Справа № 500/2033/25
01 липня 2025 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду, через представника - адвоката Гнат Н.А., надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Тернопільській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478163/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №6 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478173/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478169/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478171/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478167/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення № 12478165/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478172/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478170/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478162/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478168/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №16 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478174/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №17 від 31.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення №12478164/43887545 від 06.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №18 від 31.01.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №6 від 31.01.2024, №8 від 31.01.2024, №9 від 31.01.2024, №15 від 31.01.2024, №7 від 31.01.2024, №14 від 31.01.2024, №13 від 31.01.2024, №12 від 31.01.2024, №10 від 31.01.2024, №17 від 31.01.2024, №18 від 31.01.2024, №16 від 31.01.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що між позивачем та ТОВ «Промислово-комерційна фірма «Аріс» у період липня-листопада 2022 року укладено дванадцять договорів оренди транспортних засобів, за умовами яких позивач передав орендарю у платне строкове користування власний автомобільний транспорт.
Позивач вказує, що на виконання умов вказаних договорів у січні 2024 було підписано дванадцять актів про передачу в оренду транспортних засобів, з огляду на що відповідно до вимог пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 201.1, пункту 201.7, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, позивачем сформовано та надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, спірні податкові накладні від 31.01.2024 №6, №7, №8, №9, №10, №12, №13, №14, №15, №16, №17 та №18.
Відповідач зазначені податкові накладні прийняв, але реєстрацію їх зупинив, про що сформував відповідні квитанції, у яких зазначив, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних зупинена. Обсяг постачання послуги 77.12 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Позивач скористався правом надати додаткові документи, однак, регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято оскаржені в межах даної справи рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, складених за результатом господарських операцій з надання в оренду автомобіля та бетономішалки.
Позивач не погоджується із таким рішенням відповідача, оскільки переконаний, що ним дотримано усіх вимог щодо формування та реєстрації податкових накладних. Вважає, що йому безпідставно відмовлено у реєстрації, з огляду на що оскаржені рішення про відмову у їх реєстрації є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 10.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово.
28.04.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками від представника Головного управління ДПС у Тернопільській області та ДПС України (спільна позиція), в якому відповідачем зазначено, що у нього була наявна підстава для зупинення реєстрації податкових накладних відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, оскільки як вказано квитанціях про зупинення реєстрації спірних накладних, обсяг постачання послуги 77.12 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Вказує, що позивачем не надано первинно в повному обсязі усіх матеріалів щодо господарської операції з оренди транспортних засобів за зупиненими податковими накладними, з огляду на що комісією ГУ ДПС у Тернопільській області проінформовано позивача окремими повідомленнями про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Позивачем на виконання пропозицій, зазначених у повідомленні, надано комісії контролюючого органу додатково копії документів. Однак, на переконання відповідача, ним не надано того обсягу документів, який необхідний для розгляду питання про реєстрацію оскаржуваних податкових накладних, відтак контролюючий орган вважає, що оскаржувані рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних від 31.01.2024 №6, №7, №8, №9, №10, №12, №13, №14, №15, №16, №17 та №18 винесено правомірно (арк. справи 74-76).
Ухвалою від 02.05.2025 суд залишав позовну заяву без руху після відкриття провадження у справі.
Ухвалою від 08.05.2025 суд продовжив судовий розгляд справи.
Ухвалою від 08.05.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи за правилами іншого провадження.
Інших заяв, в тому числі по суті справи на адресу суду не надходило.
Суд зазначає, що розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з урахуванням строку перебування в основній щорічної відпустки головуючої судді у даній справі, в порядку черговості.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Як слідує з матеріалів судової справи, позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Полілогіст» (далі - ТОВ «Полілогіст», позивач, платник податків) зареєстроване як суб'єкт господарювання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з такими видами економічної діяльності: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний), 17.23 Виробництво паперових канцелярських виробів, 18.12 Друкування іншої продукції, 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення, 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням, 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 58.19 Інші види видавничої діяльності, 82.92 Пакування, 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.
Позивач є платником податку на додану вартість індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість 438875419150.
Матеріалами справи підтверджено, що згідно договору купівлі транспортного засобу №421 від 17.08.2022 ТОВ «Полілогіст» придбано у ТОВ «Бісет» транспортний засіб MAN TGS 18.440 (видаткова накладна №747 від 16.08.2022, платіжна інструкція №84 від 16.08.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 02.09.2022 щодо вказаного транспортного засобу.
