яка міститься в контролюючого органу, рахунок НОМЕР_2 відкритий 26.01.2023, а дата укладення договору оренди нежитлового приміщення 23.01.2023, тобто зазначений рахунок фактично відкритий після укладення договору, що ставить під сумнів достовірність наданих позивачем доказів у підтвердження відносин оренди із ТОВ «Автопродсервіс» (арк. справи 130-136).

Інших заяв, в тому числі по суті справи на адресу суду не надходило.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд зазначає, що розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з урахуванням строку перебування в основній щорічної відпустки головуючої судді у даній справі, в порядку черговості.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» (далі - ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА», позивач) з 20.10.2022 зареєстровано як суб'єкт господарювання з основним видом економічної діяльності « 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами», адреса місцезнаходження: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 30. Позивач перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області.

Для здійснення господарської діяльності позивачем отримано у Головному управлінні ДПС у Тернопільській області ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614202300090 з терміном дії з 27.01.2023 до 27.01.2028 за адресою місцезнаходження: Україна, 46007, Тернопільська область, Тернопільський район, місто Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30 (арк. справи 113).

Наказом Головного управління ДПС у Тернопільській області №700-п від 19.03.2025, на підставі підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення», статті 19-1, 20, пункт 75.1 статті 75, підпункт 80.2.5 (здійснення функцій визначених законодавством) пункту 80.2. статті 80 Податкового кодексу України, вирішено провести з 19.03.2025 фактичну перевірку ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» за адресою провадження діяльності: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 30, за період діяльності з 27.01.2023 по дату закінчення перевірки з питань наявності ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами, зберігання, здійснення оптової та роздрібної торгівлі пальним, реєстрації акцизних складів, обладнання та реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, виявлення порушень встановлених правил торгівлі підакцизними товарами, маркування підакцизних товарів, дотримання встановлених мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв та максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, а також інших питань що регулюють обіг підакцизних товарів (арк. справи 109).

На підставі вказаного наказу №№700-п від 19.03.2025, направлень на перевірку від 19.03.2025 посадовими особами відповідача 19.03.2025 здійснено виїзд за адресою здійснення діяльності (оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі) ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА»: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 30 для проведення фактичної перевірки зазначеного суб'єкта господарювання.

В ході виїзду встановлено факт відсутності суб'єкта господарювання, посадових осіб та/або уповноважених представників за місцем провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (ліцензія №990614202300090), що унеможливлює проведення фактичної перевірки про що складено акт про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю ліцензіата за місцезнаходженням та/або місцем провадження діяльності платника податків, який зареєстрований 20.03.2025 за номером №117/19-00-09-01/44744228, місце складання акта: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 30 (арк. справи 108). Одночасно відповідачем здійснено фото та відеофіксації зазначених фактів технічними засобами, які долучено до матеріалів справи.

З долучених відповідачем фото і відеоматеріалів слідує, що перед будівлею 30 по вулиці Текстильна у місті Тернополі відсутні вивіски ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА». Такі обставини не спростовує і сам позивач. При цьому, працівниками відповідача за вказаною адресою виявлено поштову кореспонденцію, адресовану іншому суб'єкту господарювання (арк. справи 122-124).

За вказаних обставин податковим органом, згідно з наявними у його інформаційній системі відомостями встановлено, що за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 30, свою діяльність здійснює Товариство з обмеженою відповідальністю «Автопродсервіс» (арк. справи 120-121), яке листом №02 від 20.03.2025 повідомило Головне управління ДПС у Тернопільській області про те, що ним не надавалось в оренду (суборенду) приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 30 та не знайоме з ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 44744228), про місцезнаходження даного суб'єкта господарювання ТОВ «Автопродсервіс» не відомо (арк. справи 119).

На підставі встановленого факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, шо використовуються в електронних сигаретах, факту відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, встановленого контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованого у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб, пункту 10 частини другої статті 46 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №3817-IX від 18.06.2024 Головним управлінням ДПС у Тернопільській області прийнято рішення №346-л від 21.03.2025 про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, що була видана Товариству з обмеженою відповідальністю «ГТС ТРЕИДІНГ Україна» за реєстраційним номером 990614202300090 з терміном дії з 27.01.2023 до 27.01.2028, копію якого надіслано позивачу у його електронний кабінет платника податків (арк. справи 69-70).

Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся із даним позовом в суд.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Обов'язки та компетенція контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 (надалі - ПК України).