Також, згідно договору купівлі транспортного засобу №22072022/001 від 22.07.2022 ТОВ «Полілогіст» придбано у ТОВ Трелер Україна»:
спеціалізований напівпричіп - цистерну марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012125 (видаткова накладна №118 від 04.11.2022, платіжна інструкція №36, №37, №38, №39 від 04.11.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 10.11.2022 щодо вказаного транспортного засобу;
спеціалізований напівпричіп-цистерну марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012123 (видаткова накладна №109 від 25.10.2022, платіжна інструкція №32 від 21.10.2022, №37, №38, №39 від 04.11.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 22.11.2022 щодо вказаного транспортного засобу;
спеціалізований напівпричіп-цистерну марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012124 (видаткова накладна №110 від 25.10.2022, платіжна інструкція №32 від 21.10.2022, №37, №38, №39 від 04.11.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 22.11.2022 щодо вказаного транспортного засобу;
спеціалізований напівпричіп - цистерну, марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012127 (видаткова накладна №120 від 04.11.2022, платіжні інструкції №27, №182 від 05.10.2022 та №68 від 29.07.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 10.11.2022 щодо вказаного транспортного засобу;
спеціалізований напівпричіп - цистерну, марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012128 (видаткова накладна №121 від 04.11.2022, платіжні інструкції №152, №153 від 02.08.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 10.11.2022 щодо вказаного транспортного засобу.
спеціалізований напівпричіп - цистерну, марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012126 (видаткова накладна №119 від 04.11.2022, платіжні інструкції №32, №107, №108 від 21.10.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 10.11.2022 щодо вказаного транспортного засобу.
Згідно договору купівлі транспортного засобу №392 від 08.08.2022 ТОВ «Полілогіст» придбало у ТОВ «Вест Тракс» транспортний засіб сідельний тягач Mersedes Benz 1843LS (видаткова накладна №2379 від 08.08.2022, платіжна інструкція №78 від 08.08.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 26.08.2022 щодо вказаного транспортного засобу.
Згідно договорів купівлі транспортних засобів №6141/2022/3273844 та №6141/2022/3273881 від 14.07.2022 ТОВ «Полілогіст» придбало у ТОВ «Заза Прінт» транспортні засоби, а саме: три спеціалізованих вантажних сідлових тягачів RENAULT T460 (видаткові накладні №3 від 14.07.2022, №4 від 14.07.2022 та №6 від 14.07.2022, платіжна інструкція №1 від 15.06.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 14.07.2022 щодо вказаних транспортних засобів.
Згідно договору купівлі транспортного засобу №279 від 12.08.2022 ТОВ «Полілогіст» придбало у ТОВ «Корд Авто» транспортний засіб сідельний тягач марки MAN TGX 18480 (видаткова накладна №172 від 15.08.2022, платіжне доручення №82 від 15.08.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 25.08.2022 щодо вказаних транспортних засобів.
Згідно договору купівлі транспортного засобу №6141/2022/3276782 від 16.07.2022 ТОВ «Полілогіст» придбало у ТОВ «Адемн» транспортний засіб спеціалізований напівпричіп MAISONNEUVE (видаткова накладна №19 від 30.06.2022, платіжні доручення №117 від 11.06.2022, №2 від 22.06.2022, №58 від 22.06.2022). В податковий орган подано Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 16.07.2022 щодо вказаних транспортних засобів.
Судом встановлено, що між позивачем (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Промислово-комерційна фірма «Аріс» (орендар) укладено 12 (дванадцять) договорів оренди транспортних засобів, а саме:
1. Договір №09-07/22 від 15.09.2022, за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування спеціалізований сідловий тягач MAN TGX 18480, а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати Орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.12.2022;
Додаток до договору №2 від 01.12.2022 про зміну ціни орендної плати;
Додаток до договору №3 від 01.04.2023 про зміну ціни орендної плати.
2. Договір №02-11/22 від 11.11.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування спеціалізований напівпричіп - цистерну, марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012125, а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.12.2022;
Додаток до договору №2 від 01.12.2022 про зміну ціни орендної плати.
3. Договір №01-11/22 від 11.11.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування спеціалізований напівпричіп - цистерну, марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012124, а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.12.2022;
Додаток до договору №2 від 01.12.2022 про зміну ціни орендної плати.
4. Договір №04-11/22 від 11.11.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування спеціалізований напівпричіп - цистерну, марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012127, а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано три додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.12.2022;
Додаток до договору №3 від 01.03.2023 про зміну ціни орендної плати.
5. Договір №11-07/22 від 15.09.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування транспортний засіб Mersedes Benz 1843LS держ. номер НОМЕР_1 , а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.12.2022;
Додаток до договору №2 від 01.12.2022 про зміну ціни орендної плати;
Додаток до договору №3 від 01.04.2023 про зміну ціни орендної плати.
6. Договір №05-11/22 від 11.11.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування спеціалізований напівпричіп - цистерну, марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012128, а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.12.2022;
Додаток до договору №2 від 01.01.2023 про зміну ціни орендної плати;
Додаток до договору №3 від 01.03.2023 про зміну ціни орендної плати.
7. Договір №01-07/22 від 15.07.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування спеціалізований вантажний сідловий тягач RENAULT T460 держ. номер НОМЕР_2 , а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.08.2022;
Додаток до договору №2 від 01.08.2022 про зміну ціни орендної плати.
8. Договір №03-07/22 від 15.07.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування спеціалізований вантажний сідловий тягач RENAULT T460 держ. номер НОМЕР_3 , а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.08.2022;
Додаток до договору №2 від 01.08.2022 про зміну ціни орендної плати.
9. Договір №06-11/22 від 11.11.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування спеціалізований напівпричіп - цистерну, марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012126, а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату. (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.12.2022;
Додаток до договору №2 від 01.12.2022 про зміну ціни орендної плати.
10. Договір №02-07/22 від 15.07.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування транспортний засіб RENAULT T460 держ. номер НОМЕР_4 , а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.08.2022;
Додаток до договору №2 від 01.08.2022 про зміну ціни орендної плати.
11. Договір №10-07/22 від 15.09.2022 за умовами якого орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування транспортний засіб MAN TGX 18480 держ. номер НОМЕР_5 , а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.12.2022;
Додаток до договору №2 від 01.12.2022 про зміну ціни орендної плати;
Додаток до договору №3 від 01.04.2023 про зміну ціни орендної плати.
12. Договір №06-07/22 від 15.07.2022 за умовами якого, орендодавець бере на себе зобов'язання передати орендареві в строкове платне користування транспортний засіб MAISONNEUVE держ. номер НОМЕР_6 , а орендар зобов'язується прийняти вказаний об'єкт оренди та сплачувати орендодавцеві орендну плату (пункт 1.1. Договору). До вказаного договору сторонами підписано додатки, а саме:
Додаток до договору №1 Акту приймання передачі транспортного засобу від 01.08.2022;
Додаток до договору №2 від 01.08.2022 про зміну ціни орендної плати.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
На виконання умов вказаних договорів між позивачем та орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю «Промислово-комерційна фірма «Аріс» підписано 12 (дванадцять) актів про надання послуг, на підставі яких позивачем виписано та направлено на реєстрацію в ЄРПН сформовані орендарю податкові накладні, а саме:
Акт надання послуг №8 від 31.01.2024, податкова накладна №6 від 31.01.2024 на суму 8000,000грн, в тому числі ПДВ у розмірі 1333,33грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда транспортного засобу марки MAN TGS 18.440;
Акт надання послуг №10 від 31.01.2024, податкова накладна №8 від 31.01.2024 на суму 50000,00грн, в тому числі ПДВ у розмірі 8333,33грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда спеціалізований напівпричіп - цистерна марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012125;
Акт надання послуг №11 від 31.01.2024, податкова накладна №9 від 31.01.2024 на суму 50000,00грн, в тому числі ПДВ у розмірі 8333,33грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда спеціалізований напівпричіп - цистерна марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012124;
Акт надання послуг №17 від 31.01.2024, податкова накладна №15 від 31.01.2024 на суму 68000,00грн, в тому числі ПДВ у розмірі 11333,33грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда спеціалізований напівпричіп - цистерна марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012127;
Акт надання послуг №9 від 31.01.2024, податкова накладна №7 від 31.01.2024 на суму 17000,00грн, в тому числі ПДВ у розмірі 2833,53грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда транспортного засобу марки Mersedes Benz 1843LS;
Акт надання послуг №16 від 31.01.2024, податкова накладна №14 від 31.01.2024 на суму 68000,00грн, в тому числі ПДВ у розмірі 11333,33грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда спеціалізований напівпричіп - цистерна марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012128;
Акт надання послуг №15 від 31.01.2024, податкова накладна №13 від 31.01.2024 на суму 21000,00грн, в тому числі ПДВ у розмірі 35000,00грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда спеціалізований вантажний сідловий тягач RENAULT T460;
Акт надання послуг №14 від 31.01.2024, податкова накладна №12 від 31.01.2024 на суму 21000,00грн, в тому числі ПДВ у розмірі 35000,00грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда спеціалізований вантажний сідловий тягач RENAULT T460;
Акт надання послуг №10 від 31.01.2024, податкова накладна №10 від 31.01.2024 на суму 50000,00грн, в тому числі ПДВ у розмірі 8333,33грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда спеціалізований напівпричіп - цистерна марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012126;
Акт надання послуг №19 від 31.01.2024, податкова накладна №17 від 31.01.2024 від 31.01.2024, на суму 21000,00грн, в тому числі ПДВ у розмірі 35000,00грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда транспортного засобу марки RENAULT T460;
Акт надання послуг №20 від 31.01.2024, податкова накладна №18 від 31.01.2024 на суму 11000,000грн, в тому числі ПДВ у розмірі 1833,33грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда транспортного засобу марки MAN TGX 18480;
Акт надання послуг №18 від 31.01.2024, податкова накладна №16 від 31.01.2024 на суму 18000,000грн, в тому числі ПДВ у розмірі 3000,00грн, з номенклатурою послуги згідно з ДКПП за кодом 77.12. оренда транспортного засобу марки MAISONNEUVE.