Підпунктами 19-1.1.13 - 19-1.1.20 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України передбачено, що контролюючі органи виконують функції, а саме: здійснюють ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та контроль за таким виробництвом; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; забезпечують контроль за прийняттям декларацій про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), встановлені виробником або імпортером, та узагальненням відомостей, зазначених у таких деклараціях, для організації роботи та контролю за повнотою обчислення і сплати акцизного податку; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; організовують роботу, пов'язану із замовленням марок акцизного податку, їх зберіганням, продажем, відбором зразків, з метою проведення експертизи щодо їх автентичності та здійснюють контроль за наявністю таких марок на пляшках (упаковках) з алкогольними напоями, пачках (упаковках) тютюнових виробів, ємностях (упаковках) з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, під час їх транспортування, зберігання і реалізації; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять роздрібну торгівлю тютюновими виробами, вимог законодавства щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких виробів; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої.

За приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) ( підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України).

Пунктом 80.1 статті 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно пункту 80.2. статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального (підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України).

Абзацом третім пункту 81.1 статті 81 ПК України встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів, зокрема, копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №3817-IX від 18.06.2024, який набрав чинності з 27.07.2024 (далі - Закон №3817-IX).

Частиною першою статті 1 Закону №3817-IX визначено, що:

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального - складова інформаційно-комунікаційної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що містить перелік суб'єктів господарювання, яким надано ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі наданих ліцензій (пункт 29);

ліцензіат - суб'єкт господарювання, якому надано ліцензію на право провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (пункт 38);

ліцензійна справа - єдиний набір документів в електронній формі на електронних носіях інформації (або в електронній формі на електронних носіях інформації та на паперових носіях - якщо заявник подав заяву та документи на паперових носіях), які подані заявником чи ліцензіатом відповідно до цього Закону, щодо наданих ліцензій на право провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (пункт 39);

ліцензія - право суб'єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (пункт 40);

надання ліцензії - надання суб'єкту господарювання права на провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про надання ліцензії на право провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності та внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, а в передбачених цим Законом випадках - також шляхом набуття такого права автоматично (пункт 53);

орган ліцензування:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - у частині здійснення ліцензування виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, вирощування тютюну, ферментації тютюнової сировини, а також у частині здійснення в автоматичному режимі ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки;

територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - у частині здійснення ліцензування оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, сидром та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним, роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним, зберігання пального (пункт 65);

припинення дії ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання права на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності, на який (які) йому надано ліцензію, у порядку, визначеному цим Законом (пункт 74).

Частиною другою статті 41 Закону №3817-IX визначено види ліцензій, зокрема, ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним (пункт 17).

За приписами частин першої, четвертої статті 29 Закону №3817-IX оптова торгівля пальним здійснюється суб'єктом господарювання за наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним. Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право оптової торгівлі пальним на кожне місце оптової торгівлі пальним, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або місцезнаходженням постійного представництва нерезидента.

При цьому, статтею 43 Закону №3817-IX встановлено, що для отримання ліцензії суб'єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

У заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності зазначаються передбачені частиною другою статті 43 Закону №3817-IX відомості, в тому числі реквізити заявника юридичної особи - найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ.

Судом встановлено, що з метою провадження господарської діяльності за КВЕД « 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами», позивачем отримано у Головному управлінні ДПС у Тернопільській області ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614202300090 з терміном дії з 27.01.2023 до 27.01.2028, адреса місцезнаходження: Україна, 46007, Тернопільська область, Тернопільський район, місто Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30 (арк. справи 113).

Відтак позивач набув статусу ліцензіата, щодо нього сформовано ліцензійну справу та відомості щодо нього внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального з визначенням місцезнаходження юридичної особи-ліцензіата: Україна, 46007, Тернопільська область, Тернопільський район, місто Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30.

Частиною першою статті 72 Закону №3817-IX встановлено, що контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи ліцензування та інші органи в межах компетенції, визначеної законом. Контроль за дотриманням вимог щодо відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції, малих виробництв дистилятів, малих виробництв пива здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, в межах наданої йому компетенції, вирішено провести з 19.03.2025 фактичну перевірку ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» за адресою провадження діяльності: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 30, за період діяльності з 27.01.2023 по дату закінчення перевірки з питань наявності ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами, зберігання, здійснення оптової та роздрібної торгівлі пальним, реєстрації акцизних складів, обладнання та реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, виявлення порушень встановлених правил торгівлі підакцизними товарами, маркування підакцизних товарів, дотримання встановлених мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв та максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, а також інших питань що регулюють обіг підакцизних товарів про що прийнято відповідний наказ №700-п від 19.03.2025 (арк. справи 109) та направлення на проведення фактичної перевірки (арк. справи 110, 111).