Згідно наданих до матеріалів судової справи оборотно-сальдових відомостей по 631 рахунку, розрахунки між сторонами за вказані послуги оренди не проводились.
За наслідками подання позивачем на реєстрацію в ЄРПН спірних податкових накладних, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України позивачу направлено квитанції ідентичного змісту, згідно яких реєстрація податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 77.12 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Позивачем подано до комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області Повідомлення, а також письмові пояснення та копії документів щодо податкових накладних від 31.01.2024 №6, №7, №8, №9, №10, №12, №13, №14, №15, №16, №17 та №18, реєстрацію яких зупинено.
З пояснень представника податкового органу слідує, що згідно Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК позивачем на розгляд уповноваженої комісії подано:
щодо податкової накладної №6 від 31.01.2024: пояснення, картка рахунку 105 за 2022р., повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №09-07/22 від 15.09.2022; додатки до договору оренди від 01.12.2022 та 01.04.2023; акт прийому-передачі транспортного засобу від 15.09.2022; картка рахунку 361 за січень 2024 року; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року; по контрагенту ТОВ «Бісет» надано: договір купівлі-продажу від 17.08.2022; видаткова накладна від 16.08.2022; платіжна інструкція від 16.08.2022; акт технічного стану транспортного засобу; картка рахунку 631 за серпень 2022 року; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №7 від 31.01.2024: пояснення, картка рахунку 105 за 2022р., по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №11-07/22 від 15.09.2022; додатки до договору оренди від 01.12.2022 та 01.04.2023; акт прийому-передачі транспортного засобу від 15.09.2022; картка рахунку 361 за січень 2024 року; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року; по контрагенту ТОВ «Вест Транс» надано: договір купівлі-продажу транспортного засобу від 08.08.2022; видаткова накладна від 08.08.2022; платіжна інструкція від 08.08.2022; акт прийому-передачі від 08.08.2022; картка рахунку 1521; рахунок на оплату; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №8 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП; по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №02-11/22 від 11.11.2022; додаток до договору оренди від 01.12.2022; акт прийому-передачі транспортного засобу від 01.12.2022; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024р.; по контрагенту ТОВ «Трелер Україна» надано: договір купівлі-продажу від 22.07.2022; додаток до договору від 22.07.2022; видаткова накладна від 04.11.2022; платіжні інструкції від 04.11.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №9 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, картка рахунку 105 за 2022р., свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №01-11/22 від 11.11.2022; додаток до договору оренди від 01.12.2022; акт прийому-передачі транспортного засобу від 01.12.2022; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року; по контрагенту ТОВ «Трелер Україна» надано: договір купівлі-продажу від 22.07.2022; додаток до договору від 22.07.2022; видаткова накладна від 25.10.2022; платіжні інструкції від 04.11.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №10 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №06-11/22 від 11.11.2022; додаток до договору оренди від 01.12.2022; акт прийому-передачі транспортного засобу від 01.12.2022; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року по контрагенту ТОВ «Трелер Україна» надано: договір купівлі-продажу від 22.07.2022; додаток до договору від 22.07.2022; видаткова накладна від 04.11.2022; платіжні інструкції від 21.10.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021р.; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №12 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №03-07/22 від 15.07.2022; додаток до договору оренди від 01.08.2022; акт прийому-передачі транспортного засобу від 01.08.2022; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року; по контрагенту ТОВ «Заза Прінт» надано: договори купівлі-продажу від 14.07.2022; видаткові накладні від 14.07.2022; платіжна інструкція від 15.06.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №13 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, картка рахунку 105 за 2022 рік; по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №01-07/22 від 15.07.2022; додаток до договору оренди від 01.08.2022; акт прийому-передачі транспортного засобу від 01.08.2022; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року; по контрагенту ТОВ «Заза Прінт» надано: договори купівлі-продажу від 14.07.2022; видаткові накладні від 14.07.2022; платіжна інструкція від 15.06.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №14 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП; по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №05-11/22 від 11.11.2022; додаток до договору оренди від 01.01.2023; акт прийому-передачі транспортного засобу від 01.12.2022; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року; по контрагенту ТОВ «Трелер Україна» надано: договір купівлі-продажу від 22.07.2022; додаток до договору від 22.07.2022; видаткова накладна від 04.11.2022; платіжні інструкції від 02.08.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №15 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП; по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №04-11/22 від 11.11.2022; додаток до договору оренди від 01.03.2023; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року; по контрагенту ТОВ «Трелер Україна» надано: договір купівлі-продажу від 22.07.2022; додаток до договору від 22.07.2022; видаткова накладна від 04.11.2022; платіжні інструкції від 29.07.2022, 05.10.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №16 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, картка рахунку 105 за 2022 рік, по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №06-07/22 від 15.07.2022; додаток до договору оренди від 01.08.2022; акт прийому-передачі транспортного засобу від 01.08.2022; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року; по контрагенту ТОВ «Адемн» надано: договір купівлі-продажу від 16.07.2022; картка рахунку 631 за 30.06.2022р.; платіжні інструкції від 22.06.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №17 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, картка рахунку 105 за 2022 рік; по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №02-07/22 від 15.07.2022; додаток до договору оренди від 01.08.2022; акт прийому-передачі транспортного засобу від 01.08.2022; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024р.; по контрагенту ТОВ «Заза Прінт» надано: договори купівлі-продажу від 14.07.2022; видаткові накладні від 14.07.2022; платіжна інструкція від 15.06.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021;
щодо податкової накладної №18 від 31.01.2024: пояснення, повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, картка рахунку 105 за 2022 рік, по контрагенту ТОВ ПКФ «Аріс» надано: договір оренди транспортного засобу №10-07/22 від 15.09.2022; додаток до договору оренди від 01.12.2022; акт прийому-передачі транспортного засобу від 01.12.2022; картка рахунку 361 за січень 2024; акт надання послуг від 31.01.2024; акт звірки взаєморозрахунків за січень 2024 року; по контрагенту ТОВ «Корд Авто» надано: договір купівлі-продажу від 12.08.2022, картка рахунку 631 за серпень 2022 року; платіжні інструкції від 15.08.2022, 16.08.2022; по контрагенту ФОП ОСОБА_1 надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01.04.2021; акт прийому-передачі приміщення від 01.04.2021.
Регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у відповідності до вимог пункту 9 Додатку 2 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (в редакції Наказу Міністерства фінансів №19 від 12.01.2023) направлено позивачу дванадцять Повідомлень ідентичного змісту про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з необхідністю надання додаткових документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН запропоновано надати такі копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування:
первинних документів щодо придбання товарів, послуг, зберігання продукції, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків;
інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В додатковій інформації зазначено: надати ОСВ по 631 рахунку; акти звірки взаєморозрахунків по контрагентах; інформацію щодо техогляду транспортних засобів.
Позивач скористався право на подання додаткових документів, та на згідно вимог контролюючого органу ним було подано додаткові повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, та надано додатково копії наступних документів:
щодо податкової накладної №6 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 08.09.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ), Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Корд Авто» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №7 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 30.10.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ), Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Вест Тракс» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №8 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 03.11.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ), Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Трелер Україна» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №9 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 01.11.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ), Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Трелер Україна» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №10 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 07.09.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ), Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Трелер Україна» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №12 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 21.11.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ), Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Заза Прінт» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №13 від 31.01.2024: пояснення, Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Заза Прінт» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №14 від 31.01.2024: пояснення, Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Трелер Україна» за 2022 року, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №15 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 01.11.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ), Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Трелер Україна» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №16 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 15.07.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ); Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Адемн» за 2022 року, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №17 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 05.07.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ), Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Заза Прінт» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.;
щодо податкової накладної №18 від 31.01.2024: пояснення, Акт прийому-передачі послуг від 16.07.2023 (послуга обов'язкового технічного контролю ТЗ), Акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Корд Авто» за 2022 рік, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за січень 2022р. - січень 2025р.
За результатом розгляду наданих первинних документів регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято оскаржені в межах даної справи рішення №12478163/43887545 від 06.02.2025, №12478169/43887545 від 06.02.2025, №12478171/43887545 від 06.02.2025, №12478162/43887545 від 06.02.2025, №12478173/43887545 від 06.02.2025, №12478170/43887545 від 06.02.2025, №12478172/43887545 від 06.02.2025, №12478165/43887545 від 06.02.2025, №12478167/43887545 від 06.02.2025, №12478174/43887545 від 06.02.2025, №12478164/43887545 від 06.02.2025, №12478168/43887545 від 06.02.2025, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних з ідентичних підстав, а саме:
«ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку».