Суд зазначає, що вказаний наказ та направлення на проведення перевірки підписано уповноваженою посадовою особою податкового органу, доказів оскарження яких сторонами не представлено, а судом не здобуто.

Статтею 46 Закону №3817-IX врегульовано питання припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, частина перша якої передбачає, що дія ліцензії припиняється шляхом прийняття органом ліцензування, який надав відповідну ліцензію, рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 46 цього Закону підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є, серед іншого, факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, факт відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб.

У разі встановлення факту відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, ця норма застосовується, якщо така уповноважена особа не з'явилася на місце зберігання протягом двох годин після встановлення такого факту посадовими особами податкового органу, що зафіксовано у відповідному акті.

До актів, передбачених цим пунктом, обов'язково долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначених фактів технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, та/або засобами фото- і кінозйомки, відеозапису.

У разі встановлення факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням дія всіх наявних у ліцензіата ліцензій припиняється.

За змістом частини сьомої статті 46 Закону №3817-IX рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Податковим кодексом України, або в судовому порядку, а рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - в судовому порядку.

З аналізу вище наведених законодавчих вимог слідує, що для прийняття контролюючим органом рішення про припинення дії ліцензії суб'єкта господарювання на право оптової торгівлі пальним у порядку статті 46 Закону №3817-IX має бути встановлено та підтверджено відповідними доказами факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб за місцезнаходженням.

Як встановлено судом вході розгляду даної судової справи позивач набув статусу ліцензіата, щодо нього сформовано ліцензійну справу та відомості щодо нього внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального з визначенням місцезнаходження юридичної особи-ліцензіата: Україна, 46007, Тернопільська область, Тернопільський район, місто Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30.

Із змісту оскаржуваного рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області №346-л від 21.03.2025 слідує, що підставою для припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, виданої ТОВ «ГТС ТРЕИДІНГ Україна» за реєстраційним номером 990614202300090 з терміном дії з 27.01.2023 до 27.01.2028, став факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального.

Так, у даній справі посадові особи відповідача 19.03.2025 встановили відсутність позивача-ліцензіата за самостійно визначеним місцезнаходженням. Такі обставини зафіксовано актом про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю ліцензіата за місцезнаходженням та/або місцем провадження діяльності платника податків, який зареєстровано 20.03.2025 за номером №117/19-00-09-01/44744228, а також фото- та відеозйомкою.

Із змісту позовної заяви слідує, що позивач фактично не заперечив таких обставин та вказав, що у зв'язку з відсутністю електропостачання, постійними обстрілами та для збереження життя та здоров'я працівників товариства було запроваджено дистанційну роботу, що підтверджується наказом від 15.10.2024 №2-ВК

З долученого до матеріалів справи Наказу №2-ВК від 15.10.2024 слідує, що з 16 жовтня 2024 р. по 16 квітня 2025 р. тимчасово запроваджено дистанційну роботу для працівників ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ Україна», зазначених у Додатку у зв'язку з систематичною відсутністю електропостачання та постійними обстрілами території України. Згідно додатку до вказаного наказу визначено шість посад працівників товариства яким запроваджено такий режим роботи, а саме: директор, комерційний директор, начальник відділу збуту, менеджер з продажу, бухгалтер, фахівець з документообігу.

Водночас штатного розпису товариства, який діяв у вказаний період діяльності товариства суду не надано, а відтак підстави стверджувати про те, що усіх працівників юридичної особи переведено на дистанційну роботу підстави відсутні.

Суд зазначає, що відповідно до приписів статті 60-2 Кодексу законів України про працю врегульовано питання дистанційної роботи.

Так зокрема, частиною одинадцятою статті 60-2 Кодексу законів України про працю визначено, що на час воєнного стану дистанційна робота може запроваджуватися наказом роботодавця без обов'язкового укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі. З таким наказом працівник ознайомлюється протягом двох днів з дня його прийняття, але до запровадження дистанційної роботи.

Суд зазначає, що будь-яких доказів ознайомлення працівників, вказаних у додатку до Наказу №2-ВК від 15.10.2024 з вказаним наказом про переведення їх на дистанційну роботу позивачем не надано.

При цьому, до матеріалів справи долучено копію штатного розпису (арк. справи 34) однак судом встановлено, що вказаний штатний розпис вводиться в дію з 25.03.2025, в той час як виїзд посадових осіб за адресою місцезнаходження ліцензіата здійснено 19.03.2025, а відтак такий доказ судом не приймається до уваги.

Щодо наданих позивачем фото доказів робочих місць працівників товариства (арк. справи 13-14) то суд їх оцінює критично, оскільки вони жодним чином не підтверджують обставини того, що фотографовані кабінети розміщено за адресою місцезнаходження юридичної особи-ліцензіата: Україна, 46007, Тернопільська область, Тернопільський район, місто Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30.