При цьому в графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» кожного з 12 рішень вказано інформацію ідентичного змісту, а саме:
«платником не надано платіжні доручення, видаткові накладні, ОСВ по 631 рахунку, інформацію щодо техогляду транспортних засобів».
Позивач вважає протиправними відмови податкового органу в реєстрації податкових накладних та хоче зареєструвати їх у Єдиному реєстрі податкових накладних, з огляду на що звернувся із даним позовом в суд.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14 статті 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї стані та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї стані, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1165 критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 10 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Згідно з пунктом 25 Порядку №1165 Комісія регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як слідує зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації оспорюваних податкових накладних у цій справі, підставою для такого зупинення став пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Так, відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток №3 до Порядку №1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних визначено те, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
З аналізу пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій слідує, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки, мають існувати визначені цим пунктом передумови, а для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію податковому органу необхідно вказати обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, адже цього прямо вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Суд зазначає, що оскаржені у межах даної судової справи податкові накладні від 31.01.2024 №6, №7, №8, №9, №10, №12, №13, №14, №15, №16, №17 та №18 виписано за обставин виконання орендодавцем умов Договорів оренди транспортних засобів №09-07/22 від 15.09.2022, №02-11/22 від 11.11.2022, №01-11/22 від 11.11.2022, №04-11/22 від 11.11.2022, №11-07/22 від 15.09.2022, №05-11/22 від 11.11.2022, №01-07/22 від 15.07.2022, №03-07/22 від 15.07.2022, №06-11/22 від 11.11.2022, №02-07/22 від 15.07.2022, №10-07/22 від 15.09.2022, №06-07/22 від 15.07.2022 в частині передачі транспорту в оренду згідно актів про надання послуг від 31.01.2024 №8, №10, №11, №17, №9, №16, №15, №14, №10, №19, №20 та №18.
Поряд з цим, із змісту квитанцій про зупинення реєстрації вказаних податкових накладних слідує, що підставою для зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, стало те, що обсяг постачання товару/послуги кодом УКТЗЕД 77.12 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання (додаток 3 Порядку).
Однак, суд зазначає, що надіслані позивачу квитанції не містять жодного розрахунку вказаного Критерію за позиціями послуг згідно ДКПП, хоча саме невідповідність цьому критерію стало підставою не реєстрації податкових накладних в автоматичному порядку.
Ознайомившись зі змістом квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, суд зазначає, що такі містять загальні фрази про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. При цьому пропозиція надання документів, - вказана без конкретизації їх переліку.
Суд зауважує, що відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.
Суд також враховує, що позивач, немаючи чіткого розрахунку встановленого Критерію ризиковості, опиняється у ситуації, в якій в нього також відсутній і чітко визначений перелік документів, які належить подати до контролюючого органу в залежності від підстав зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки такий перелік не визначено самим законодавцем, а тому, зупиняючи реєстрацію податкової накладної з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, контролюючий орган повинен чітко зазначити конкретний вид критерію ризиковості платника податку та навести у розрізі цього критерію перелік документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.
За наведених обставин суд встановив, що надіслані позивачу квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних від 31.01.2024 №6, №7, №8, №9, №10, №12, №13, №14, №15, №16, №17 та №18 не відповідають вимогам, що для них імперативно встановлено пунктом 11 Порядку №1165, а саме: в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкових накладних в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Верховний Суд у постановах від 20.12.2024 у справі №460/25901/22, від 03.10.2023 у справі №380/4146/22, від 20.09.2023 у справі №260/2595/21, від 20.06.2023 у справі №200/6012/20-а, від 30.05.2023 у справі №500/889/21, від 23.05.2023 у справі №500/770/21, від 27.04.2023 у справі №460/8040/20, від 16.02.2023 у справі №380/7648/22, від 30.09.2022 у справі №380/7648/22, від 03.11.2022 у справі №360/2460/20, від 01.12.2021 у справі №600/1878/20-а, від 20.12.2022 у справі №140/4162/21, від 28.06.2022 у справі №380/9411/21, від 29.06.2022 у справі №380/5383/21, від 16.09.2022 у справі №380/7736/21 та ін., сформував послідовну вже усталену судову практику в даній категорії спорів, вказавши, що можливість надання платником податків «достатніх» документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної - прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
При цьому, суд вважає за доцільне врахувати позицію Верховного Суду викладену в постанові від 27.04.2023 справа №460/8040/20, у якій Верховний Суд оперуючи поняттям негативної дискреції, звертає увагу, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Отже, у квитанції не конкретизовано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб реєстрація податкової накладної стала можливою, що свідчить про невідповідність сформованих позивачу квитанцій вимогам, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520).
За правилами пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 6 Порядку №520).
Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки. Можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної.
За обставин цієї справи контролюючим органом у квитанціях не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкових накладних.
Разом з тим, після зупинення реєстрації кожної податкової накладної, позивач подав до комісії регіонального рівня разом з письмовими поясненнями копії документів, які стосуються господарських операцій, щодо яких їх складено.
Як вже було зазначено судом, що усі 12 податкових накладних складено позивачем за результатом виконання ним як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Промислово-комерційна фірма «Аріс» як орендарем умов дванадцяти укладених ними договорів оренди транспортних засобів, а саме: передачі в оренду спеціалізованого сідлового тягача марки MAN TGX 18480, спеціалізованого напівпричепа - цистерни марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012125, спеціалізованого напівпричепу - цистерни марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012124, спеціалізованого напівпричепу - цистерни марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012127, транспортного засобу Mersedes Benz 1843LS держ. номер НОМЕР_1 , спеціалізованого напівпричепу - цистерни марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012128, спеціалізованого вантажного сідлового тягача RENAULT T460 держ. номер НОМЕР_2 , спеціалізованого вантажного сідлового тягача RENAULT T460 держ. номер НОМЕР_3 , спеціалізованого напівпричепу - цистерни марки DOGAN YILDIZ DYZ01A, NR9DYZ010NT012126, транспортного засобу RENAULT T460 держ. номер НОМЕР_4 , транспортного засобу MAN TGX 18480 держ. номер НОМЕР_5 , транспортного засобу MAISONNEUVE держ. номер НОМЕР_6 .
З матеріалів справи слідує, що передані позивачем в оренду транспортні засоби ним придбані попередньо у ТОВ «Бісет», у ТОВ Трелер Україна», у ТОВ «Вест Тракс», у ТОВ «Заза Прінт», у ТОВ «Корд Авто» та у ТОВ «Адемн», щодо яких подав до Головного управління ДПС у Тернопільській області Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП.
З наданих суду оборотно-сальдових відомостей слідує, що господарські операції із Товариством з обмеженою відповідальністю «Промислово-комерційна фірма «Аріс» відображено позивачем у його бухгалтерському обліку. Розрахунки сторонами за надані послуги оренди не проведено, про що складено відповідні Акти звірки взаємних розрахунків
Надаючи оцінку документам, які первинно подані позивачем разом з підтверджуючими документами, а також додатково наданими на пропозицію контролюючого органу суд зазначає, що контролюючому органу надано більш ніж достатній обсяг первинних документів разом із письмовими поясненнями, які підтверджували господарські операції, щодо яких складено податкові накладні.
При цьому, аналізуючи сукупний обсяг наданих позивачем комісії документів щодо спірних податкових накладних суд зауважує відповідачам, що первинні документи щодо ненадання яких вказано у оскаржених рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, а саме: платником не надано платіжні доручення, видаткові накладні, ОСВ по 631 рахунку, інформацію щодо техогляду транспортних засобів, - не є тими первинними документами, які підтверджують право на формування податкового кредиту за послугою оренди та не є підставою для реєстрації податкових накладних.
Поряд з цим суд враховує, що позивачем надавались оборотно-сальдові відомості по 631 рахунку, а також акти взаємних звірок щодо розрахунків, в той час як податковий орган не зазначив підстави їх неврахування. Також позивачем надано пояснення щодо того, що техогляд транспортного засобу, проводиться орендарем в якого такий перебуває у оренді, що підтверджується актами про надання послуг.
Суд зазначає, що предметом доказування у цій справі є наявність підстав, підтверджених належними та достатніми документами, для реєстрації спірної податкової накладної.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги» (пункт 3 Порядку №520).
Як встановлено пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Із змісту оскаржених рішень Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області слідує, що у реєстрації податкових накладних відмовлено у зв'язку із ненадання/частковим надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень.
Судом встановлено, що позивач у межах передбаченого пунктом 9 Порядку №520 п'ятиденного строку надав додаткові документи та пояснення на виконання отриманого повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН щодо спірної податкової накладної.
Враховуючи наведені пояснення та подання позивачем контролюючому органу витребуваних ним документів, суд вважає, що у відповідача 1 були відсутні підставі для прийняття рішень про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позаяк усі наявні у платника податків документи стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, були надані.