Суд зазначає, що податковим органом, згідно з наявними у його інформаційній системі відомостями встановлено, що за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Текстильна, 30, свою діяльність здійснює Товариство з обмеженою відповідальністю «Автопродсервіс» код ЄДРПОУ 05506483 (арк. справи 120-121).

Так, позивач у позовній заяві покликається на те, що між ним (орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Автопродсервіс» код ЄДРПОУ 05506483 (орендодавець) було укладено договір оренди нежитлового приміщення №23/01/23 від 23.01.2023 за умовами якого орендодавець передає орендарю у платне користування нежитлове приміщення площею 29,0 кв.м за адресою: 46007, місто Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30 (арк. справи 73-76).

До вказаного договору додано Акт прийому-передачі в оренду нежитлового приміщення б/н від 23.01.2023 (арк. справи 77), акти надання послуг оренди №2 від 31.01.2025, №5 від 28.02.2025, №8 від 31.03.2025 (арк. справи 78-80).

Разом з тим, суд зазначає, що вказане Товариство з обмеженою відповідальністю «Автопродсервіс» у листі податковому органу №02 від 20.03.2025 заперечило своє відношення до ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» та повідомило Головне управління ДПС у Тернопільській області про те, що ним не надавалось в оренду (суборенду) приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 30 та не знайоме з ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 44744228), про місцезнаходження даного суб'єкта господарювання ТОВ «Автопродсервіс» не відомо (арк. справи 119).

Позивач також надав суду три платіжних інструкції у підтвердження оплати послуг оренди ТОВ «Автопродсервіс», а саме: №570 від 03.01.2025, №585 від 05.02.2025, №602 від 28.02.2025 на розрахунковий рахунок ТОВ «Автопродсервіс» НОМЕР_1 (арк. справи 81-83).

Однак, згідно з інформацією про архівні рахунки ТОВ «Автопродсервіс», яку надано контролюючому органу, рахунок товариства НОМЕР_1 , на який за твердженням позивача він перераховував кошти за оренду нежитлового приміщення за адресою: 46007, місто Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30 у січні та лютому 2025 року - закрито ще станом на 18.11.2024 (арк. справи 133).

Статтею 75 КАС України передбачено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. В свою чергу, згідно частини третьої статті 90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд зазначає, що надані податковим органом докази та письмові пояснення ТОВ «Автопродсервіс» вказають про недостовірність доказів, наданих позивачем у підтвердження відносин оренди між ним та ТОВ «Автопродсервіс», а відтак суд їх відхиляє.

Окрім цього, суд погоджується із доводами податкового органу в частині того, що укладення договору оренди та сплата орендних платежів, можуть створювати лише видимість того, що таке приміщення орендується, якщо фактично орендар жодної діяльності в ньому не здійснює.

Суд зазначає, що з долучених до матеріалів справи доказів слідує, що за вказаною позивачем адресою місцезнаходження відсутні ознаки діяльності ТОВ «ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА», перебування керівника чи інших працівників (якщо такі є), чи інших доказів, які б давали уявлення про його реальне місцезнаходження за цією адресою.

В той час як наявні в матеріалах справи фото та відео докази разом з іншими письмовими доказами підтверджують висновки контролюючого органу про відсутність позивача 19.03.2025 за адресою місцезнаходження. Окрім того, як вже зазначав суд, факт відсутності за зазначеною адресою уповноважених осіб товариства останнім і не заперечується.

При цьому суд зазначає, що про наявність інших законних підстав для підтвердження обставин присутності позивача за адресою місцезнаходження він не вказав та (відповідно) не надав належних та допустимих доказів такого.

Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частинами першою та четвертою статті 73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

При цьому, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За приписами статті 74 КАС України, суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ГТС Трейдінг Україна» не підлягають задоволенню в повному обсязі.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, керуючись приписами статті 139 КАС України, судовий збір не повертається позивачу, та за відсутності понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з позивача на користь суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області №346-л від 21.03.2025 про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, що була видана Товариству з обмеженою відповідальністю "ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА" за реєстраційним номером 990614202300090 з терміном дії з 27.01.2023 до 27.01.2028 за адресою місцезнаходження: Україна, 46007, Тернопільська область, Тернопільський район, м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 30, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 01 липня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - Товариство з обмеженою відповідальністю "ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА" (місцезнаходження: вул. Шашкевича, 3, каб.21, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46008, код ЄДРПОУ: 44744228);

відповідач: - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46003, код ЄДРПОУ: 44143637).

Головуючий суддя Мірінович У.А.