Водночас контролюючим органом не надано оцінки поданим платником податків документам та під час розгляду цієї справи не спростовано того, що надані позивачем документи в повній мірі підтверджують інформацію, зазначену в податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
Суд звертає увагу, що згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Податкові накладні, реєстрацію яких зупинено, позивачем сформовано за правилом першої події датою зарахування коштів за відповідними платіжними інструкціями.
Відтак, підсумовуючи викладене, суд зазначає, що ті первинні документи, які підтверджують господарські операції, позивач надав контролюючому органу, про що свідчать матеріали справи, в той час як у контролюючого органу - достатніх обґрунтованих підстав для прийняття оскаржуваний рішень не було.
Доводів податкового органу в частині збігу посадових осіб контрагентів, у яких позивач проводив закупку транспортних засобі, а також яким передавав у оренду, суд оцінює критично, оскільки на переконання суду здійснення моніторингу при реєстрації податкових накладних не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу, зокрема і встановлення обставин та наявності документального підтвердження по господарських операціях в ланцюгу постачання.
Верховний Суд у постанові від 14.08.2024 у справі №120/5503/23 вказав, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу на стадії вирішення питання щодо реєстрації податкових накладних не може бути підставою для відмови в реєстрації таких податкових накладних чи розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують можливість їх реєстрації.
Однак, оскаржене рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної не містить конкретних обґрунтувань неврахування усіх наданих платником податків документів (як первинно наданих так і додатково), адже як при зупиненні реєстрації податкової накладної, так і при винесенні оскаржуваного рішення, податковий орган обмежився лише загальними формулюваннями.
У постанові Верховного Суду від 28.06.2024 у справі №1640/2358/18 міститься висновок про те, що відсутність роз'яснення контролюючого органу, яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію тої чи іншої податкової накладної, спростовує твердження податкового органу про існування підстав для відмови в реєстрації таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо наданого стороною відповідача Протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області від 24.05.2024 №71, яким встановлено ризики фінансового-господарської діяльності позивача та вирішено сформувати позивачу рішення про відповідність його критеріям ризиковості платника податків, то суд його не приймає до уваги та зазначає, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 у справі №500/6810/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" до Головного управління ДПС у Тернопільській області, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2025, надано оцінку вказаному протоколу комісії, а також обставинам що ним встановлено: скасовано рішення Комісії про відповідність ТОВ "Полілогіст" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку та зобов'язано Головне управління ДПС у Тернопільській області виключити позивача з переліку платників податку на додану вартість, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Таким чином, за наведених вище обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних від 31.01.2024 №6, №7, №8, №9, №10, №12, №13, №14, №15, №16, №17 та №18 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, то таку належить задовольнити з огляду на таке.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України і нормами чинного законодавства України чітко визначено настання такої події як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної або визначення в судовому рішенні конкретної дати, яку слід вважати датою реєстрації або скасування реєстрації податкової накладної.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію спірних податкових накладних судом не встановлено.
У даному випадку зобов'язання відповідача ДПС України зареєструвати в ЄРПН подані позивачем податкові накладні датою їх фактичного подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права, що узгоджується з позицією Верховного Суду, наведеною у постанові від 19.10.2022 у справі №360/2463/20.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати ДПС України зареєструвати податкові накладні від 31.01.2024 №6, №7, №8, №9, №10, №12, №13, №14, №15, №16, №17 та №18 у ЄРПН датою фактичного її подання.
Відповідно до присів статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Разом з тим, відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішень про відмову в реєстрації податкової накладної.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги повністю, тому на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір в сумі 36336,00грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області (Комісія якого прийняла рішення, що стали підставою звернення до суду з цим позовом).
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478163/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №6 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478173/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №7 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478169/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №8 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478171/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №9 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478167/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №10 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478165/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №12 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478172/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №13 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478170/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №14 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478162/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №15 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478168/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №16 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478174/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №17 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12478164/43887545 від 06 лютого 2025 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" у реєстрації податкової накладної №18 від 31 січня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 31 січня 2024 року №6, №7, №8, №9, №10, №12, №13, №14, №15, №16, №17 та №18, подані на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Полілогіст", датою їх фактичного подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" судовий збір у сумі 36336 (тридцять шість тисяч триста тридцять шість) гривень 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 01 липня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - Товариство з обмеженою відповідальністю "Полілогіст" (місцезнаходження: вул. Транспортна-бічна, 3 В, с. Чистилів, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 47705, код ЄДРПОУ: 43887545);
відповідачі: - Державна податкова служба України (місцезнаходження: пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ: 43005393);
- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46003, код ЄДРПОУ ВП: 44143637);
Головуючий суддя Мірінович У.А.